Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MGP

Příspěvekod Trixt » pon 28 říj, 2019 7:00 pm

No pokud vím, asi je nikdo aktuálně nedováží, ale možná se dá domluvit s Honzou M., který je dovezl pro testovací účely a tedy by je mohl dovézt i pro někoho dalšího. Asi by byla nejlepší soukromá zpráva.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » stř 30 říj, 2019 7:38 am

Trixt píše:No pokud vím, asi je nikdo aktuálně nedováží, ale možná se dá domluvit s Honzou M., který je dovezl pro testovací účely a tedy by je mohl dovézt i pro někoho dalšího. Asi by byla nejlepší soukromá zpráva.

Je také možné se obrátit na adigital-model s žádosti o individuální dovoz.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod Sandy » čtv 31 říj, 2019 6:31 am

HonzaM píše:
Trixt píše:No pokud vím, asi je nikdo aktuálně nedováží, ale možná se dá domluvit s Honzou M., který je dovezl pro testovací účely a tedy by je mohl dovézt i pro někoho dalšího. Asi by byla nejlepší soukromá zpráva.

Je také možné se obrátit na adigital-model s žádosti o individuální dovoz.

Mohu doporučit. Jednání vstřícné, ceny mírné, termíny vyhovující... :P
O víkendu začínám! To bude adrenalinu na rozdávání :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MGP

Příspěvekod jirkah » pon 04 lis, 2019 3:37 pm

Tak potvrzuji , že není problém se obrátit na adigital-model a nakoupit u adigital-model .Rychlé a vstřícné jednání palec nahoru.
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: MGP

Příspěvekod lajblt » čtv 12 pro, 2019 10:55 am

Zdar kolegové,

odvážnému štěstí přeje. Obrátil jsem se přímo na výrobce a přes MGP e-shop jsem si objednal základní sadu MGP a pár věcí k tomu. Dnes jsem na poště vyzvedl balíček ze Švédska. Platba proběhla bez problémů přímo z mého účtu ve švédských korunách dle aktuálního kurzu. Podotýkám, že ačkoli šlo o můj první nákup, zboží odešlo prakticky ihned a to dříve, než jsem poslal peníze. Faktura byla totiž v balíčku a teprve na mou výslovnou prosbu mi přišly údaje k bankovnímu účtu prodejce. Nejslabším článkem se totiž ukázala jako už mnohokrát Česká pošta - do ČR balíček vstupuje jako obyčejný a tak se nikdo ani neobtěžoval mě informovat, že už deset dní leží na poště!!!

Za celkem 1576,- korun švédských (4246,- Kč) jsem získal:

- Startpaket (dekodér pro 5 výhybek, panel, Bluetooth interface, Loconet terminátor)
- druhý výhybkový dekodér pro 5 výhybek
- LED driver pro 12 LED
- 2x napájecí zdroj 12V -> 5V

Budou vánoce, takže budu mít spoustu času na testovací zapojení a doufám, že stihnu i následnou implementaci do kolejiště. :)
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: MGP

Příspěvekod jirkah » sob 14 pro, 2019 10:51 am

Ahoj Tome,
už jsi začal testovat ? Jaký máš dekoder vyhybek na servo ? O tom panelu přemýšlím také. Tak mě zajímá každá nová zkušenost. Já používám dekodery servo5 a jsem spokojen.Jediné malé mínus je cena , ale stavba kolejiště je obecně drahý koníček :roll: :roll:
Jirka
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » ned 15 pro, 2019 8:17 am

Nezdá se mi že by cena byla extrémně vysoká, servo5 pro pět serv stojí 749 Kč (Digikeijs DR4024 pro čtyři serva stojí 619 Kč), zejména když uvážíme nadstandardní funkce které servo5 má. Vedle relátek pro napájení srdcovky má možnost naprogramovat v něm “pravidla” která umožňují podmínit přestavení výhybky nebo mechanického návěstidla znemožněním postavení cesty na obsazenou kolej, nebo spoustě, umožňující například přestavení protější výhybky kolejové spojky. To také umožňuje naprogramovat bezzkratovou vratnou smyčku bez potřeby samostatného modulu vratné smyčky. Nebo třeba vytvoření cesty obsahující až šest výhybek jednou adresou bez potřeby TCO. Ve spojeni s pultovým dekodérem MGP pak signalizaci postavení výhybek bez potřeby samostatného přenosu pomocí zpětného hlášení.
Mimochodem tyhle funkce má i dekodér pro běžné přestavníky, motorické i impulsní. Je možná i kombinace, třeba jeden z pěti přestavníků bude impulsní a ostatní čtyři motorické.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod lajblt » ned 15 pro, 2019 9:40 pm

2 jirkah: Ahoj Jirko, celý víkend jsem věnoval montáži a oživování. Zatím jsem ve stavu, kdy se přes BT dokážu připojit do MGP sestavy (ovládací panel: BT interface<->panelový dekodér<->deska napájení 12V/5V<->Loconet terminátor, k desce napájení je přes třetí konektor připojený výhybkový dekodér, který bude namontovaný pod modulem se zhlavím) a měnit nastavení, která se i uloží. Bohužel ovládání MP1, připojeného k desce, nefunguje. Když stisknu tlačítko, přestavník zabzučí, posune se asi tak o 1 mm a to je všechno. A pak každým druhým stiskem zase, dokud se nedošoupe na konec a nezmění směr, načež se to celé opakuje. Nejspíš bude chyba mezi židlí a klávesnicí, tak uvidím, až se na to podívám znovu příští víkend.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » ned 15 pro, 2019 11:24 pm

Je potřeba to mít správně zapojeno. Je nejlépe potřeba zapojit jen samotný výhybkový dekodér - do napájecí zásuvky připojit 12 V zdroj (takových máme všichni doma obvykle víc, k výhybkovému dekodéru je možné použít zdroj až 19 V, což má většina notebooků), prostřední svorku na MP1 připojit na svorku + na výhybkovém dekodéru (je to popsáno v návodu, ovšem jak praví Murphy, návody čteme až když selžou veškeré pokusy zařízení přimět k činnosti). S tímhle vyzkoušením nemusíš čekat do příštího víkendu, je to otázka čtvrt hodiny.
Je potřeba se nejdřív se zařízením trochu seznámit a přečíst si všechny návody. Na web 1ku160 dám v nejbližší době návod jak zařízení správně propojit. Rozhodně není vhodné připojovat několik zdrojů, stačí jeden, ostatní komponenty budou napájeny po rozvodu LocoNetu. V rámci rozvodu LocoNetu mezi jednotlivými komponentami MGP se na vodičích 1 a 6 nevede RailSync, ale 12 V. Při spojení s LocoNetem centrály je nutné použít napájecí desku, na níž jsou propojky které vodiče 1 a 6 přeruší. Spolupráci centrály se zařízením MGP to nijak neomezí, z centrály je možné veškeré komponenty ovládat, včetně například ovládání z TrainControlleru, Při použití centrály DR5000 třeba i z Multimausu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod lajblt » úte 17 pro, 2019 6:35 pm

Tak potvrzuju, že chyba byla (jako už mnohokrát, že) mezi židlí a klávesnicí. Výhybkový dekodér má totiž jako výchozí délku impulsu pro ovládání přestavníků zvolenu hodnotu "1", což je 0,1 s. Jak sami uznáte, to opravdu na přestavení nestačí. Podle návodu se pro MP-1 nastavuje "0" (trvalé napájení), neb mají koncový vypínač. A teď už to krásně frčí, každý stisk tlačítka, zapojeného přímo do výhybkového dekodéru, přestaví výhybku do opačné polohy. O víkendu budu výhybkový dekodér implementovat do kolejiště a pak budou následovat práce na ovládacím panelu. Tlačítkové vstupy přímo na dekodéru ponechám jako "pomocné stavědlo 1", připojené přes konektor do odnímatelné krabičky s tlačítky. :)
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: MGP

Příspěvekod lajblt » čtv 26 pro, 2019 8:46 pm

Tak jsem právě taky usmažil švába č. 2 na výhybkovém dekodéru. Pokud by se vám to stalo, je to obvod Micrel MIC4423YM, k sehnání v ČR zde: https://www.vpcentrum.eu/mic4423ym-driv ... -5-18v-so8.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: MGP

Příspěvekod jirkah » sob 28 pro, 2019 9:47 am

Našel jsem náhodou příspěvek v jiném vlákně a dalšího modeláře co používá elektroniku od MGP http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=10700&p=265906&sid=c299d44e52f3021d65bc54a70f2689ee#p265121 možná se ta informace může někomu hodit :wink: .
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: MGP

Příspěvekod lajblt » pát 03 led, 2020 10:07 pm

Ahoj, děkuju HonzoviM za pomoc se zapojováním MP-5 k systému MGP. Přestavník MP-5 podle všeho NELZE zapojovat třídrátově jako MP-1. Je to proto, že na rozdíl od MP-1, kde je díky vačce a spínačům aktivní vždy pouze jeden vstup napájení (střídavě poz1 a poz2), u MP-5 jsou po dobu přestavování aktivní oba vstupy a může dojít ke zkratu. Tak, jako u mě. Chyba nastala ve chvíli, kdy jsem nastavil nejmenší dobu mezi impulsy, které dekodér akceptuje, na "1" (0,1 s). A pak jsem zmáčkl tlačítko dvakrát po sobě. Oba vstupy tedy byly spojeny a došlo ke zkratu. Při zapojování MP-5 je tedy nutno použít dvoudrátové zapojení jako u želv.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » sob 04 led, 2020 9:12 am

K nalezení pŕíčiny mi po pomohlo až sehnání vnitřního zapojení MP5. Jeho zapojení se liší od MP1 s cílem umožnění dvoudrátového ovládání, u nějž se přestavení realizuje změnou polarity, stejně jako u “želvy”. Na rozdíl od MP1, u níž se pro koncové vypínání používá jeden přepínací kontakt, jsou u MP5 použity dva spínací kontakty, samostatně pro každý směr přestavení. Po dobu přestavování jsou ale sepnuty oba a vstupy Pos1 a Pos2 jsou spojeny “natvrdo”. V případě dekodéru Digikeijs DR4018 je pro dvoudrátové ovládání změnou polarity k dispozici rozhraní DR4101 (balení 4 ks za 519 Kč). U dekodéru MGP switch 5 lze u každého z pěti výstupů individuálně naprogramovat zda má být příslušný výstup použit pro impulsní nebo motorický přestavník. U DR4018 je rovněž možná volba u jednotlivých výstupů, v případě motorického přestavníku s dvoudrátovým ovládáním je ale nutné použít výše uvedené rozhraní DR4101.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod JOHNZ » sob 04 led, 2020 9:26 pm

lajblt: Ja by som si dovolil tvrdiť, že to možné je (v prípade, že sa napája DC), stačí medzi dekodér a prestavník vložiť na oba vstupy diódu (napr. 1N4007), ktorá práve vytvoreniu takéhoto spojenia zabráni. Inak človek by myslel, že niečo také má komerčne predávaný dekóder ošetrené.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků