Rozhraní dvou boosterů

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod zdeno » ned 17 čer, 2018 8:44 am

Ono doporuceni (prikaz) nedavat rozhrani boostru na mista, kde zastavuji soupravy ma svuj duvod a myslim, ze se tomu nikdo rozumny nedivi.
Jinak mam dojem, ze stavitele layoutu to dobre vedi a rozhrani davaji za vjezdove navestidla.
A pokud to neudelaji, tak si vyslouzi velkou drzkovou "polevku" od majitelu loko.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod HonzaM » ned 17 čer, 2018 8:45 am

Měření v předchozím příspěvku se uskutečnilo na krátkém úseku koleje s přerušením uprostřed, když píšu že mašiny jedou, znamená to že prokluzují na místě, zastaveny zarážkou. Někdy po neděli zkusím dva segmenty domácího kolejiště normálně napojené pří na centrálu napojit na tyto dva boostery a zkusím normální provoz s mnoha mašinami.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod belgarat » ned 17 čer, 2018 9:07 am

HonzaM: diky; o vyhodnoceni bych prosil elektricky zdatnejsi jedince nez moje malickost. Domnivam se ale, ze proudy < 1mA muzeme vzhledem k ucelu experimentu s klidem zanedbat.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod MiG » ned 17 čer, 2018 9:15 am

HonzaM píše:Dnešní měření - uspořádání :
Multimetr ProsKit MT1710,

Mohu udělat i další pokusy, navrhněte.

Honzo, z čeho usuzuješ, že je ten multimetr schopen změřit proud nebo napětí na DCC?
Já vidím v návodech pro měření trueRMS napětí a proudu napsaný rozsah 40Hz až 1kHz. A přesnost pro rozsah 200Hz až 1kHz 8 procent pro průběhy jiné, než sinus a trojúhelník (jinak 1,5 procenta).
Na jakém proudovém rozsahu to byl měřeno?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod HonzaM » pon 18 čer, 2018 6:31 am

[quote="MiG"] Miloši, problému s kmitoctem a tvarem signálu jsem si vědom, bohužel nemám vhodnější měřič k dispozici. Používal jsem připojovací svorky multimetru 10 A a volbu zobrazení v mA. Máš-li vhodnější přístroj, uvítal bych, kdybys s tímto pokusem pomohl.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod MiG » pon 18 čer, 2018 8:27 am

Honzo, nemám vhodný přístroj pro dané měření.
Problém je, že ty nemáš přístroj méně vhodný, ale nevhodný a měříš úplný nesmysly.
Na rozsahu 10000mA jsi změřil měřidlem s přesností 8% (200..1000Hz) hodnoty 0,3. No skvělé! Odpory jednotek ohmů taky měříš megmetem?
Kdyby to udělal zedník nebo lakýrník..., ale ty tvrdíš, že jsi absolvent elektrotechnické školy!!! Takže bys mohl vědět, že součástí každého měření je i rozbor měření, ve kterém musíš najít pro dané měření vhodná měřidla a vhodnou metodu. Abys dostal nejen hodnotu, ale i oblast přesnosti té hodnoty, případně informaci, jak tvé měřidlo ovlivnilo skutečný stav.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod MiG » pon 18 čer, 2018 8:30 am

belgarat píše:HonzaM: diky; o vyhodnoceni bych prosil elektricky zdatnejsi jedince nez moje malickost. Domnivam se ale, ze proudy < 1mA muzeme vzhledem k ucelu experimentu s klidem zanedbat.

Není co vyhodnocovat. Celé měření můžeme vzhledem k použitému přístroji i rozsahu s klidem zanedbat.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod belgarat » pon 18 čer, 2018 9:08 am

Neslo by to pres nejaky odpor napojit na osciloskop a prubeh proudu merit neprimo ? Ten HonzaM ma ...

MiG: prosim ... neznalost je mozna pro zbehle zarazejici, ale pokusme se aspon tohle vlakno udrzet trochu v nadhledu. Na rozdil od predchozich rvacek je alespon videt snaha a usili NECO zmerit/experimentovat; kdyz uz se nelze "dospet ke konsenzu" v teoreticke rovine.

Off-topic P.S.: "konsenzus" je moderni metoda utvareni vedeckych zaveru (viz IPCC) ;) Teorie, dukaz, vyvraceni experimentem, potvrzeni teoreticke predpovedi, to jsou zpatecnicke metody 20. stoleti :-D
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod Fox » pon 18 čer, 2018 9:37 am

Chlapi jste na nejlepší cestě tohle vlákno poslat do kélu jako "Proč nemám rád LocoNet" :D

K měření: do koše bych to neházel, pokud Honza STEJNÝM multimetrem na STEJNÉM rozsahu změřil proud DCC do lokomotivy třeba 150mA a potom třeba 0,5mA, absolutní hodnoty nemusí být správné, ale jako důkaz toho, že mezi úseky netečou ampéry, bych to docela bral.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod zdeno » pon 18 čer, 2018 9:51 am

Fox píše:ale jako důkaz toho, že mezi úseky netečou ampéry, bych to docela bral.

je tu snaha bagatelizovat problem nebo ho zvelicit ??
Teda jinak napisane, o co vam vlastne jde ??
---
Fox je v tom nevinne, neni to otazka na nej osobne, ale vseobecna zadost na vysvetleni priorit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod MiG » pon 18 čer, 2018 10:04 am

Fox píše: pokud Honza STEJNÝM multimetrem na STEJNÉM rozsahu změřil proud DCC do lokomotivy třeba 150mA a potom třeba 0,5mA, absolutní hodnoty nemusí být správné, ale jako důkaz toho, že mezi úseky netečou ampéry, bych to docela bral.

Já ne. DCC signál je MIMO měřící rozsah.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod HonzaM » pon 18 čer, 2018 11:54 am

MiG píše:
belgarat píše:HonzaM: diky; o vyhodnoceni bych prosil elektricky zdatnejsi jedince nez moje malickost. Domnivam se ale, ze proudy < 1mA muzeme vzhledem k ucelu experimentu s klidem zanedbat.

Není co vyhodnocovat. Celé měření můžeme vzhledem k použitému přístroji i rozsahu s klidem zanedbat.

Nějaká měření se v diskuzi objevovala. Zajímalo by mne, jakou technikou se uskutečňovala.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod HonzaM » úte 19 čer, 2018 7:05 am

Miloš má samozřejmě pravdu, pokud bych chtěl dělat laboratorní měření, pak by přicházela v úvahu nutnost zabývat se přesností měřidla a opakovatelností výsledků měření. Účelem mého experimentu ovšem nebylo laboratorní měření, ale pouze zjištění, zda a jaké nebezpečí hrozí vozdlům, která zastaví na rozhraní. Jedná se pouze o to, zda zde nepoteče proud, krerý by mohl poškodit sběrače, jejichž prostřednictvím k propojení dojde. Tady bude záležet jednak na rozdílu napětí obou boosterů, jednak na konstrukci jejich koncového stupně. Podle mého názoru tedy je pro minimalizaci nebezpečí vzniku protékajícího proudu potřeba zajistit minimální rozdíl napětí a výhodou je proto jeho stabilizace. K poškození až zničení zmíněných sběračů ale může dojít i jinde, kde žádné rozhraní boosterů není, záleží jen na nastavení omezení výstupního proudu centrály nebo boosteru, již se mi stalo, že shořely nebo se vyhřály sběrače a došlo i k roztečeni plastu koleček. Stačí když se sečtou přechodové odpory a odpory přívodnich vodičů natolik, že omezí proud v důsledku zkratu způsobeněho třeba najetim na špatně přehozenou výhybku na hodnotu, na kterou ještě nereaguje proudové omezení centrály nebo boosteru. A proud dosahující hodnoty 3A (na níž je obvykle ochrana nastavena) dokáže pořádně vyhřát tenké sběrací plíšky nebo pružinky. Jako lepší ochrana se mi jeví používání více boosterů s nastavením menšího produ, při jehož dosažení dojde k vypnutí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod HonzaM » úte 19 čer, 2018 7:12 am

MiG píše:
Fox píše: pokud Honza STEJNÝM multimetrem na STEJNÉM rozsahu změřil proud DCC do lokomotivy třeba 150mA a potom třeba 0,5mA, absolutní hodnoty nemusí být správné, ale jako důkaz toho, že mezi úseky netečou ampéry, bych to docela bral.

Já ne. DCC signál je MIMO měřící rozsah.

Ok, navrhni tedy nějaký vhodný způsob pro zjištění proudu, který by mohl na rozhraní boosterů protékat. Protože o to nám jde.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozhraní dvou boosterů

Příspěvekod zdeno » úte 19 čer, 2018 7:24 am

Taky si myslim, ze to je vyfabulovana tema ad absurdum, kde se zamenuji priciny problemu.
---
Vlastne jsem prisel jen na jedinou moznost, kdy to muze byt spatne.
Pokud je na jednom useku zkrat a zrovna na rozhrani stoji loko, tak ochrany boostru v tom "pripojenem" useku nemusi fungovat. Viz prechody sberacu na loko.
---
Podle mne je jedina ochrana prevence a pouzivani zdraveho rozumu.
Jinak na modulovke se osvedcilo mit cloveka, ktery to kontroluje a nejlepsi je, kdyz to zapojuje.
Jinak napisane, lidi jsou v reale lenivy a nerozmyslaji.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků