bláboly o fyzikálních zákonech

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » sob 05 kvě, 2018 6:02 pm

fulda píše:Jak to vidím já, tak máme 2× idelizovaný zdroj 14V, dva odpory 0,5Ω, vzhledem k tomu, že zdroje mají stejné napětí...

No to je, ale bohuzel chybny predpoklad u realneho zdroje pro situaci, kterou ty popisujes, to jest ze bude v kolejich na obou stranach 14V. Uz jsem te nato upozornoval, ze se musi pocitat s koncovym stupnem a jeho ztratami (hlavne a to zduraznuji zejmena u NanoX(DIY) a Spaxu).Vystupni napeti realneho zdroje je zavisle na velikosti zateze.Myslel jsem, ze tento fakt je znam a upozornoval jsem na nej. Myslim, ze ted uz je i laikovi jasne proc ti tam "tecou takove proudy" (viz vypocet nize).
Takze ten vypocet budu vypadat takto
G2 - Rg2i * I2 - (I1+I2) * R1 = 0 (Rg2i bohuzel tam neni zakreslen, ale je v serii se zdrojem G2)
G1 - Rg1i * I1 - (I1+I2) * R1 = 0 (Rg1i bohuzel tam neni zakreslen, ale je v serii se zdrojem G1)
po vyreseni teto rovnice, tak aby platilo, ze na resistoru R1 (5.6Ohmu) je 14V tedy, aby na obou stranach boosteru bylo 14V, dostaneme:
G2=15.25V
G1=14V
I2 = 2.5A
I1 = 0
Rgi1 =Rgi2 = 0.5Ohmu coz je vnitrni odpor boosteru
zde dukaz:
15.25 - 0.5 * 2.5 - (0 +2.5) * 5.6 = 15.25 - 1.25 - 2.5 *5.6 = 14 - 14 = 0
14 - 0.5 * 0 - (0 + 2.5) = 14 - 0 - 14 = 0
Takze plati, ze na obou stranach boosteru jsou stejna napeti 14V. Vpravo netece zadny proud (tedy pres loko !!!) takze napeti je shodne s napetim na vnitrnim zdroji. Vlevo, kde mame zatez 5.6 Ohmu tece touto zatezi 2.5A tedy z Ohmova zakonu plyne, ze je na nem presne 14V, to jest na prave strane boosteru je tedy take 14V. A na vnitrnim odporu Rg2i boosteru vznika ubytek 1.25V, proto je napeti zdroje G2 vyssi tak, aby byly pokryty ztraty koncoveho stupne pro danou zatez tedy R1=5.6Ohmu respektive 2.5A.
Je v tom vypoctu nejaka chyba nebo nebyl tam snad pouzit Kirchoffuv zakon ?

Debata vyhradne tykajici se NanoX(DIY), respektive chybejici kompenzace ztrat koncoveho stupne u teto centraly, presunuta do odpovidajiciho vlakna zde:
viewtopic.php?f=6&t=5275&start=240
Naposledy upravil Jirka_US dne sob 05 kvě, 2018 7:21 pm, celkově upraveno 3
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » sob 05 kvě, 2018 6:15 pm

fulda píše: Ale pokud by takovou kompenzaci měla (jak jsem nejrve připouštěl já i MiG, než se ukázalo, že je to tvoje fantazie),

Tak jeste jednou to byla pouze a vyhradne tvoje fantazie popr. MIGova, takze prosim zanech teto demagogie, uz je to docela trapne. Uz to opakuji ponekolikate, pokud z me strany byla rec o chybejici kompenzaci, tak vyhradne v souvislosti s NanoX(DIY) a Spax, takze dalsi debatu jsem presunul do vlakna k tomu urcene. Tedy NanoX-S88 verze 3.6 zde:
viewtopic.php?f=6&t=5275&start=240
Aby bylo zcela jednoznacne, ze se jedna pouze a vyhradne o tuto konstrukci, kde je i detailni schema a je naprosto zrejme, ze tam ta kompenzace neni.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » sob 05 kvě, 2018 7:56 pm

Jirka_US píše:
fulda píše:Jak to vidím já, tak máme 2× idelizovaný zdroj 14V, dva odpory 0,5Ω, vzhledem k tomu, že zdroje mají stejné napětí...

No to je, ale bohuzel chybny predpoklad u realneho zdroje pro situaci, kterou ty popisujes, to jest ze bude v kolejich na obou stranach 14V. Uz jsem te nato upozornoval, ze se musi pocitat s koncovym stupnem a jeho ztratami (hlavne a to zduraznuji zejmena u NanoX(DIY) a Spaxu).Vystupni napeti realneho zdroje je zavisle na velikosti zateze.Myslel jsem, ze tento fakt je znam a upozornoval jsem na nej. Myslim, ze ted uz je i laikovi jasne proc ti tam "tecou takove proudy" (viz vypocet nize).
Takze ten vypocet budu vypadat takto
G2 - Rg2i * I2 - (I1+I2) * R1 = 0 (Rg2i bohuzel tam neni zakreslen, ale je v serii se zdrojem G2)
G1 - Rg1i * I1 - (I1+I2) * R1 = 0 (Rg1i bohuzel tam neni zakreslen, ale je v serii se zdrojem G1)
po vyreseni teto rovnice, tak aby platilo, ze na resistoru R1 (5.6Ohmu) je 14V tedy, aby na obou stranach boosteru bylo 14V, dostaneme:
G2=15.25V
G1=14V
I2 = 2.5A
I1 = 0
Rgi1 =Rgi2 = 0.5Ohmu coz je vnitrni odpor boosteru
zde dukaz:
15.25 - 0.5 * 2.5 - (0 +2.5) * 5.6 = 15.25 - 1.25 - 2.5 *5.6 = 14 - 14 = 0
14 - 0.5 * 0 - (0 + 2.5) = 14 - 0 - 14 = 0
Takze plati, ze na obou stranach boosteru jsou stejna napeti 14V. Vpravo netece zadny proud (tedy pres loko !!!) takze napeti je shodne s napetim na vnitrnim zdroji. Vlevo, kde mame zatez 5.6 Ohmu tece touto zatezi 2.5A tedy z Ohmova zakonu plyne, ze je na nem presne 14V, to jest na prave strane boosteru je tedy take 14V. A na vnitrnim odporu Rg2i boosteru vznika ubytek 1.25V, proto je napeti zdroje G2 vyssi tak, aby byly pokryty ztraty koncoveho stupne pro danou zatez tedy R1=5.6Ohmu respektive 2.5A.
Je v tom vypoctu nejaka chyba nebo nebyl tam snad pouzit Kirchoffuv zakon ?

Debata vyhradne tykajici se NanoX(DIY), respektive chybejici kompenzace ztrat koncoveho stupne u teto centraly, presunuta do odpovidajiciho vlakna zde:
viewtopic.php?f=6&t=5275&start=240


Koukám, že jsi se dnes dobře vyspal.
Napětí idealizovaného zdroje je 14V, to znamená napětí reálného zdroje na prázdno. Bavíme se o tom, že G1 a G2 mají stejné napětí a stejný vnitřní odpor, tak proč máš najednou G2 větší než G1? Vzhledem k tomu, že není ve schématu nic, co by nutilo zdroj měnit napětí při zátěži (je to stejný krám jako třeba digitrax), tak to prostě nebude dělat.
To co ty si tu fantazíruješ je jaksi poněkud nereálné, to by nenastalo ani kdyby nějaká kompenzace existovala. Snad jedině v případě že by existovalo nějaké magické kouzlo, které by řeklo zdroji G2, aby vyrovnával napětí tak, aby mašinkou neprotékal žádný proud.
Ale taková kouzla v Evropě nemáme, takže smůla.
Přílohy
zdroje.png
zdroje.png (10.59 KiB) Zobrazeno 4945 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 06 kvě, 2018 4:08 am

fulda píše: Bavíme se o tom, že G1 a G2 mají stejné napětí

Ne nabavime, az do tohoto okamziku o tom nebyla vubec rec, jak si nato vubec prisel ? Ja jsem te hned na zacatku upozornil, ze zapojeni z analogu neni dobre pouzit pro DCC a celkem jasne jsem ti napsal, ze ti tam chybi ztraty koncoveho stupne. Proc se ted tak divis nebo co je na tom tak prekvapiveho ?
fulda píše:.....a stejný vnitřní odpor, tak proč máš najednou G2 větší než G1? .

No protoze, pokud znas zakon pana Kirchoffa, tak vis, ze jinak to byt ani nemuze (mas tam preci vypocet, je tam nejaka chyba ?). Pokud ma byt na vystupu boosteru 14V pri zatezi 2.5A a vnitrnim odporu 0.5Ohmu, tak tam jina moznost neni, nebo snad znas nejake "kouzlo", ktere to "zaridi" jinak ?
Podminka 14V na vystupu boosteru byla tvoje a dokonce jsem se te ptal jestli jsi si to zmeril, nebo si tuto vetu chybne vykladam ?
Neměřil, ale když jsi to tam nastavil, tak to tam přece musí bejt.

fulda píše:Vzhledem k tomu, že není ve schématu nic, co by nutilo zdroj měnit napětí při zátěži, tak to prostě nebude dělat.

Vzdyt to taky pisu uz po nekolikate, ze tam ta kompenzace u NanoX(DIY) a Spaxu chybi.
fulda píše:To co ty si tu fantazíruješ je jaksi poněkud nereálné,

Co je nerealne, aby u realneho zdroje napeti bylo napeti G2=15.25V a na svorkach 14V (presne tak jak pozadujes) pri zatezi 2.5A a vnitrnim odporu 0.5Ohmu ? Jak to tedy chces jinak zaridit ? Nebo snad chces rici, ze ten vypocet je chybny ? Pokud ano muzes by tak laskav a konkretne cervenou barvou opravit co je v tech rovnicich chybne. Dekuji.
fulda píše: Snad jedině v případě že by existovalo nějaké magické kouzlo, které by řeklo zdroji G2, aby vyrovnával napětí tak, aby mašinkou neprotékal žádný proud.
Ale taková kouzla v Evropě nemáme, takže smůla.

Nevim jestli je to kouzlo, ale presne takto funguje ta kompenzace, to jest udrzuje neustale stejne napeti 14V na kolejich, ale to uz jsem take psal.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » ned 06 kvě, 2018 7:58 am

Jirka_US píše:
fulda píše: Bavíme se o tom, že G1 a G2 mají stejné napětí

Ne nabavime, az do tohoto okamziku o tom nebyla vubec rec, jak si nato vubec prisel ? Ja jsem te hned na zacatku upozornil, ze zapojeni z analogu neni dobre pouzit pro DCC a celkem jasne jsem ti napsal, ze ti tam chybi ztraty koncoveho stupne. Proc se ted tak divis nebo co je na tom tak prekvapiveho ?
OK, takže dnes nemají stejné napětí? OK, to je dobré si pamatovat, s tím budeme pracovat za chvilku.

Jirka_US píše:
fulda píše:.....a stejný vnitřní odpor, tak proč máš najednou G2 větší než G1? .

No protoze, pokud znas zakon pana Kirchoffa, tak vis, ze jinak to byt ani nemuze
Tahle věta zní, jako by Kirchhof zakazoval dvoum zdrojům stejný vnitřní odpor.

Jirka_US píše:(mas tam preci vypocet, je tam nejaka chyba ?).
Chyba je tradiční :!: , je to tvůj výpočet, který je tendenčně vytvořený jako odpověď na otázku: "jaké má být napětí zdroje G2 na prázdno, aby při vnitřním odporu zdrojů 0,5Ω neprotékal žádný proud ze zdroje G1". Jako odpověď na tuto otázku je to pochopitelně správný výpočet.

Jirka_US píše: Pokud ma byt na vystupu boosteru 14V pri zatezi 2.5A a vnitrnim odporu 0.5Ohmu, tak tam jina moznost neni, nebo snad znas nejake "kouzlo", ktere to "zaridi" jinak ?
Jistě, vzhledem k tomu, že máme vodivé spojení mezi zdroji, tak další vhodná konstalace je taková, že budou oba zdroje dodávat proud.
Potom nám stačí:
14V / 5,6Ω = 2,5A (proud spotřebovaný mašinkou)
2,5A × ½ = 1,25A (½ je poměr jakým se má dělit proud, klidně si lze stanovit jiný, třeba ¼ a ¾, ale pak se musí vše počítat 2×; součet poměrů musí být 1).
1,25A × 0,5Ω = 0,625V (úbytek napětí na vnitřním odporu)
14V + 0,625V = 14,625V. (Napětí každého zdroje na prázdno, aby při zátěži 5,6Ω bylo na výstupu 14V)

Jirka_US píše:Podminka 14V na vystupu boosteru byla tvoje a dokonce jsem se te ptal jestli jsi si to zmeril, nebo si tuto vetu chybne vykladam ?
Neměřil, ale když jsi to tam nastavil, tak to tam přece musí bejt.
Ano, to byla reakce na TENTO post, kde se někdo zhruba uprostřed ohání nějakou automatickou kompenzací, tak jsem to nechtěl kazit.
Jirka_US píše:
fulda píše:Vzhledem k tomu, že není ve schématu nic, co by nutilo zdroj měnit napětí při zátěži, tak to prostě nebude dělat.

Vzdyt to taky pisu uz po nekolikate, ze tam ta kompenzace u NanoX(DIY) a Spaxu chybi.
Stejně jako u digitraxu. Jen nevím, proč jsi to napsal zrovna sem?
Jirka_US píše:
fulda píše:To co ty si tu fantazíruješ je jaksi poněkud nereálné,

Co je nerealne, aby u realneho zdroje napeti bylo napeti G2=15.25V a na svorkach 14V (presne tak jak pozadujes) pri zatezi 2.5A a vnitrnim odporu 0.5Ohmu ? Jak to tedy chces jinak zaridit ? Nebo snad chces rici, ze ten vypocet je chybny ? Pokud ano muzes by tak laskav a konkretne cervenou barvou opravit co je v tech rovnicich chybne. Dekuji.
Ten výpočet nelze označit za chybný, ale za výpočet, který hledá odpověď na jinou otázku. Jak už jsem začal nahoře, pokud si jinak modifikuji zadání, dostanu jiné výsledky.

Jirka_US píše:
fulda píše: Snad jedině v případě že by existovalo nějaké magické kouzlo, které by řeklo zdroji G2, aby vyrovnával napětí tak, aby mašinkou neprotékal žádný proud.
Ale taková kouzla v Evropě nemáme, takže smůla.

Nevim jestli je to kouzlo, ale presne takto funguje ta kompenzace, to jest udrzuje neustale stejne napeti 14V na kolejich, ale to uz jsem take psal.
A-ha a to kouzlo v sobě má jen jeden zdroj a nebo oba? Protože pokud oba, tak přece musí začít kompenzovat i zdroj G1 a pak to asi dopadne spíš tak, jak uvádím já, protože při vnitřním napětí 14,625V na obou zdrojích bude na výstupu 14V a to nastane dřív než 15,25V na jednom. Ono totiž platí, že ty zdroje mají propojené výstupy.

Tak a teď takové menší kouzlo, které nám naznačí přednosti tvého výpočtu:
Nejprve pro zopakování původní obrázek, jen jsem namaloval jedoucí lokomotivu trochu víc mnemotechnicky.
zdrije_i.png
zdrije_i.png (12.04 KiB) Zobrazeno 4891 krát


Druhý případ ukazuje úpravu, kterou jsi provedl, aby ze zdroje G1 netekl žádný proud. V tom případě je lokomotiva zaparkovaná na rozhraní v pohodě.
zdrije_1.png
zdrije_1.png (7.68 KiB) Zobrazeno 4891 krát


Třetí případ je v podstatě stejný jako druhý. Jen s tím malým rozdílem, že jedoucí vlak nám v mezičase přejel do jiné části kolejiště. V tomto případě nám G1 stále nedodává žádný proud, ale všechen proud jde stále z G2, takže přes zaparkovanou mašinku nám protéká celý proud 2,5A. Myslím, že je z toho nadšená.
zdrije_2.png
zdrije_2.png (7.57 KiB) Zobrazeno 4891 krát


A kvízová otázka pro zvídavé: Co se stane když na kolejišti nebude jedoucí lokomotiva, ale jen ta stojící?

Ano, potom máme rozdíl napětí 1,25V, který se realizuje na vnitřních odporech v sérii (0,5Ω + 0,5Ω = 1Ω), takže 1,25V / 1Ω = 1,25A, které nám protékají stojící mašinkou jen tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 06 kvě, 2018 12:04 pm

fulda píše: je to tvůj výpočet, který je tendenčně vytvořený jako odpověď na otázku: "jaké má být napětí zdroje G2 na prázdno, aby při vnitřním odporu zdrojů 0,5Ω neprotékal žádný proud ze zdroje G1". Jako odpověď na tuto otázku je to pochopitelně správný výpočet..

Ne v zadnem pripade neni nic tendencniho. Ty jsi zadal podminky, vcetne schematu a ja jsem te pouze opravil, ze tam mas chybu, protoze tam chybi zapocitat koncovy stupen. Takze jedina modifikace je pridani toho vnitrniho odporu 0.5Ohmu., tedy oprava tve chyby z puvodniho schematu, nic vic. Nez pokrocime k dalsim vypoctum, tak si prosim Te nakresli situaci nez dojde k propojeni obou boosteru. To znamena zatez R1=5.6Ohmu (2.5) a masinka, kterou neproteka zadny proud (vpodstate ji tam ani nemusis kreslit)
1) Bude platit, ze na vystupu v kolejich je 14V ? Ja myslim, ze ano.
2) Bude tou zatezi R1 protekat proud 2.5A ? Ja myslim, ze ano.
3) Bude na tom vnitrnim zdroji G2 15.25V pokud bude Rg2i 0.5 Ohmu ? Ja myslim, ze ano.
4) Doslo k nejake zmene puvodniho zadani ? Ja myslim, ze ne. Pokud ano prosim Te napis konkretne co se zmenilo.
Naposledy upravil Jirka_US dne ned 06 kvě, 2018 12:24 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » ned 06 kvě, 2018 12:24 pm

Jirka_US píše:
fulda píše: je to tvůj výpočet, který je tendenčně vytvořený jako odpověď na otázku: "jaké má být napětí zdroje G2 na prázdno, aby při vnitřním odporu zdrojů 0,5Ω neprotékal žádný proud ze zdroje G1". Jako odpověď na tuto otázku je to pochopitelně správný výpočet..

Ne v zadnem pripade neni nic tendencniho. Ty jsi zadal podminky, vcetne schematu a ja jsem te pouze opravil, ze tam mas chybu, protoze tam chybi zapocitat koncovy stupen. Takze jedina modifikace je pridani toho vnitrniho odporu 0.5Ohmu., tedy oprava tve chyby z puvodniho schematu, nic vic. Nez pokrocime k dalsim vypoctum, tak si prosim Te nakresli situaci nez dojde k propojeni obou boosteru. To znamena zatez R1=5.6Ohmu (2.5) a masinka, kterou neproteka zadny proud (vpodstate ji tam ani nemusis kreslit)
1) Bude platit, ze na vystupu v kolejich je 14V ? Ja myslim, ze ano.
2) Bude tou zatezi R1 protekat proud 2.5A ? Ja myslim, ze ano.
3) Bude na tom vnitrnim zdroji G2 15.25V pokud bude Rg2i 0.5 Ohmu ? Ja myslim, ze ano.
4) Doslo k nejake zmene puvodniho zadani ? Ja myslim, ze ne. Pokud ano prosim Te napis konkretne co se zmenilo.

A? co jsi tímto postem chtěl říci? Sekretářku ti dělat nebudu, pokud chceš obrázek, tak si ho namaluj.

Je pravda, že jsi zavedl vnitřní odpory, aby jsi při propojení bez zátěže nemusel dělit nulou, které se teď pomocí magické kompenzace snažíš eliminovat, ale to je jiná hra.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 06 kvě, 2018 12:24 pm

fulda píše:Ten výpočet nelze označit za chybný,
Vyborne, takze jsem konecne rad, ze se tedy shodneme, ze pro tuto puvodni situaci, kterou jsi ty zadal, zadny proud netece.
fulda píše: ale za výpočet, který hledá odpověď na jinou otázku.
Nikoliv, pouze matematicky a podle principu soucasne fyziky dokazal, ze tou lokomotivou podle podminek, ktere jsi ty zadal, netece zadny proud.
fulda píše: Jak už jsem začal nahoře, pokud si jinak modifikuji zadání, dostanu jiné výsledky.

Ne k zadne modifikaci nedoslo, je to porad tve puvodni zadani, k modifikaci doslo az u nasledujicich schemat.
Myslim,ze vice neni treba se k tomu vracet. Muzeme sice pokracovat v debate pro jine podminky nebo jine zadani, ale byl bych rad, kdybychom to puvodni zadani uzavreli. Snad si to take precte kolega MIG a kolegove z Moduly Brno.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 06 kvě, 2018 12:33 pm

fulda píše:Je pravda, že jsi zavedl vnitřní odpory, aby jsi při propojení bez zátěže nemusel dělit nulou, které se teď pomocí magické kompenzace snažíš eliminovat, ale to je jiná hra.

Zadnou magickou kompenzaci jsem dosud nepouzil, to jen pro poradek. Nevim jakou hru mas na mysli, zatim jsem si myslel, ze je to hra o masinkach.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 06 kvě, 2018 12:41 pm

A ted se muzeme venovat trochu humoru pro odlehceni, tedy tem "blabolum" co jsou v nazvu vlakna.
fulda píše:14V / 5,6Ω = 2,5A (proud spotřebovaný mašinkou)

Ktera N-kova masinka ma spotrebu 2.5A ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » ned 06 kvě, 2018 12:57 pm

Jirka_US píše:Ale byl bych rad, kdybychom to puvodni zadani uzavreli.
Takže závěry máme dva:
1) Mašinky se nenechávají stát na rozhraní boosterů
2) ... ani když máte booster digitrax, protože to je stejnej krám jako spax, jen je mnohem dražší a je tam víc věcí schováno do reklamštiny.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 06 kvě, 2018 2:35 pm

fulda píše:
Jirka_US píše:Ale byl bych rad, kdybychom to puvodni zadani uzavreli.
Takže závěry máme dva:
1) Mašinky se nenechávají stát na rozhraní boosterů

Uz jsem to psal v jinem vlakne, prosim Te zdrz se sireni zbytecne paniky a nesmyslu, vzdyt to tady mas spocitane a dakonce sam jsi potvrdil, ze ten priklad, ktery jsi ty uvedl, je spravne vypocitany - zadny proud tou masinkou netece.

fulda píše:Ten výpočet nelze označit za chybný.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » pon 07 kvě, 2018 7:17 am

Poslouchej Jirko,

odmítám se s tebou bavit, jsi horší než malé dítě které zazvoní na všechny zvonky a uteče.

Pravidelně vytrháváš věty z kontextu, pravidelně utíkáš od tématu a teď se ještě chováš jako malý fracek. A navíc se snažíš věci natolik překrucovat, až je z toho lež.

Takže znovu fakta: vymyslel jsi si vzoreček, který je vhodný pro výpočet úplně jiného údaje, ten vzoreček jako takový není chybný, ale chybné je jeho použití.

Vymýšlíš si tu bláboly, kdy jsem řekl, že máme situaci, že máme v kolejišti "V extrémním případě budou všechny ostatní vlaky právě v oblasti.. s celkovou spotřebou odpovídající rezistivní zátěži 5,8Ω" a ty z toho děláš jednu lokomotivu a ještě v eNku.

Když jsi si svojim bezchybným vzorečkem vypočítal hodnotu zdroje a já jsem se tě zeptal co se bude dít podle toho steného výpočtu při pohybu vlaků po kolejišti, tak jsi najednou začal blábolit úplně jiné nesmysly.

Taky jsi tvrdil, že je zásadní chyba, že NanoX nemá automatickou kompenzaci ztrat koncoveho stupne, tak jsme se tě ptali, co to znamená, načež jsi chvíli blábolil, pak jsi poslal odkaz na manuál digitraxu a vlastně jsi neřekl, co to znamená, jen všude opakuješ, že to NanoX nemá. To je celkem možné že to nemá, on NanoX nemá spoustu věcí, nemá třeba ani krabičku a taky to spoustě lidí nevadí. Hlavně nám už řekni, co je to co NanoX nemá a taky nám ukaž, kde to ta správná centrála má?

Takže dokud nezačneš psát o něčem co je místo psaní o něčem co by jsi si přál a když se tě někdo zeptá na vysvětlení tvých slov, tak neutečeš k jinému tématu, tak se s tebou odmítám bavit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 07 kvě, 2018 12:14 pm

fulda píše:Pravidelně vytrháváš věty z kontextu, pravidelně utíkáš od tématu a teď se ještě chováš jako malý fracek. A navíc se snažíš věci natolik překrucovat, až je z toho lež.

Metody sve komunikace jsi popsal velmi vystizne. Polozil jsem ti nekolik otazek, aby jsi dolozil sva tvrzeni fakty, bohuzel vetsina z nich neni vubec zodpovezena...
fulda píše:Takže znovu fakta: vymyslel jsi si vzoreček, který je vhodný pro výpočet úplně jiného údaje, ten vzoreček jako takový není chybný, ale chybné je jeho použití

Ne neni, to je jen tva nepodlozena spekulace a zatim se ti ji matematicky nepodarilo dolozit.Ten vzorecek plati presne pro schema, ktere jsi si sam nakreslil a za predpokladu, ktere jsi sam stanovil. a nakonec potvrdil, ze neni chybny presne na situaci, kterou si sam popsal.Dokonce jsem ti napsal, aby jsi ten vypocet opravil, pokud je tam nekde chyba.
fulda píše:Vymýšlíš si tu bláboly, kdy jsem řekl, že máme situaci, že máme v kolejišti "V extrémním případě budou všechny ostatní vlaky právě v oblasti.. s celkovou spotřebou odpovídající rezistivní zátěži 5,8Ω" a ty z toho děláš jednu lokomotivu a ještě v eNku.

A k tomuto pripadu jsem napsal, ze tam tou lokomotivou netece zadny proud a dolozil to matematickym vypoctem, o kterem jsi ty napsal, ze neni chybny.
fulda píše:a ty z toho děláš jednu lokomotivu a ještě v eNku[/color].

Ne ja jsem z toho nic neudelal, tento pripad jsi si nakreslil sam a je na tvem poslednim schematu. Ja tam vidim lokomotivu s resistorem R1 5.6Ohmu. Takze se opet ptam jaka Nkova masinka ma spotrebu 2.5A (5.6Ohmu) tedy tak jak je nakreslena na poslednim schematu ?
Taky jsi tvrdil, že je zásadní chyba, že NanoX nemá automatickou kompenzaci ztrat koncoveho stupne, tak jsme se tě ptali, co to znamená

Slovicko "zasadni" jsem vubec nepouzil . A na otazku co to je ta kompenzace jsem jednoznacne odpovedel zde:
ale ta kompenzace funguje tak, ze pokud nastavim vystupni napeti na 14V, tak bude diky zpetne vazbe stale 14V nezavisle na zatezi.[/i]

viewtopic.php?f=6&t=11393&start=30
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 07 kvě, 2018 1:07 pm

To je celkem možné že to nemá, on NanoX nemá

Ano nema, to je spravne, ale pak nechapu proc tedy tady tvrdis, ze ji ma:
fulda píše:
Jirka_US píše:debata o centrale NanoX(DIY) presunuta sem:
Takže jestli tam je nějaká kompenzace, tak je asi před tím vnitřním odporem a takovou má i NanoX a Spax

Kde konkretne ta kompenzace je v NanoX podle toho schematu:
http://usuaris.tinet.cat/fmco/nanox_en.html

Tu prosím zajišťuje R13, takže napětí je stabilní v místě, kde se setkává měřící kabel a výstup. V Našem konkrétním případě je to ten uzel napravo od C2, nalevo od IC5. Schválně si to proměř.

A kdyz jsem ti chtel vysvetlit, jak by ta kompenzace mela fungovat u NanoX(DIY), tak nejsi bohuzel schopny ani odpovedet na jednoduchou otazku jaky je maximalni trvaly proud NanoX(DIY) (vice nez 30 minut) v ciselnem vyjadreni.
A podobnych rozporu a docela zasadnich je tolik, ze name smysl je ani zde vsechny vypisovat.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků