Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MGP

Příspěvekod belgarat » úte 06 říj, 2020 8:11 am

Mimochodem:

sidlo píše:Úvodem chci předeslat, že považuji MGP za to nejlepší co lze na poli řízení kolejiště pomocí krabiček použít. Je to mnohem mnohem dál než např. Zhlavík.

Pod tenhle nazor, bych se, s dovolenim, take podepsal (s prihlednutim k tomu relativne malo, co o nich vim).

S dovolenim bych z predchoziho vypichl jeste jedno, co je (IMHO) nejduezitejsi rozdil mezi "MGP krabickami" a "jinymi krabickami" (edit: ackoliv zhlavik jde take treba ridit z DCC ?)
sidlo píše:Uživatel komponent MGP ale nic neriskuje. Kdykoliv může přejít na LocoNet centrálu a řídit kolejiště pomocí JMRI. Komponenty MGP zůstanou v provozu, pouze budou řízeny z JMRI

... nebo jineho nadrazeneho systemu (ale to uz je detail).

Takze nase "spory" (viz Sidlovo tema o logice navestidel) jsou klasicky zabomysi: Kde lezi ona "delici cara" ve slozitosti zavislosti mezi logikou krabicek, a nastavitelnym ridicim systemem. No neni to smesny, kdyz je to velmi subjektivni, a navic to je na kazdem kolejisti jinak :) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » úte 06 říj, 2020 8:29 am

Asi tak. U MGP s přibývajícím počtem kolejí ve stanici narůstá složitost programování, kdy s každou další kolejí ve stanici narůstá množství jízdních cest, které je potřeba zohlednit. Ne že by nebylo možné naprogramovat desetikolejnou stanici na dvoukolejné trati i s kompletními závislostmi návěstidel dle současné návěstní soustavy, ale je třeba zvážit, zda už by nebylo výhodnější použít PC.
Pro mé účely (jedna odbočná stanice 4+1 koleje s návěstidly, jedna dvojkolejná a jedna tříkolejná stanice bez návěstidel) je to asi ideální volba. Už jen proto, že se chci vyhnout použití počítače (je to hlavně dětské kolejiště).
Naprosto ideální použití bude u modulů.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » úte 06 říj, 2020 11:41 am

Jsem rád že diskuze nabývá věcnosti. Petr Šídlo udělal to nejrozumnější, podíval se do manuálu a mluví k věci. MGP bylo primárně vyvinuto pro modulové stanice, lze ho samozřejmě použít i pro menší domácí kolejiště. Lze ho také použit třeba jen pro určitou část kolejiště, například pro skryťák. Lze tak využít možnost blokování vjezdu na obsazenou kolej, znemožnit říznutí výhybky následované zkratem na výjezdu. Snažil jsem se představit českým modeláŕům jednotlivé dekodéry a jejich funkce. Bohužel jsem se setkal většinou s obviňováním z marketingu. Pokud budete mít konkrétní dotazy, rád je zodpovím, pokud nebudu vědět, odpovědi zajistím.
Pokud jde o BT rozhraní, není to nic extrémně drahého a možnost programování z modulu nebo tabletu myslím za to stojí.
Už jsem tady psal, že není problém komunikace s TrainControllerem, s JMRI to asi bude ještě snazší.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Servopřestavník a servodekodér

Příspěvekod HonzaM » úte 03 lis, 2020 8:35 am

Podíval jsem se na servopřestavník MGP z hlediska rozměrů i ceny. Rozměrově je menší než MP1, rozměry základny držáku jsou 33,5 x 37 mm, výška je jen 17 mm, z této výšky vyčnívá jen pohyblivé raménko.
Samotné servo včetně držáku stojí 62 Skr, což v přepočtu vychází na 161 Kč (při kursu 2,6 Kč/1 Skr), zatímco MP1 přijde na 300 Kč. Servopřestavník ovšem k provozu na modelovém kolejišti potřebuje servodekodér, ten v provedení pro pět serv stojí 330 Skr (858 Kč). Poměrná cena na jedno servo vychází na 172 Kč, na jednu výhybku to tedy je 330 Kč, bonusem pro modeláře je fakt, že v této ceně už je i dekodér, umožňující jak ovládání jednotlivých výhybek bez centrály, přímo tlačítky nebo páčkovými přepínači, připojenými ke vstupním svorkám dekodéru, tak také digitální ovládání z centrály. Tlačítka připojená ke vstuoním svorkám dekodéru je možné naprogramovat také tak, že každé přestavuje cestu a stiskem se nastaví celá cesta, která může zahrnovat až šest výhybek..Nevýhodou je, že není možné ovládání DCC signálem, ale jen LocoNetem, dnes ovšem již řada modelářů má centrálu DR5000 a může tak výhybky ovládat třeba Multimausem. MGP může fungovat i s centrálou bez LocoNetu, to ale není předmětem tohoto příspěvku.
Nastavení jednotlivých serv je velmi jednoduché a stačí k tomu mobilní telefon nebo tablet. Bezplatná aplikace LocoNet Decoder Programmer nabízí následný postup: Na obrazovce mobilu nebo tabletu se otevře okno
stavění výhybky.jpg
stavění výhybky.jpg (18.55 KiB) Zobrazeno 4523 krát

Výhybku lze přestavovat kliknutím na jej symbol. Tlačítkem Center je možné výhybku nastavit do střední polohy, což usnadní montáž přestavníku tak aby střední poloha serve odpovídala střední poloze jazyků, následně se nastaví obě krajní polohy ve stupních klikáním na číselné hodnoty po stranách symbolu výhybky, tlačítkem speed se nastaví rychlost přestavení.
Přílohy
servo a MP5.JPG
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod jirkah » pát 06 lis, 2020 2:44 pm

Dal jsem do provozu další servodekoder od MGP a postupně staré dekodery od digicz nahrazuji na celém kolejišti za dekodery MGP. Možnost nastavení a ovládání je u MGP prostě paráda a to je hlavní důvod proč na tento produkt přecházím , prostě se mě to moc líbí a mám rád novinky a kravinky :-).Další z mého pohledu dobrá věc je , že když lokomotiva vyhodí zkrat z důvodu špatně přehozené vyhybky tak jí přehodim na správnou polohu pomocí myši ještě ve zkratu,teprve následně vypnu zkrat a jedu dál :-) (teda pokud to nebyla taková rychlost , že lokomotiva vykolejila a musí nastoupit pomocná vyproštovací četa :-), možná to umí i jiné dekodery , ale pro mě to byla naprostá novinka.Bohužel jsem výrobce našel poměrně pozdě a proto je předělání elektroniky nákladnější, ale zatím nelituju ani jednu investovanou korunu za novou elektroniku. Momentálně se chystám na stavbu ovládacího panelu pro SN opět elektronika od MGP a budu žádat o radu ve svém vláknu http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=6952&p=282173#p282173 jak udělat grafický návrh.Omlouvám se , že plevelím vlákno MGP , ale moje radost je taková , že jsem se musel vykecat :-) .
Jirka
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Servopřestavník a servodekodér

Příspěvekod Jirkátor » pát 06 lis, 2020 5:09 pm

HonzaM píše:Podíval jsem se na servopřestavník MGP z hlediska rozměrů i ceny...

Podobnou věc jsem řešil v "mém" vlákně. Ptal jsem se, než začnu nakupovat, zda mám vzít serva nebo MP1. Předpokládal jsem, že většinově používaný MP1 je v něčem lepší, zejména když je jednou tak drahý, ale nikdo mi nevysvětlil v čem, jen jeden kolega vyjmenoval jeho drobné nedostatky, se kterými se naučil více méně žít. Čekal jsem, zda někdo řekne, že například serva po dvou letech odejdou a MP1 vydrží léta, což by už byl argument. Nic, začali řešit moje trojcestné výhybky. Usuzuji tedy, že serva jsou stejně dobrou volbou jako MP1, jen o dost levnější. Co se týká praktičnosti, tak když se to dobře rozvrhne, stačí vlastně táhnout jeden servokabel od dekodéru k servu a ve spodní části kolejiště je volno, žádná zpětná hlášení. Prostě dát pod zhlaví jeden nebo dva dekodéry, které se propojí jedním kabelem pro LN a jedním pro napájení 5V, okolo rozhodit serva pod výhybky a hotovo.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod ateen » sob 30 led, 2021 11:11 pm

Kde se dají koupit komponenty MGP?
ateen
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21 led, 2015 1:59 pm
Bydliště: Pardubice

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » ned 31 led, 2021 7:33 am

Buď přímo u výrobce, nebo se obrať na HonzaM.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » sob 27 bře, 2021 10:52 am

Na Internetu lze stáhnout aplikaci “LocoNet Decoder programming” nyní ve verzi 1.9.0. Aplikace umožňuje přepnutí dio češtiny, v této poslední verzi je ale řada chybně použitých českých názvů u někteých položek menu, pro překlad jsem totiž měl k dispozicici pouze tabulku anglických textů, bez kontextu jak jsou použity. Čeština má ale často pro jeden anglický výraz mnoho českých možností, podle kontextu. Někde tak vznikly nesmysly. Já stále používám anglickou verzi a pŕišel jsem na to až když kolega sinstáhl tu novou verzi a zvolil češtinu. Dnes jsem výrobci poslal upravenou tabulku, nevím jak rychle to upraví. Pokud tedy máte starší verzi aplikace, doporučuji se stažením nové nespěchat. V té dŕivějši zůstaly nepreloženy jen některé texty a i bez znalosti angličtiny není problěm aplikaci používat, jak určitě potvrdí ti kdo ji už používají.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » sob 27 bře, 2021 10:54 am

Jirkátor píše:Buď přímo u výrobce, nebo se obrať na HonzaM.

Raději na adigital@adigital-model.eu. Tam lze požádat i o české překlady manuálů.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Servopřestavník a servodekodér

Příspěvekod zdeno » sob 27 bře, 2021 11:57 am

Jirkátor píše:Prostě dát pod zhlaví jeden nebo dva dekodéry, které se propojí jedním kabelem pro LN a jedním pro napájení 5V, okolo rozhodit serva pod výhybky a hotovo.

Opravdu nedoporucuji davat delsi kabely, nez uz jsou na servech.
Jsou tam CMOS tranzistory a ty maji s naindukovanim hazardu vzdycky problemy.
Problem je, ze to fakt nahodne, mesic je klid a potom hazard.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » sob 27 bře, 2021 12:05 pm

Nerozumím termínu "naindukovani hazardu".
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod BohousP » sob 27 bře, 2021 2:55 pm

Jirkátor píše:Nerozumím termínu "naindukovani hazardu".

Umělecká zkratka. :D Do delšího vodiče se může naindukovat vyšší rušivé napětí a to může způsobit tzv. hazard, t.j. nejednoznačné napětí, kdy nevíme zda to má být 0 nebo 1.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » sob 27 bře, 2021 4:37 pm

pro znalce je to zaklad, pro neznaleho nocni mura.
---
Napriklad aj kratke privody do serva nikdy nestacet do smycky !! Tak si vyrobite krasne trafo :D
Taky kroutene kabely maji neco do sebe. Ale to az kdyz to fakt blbne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod D » pon 29 bře, 2021 3:22 pm

Měl bych dotazy na majitele MGP.

1. Lze na jednotlivé výstupy světelného driveru připojit více LED v sérii? Případně jakým napětím se napájí (tuším 5 V) a jaké napětí má na výstupech pro LED?
Ušetřil bych třeba dva drivery, když dopředu vím, že většina LED bude svítit v cestě ovládacího pultíku vždy po dvojicích nebo trojicích současně.

2. Je možné svícení konkrétní LED podmínit více podmínkami?
Například: LED 1 svítit = (výhybka 1 přímo) NEBO (výhybka 1 odbočkou A výhybka 2 přímo)

3. Detektory obsazení (, ) lze připojit pouze místo tlačítek na výhybkový dekodér a ten jim zajistí i napájení 5 V z LocoNetu na výstupu 5V? Nebo pro ně musím napájení vyrobit extra tímto?

4. V návodu se píše, že k výhybkovému dekodéru nelze tlačítka a detektor obsazení připojit současně. Lze však využít třeba dva vstupy pro malý detektor obsazení a zbývající vstupy pro tlačítka?

Děkuji.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků