Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod zdeno » stř 04 črc, 2018 8:28 am

look23 píše: Na analogu nejdou vyvolávat přerušení, to je tak jediná nevýhoda.[/url]

Kazdy proces ma svoje preruseni, treba Atmega328 ma az 23 preruseni a je bezpodminecne nutne nastudovat datasheet na jejich ovladani,
protoze je tam spoustu doplnujicich podminek, ktere -je treba -je mozne nastavit.
---
Napriklad ADC prevodnik (analog) ma az neskutecne volby moznosti rezimu, provozu a volani.
Jediny, ale velmi limitujici problem je to, ze se muze volat a cist jen jeden ADC vstup a proto se musi pouzit postupne volani a cteni kazdeho ADC prevodniku za sebou (viz datasheet).
A pokud se to udela jako hlavni program, tak to zere spoustu strojoveho casu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3001
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod hopeter » pát 28 zář, 2018 8:12 pm

Jak to dopadlo s přesuvnou je možno spatřit tady http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11277&p=242614#p242614 :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » úte 16 říj, 2018 11:30 am

Už se pomalu blíží konec výroby SN ovládaného Arduinem. Chci se zeptat zkušených jestli mohu propojit všechny 5V piny a GND piny do jednoho bodu??? Abych nemusel řešit vícero "zemí" ale měl jen jednu. Dost mě překvapilo, že jsou jednotlivé 5V a GND piny od sebe oddělené, že lze dělat oddělené vtupo/výstupní celky.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod fulda » úte 16 říj, 2018 12:27 pm

společné GND - pravděpodobně lze, pokud si tím nevytvoříš zemnící smyčku a pochopitelně nepřemostíš nějaké galvanické oddělení.

Otázka +5V je taková klasická arduinovská - normální elektrikáři nikdy nepropojují několik výstupů do sebe (pokud opravdu přesně neví co a proč to dělají). A určitě nepropojují napájecí výstupy do sebe a také nenapájí zařízení prostřednictvím výstupu s odpojeným napájecím vstupem.
Uživatelé arduina se často spokojí s větou "mně to teď takhle funguje".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod zdeno » úte 16 říj, 2018 12:42 pm

fulda píše:nenapájí zařízení prostřednictvím výstupu s odpojeným napájecím vstupem.

tohle je casta chyba pri napajeni z USB, ta dioda mezi +5V a VIN je velmi potrebna, jinak to vyrabi zakerne hazardy na CH340G !!
Muzem napisat, ze jsem se dost nahledal, nez jsem na to prisel.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3001
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » úte 16 říj, 2018 12:51 pm

fulda píše:Otázka +5V je taková klasická arduinovská - normální elektrikáři nikdy nepropojují několik výstupů do sebe (pokud opravdu přesně neví co a proč to dělají). A určitě nepropojují napájecí výstupy do sebe a také nenapájí zařízení prostřednictvím výstupu s odpojeným napájecím vstupem.
Uživatelé arduina se často spokojí s větou "mně to teď takhle funguje".


Mne to take v zasade fungovalo -- pro pokusy jsem si na desce propojil +5V z Arduina s tim, co melo byt pozdeji napajeno pres L7805. Dokonce to fungovalo i chvili pote co jsem pripajel zbytek desky a napajeni slo pres regulator. Akorat se domnivam ze prave ten zapomenuty propoj byl duvod proc mi potom v desce odeslo to Arduino ;))
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2364
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod fulda » úte 16 říj, 2018 1:06 pm

belgarat píše:Mne to take v zasade fungovalo -- pro pokusy jsem si na desce propojil +5V z Arduina s tim, co melo byt pozdeji napajeno pres L7805. Dokonce to fungovalo i chvili pote co jsem pripajel zbytek desky a napajeni slo pres regulator. Akorat se domnivam ze prave ten zapomenuty propoj byl duvod proc mi potom v desce odeslo to Arduino ;))

Přecenil jsi dobu trvání slova "TEĎ" v tom mém citátu?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod zdeno » úte 16 říj, 2018 1:23 pm

Jeste doplnim, Atmega 328 a klony maji pinovo oddelene VCC, GND od Avcc a Agnd.
Neni to bezduvodne a spojeni obou vyvodu na desce "muze" delat problemy.
Hlavne Arduino se svymi tenouckymi propojkami muze byt nachylne na spolecne cesty obou napajeni.
teda vznikaji ubytky, ktere se potom prenaseji na ten druhy rozvod.
---
Takze moje doporuceni je, nepodcenovat to a nespojovat to, krome jedineho mista, ktere je co nejblize vstupnimu konektoru.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3001
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » úte 16 říj, 2018 3:11 pm

fulda píše:
belgarat píše:Mne to take v zasade fungovalo -- pro pokusy jsem si na desce propojil +5V z Arduina s tim, co melo byt pozdeji napajeno pres L7805. Dokonce to fungovalo i chvili pote co jsem pripajel zbytek desky a napajeni slo pres regulator. Akorat se domnivam ze prave ten zapomenuty propoj byl duvod proc mi potom v desce odeslo to Arduino ;))

Přecenil jsi dobu trvání slova "TEĎ" v tom mém citátu?


Jojo, u mne to TED trvalo docela dlouho ;) ale odeslo, a chudaka Arduina vzalo s sebou :) Vzhledem k tomu, ze po zruseni propoje (nove) Arduino prezilo 2 dny provozu na "vystave", tak je zbytek plosnaku asi bez viny.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2364
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » úte 16 říj, 2018 5:53 pm

Coze? Toto vydrzi jen dva dny provozu???
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod sidlo » úte 16 říj, 2018 6:11 pm

Z příspěvku to není úplně zřejmé, ale předpokládám že zapojení je následující: rozvod společného napájení 12 V=, ze kterého jsou napájeny všechny desky s Arduinama. Potom je už GND všech desek propojené. +12 V je přivedeno ke všem Arduinům. Stabilizátory MIC5202 na Arduinech nejsou logicky stejné. Tolerance výstupního napětí je ±2%. Když propojíme Vcc Arduin, tak tam začnou téci vyrovnávací proudy. S ohledem na malou zatižitelnost stabilizátoru 150 mA může dojít k jeho zničení. Propojovat Vcc není dobrý nápad.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3585
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » úte 16 říj, 2018 7:01 pm

Kajinek11 píše:Coze? Toto vydrzi jen dva dny provozu???


chybi smajlik, tak snad to byl sarkasmus ... chtel jsem rict, ze po odstraneni neceho, o cem jsem se domnival, ze je na vine se dalsi Arduino uz neznicilo ani pri ponekud dele trvajicim nasazeni. Otazka je jak dlouho bude trvat nez deti v krouzku zapoji opacne napajeni, ale to je jina pohadka.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2364
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » úte 16 říj, 2018 9:20 pm

Tak teď se nám to zamotalo. Jak se zdá, rozumím tomu méně než jsem myslel. :(

Mám kvalitní stabilizovaný 5V zdroj, kterým jsem to chtěl napájet přes USB konektor. Tento zdroj má sloužit zároveň pro ovládaní serv, které mám řešeny pomocí samostatných 5V modulů.

http://www.zajic.cz/servo14/servo14.htm

Tyto moduly se dají ovládat externími tlačítky na které přivedeme napětí 5V. Doufal jsem, že budu moci z Arduina pinu (digitalWrite) vyvést 5V impuls pro ovládnutí přehození serva.

Zároveň jsem chtěl přímo tímto zdrojem napájet i externí tlačítka z panelu na piny (digitalRead).

To by ovšem znamenalo mít jeden zdroj pro všechno.


Arduino mám klon:

https://arduino-shop.cz/arduino/1313-kl ... 45394.html

Ale teď teda vůbec nevím jak to udělat :-(
Připojuji screen jak jsem si to původně představoval. Pokud je to tedy blbost, jak to tedy udělat aby to běželo něco to vydrželo.. Z plánku ani z náčrtu vývojové desky nepoznám vůbec které piny 5V a GND patří ke kterým pinům! Například "severní řada pinů" nemá vůbec pin 5V, ale má GND, oproti tomu "jižní řada pinů " má pin 5V dvakrát a GND také.. čert aby se v tom vyznal...

Pomůžete mi prosím někdo..?
Přílohy
ScreenHunter_258 Oct. 16 23.13.jpg
MEGA napájení plánek
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod sidlo » stř 17 říj, 2018 5:11 am

Nezamotává se to, pouze jak jsem psal výše, nebylo zřejmé jak je to zapojené.
Pokud všechno napájíme ze zdroje 5 V=, tak je situace trochu jiná.
Nevím jaký smysl má přivedení 5V na USB? Pokud ovšem není USB port použit ke komunikaci s Arduinem při běžném provozu. Nevím jak je to namyšlené.
Jinak bych přivedl 5 V= na svorku 5 V a ochránil bych to diodou proti přepólování. Potom bych přes druhou diodu přivedl stejné napájení na VIN, aby nebyl namáhán stabilizátor NCP1117.
Mám to tak zapojené např. tady https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/16-dekoder-pro-15-serv
Schottky dioda D1 chrání desku proti přepólování.
Schottky dioda D3 chrání stabilizátor.
Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3585
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » stř 17 říj, 2018 6:01 am

sidlo píše:Nezamotává se to, pouze jak jsem psal výše, nebylo zřejmé jak je to zapojené.
Pokud všechno napájíme ze zdroje 5 V=, tak je situace trochu jiná.
Nevím jaký smysl má přivedení 5V na USB? Pokud ovšem není USB port použit ke komunikaci s Arduinem při běžném provozu. Nevím jak je to namyšlené.
Jinak bych přivedl 5 V= na svorku 5 V a ochránil bych to diodou proti přepólování. Potom bych přes druhou diodu přivedl stejné napájení na VIN, aby nebyl namáhán stabilizátor NCP1117.
Mám to tak zapojené např. tady https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/16-dekoder-pro-15-serv
Schottky dioda D1 chrání desku proti přepólování.
Schottky dioda D3 chrání stabilizátor.
Obrázek


Díky za rychlou reakci! Mohl bys mi prosím doporučit ty diody, nebo je to jedno jaké tam dám?

Nemusím ten zdroj připojit na USB, jen že souosý konektor má psáno napětí 6-20V, tak jsem si nebyl jist, jestli mohu tam připojit právě těch 5V.

To mám přímo ze zdroje přivést napětí do pinu 5V a to samé do VIN?

CHápej že jsem Arduino začátečník :lol: a tak mám blbou otázku, co je to vlastně ten VIN? To jako volty dovnitř? :D
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků