Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » stř 29 zář, 2021 9:41 am

Tak kdyz uz jsem konecne dodelal domaci ukoly a naskladal vsechny PDFka, tak vysledek pripichnu sem: https://modelwiki.klfree.net/w/index.ph ... tektor_S88
* opticky detektor polohy
* napojeni na sbernici S88
* cidla jak odrazova (reaguje na svetlo odrazene prekazkou), tak opticke zavory (reaguje na preruseni svetla)
* nastavitelna prodleva pro sepnuti, rozepnuti
* volitelne ovladani rele, nastavitelna doba prodlev
* bezzkratove rizeni az 3 smycek (nevyzaduje pripojeni k centrale / S88)
* vytvareni "virtualnich" parovych senzoru
* mereni urovne prijimaneho signalu (pro presnejsi namireni cidel), mozna auto-kalibrace
* volne (GPLv2) k pouziti nebo vlastni tvorbe
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Zlámalík » stř 29 zář, 2021 3:04 pm

Dobře!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod chphoto » stř 29 zář, 2021 3:49 pm

Super počin, dá se někde objednat plošný spoj, nebo si ho musím zadat sám?
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » stř 29 zář, 2021 4:37 pm

chphoto píše:Super počin, dá se někde objednat plošný spoj, nebo si ho musím zadat sám?


Nemam sam moc nazbyt (asi 2 volne desky, ale s chybou ktera uz na tom soucasnem motivu neni: chybi jeden propoj), sam budu v horizontu tak 2 mesicu objednavat ... jsem liny to vrtat, ale JLCPCB jeste nedavno nemelo registraci VAT (aspon na webu jeste nedavno psali, ze 'in progress'), ale ted koukam:
jlcpcb píše:1. JLCPCB has registered the IOSS VAT ID number on 9th, July 2021

HURA
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod chphoto » stř 29 zář, 2021 6:19 pm

Pokud by byla možnost se "přidat" k nějaké objednávce, tak bych jistě nepohrdl. Zrovna včera jsem přemýšlel nad tím, jak ve SN budu detekovat vlaky, když tam (logicky) není vidět. A už jsem si skoro kreslil fotodiodu a tranzistor, ale mělo to být do S88 zapojeno přes další modul od Marklina. Takže Vaše řešení přišlo jak na zavolanou a je to řešení vše v jednom.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Pater » pát 01 říj, 2021 6:59 pm

belgarat píše:Tak kdyz uz jsem konecne dodelal domaci ukoly a naskladal vsechny PDFka, tak vysledek pripichnu sem: https://modelwiki.klfree.net/w/index.ph ... tektor_S88
* nastavitelna prodleva pro sepnuti, rozepnuti
* vytvareni "virtualnich" parovych senzoru

Sqělý počin.
Zajímalo by mě, zda je pomocí terminálu možné samostatně nastavit prodlevu i pro virtuální senzor např. pro využití s bodovými senzory typu Hall.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » pát 01 říj, 2021 8:48 pm

Pater píše:Zajímalo by mě, zda je možné samostatně nastavit prodlevu i pro virtuální senzor např. pro využití s bodovými senzory typu Hall.

Ano, prodleva je na nabeh (po odpadnuti toho podkladoveho senzoru), tak i na 'odpadnuti'. Ja to chci pouzit na 'bodove' reflexni cidla (coz znamena stejny projev na S88 jako Tvuj pripad). Asi bych mel nakreslit prubeh tech signalu v grafu, aby sis mohl overit ze to dela co chces ... ale varovani na webu plati - stale to neni uplne odladene :) ale pracuje se na tom (a navic je to uz jen software)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Pater » sob 02 říj, 2021 5:39 pm

belgarat píše:Ja to chci pouzit na 'bodove' reflexni cidla (coz znamena stejny projev na S88 jako Tvuj pripad)

Abych to vysvětlil, není to tak úplně můj případ. Používám Hall senzory a malé neodymové magnety. Další výklad odkazuje na to, že budu tyto senzory používat jako primární. Při jízdě soupravy dochází k detekci na snímači řádově v desetinách sekundy a tuto detekci nelze při použití CMOS obvodů prodloužit. Magnety jsou umístěny na každém voze a při jízdě dochází na snímači k sérii krátkých impulsů. Při pomalé jízdě, by prodleva pro sepnutí virtuálního kontaktu, nemusela být dostatečně dlouhá. Mohlo by tak dojít k sepnutí virtuálního kontaktu i v případě, že celá souprava ještě nebude ve sledovaném úseku.
Myšlenka virtuálních kontaktů je výborný nápad, ale asi to u mne bude použitelné pouze u úsekových senzorů. Ještě si projdu ten program a uvidím, zda něco vymyslím.
Zatím dík.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » sob 02 říj, 2021 7:46 pm

Pater píše:
belgarat píše:Ja to chci pouzit na 'bodove' reflexni cidla (coz znamena stejny projev na S88 jako Tvuj pripad)

Myšlenka virtuálních kontaktů je výborný nápad, ale asi to u mne bude použitelné pouze u úsekových senzorů. Ještě si projdu ten program a uvidím, zda něco vymyslím.
Zatím dík.

Projdi ... kdyby ti tam neco chybelo, nevahej udelat pull request (nebo rict co chces ... snad budu schopny tu situaci nejak nasimulovat) - sketch zatim nezabira celou pamet, ma smysl SW 'zeslozitit' pokud by fungoval pro dalsi tridu zarizeni.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků