Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » úte 04 úno, 2020 5:37 pm

Vlečkový areál

Panelový dekodér lze dobře využít v rámci vlečkového areálu, lze totiž využít možnosti kdy jedno tlačítko plní dvě funkce, může tedy sloužit pro ovládání jedné výhybky (stiskem se změní poloha výhybky, její aktuální postavení indikují LEDky), nebo může sloužit jako jedno z tlačítek při volbě cest na principu odkud – kam postupným stiskem dvou tlačítek. Na obrázku tedy například tlačítko V1 přestavuje výhybku V1, ale postupným stiskem V1 a V8 se do správné polohy přestaví výhybky V1, V2, V5 a V8. V jedné cestě může být až šest výhybek. Výhodné je to pro stavění cest v nichž je angličan nebo trojcestná výhybka, bez nutnosti přemýšlet který přestavník a do které polohy je pro požadovanou cestu potřeba přestavit. V uvedeném příkladu (jedná se o nedávno dostavěný modul) se cesta od výhybky V3 na kusou kolej 2c postaví stiskem tlačítek V3 a 2c, nastaví se tím V3 přímo, V6 do odbočky a do příslušné polohy přestavníky angličanu V7a a V7b. Při programování cest lze určit zda pořadí stisku tlačítek rozhoduje nebo nerozhoduje, to je důležité například pokud se společně s volbou cesty staví i návěstidla. Jeden panelový dekodér může nastavovat 12 cest, každá sestávající až ze šesti výhybek, pro stavění cest lze použít 24 kombinací. Každá kombinace může ovládat dvě funkce, například nastavit cestu a nastavit návěstidla.
Přílohy
Ovládací panel zmenšený.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod Sandy » sob 29 úno, 2020 7:25 pm

Konečně jsem se zase dostal k experimentování s MGP. Dost jsem se s tím natrápil, protože jednak nedokážu udržet myšlenku, druhak návody čtu až v nejkrajnějším případě.... Takže jsem zopakoval chybu z úvodního seznamování se a zase jsem prohodil pořadí výstupů na výhybkovém dekoderu. Nakonec jsem zvítězil nad hmotou a výhybky jdou přestavovat tlačítky na výhybkovém dekoderu i tlačítky na panelovém dekoderu. Alespoň jsem si procvičil technickou angličtinu (i když mám český návod od HonzyM).

MP1 jsem nedal. To mě ale netrápí, protože to byl jen pokus co zvládnu. No, moc toho tedy není. :roll:

Pokročil jsem tedy k indikaci stavu výhybek za použití LED driveru 12. Taky žádný hit. Tentokrát neudrží myšlenku LEDky. Mám zatím zapojené jen čtyři pro dvě výhybky. Sice se mi podařilo přiřadit dvojice LEDek k jednotlivým tlačítkům, ale to je všechno. Na stisk tlačítka poslušně reagují a rozsvítí se krátce podle polohy výhybky. Pak ale zase zhasnou a postupně se rozsvěcují jedna za druhou. Na aplikaci v mobilním telefonu jsem vyzkoušel všechny možné kombinace, které mě napadly, ale výsledek je jedna velká NULA. Kdyby měl, pěkně prosím, někdo nějaký podnět, budu mu velmi vděčen.

Naprogramování cest jsem vzdal, myslílm si, že je to mimo mé současné intelektální schopnosti.... :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MGP

Příspěvekod Sandy » sob 29 úno, 2020 8:05 pm

Odpovím si sám!
SV26 = 0
I slepé kuře najde zrno aneb není nad to, přečíst si návod.... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » sob 29 úno, 2020 9:48 pm

Takže teď už je indikace jak má být? A v čem spočívá problém s MP1? Je potřeba připojení podle návodu, tedy zapojení střední svorky na + zdroje, ne na střední svorku výstupu, a nastavit dostatečně dlouhý impuls, případně trvalý výstup (tedy hodnota 0).
Cesty budeš programovat na výhybkovém dekodéru, nebo panelovém dekodéru? Předpokládám na panelovém dekodéru, programování na výhybkovém dekodéru má smysl jen pokud bys panelový dekodér nechtěl používat. Vstupy pro přímé ovládání je lépe si ponechat pro zpětné hlášení detekce obsazení.
Postup nastavení cest je v návodu dost dobře popsán, ale pokud budeš potřebovat, klidně se přijď poradit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod Sandy » sob 29 úno, 2020 10:25 pm

HonzaM píše:Takže teď už je indikace jak má být? A v čem spočívá problém s MP1? Je potřeba připojení podle návodu, tedy zapojení střední svorky na + zdroje, ne na střední svorku výstupu, a nastavit dostatečně dlouhý impuls, případně trvalý výstup (tedy hodnota 0).
Cesty budeš programovat na výhybkovém dekodéru, nebo panelovém dekodéru? Předpokládám na panelovém dekodéru, programování na výhybkovém dekodéru má smysl jen pokud bys panelový dekodér nechtěl používat. Vstupy pro přímé ovládání je lépe si ponechat pro zpětné hlášení detekce obsazení.
Postup nastavení cest je v návodu dost dobře popsán, ale pokud budeš potřebovat, klidně se přijď poradit.


Jo, teď to běhá na panelový i výhybkový dekoder.
A indikuje to korektně.
MP1 mi na 0 běhá sem tam a na delší impuls (zkoušel jsem max. 10) se posunuje po malinkých krůčcích. Ale to mě teď netrápí,To byl jen test zručnosti.
Cesty budu programovat přes panelový dekoder. Ale musím si nejdříve vytvořit matici.
Fascinuje mě možnost dvojího ovládání a současné indikace stavu., Toho si s vnoučaty užiju...!
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » ned 01 bře, 2020 7:55 am

Jak už jsem popsal v jiném vlákně, zajímavou možností je totéž tlačítko použít dvěma způsoby, když stisknu samotné, přestaví jednu výhybku, když stisknu tlačítko výhybky na začátku cesty a výhybky na konci cesty, přestaví se všechny výhybky (až šest) v této cestě.
Každá nastavená cesta má dvě funkce, jednou postaví výhybky v této cestě, druhým zvolí návěst. Funguje to tak, že zvolená cesta zvolí jen adresu návěstidla, příslušný navěstni znak vybere automaticky návěstní dekodér podle postavení výhybek ve zvolené cestě a s ohledem na to, zda v cestě není obsazený úsek (v případě obsazení zůstane na návěstidle návěst “stůj”).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod Fox » pon 02 bře, 2020 12:38 pm

Když vše ostatní selže, přečtěte si návod. (Edward A. Murphy) :lol:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » pon 09 bře, 2020 9:58 am

matejkocis píše:Tak už som sa tešil, že sa našlo zariadenie, ktoré som hľadal. Ale je to na LocoNet. Ja mám Z21 od Roco. Tá má LocoNet ale či to bude fungovať...

Výhybka s MP1 od MTB pripojené na dekóder ale XpressNET.
Návestidlá mám tiež MTB s S-COM+MD4.
Na jednu stanicu som chcel použiť návestidla od ES Pečky - dekóder ešte nemám.

Určite bude rád za ďalšie informácie a hlavne praktické skúsenosti.


Ovládání fungovat bude, protože MGP ke své činnosti centrálu nepotřebuje a je tedy jednom že vlaky budeš ovládat ze Z21. Spojení s centrálou ale možné bude také, i když by bylo potřeba to vyzkoušet. Spojení by bylo možná i jednodušší, protože Z21 nemá na konektoru LocoNetu RailSync (proto se k Z21 nedají připojit boostery ovládané LocoNetem), lze to ale vyřešit pomocí RSCLD. To ovšem nepatří do tohoto vlákna.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 23 říj, 2020 8:32 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » pon 09 bře, 2020 10:02 am

zdeno píše:
matejkocis píše:Bolo by možné prehadzovať výhybky aj MM - ak by bola pripojená centrála, ktorá podproje aj LocoNet aj XpressNet?

To asi ne, protoze asi nejde posilat prikazy z Xpressnetu na Loconet. A taky zpetnou vazbu ma Loconet udelanou jinak !!

Možné to je, mám to vyzkoušené s DR5000. Vzhledem k tomu že každá cesta má adresu, je možné z MM postavit i cestu, pokud si budu pamatovat její adresu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » pon 09 bře, 2020 10:44 am

Edys píše:Mě by zajímalo jak se to chová ve spojení s TC. Můžu ve chvíli kdy nepoužívám MGP ovládat návěstí a výhybky přes TC a obráceně?
Děkuji

Stanici vybavenou MGP je možné ovládat i z TC, mám to prakticky vyzkoušeno se stanicí Čachnov. Při cestě naprogramované v TC se zároveň nastaví i návěstidla, nastaví se správný znak na vjezdovém návěstidle a to i v závislosti na stavu odjezdového návěstidla.
Cesta se staví tak, že mám na obrazovce TC vytvořena "tlačítka", jimiž cestu zadávám, v tom případě na obrazovce způsobem jako u reléovky, začátek vlakové cesty zeleným a konec bílým tlačítkem, začátek posunové cesty bílým a konec bílým tlačítkem.
Sympatické je, že je možné jednotlivé výhybky ovládat jak kliknutím na symbol výhybky na obrazovce TC, tak tlačítky na ovládacím panelu MGP, při přestavení z obrazovky se na ovládacím panelu MGP správně zobrazí postavení výhybky pomocí LED, a naopak, pokud přestavím výhybku na ovládacím panelu MGP, změní se do správné polohy i symbol výhybky na obrazovce TC, zjevně tedy funguje i zpětné hlášení po LocoNetu. Stanici s MGP mám s notebookem na němž mám TrainController spojenu přes rozhraní Loco Net / USB (používám rozhraní RR-CirKits). S centrálou pro řízení vlaků to nijak nesouvisí, vlaky by mohly klidně jezdit v analogu a digitální centrálu není nutné mít. [ attachment=0]Cachnov MGP TC.docx[/attachment]
Přílohy
Cachnov MGP TC.docx
(65.44 KiB) 199 krát
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: ESU Loksound 5 - neprojíždí smyčkou

Příspěvekod HonzaM » sob 04 dub, 2020 8:02 am

hopeter píše:Díky Honzo. A jak je to se zvukem ? Měl jsem podobné řešení s přestavníkem MP1 na výhybce a z kontaktů přestavníku ovládané relé. Až na servo MP1 spolehlivé řešení ale při vjezdu do středního úseku až do přehození výhybky je mašina bez proudu a tím i bez zvuku což by mě tak nevadilo v podzemí ale na viditelné trati to vypadá blbě. Proto mě zajímá to řešení s optozávorama kde dojde k přehození a přepnutí s minimální prodlevou a s powerpackem předpokládám , že zvuk nebude přerušený.

Vidím je je zapotřebí vysvětlit některé nejasnosti. Mnou popsané řešení smyčky s dekodérem MGP funguje zcela nezávisle na jiných prvcích na kolejišti. Není tedy nutné aby byly na kolejišti použity jakékoli další komponenty MGP, ani není zapotřebí centrála s LocoNetem. Jediné co to potřebuje je zdroj 5V stejnosměrného napětí. Stačí třeba nabíječka mobilního telefonu, na desce dekodéru je z toho důvodu konektor jako je na většině mobilů s Androidem.
V příloze jsou obrázky servodekodéru, jak je vidět, LocoNet není připojen, detektoru obsazení pro dva úseky a relé pro přepínání polarity.
Přílohy
IMG_1460.JPG
IMG_1461.JPG
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » sob 04 dub, 2020 11:23 am

Nedávno jsem dostal dotaz jak to vlastně celé funguje.
jednotlivé komponenty jsou vlastně jakési mikropočítače, které navzájem komunikují po síti LocoNetu a nepotřebují k tomu žádnou centrálu. Panelový dekodér vydá příkaz výhybkovému dekodéru nebo servodekodéru. Ten ho provede a pošle nazpátek informaci že příkaz provedl. To se pak může zobrazit pomocí LED na ovládacím panelu. Pokud panelový dekodér vydá příkaz k nastavení vlakové nebo posunové cesty, nastaví všechny výhybky s té cestě a vyšle zároveň příkaz návěstnímu dekodéru. Ten “poslouchá” informaci o poloze výhybek v té vlakové cestě a podle toho zobrazí přílušnou návěst. Zároveň sleduje stav detekcí obsazení, signál povolující jízdu zobrazí jen jsou-li splněny nastavené podmínky. Všechny dekodéry jsou propojeny jen kablíkem LocoNetu, žádné spousty drátů. U menších systémů jde po LocoNetu i napájení, u větších je nutné na více místech přivést napájení 12 V.
K panelovému dekodéru se připojují drivery LED12 sloužící k připojení jedotlivých LED. Těch driverů je možné k jednomu panelovému dekodéru připojit až pět, jeden panelový dekodér tedy může ovládat až 60 LED, u každé lze naprogramovat co má zobrazovat. Panelových dekodérů je možné připojit víc, stejně tak výhybkových dekodérů a návěstních dekodérů. Lze tedy postavit téměř libovolně velký systém a podle potřeby ho doplňovat. Samozřejmě čím je systém složitější, tím náročnější je vše naprogramovat. Nejtěžší je programování návěstidel, zejména jejich návazností, aby tedy například návěst na vjezdu odpovídala návěsti na odjezdu nebo předvěst podle následného vjezdového návěstidla.
Servodekodéry i výhybkové dekodéry je možné použít i samostatně a ovládat je buď přímo připojenými tlačítky, nebo z centrály mající LocoNet. Návěstní dekodér nelze ovládat přímo zadáváním adres. Každé návěstidlo má jen jednu adresu a příslušný návěstní znak se zobrazí v závislosti na nastavené cestě.
Uvedené dekodéry jsou kompatibilní s Arduino, mohou s Arduinem spolupracovat a pro update fw se používá rozhraní pro Arduino míní.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 07 dub, 2020 7:48 pm, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod BohousP » sob 04 dub, 2020 12:31 pm

Jak je myšleno "kompatibilní s Arduino". Arduino nemá Loconet, tyto moduly asi zase nemají I2C, RS485 a pod. Kompatibilní bude asi jen napájecí napětí. Logické úrovně už ne.
To ale nic nemění na tom, že tyto dekodéry jsou hodně využitelné, pokud stavíme nové kolejiště, nebo přecházíme na digitální.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » sob 04 dub, 2020 9:03 pm

Jeden dánský modelář na své modulové stanici vybavené komponentami MGP používá Arduino pro vyloučení konfliktních cest, je to z doby, kdy to ještě nebylo řešeno přímo u MGP.
Naposledy upravil HonzaM dne stř 08 dub, 2020 1:39 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Univerzální systém pro řízení modulů.

Příspěvekod HonzaM » sob 25 dub, 2020 8:55 am

Vývoj je určitě zajímavý a uvedené funkce užitečné. Bylo by ale myslím užitečné seznámit se zařízením MGP, které bylo prioritně vyvinuto pro modulovku a většinu zde zamýšlených funkcí má. Mohlo by být užitečné při vývoji využít již použité postupy. Provoz se ovládá z panelů osazených tlačítky a indikačními LED, cesty se volí stiskem dvou tlačítek, odkud-kam, s rozlišením vlakových cest a posunových cest. Návěstidla se staví automaticky podle nastavené cesty, s tím ale určitě počítáte také. K dispozici jsou jednotlivé dekodéry, panelový dekodér umožňuje připojení 16 tlačítek a 64 LED na sběrnici, počet panelových dekodérů ale není omezen. Návěstní dekodér slouží pro deset návěstidel, ani tady ale není počet dekodérů omezen. Obdobně výhybkové a servodekodéry. Celé to komunikuje po LocoNetu, není problém ovládání ze sousední stanice, připojené jedním kablíkem, v této stanici může být třeba panel pro posunovače. Ten může být zamykatelný mechanickým klíčem, může jej ale také dálkově zamknout dispečer z hlavní stanice. Panelů je možné mít připojeno více, volba provedená na jednom se zobrazí i na ostatních. Některé vlatnosti popsané ve vámi zde prezentovaném materiálu systém neposkytuje, na druhé straně je ale hotov a provozně odzkoušen na několika modulářských setkáních. Nejbližší termín kde je možné ho vidět v provozu by měl být v červenci v Německu, ve Stölnitzu. Já mám v provozním stavu jeden modul stanice, syn má jeden vlečkový modul, ve velmi pokročilém stavu výstavby má dvě stanice, jednu větší, jednu menší. Tyhle dvě jsou hotové již dlouho, byly ale řízené počitačem a to se na modulových setkáních neosvědčilo, vždy bylo nutná instalace a zpovoznění, navíc ovládání myší nebo dotykovou obrazovkou bylo velmi neoblíbené. Uvedené komponenty jsou kompatibilní s Arduino, například jeden dánský modelář má v ovládacím panelu Arduino pro vyšší zajištění cest proti možné kolizi. Výhodou tohoto systému je, že jednotlivé stanice mohou být použity jednotlivě, třeba na setkání kde je takto ovládána třeba jen jedna stanice. Není nutná žádná centrální jednotka, největší výhodou pro modulovku je že stačí modul postavit na nohy a připojit napájení. Na modulářských setkáních se obvykle jednotlivé stanice obsluhují individuálně, některé mohou být řízeny dálkově ze sousední stanice. Na setkáních není zvykem řízení provozu systémem CDP, kdy by jeden dispečer řídil kompletní layout. Alespoň já jsem se na žádném setkání nesetkal s takovým požadavkem, v jiných klubech ale mohou být požadavky odlišné.

Prosím účastníky této diskuze aby se zdrželi nejrůznějších výpadů typu že jde jen o propagaci a jde jen o zisk, klidně je možné to koupit kdekoli. Klaďte pouze věcné dotazy nebo připomínky a pokud žádné nemáte, na tenhle příspěvek nereagujte nebo toto vlákno opusťte. Ceny nejsou nijak vysoké, lze se přesvědčit na stránkách výrobce, http://www.mollehem.se.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků