Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » úte 27 črc, 2021 5:23 pm

Někde (a nevím kde) jsem viděl zmínku, že MGP plánuje rozšíření možností použití jejich dekodéru, k ovládání osvětlení kolejiště (lampy, budovy, ...). Jak to vypadá? Nebo se mýlím?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » úte 27 črc, 2021 8:12 pm

Jirkátor píše:Někde (a nevím kde) jsem viděl zmínku, že MGP plánuje rozšíření možností použití jejich dekodéru, k ovládání osvětlení kolejiště (lampy, budovy, ...). Jak to vypadá? Nebo se mýlím?

Ve vývoji je “Scenic Decoder”, bude mít 16 vstupů pro ovládací tlačítka a sběrnici pro 64 LED, obdobně jako i panelového dekodéru, pro každou jednotlivou LED bude možné individuálně naprogramovat její chování a světelné efekty. Musím zjistit kdy tento dekodér bude uvolněn do prodeje.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » stř 28 črc, 2021 5:18 am

Tak jsem si to pamatoval skoro dobře. 64 LEDek, to by mi mělo stačit. Potřebuju nějak napájet lampy ve stanici a pár okének v budovách. Tohle mi připadá jako dobré řešení, jelikož nemusím řešit odpory k diodám. Uvidíme kdy to vypustí do světa, ale než já budu osazovat lampy, tak to už snad bude v prodeji.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Ovládání z více míst

Příspěvekod HonzaM » sob 14 srp, 2021 9:23 am

Jak již bylo řečeno, ovládací panel je připojen jediným kablíkem. To umožňuje nejen snadnou manipulaci, ale také možnost použití více panelů současně. Jednotlivé panely mohou obsahovat tytéž prvky, nebo jiné. Je tedy možné mít hlavní panel pro celé kolejiště a panely pro jednotlivé části, třeba pro stanici na lokálce nebo vlečkový areál. Jakmile dojde ke změně na jednom panelu, projeví se i na ostatních, platí to i v případě, že druhý panel nebyl připojen. Při jeho dodatečném připojení si načte skutečný stav výhybek i obsazení, to je umožněno vlastností dekodérů, které mají uložen stav a mohou je na dotaz z panelu sdělit. MGP nepotřebuje k provozu centrálu, která by si mohla polohy výhybek pamatovat. Je také možné mít na jednom panelu volbu cest, bez nebo s možností ovládaní jednotlivých výhybek, a na jiném panelu, používaném třeba pro posun, jen přímé ovládání jednotlivých výhybek. Tohle je samozřejmě zajímavé zejména pro modulové sestavy, ovládané více operátory, může se to ale hodit třeba pro větší domácí kolejiště, kde mohu mít u vzdálené stanice vlastní panel, mohu tedy třeba vlečkový areál ovládat přímo u něj a nemuset běhat k hlavnímu panelu, nebo muset přestavovat výhybky adresou z vlakového ovladače, přepnutého do režimu příslušenství.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » pon 06 zář, 2021 8:43 pm

Na http://www.1ku160.cz je nový článek vysvětlující způsob propojení a využití jednotlivých komponent systěmu a také jejich podrobnější popisy. Připomínám, že tento digitální systém nepotřebuje digitální centrálu a lze jej tedy použít i při pro analogovém provozu, s nedigitalizovanými mašinami.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » sob 11 zář, 2021 9:27 pm

Novým komponentem v nabídce MGP je servodekodér servo2 pro dvě serva. Na rozdíl od většího typu servo5 nemá servo2 relé pro přepínání srdcovek výhybek. K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení, není tedy třeba k dekodéru přivádět samostatné napájení. Dekodér má čtyři vstupy, které lze využít buď pro přímé ovládání tlačítky, nebo například pro připojení detektorů obsazení.
Bližší informace budou následně uveřejněny na webu www.1ku160.cz.
Přílohy
servo2.jpg
Naposledy upravil HonzaM dne ned 19 zář, 2021 11:57 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » ned 12 zář, 2021 6:17 am

HonzaM píše: K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení

to neni dobre, protoze servo si dokaze potahnout az 1 A proudu a hrozi restart vsech pripojenych zarizeni na Loconetu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » ned 12 zář, 2021 11:21 am

zdeno píše:
HonzaM píše: K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení

to neni dobre, protoze servo si dokaze potahnout az 1 A proudu a hrozi restart vsech pripojenych zarizeni na Loconetu.

Nevím jaká používáš serva, také záleží na tom co s nimi taháš, u těch kterými ovládám výhybky nebo závory a která beru od MGP jsem se s takovým extrémním odběrem nesetkal. Většina dekodérů MGP má navíc externí napájení, které s LocoNetem nijak přímo nesouvisí.
Tento dekodér také není určen jako výhradně používaný ne celém kolejišti, ale na doplnění někde ve špatně přístupném místě, kde je výhodou že není nutné tahat další kabel.
Bylo by fajn kdybys přestal kritizovat cokoli co jsi nevymyslel Ty a nehledal co by se na zařízeních které vyvinul někdo jiný dalo zkritizovat. Všichni si tady pamatují jak jsi nenechal nit suchou na DR5000, přesto se ta centrála prodává ve stovkách kusů k plné spokojenosti naprosté většiny uživatelů.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » ned 12 zář, 2021 2:52 pm

HonzaM píše:Bylo by fajn kdybys přestal kritizovat cokoli co jsi nevymyslel Ty a nehledal co by se na zařízeních které vyvinul někdo jiný dalo zkritizovat. Všichni si tady pamatují jak jsi nenechal nit suchou na DR5000, přesto se ta centrála prodává ve stovkách kusů k plné spokojenosti naprosté většiny uživatelů.

Tak nepropaguj smejdoviny a nebudem to kritizovat.
Jinak tvoje hlaska je svinstvo, protoze ja nic sveho nenabizim a nepropaguji.
Jinak, kde si zase objevil DR5000 a ako to suvisi s timto nepodarkem od MGP ??
---
Az polovicka problemu je s centralami DR5000 !!
Sice se DR5000 trosicku polepsily po tech stovkach upgrade, ale furt je to nedomyslena detska hracka.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » ned 12 zář, 2021 7:20 pm

Zdeno:
já nic nepropaguji, pouze informují. Na rozdíl od Tebe jsem ten dekodér dnes nainstaloval, funguje naprosto bezvadně, jednoduše se programuje, snadno připojuje. Prohlásit že je “šmejdovina” a “nepodarok” o něčem co jsi neviděl a nevyzkoušel je jednoduché, to dokáže i úplný idiot. Tím nechci říci že jsi idiot Ty. Neplevel toto vlákno nepodloženými kritikami. Jestli chceš kritizovat, musíš uvést konkrétní výsledky testu, který potvrdí tvou kritiku. Ty jsi pokud vím nedokázal zkonstruovat nic co by mělo takovou úroveň, aby to někdo vyráběl, přišel s tím na trh a dokázal se s tím prosadit.
Objektivní kritiku na DR5000 prosím dej do příslušného vlákna a konkrétní kritické připomínky napiš tam.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP Servodecoder 2

Příspěvekod sidlo » pon 13 zář, 2021 4:45 am

zdeno píše:
HonzaM píše: K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení

to neni dobre, protoze servo si dokaze potahnout az 1 A proudu a hrozi restart vsech pripojenych zarizeni na Loconetu.

RTFM - ono je potřeba si občas přečíst manuál. Tam je to velmi srozumitelně popsáno.
1. Deska Servodecoder 2 http://www.mollehem.se/index.php/en/control-and-electronics/servodecoder-2e-detail se použije společně s deskou Electricity distribution card http://www.mollehem.se/index.php/en/control-and-electronics/el-distribution-card-detail.
2. Deska Electricity distribution card je schopna dodávat na 12 V až 1 A.
3. Při použití desky Electricity distribution card se pomocí jumperů odpojují railsync vodiče od zbytku LocoNetu.

Žádný Restart LocoNetu nehrozí, jen se to musí správně zapojit. MGP je promyšlený a variabilní systém schopný spolupráce s komponentami jiných výrobců.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP Servodecoder 2

Příspěvekod zdeno » pon 13 zář, 2021 7:27 am

sidlo píše:Žádný Restart LocoNetu nehrozí, jen se to musí správně zapojit. MGP je promyšlený a variabilní systém schopný spolupráce s komponentami jiných výrobců.

takze zase ako obvykle jen polovicka informaci. To je u Merhauta obvykle a trvale, hlavne ze druhemu nadava do idiotu !!
---
Ja jsem reagoval jen na to, ze to nepotrebuje cizi napajeni a ejhle, ono to cizi napajeni potrebuje !!
citujem:
HonzaM píše: K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení, není tedy třeba k dekodéru přivádět samostatné napájení.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod BohousP » pon 13 zář, 2021 7:38 am

Zdeno, čti pořádně. Je to volitelný doplněk. Je na uživateli, zda použije tento modul, nebo ne. Záleží na typu serva.
Obecně: kritizovat a hádat se o vlastnostech zařízení, o kterém jsem četl dva řádky, nepatří do slušné diskuze.
P.S. na celé kauze nejsem nijak zainteresován. MGP ani Loconet nepoužívám.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » pon 13 zář, 2021 7:51 am

Zdeno, kup si pár modulů, vyzkoušej je a teprve pak se pusť do kritiky. Hodnotíš něco, co znáš jen z obrázků. Osobně mám s MGP už nějakou zkušenost a opravdu to není tak zlé, jak ti to asi připadá. Mně to funguje naprosto bez problémů a to na mně osobně Murphy ověřoval v praxi svůj zákon, že: pokud se něco může pokazit, tak se to taky pokazí. :mrgreen:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » pon 13 zář, 2021 7:59 am

Jirkátor píše:Zdeno, kup si pár modulů, vyzkoušej je a teprve pak se pusť do kritiky. Hodnotíš něco, co znáš jen z obrázků. Osobně mám s MGP už nějakou zkušenost a opravdu to není tak zlé, jak ti to asi připadá. Mně to funguje naprosto bez problémů a to na mně osobně Murphy ověřoval v praxi svůj zákon, že: pokud se něco může pokazit, tak se to taky pokazí. :mrgreen:

ja jsem kritizoval konkretni informaci, ktera bola spatna.
Pokud chces byt spatne informovany, neni to muj problem.
citujem:
HonzaM píše: K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení, není tedy třeba k dekodéru přivádět samostatné napájení.
Naposledy upravil zdeno dne pon 13 zář, 2021 8:03 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků