Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MGP

Příspěvekod JenikPluto » pon 29 bře, 2021 6:42 pm

Dovolim si odpoved pouze na prvni cast (byt nejsem majitel, ale v ruce jsem je mel)
D píše:
1. Lze na jednotlivé výstupy světelného driveru připojit více LED v sérii? Případně jakým napětím se napájí (tuším 5 V) a jaké napětí má na výstupech pro LED?
Ušetřil bych třeba dva drivery, když dopředu vím, že většina LED bude svítit v cestě ovládacího pultíku vždy po dvojicích nebo trojicích současně.


Tyhle drivery pouzivjaji cipy WS2811 jako zdroje konstantniho proudu, napeti je dane napetim zdroje (viz schemata v odkazu). Pokud to budes napajet 5V zdrojem, pak mas 5 V i na LEDky, snesou max. 12 V. Kolik LEDek v serii pujde zapojit bude dane ubytkem napeti na nich, takze cervene pri 5 V klidne dve, zluta s cervenou nebo dve zlute taky, zelena s cervenou nebo zlutou taky pujdou. Blbe se ale bude regulovat jas takovych ruznobarevnych kombinaci.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 442
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » úte 30 bře, 2021 7:15 am

JenikPluto píše:Dovolim si odpoved pouze na prvni cast (byt nejsem majitel, ale v ruce jsem je mel)
D píše:
1. Lze na jednotlivé výstupy světelného driveru připojit více LED v sérii? Případně jakým napětím se napájí (tuším 5 V) a jaké napětí má na výstupech pro LED?
Ušetřil bych třeba dva drivery, když dopředu vím, že většina LED bude svítit v cestě ovládacího pultíku vždy po dvojicích nebo trojicích současně.


Tyhle drivery pouzivjaji cipy WS2811 jako zdroje konstantniho proudu, napeti je dane napetim zdroje (viz schemata v odkazu). Pokud to budes napajet 5V zdrojem, pak mas 5 V i na LEDky, snesou max. 12 V. Kolik LEDek v serii pujde zapojit bude dane ubytkem napeti na nich, takze cervene pri 5 V klidne dve, zluta s cervenou nebo dve zlute taky, zelena s cervenou nebo zlutou taky pujdou. Blbe se ale bude regulovat jas takovych ruznobarevnych kombinaci.

JP

Dvojice i trojice bílých LED pro indikaci cesty jsem bez problému použil (připojení na driver LED12). Pro každý výstup lze individuálně nastavovat jas, pro návěstidla s drivery LED3 a LED6 lze nastavit jas individuálně pro jednotlivé barvy, to znamená že předem zvolím intenzitu pro každou barvu a pro všechna návěstidla budu používat stejné LED. LED se připojují přímo, bez odporu.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 30 bře, 2021 10:58 am, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod JenikPluto » úte 30 bře, 2021 8:51 am

HonzaM píše:Dvojice i trojice bílých LED pro indikaci cesty jsem bez problému použil. Pro každou LED lze individuálně nastavovat jas, pro návěstidla lze nastavit jas idividuálně pro jednotlivé barvy, to znamená že předem zvolím intenzitu pro každou barvu a pro všechna návěstidlu budu používat stejné LED. LED se připojují přímo, bez odporu.


Jasne, ale otazka znela:
D píše:
1. Lze na jednotlivé výstupy světelného driveru připojit více LED v sérii? Případně jakým napětím se napájí (tuším 5 V) a jaké napětí má na výstupech pro LED?


Pokud na jeden vystup cipu pripojis jednu LED, tak neni co resit (kazdy cip ma tri vystupy)...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 442
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » stř 31 bře, 2021 6:39 am

JenikPluto píše:
Pokud na jeden vystup cipu pripojis jednu LED, tak neni co resit (kazdy cip ma tri vystupy)...

JP

Měl jsem na mysli driver LED12 od MGP mající 12 výstupů, na jeden výstup mám připojené tři LED paralelně. Driver je připojen na sběrnici napájenou 5 V. U každého výstupu lze nastavovat jas. Drivery LED12 se zapojují na sběrnici na níž lze teoreticky připojit až pět driverů LED12.
Pro upřesnění, na driveru LED12 jsou čtyři čipy, ale asi jiné než uvádí Honza, umožňují nastavování intenzity LED na jednotlivých výstupech.
Naposledy upravil HonzaM dne stř 31 bře, 2021 2:51 pm, celkově upraveno 5
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod D » stř 31 bře, 2021 8:16 am

HonzaM:
> Měl jsem na mysli driver LED12 od MGP mající 12 výstupů, na jeden výstup mám připojené tři LED v sérii.
Děkuji za ujištění. To je dobrá zpráva.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » stř 31 bře, 2021 8:49 am

Asi je potřeba podotknout, že se vyrábí LED Driver 3, LED Driver 6 - ty jsou určeny primárně pro světelná návěstidla a LED Driver 12, který je primárně určen pro kontrolní LEDky v ovládacím panelu. Alespoň jsou tak konstruovány, ale jak jsem zatím zjistil, spousta příslušenství se dá použít i jinak, než bylo původně zamýšleno, ale to už je "vyšší dívčí", kterou tu asi ovládá jen HonzaM.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1044
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » stř 31 bře, 2021 9:15 am

LED3 a LED6 jsou určeny primárně pro návěstidla, také už jsem je ale použil pro nádražní lampy. Lze u nich individuálně nastavovat intenzitu jednotlivých LED, což je u návěstidel o nichž je použita bílá (posun dovolen a přivolávací návěst) prakticky nezbytné, bílé LED mají zpravidla značně větší intenzitu než ostatní barvy.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod belgarat » stř 31 bře, 2021 9:37 am

HonzaM píše:Pro upřesnění, na driveru LED12 jsou čtyři čipy, ale jiné než uvádí Honza, protože umožňují nastavování intenzity LED na jednotlivých výstupech.


Nechci kverulovat, ale http://www.mollehem.se/doc/instruktione ... rivers.pdf v sekci LED12 (zvetsete si, prosim) je jasne patrne znaceni integracu WS-2811, tedy _presne_ ty o kterych mluvi JenikPluto

JenikPluto píše:Tyhle drivery pouzivjaji cipy WS2811


Fakt dekoder do retizku posila napeti jenom +5V ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » stř 31 bře, 2021 9:47 am

HonzaM píše: Pro upřesnění, na driveru LED12 jsou čtyři čipy, ale jiné než uvádí Honza, protože umožňují nastavování intenzity LED na jednotlivých výstupech.

To asi znamena, ze tam je nejaky nasobic napeti ?
---
Protoze zcela urcite se neda napetim +5V, napajet 3 bile LED diody v serii.
Kazda bila LEDka si bere 3V a je teda nutne je napajet minimalne 9V, aby to svitilo zapojene v serii.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod D » stř 31 bře, 2021 9:49 am

belgarat:
> Fakt dekoder do retizku posila napeti jenom +5V ?
Jeho posilovač má v popisu 5 V.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MGP

Příspěvekod JenikPluto » stř 31 bře, 2021 11:42 am

zdeno píše:To asi znamena, ze tam je nejaky nasobic napeti ?

Tak ten tam urcite neni, ty "drivery" jsou proste desticky s WS2811 a minimalni bizuterii pozadovanou datasheetem.
HonzaM píše:Pro upřesnění, na driveru LED12 jsou čtyři čipy, ale jiné než uvádí Honza, protože umožňují nastavování intenzity LED na jednotlivých výstupech.


Ledaze by zmenili vyrobu, ale jelikoz WS2811 jsou temer to nejlevnejsi co se pro podobny ucel da sehnat, tak dost silne pochybuju. Intezita svitu jde nastavit na kazdem vystupu u WS28xx rodiny, primarne jsou to drivery urcene pro kontrolu RGB diod. Coz znamena, ze pokud na jeden vystup pripojis vic diod (pri napajeni 5 V max. 2, pri napajeni 12 V pak vic), regulujes jejich jas soucasne. Zduraznuji, ze vsech diod pripojenych na jeden vystup, ne na jeden cip. K pochopeni dost pomuzou schemata v drive odkazovanem datasheetu.

Mozna vznika sum na kanale ve smyslu co je a neni vystup z driveru. Kazdy cip ma 3 vystupy, driver LED 12 ma ctyri cipy, tedy 12 vystupu. Pokud je to napajene 5 V (coz podle manualu u MGP je), tak silne pochybuju, ze tam pujde zapojit 36 jakychkoliv LEDek...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 442
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: MGP

Příspěvekod D » stř 31 bře, 2021 12:09 pm

Nevšiml jsem si, že by HonzaM kdekoliv psal o třech zapojených bílých LED v sérii. Nicméně na bílé LED jsem se neptal, takže pro mě je informace o funkčnosti tří LED neurčené barvy v sérii dostačující, i kdyby byly červené. Přinejmenším dvě LED v sérii libovolné nebílé barvy budou svítit také a lze tak ušetřit driver při vysvícení delší cesty.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MGP

Příspěvekod belgarat » stř 31 bře, 2021 1:17 pm

@D: bohuzel psal. Nejprve zde
HonzaM píše:Dvojice i trojice bílých LED pro indikaci cesty jsem bez problému použil


A na dotaz JenikaPluta Potvrdil zde
HonzaM píše:na jeden výstup mám připojené tři LED v sérii.


... Je mozne, ze 1. odpoved a 2. odpoved byly ve skutecnosti jina zapojeni. Zmateni vyborne pomuze zejmena zacinajicim 'elektrotechnikum' dychtivym dobrych schopnosti MGP komponent.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » stř 31 bře, 2021 2:53 pm

D píše:HonzaM:
> Měl jsem na mysli driver LED12 od MGP mající 12 výstupů, na jeden výstup mám připojené tři LED v sérii.
Děkuji za ujištění. To je dobrá zpráva.

Omlouvám se, zapojené jsou paralelně. Klidně mohou být i čtyři, třeba i bílé, máme tak na panelu prosvícené cesty.
Na LED sběrnici lze připojit a ovládat až 64 LED, při větším zatížení lze použít zesilovač, který tady byl zmíněn pár příspěvků zpět. LED na sběrnici ale nikdy nesvítí všechny současně, na návěstidle třeba jedna nebo dvě z pěti, na ovládacím panelu prosvícená jen jedna cesta, na indikátorech návěstidel jedno nebo dvě světla, u výhybek jedna nebo druhá poloha, takže těch 36 ani 48 LED nemusí být problém.
Naposledy upravil HonzaM dne stř 31 bře, 2021 3:18 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod D » stř 31 bře, 2021 3:07 pm

HonzaM:
Dobře.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků