Elektronicka "lami" poradna

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod tondakladno » pon 29 říj, 2018 8:52 am

sidlo píše:
tondakladno píše:při podmínce např. když číslo < 400 tak na 3 pinu bude 1 ( 5 V ).

Na pinu bude střední hodnota napětí nn V, která je složená z max V napětí a 0 V napětí. Původní otázka zněla jak se pomocí HW nějak k té střední hodnotě dopracovat způsobem, aby výsledek nebyl rušen hodnotami max V a 0 V.

A je jedno, zdali se to řeší s Arduinem nebo Picaxem.


Pokud si dobře pamatuji, tak belgarat uvádí PWM regulátor Tillig. Té hodnoty dosáhneš potenciometrem !!!!!
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod sidlo » pon 29 říj, 2018 9:01 am

tondakladno píše:Pokud si dobře pamatuji, tak belgarat uvádí PWM regulátor Tillig. Té hodnoty dosáhneš potenciometrem !!!!!

Když se podívám čeho chce autor vlákna dosáhnout
belgarat píše:Potreboval bych neco +- odpovidajiciho efektivnimu napeti, abych dokazal zjistit (komparator) kdy poklesne pod nejakou (zvolenou) uroven.

Tak nějakou PWM hodnotu už má (tedy má tam asi i ten potenciometr) a tu výslednou hodnotu chce změřit (neboli podstrčit komparátoru) za pomoci HW.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod tondakladno » pon 29 říj, 2018 9:11 am

sidlo píše:
tondakladno píše:Pokud si dobře pamatuji, tak belgarat uvádí PWM regulátor Tillig. Té hodnoty dosáhneš potenciometrem !!!!!

Když se podívám čeho chce autor vlákna dosáhnout
belgarat píše:Potreboval bych neco +- odpovidajiciho efektivnimu napeti, abych dokazal zjistit (komparator) kdy poklesne pod nejakou (zvolenou) uroven.

Tak nějakou PWM hodnotu už má (tedy má tam asi i ten potenciometr) a tu výslednou hodnotu chce změřit (neboli podstrčit komparátoru) za pomoci HW.


Pic má jeden výstup DAC, takže naprogramuji na výstupní pin místo 1_0 napětí 0 až 5 V v závislosti na napětí trakce.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod belgarat » pon 29 říj, 2018 9:43 am

tondakladno píše:Pic má jeden výstup DAC, takže naprogramuji na výstupní pin místo 1_0 napětí 0 až 5 V v závislosti na napětí trakce.


Tohle jsem nestihal sledovat a nepochopil. Jak se da DAC vystup pouzit k mereni ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod tondakladno » pon 29 říj, 2018 11:14 am

belgarat píše:
tondakladno píše:Pic má jeden výstup DAC, takže naprogramuji na výstupní pin místo 1_0 napětí 0 až 5 V v závislosti na napětí trakce.


Tohle jsem nestihal sledovat a nepochopil. Jak se da DAC vystup pouzit k mereni ?


Sidlo mi ujastnil co potřebuješ a to, aby HW poslal změřenou hodnotu do kompárátoru. Výše je popsáno PWM. Hodnoty napětí pojmenované jako
číslo tj. trakční napětí. Příklad: č. 100=1V, č.500=2,5V, č.800=4V. V programu přiřadím v příkazu pro výstup DAC číslo. Zjednodušeně, když v programu přiřadím
v příkazu pro DAC č.500, tak na výstupu DAC bude 2,5 V, nebo i jiné napětí podle zvoleného algoritmu.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod belgarat » pon 29 říj, 2018 11:50 am

tondakladno píše:Sidlo mi ujastnil co potřebuješ a to, aby HW poslal změřenou hodnotu do kompárátoru.


Fajn, a ted se prosim neuraz, ale : precetl sis proc chci poslat hodnotu do komparatoru ? Odpoved zni: kvuli blokovani RESET. Pokud hodim na desku PICAXE (GME: 69,-), zvednu jeji cenu o polovinu. Proto jsem tam nechtel davat ani mini arduino, ktere koupim levneji. Proto jsem chtel _jednoduche_ HW reseni.

A zde je druhe nepochopeni: proc bych v "masteru" (ktery generuje RESET a tudiz jej muze i potlacit) pouzival nejake PICAXE a komparator, kdyz je tam navrzene arduino (viz jine souvisejici tema v diskusi), ktere ma ADC vstup a tudiz muze proste RESET neposlat ? Tak to take dopadlo - pred 2 mesici. A Ty nosis drivi do lesa.

Opravdu: pecliveji cti a peclive cti i odpovedi, ktere s Tebou nesouhlasi. Zvlast, pokud jsi, jak rikas, zacatecnik.

(edit: sorry, prosba o nedrazdeni diskutujicih patri do jineho tematu)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod belgarat » pon 29 říj, 2018 2:10 pm

tondakladno píše:odepsat, že nepochopil a já bych se už neangažoval. Zadání jsem již pochopil. Vem 555 zapoj ji jako Schmittův obvod a máš to co chceš. Jak jednoduché.

No vidis ! A ted ses dostal tam, kde ja mam cernou tmu, ty ji mas zas jinde. Vzdycky je lepsi, kdyz se svec drzi sveho kopyta. Schema, nebo odkaz na nej, by nebylo ? Protoze TO je vec, co JA nevymyslim. Nanejvys okopiruji.

Jinak kolega Sidlo psal hned zes zadani nepochopil. Ja jsem totez psal v prvni reakci. Presto je tu xx dalsich prispevku jak generovat PWM pomoci PICAXE, a dokonce i nejake vykricniky za potenciometrem.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků