bláboly o fyzikálních zákonech

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » ned 29 dub, 2018 7:46 am

Ahoj,

Založím tohle téma, aby bylo možné někam odkládat hádky o ničem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » ned 29 dub, 2018 7:52 am

Převzato odsud:
Jirka_US píše:Ten experiment a tak jak to ty popisujes mne to rozhodne nechodi a zadne kouzla k tomu nepotrebuji. Uz jsem to tu psal nekolikrat,zapojil jsem to presne tak jak je to uvedeno v navodu. Takze ted je rada na tobe, prosim te popis zde komponenty, ktere pouzivas vcetne zapojeni (tak jak jsem to udelal ja) a nakresleni tech proudu, ktere tam podle tebe tecou.


Tak pro začátek - u nás v Evropě se chová elektrika takto:
paralel1.png
paralel1.png (3.73 KiB) Zobrazeno 7090 krát


A to za všech okolností. A to dokonce i za těch, kdy uprostřed nejsou dráty, ale stojí si tam mašinka. Zhruba takto:
paralel2.png
paralel2.png (4.04 KiB) Zobrazeno 7090 krát


Jirka_US píše:A nejak si zapomnel odpovedet na muj dotaz ohledne toho stineni....
Tady jsi si asi popletl s kým se hádáš, já jsem řekl, že je to individuální (stochastické) a že si to má každý vyexperimentovat sám
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod BohousP » ned 29 dub, 2018 8:25 am

fulda píše:Ahoj,

Založím tohle téma, aby bylo možné někam odkládat hádky o ničem.


Nápad výborný, název špatný. Spíš by se vlákno mělo jmenovat bláboly o lidské hlouposti. Fyzikální zákon je trvale platný zákon. (Nepopírám tím možnost dalšího zkoumání a případně úprav podle nejnovějších poznatků). Lidská blbost je podobně jako Vesmír nekonečná, a také se zde vyskytují černé díry, které znegují vše užitečné :mrgreen: .
Přílohy
Black_Hole_Milkyway.jpg
zdroj Wikipedia
Black_Hole_Milkyway.jpg (22.87 KiB) Zobrazeno 7079 krát
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » ned 29 dub, 2018 4:30 pm

Bohužel, jsou tu stále tací, kteří nemají kousek slušnosti, aby dokázali usoudit, že plevelením cizího vlákna si obdiv nezaslouží.

Jirka_US píše:
fulda píše:Odpovědi, které se týkají hádek o hloupostech jsem přesunul SEM.

Myslel jsem,ze rec je to o DCC a o realnem zapojeni nikoliv o analogu a jeste ke vsemu o situaci, ktera v realu temer nikdy nemuze nastat. A jen pro tvou informaci i kouzla podlehaji zakonum moderni fyziky. Mit 2 idealni zdroje napeti proti sobe je v zel.model opravdu nesmysl, pakud to tak mas skutecne zapojene, tak se nesmis divit, ze ti to funguje tak jak ti to funguje, predpokladam, ze tam brzy neco "upeces" presne podle predpokladu moderni fyziky. Ale znovu opakuji ja jsem hovoril o DCC nikoliv o analogu.

A v čem je jako rozdíl? V DCC je trochu problém v tom, že se nám polarita zdrojů občas prohodí, ale na druhou stranu to neva, elektrika je poměrně rychlá a tak nám pro popsání stavu bude stačit tento snímek, který je platný ustálenému stavu uprostřed každého jednoho pulzu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 30 dub, 2018 4:18 am

fulda píše:A v čem je jako rozdíl?

Viz nize, tedy koncovy stupen, ktery generuje DCC.
Jinak bylo by celkem vhodne to schema dat do nejakeho simulatoru, aby pokud se nekde objevi kA (kiloamper) nebo kV, tak aby bylo hned zrejme, ze asi neni neco uplne vporadku.
A take by se hodilo, kdyby tam byly doplneny udaje jako napeti, proudy a hodnota toho resistoru z realneho kolejiste.
1.kouzlo: idealni zdroje se vyskytuji v teoreticke elektrotechnice, v zel.model. moc casto ne.
2.kouzlo: chybi tam koncovy stupen boostru nebo DCC stanice. A take je podstatne jak jsou propojeny napajeci zdroje, to znamena primarni strany tech zdroju,
kresleny jsou pouze vystupy.Takze prosim doplnit.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » pon 30 dub, 2018 6:27 am

Jirka_US píše:
fulda píše:A v čem je jako rozdíl?

Viz nize, tedy koncovy stupen, ktery generuje DCC.
DCC je definované jako napěťové, takže jsem pro ustálený stav použil zdroj konstantního napětí. Sám jsi napsal, že ten zázračný digitrax má na výstupu za kařdých okolností 14V.

Jirka_US píše:Jinak bylo by celkem vhodne to schema dat do nejakeho simulatoru, aby pokud se nekde objevi kA (kiloamper) nebo kV, tak aby bylo hned zrejme, ze asi neni neco uplne vporadku.
Kdo potřebuje simulátor, tak si dá schéma do simulátoru. Já chodil na střední skole na fyziku, takže si to umím spočítat bez simulátoru.
Jirka_US píše:A take by se hodilo, kdyby tam byly doplneny udaje jako napeti, proudy a hodnota toho resistoru z realneho kolejiste.
Ty jsou přece jasné - nejúžasnější digitrax má na výstupu 14V, takže oba zdroje napětí mají právě a přesně 14V za každých okolností. Rezistor zastupuje obecnou zátěž, která je také jasná - pro Zephir je maximální proud 2.5A, zátěž je taková, aby zbylo ještě na stojící lokomotivu, takže rezistor představuje v našem ustáleném stavu 5,8Ω.
Jirka_US píše:1.kouzlo: idealni zdroje se vyskytuji v teoreticke elektrotechnice, v zel.model. moc casto ne.
To je pravda, ale s neideálním zdrojem se to bude o dost hůř počítat. Nicméně pokud máš na mysli nějakou konkrétní vlastnost neideálního sdroje, která tě dovede ke kouzlu aby neprotékal proud stojící lokomotivou, tak ho klidně napiš. Já ho zohledním.
Jirka_US píše:2.kouzlo: chybi tam koncovy stupen boostru nebo DCC stanice. A take je podstatne jak jsou propojeny napajeci zdroje, to znamena primarni strany tech zdroju, kresleny jsou pouze vystupy.Takze prosim doplnit.
Koncový stupeň má tu zázdračnou kompenzaci zátěže, která jak jsi sám uvedl z něj dělá téměř ideální zdroj napětí (až do proudu 2,5A, kdy se aktivuje nadproudová ochrana). Vstupy jsou pochopitelně ideálně galvanicky odděleny, nejsou mezi sebou vůbec propojeny. Jejich zatížitelnost mnohonásobně přesahuje požadavky na 2,5A výstupu včetně režie té centrály.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod vvitty » pon 30 dub, 2018 7:27 am

Ta nadproudova ochrana by mela byt take idealni, tedy v obou zdrojich se zcela shodnym prubehem odpojovani.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod belgarat » pon 30 dub, 2018 10:53 am

Fuldo: ty nevis, ze ve chvili kdy je na DPS vyryto nebo vyleptano slovo "digitrax" nebo "loconet", plati uplne zvlastni pravidla ? V americe je mozna spousta nemyslitelnych veci, treba jako tady: https://en.wikipedia.org/wiki/Indiana_Pi_Bill

Treba je ve state, kde je Jirka_US neco podobneho pro Kirchhoffa.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » pon 30 dub, 2018 12:25 pm

belgarat píše:Fuldo: ty nevis, ze ve chvili kdy je na DPS vyryto nebo vyleptano slovo "digitrax" nebo "loconet", plati uplne zvlastni pravidla ? V americe je mozna spousta nemyslitelnych veci, treba jako tady: https://en.wikipedia.org/wiki/Indiana_Pi_Bill

Treba je ve state, kde je Jirka_US neco podobneho pro Kirchhoffa.

No jo, to já vím, proto neustále zdůrazňuji, že to co píši platí jen tady v Evropě. Tady jsme naštěstí z hlediska přírodních zákonů neuvěřitelně jednotní.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 30 dub, 2018 12:26 pm

fulda píše:
Jirka_US píše:
fulda píše:A v čem je jako rozdíl?

Viz nize, tedy koncovy stupen, ktery generuje DCC.
DCC je definované jako napěťové, takže jsem pro ustálený stav použil zdroj konstantního napětí. Sám jsi napsal, že ten zázračný digitrax má na výstupu za kařdých okolností 14V.

Kde jsem to psal ?
fulda píše:Ty jsou přece jasné - nejúžasnější digitrax má na výstupu 14V, takže oba zdroje napětí mají právě a přesně 14V za každých okolností.

Jak jsi nato prisel ? Ty jsto meril a jake byly podminky ?
fulda píše:
Jirka_US píše:1.kouzlo: idealni zdroje se vyskytuji v teoreticke elektrotechnice, v zel.model. moc casto ne.
To je pravda, ale s neideálním zdrojem se to bude o dost hůř počítat. Nicméně pokud máš na mysli nějakou konkrétní vlastnost neideálního sdroje..

Uz jsem to psal realny zdroj se svym vnitrnim odporem a koncovy stupen DCC stanice.
fulda píše:
Jirka_US píše:2.kouzlo: chybi tam koncovy stupen boostru nebo DCC stanice. A take je podstatne jak jsou propojeny napajeci zdroje, to znamena primarni strany tech zdroju, kresleny jsou pouze vystupy.Takze prosim doplnit.
Koncový stupeň má tu zázdračnou kompenzaci zátěže, která jak jsi sám uvedl z něj dělá téměř ideální zdroj napětí (až do proudu 2,5A, kdy se aktivuje nadproudová ochrana).

Jakou konkretni DCC centralu s kompenzaci ztrat koncove stupne tedy pocitas ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » pon 30 dub, 2018 12:57 pm

Jirka_US píše:
fulda píše:
Jirka_US píše:Viz nize, tedy koncovy stupen, ktery generuje DCC.
DCC je definované jako napěťové, takže jsem pro ustálený stav použil zdroj konstantního napětí. Sám jsi napsal, že ten zázračný digitrax má na výstupu za kařdých okolností 14V.

Kde jsem to psal ?
TADY píšeš:
Jirka_US píše:Nejsem si uplne jisty na co se ptate, ale ta kompenzace funguje tak, ze pokud nastavim vystupni napeti na 14V, tak bude diky zpetne vazbe stale 14V nezavisle na zatezi.
Takže jsem si myslel, že když jsi tam 28 dubna nastavil 14V, tak jsou tam díky kompenzaci dodnes.

Jirka_US píše:
fulda píše:Ty jsou přece jasné - nejúžasnější digitrax má na výstupu 14V, takže oba zdroje napětí mají právě a přesně 14V za každých okolností.

Jak jsi nato prisel ? Ty jsto meril a jake byly podminky ?
Neměřil, ale když jsi to tam nastavil, tak to tam přece musí bejt. To by ti Digitrax neudělal, že by si to svévolně změnil

Jirka_US píše:
fulda píše:
Jirka_US píše:1.kouzlo: idealni zdroje se vyskytuji v teoreticke elektrotechnice, v zel.model. moc casto ne.
To je pravda, ale s neideálním zdrojem se to bude o dost hůř počítat. Nicméně pokud máš na mysli nějakou konkrétní vlastnost neideálního sdroje..

Uz jsem to psal realny zdroj se svym vnitrnim odporem a koncovy stupen DCC stanice.
A to vážně chceš? Inu ať je po tvém, ale tím jednak tak trochu podrýváš funkci té úžasné kompenzace a druhak mírně zhoršuješ celou tu konstrukci, protože potom tedy ten zdroj na jehož straně je větší zátěž, tak má navíc nižší napětí než ten, na jehož straně zátěž není. Takže krom proudu ještě potřebujeme sledovat pokles napětí. A napětí a proud nám dohromady dávají výkon, takže nám budou lokomotivu ohřívat výkonové ztráty. Navíc, pokud ty vnitřní odpory nejsou stejné, tak to možná celé táhne ta centrála která je do systému připojená skrz mašinku.

Jirka_US píše:
fulda píše:
Jirka_US píše:2.kouzlo: chybi tam koncovy stupen boostru nebo DCC stanice. A take je podstatne jak jsou propojeny napajeci zdroje, to znamena primarni strany tech zdroju, kresleny jsou pouze vystupy.Takze prosim doplnit.
Koncový stupeň má tu zázdračnou kompenzaci zátěže, která jak jsi sám uvedl z něj dělá téměř ideální zdroj napětí (až do proudu 2,5A, kdy se aktivuje nadproudová ochrana).

Jakou konkretni DCC centralu s kompenzaci ztrat koncove stupne tedy pocitas ?
:?: jedině tu z 28 dubna, která dává 14V a která je zapojená podle obrázku na straně 41. Nic jiného bych si v žádném případě nedovolil uvažovat.


Ty Jirko, jak to vlastně je? Není on ten digitrax trochu krám, když má takovou skvělou kompenzaci a přitom je nutné stále uvažovat vnitřní odpor zdroje? Ten vnitřní odpor dělá tak akorát to, že při zvětšení zátěže (odebíraného proudu) poklesne výstupní napětí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 30 dub, 2018 1:28 pm

Prosim te, kde jsem psal, ze Digitrax ma nejakou kompenzaci. uz jsem psal MIGovi, ze nic takoveho jsem nepsal, takze si to prosim Te poradne precti nejlepe nekolikrat.
fulda píše:
Jirka_US píše:Jakou konkretni DCC centralu s kompenzaci ztrat koncove stupne tedy pocitas ?
:?: jedině tu z 28 dubna, která dává 14V a která je zapojená podle obrázku na straně 41. Nic jiného bych si v žádném případě nedovolil uvažovat.

Jak jsi prisel nato, ze na str.41 je centrala s kompenzaci ?
jak jsi prisel nato, ze u te centraly lze nastavit nejake konkretni vystupni napeti ?
Kompenzace byla vyhradne zminena v souvislosti se Spaxem a NanoX (DIY) tedy ze ji tam nema, takze tady bingo:
fulda píše:Takže krom proudu ještě potřebujeme sledovat pokles napětí. A napětí a proud nám dohromady dávají výkon, takže nám budou lokomotivu ohřívat výkonové ztráty. Navíc, pokud ty vnitřní odpory nejsou stejné, tak to možná celé táhne ta centrála která je do systému připojená skrz mašinku.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » pon 30 dub, 2018 2:10 pm

Jirka_US píše:Prosim te, kde jsem psal, ze Digitrax ma nejakou kompenzaci. uz jsem psal MIGovi, ze nic takoveho jsem nepsal, takze si to prosim Te poradne precti nejlepe nekolikrat.
Jirka_US píše:Kompenzace byla vyhradne zminena v souvislosti se Spaxem a NanoX (DIY) tedy ze ji tam nema
No a tak se nám to pomalu rýsuje. Podle těchto dvou vět se dozvídáme, že celý slavný digitrax je stejný krám jako doma postavené komponenty. Mohu tedy s klidným svědomím prohlásit, že než si koupit digitrax, tak si mohu rovnou doma spíchnout spaxe a vyjde to nastejno. Tak to jsem rád, že jsem si žádný digitrax nikdy nekoupil.

Jirka_US píše:takze tady bingo:
fulda píše:Takže krom proudu ještě potřebujeme sledovat pokles napětí. A napětí a proud nám dohromady dávají výkon, takže nám budou lokomotivu ohřívat výkonové ztráty. Navíc, pokud ty vnitřní odpory nejsou stejné, tak to možná celé táhne ta centrála která je do systému připojená skrz mašinku.
... a navíc se mi tak jako zdá, že se dostáváme k závěru, že pokud se nechá lokomotiva stát na rozhraní dvou boosterů (a je jedno, jestli jsou to kvalitní boostery a nebo jsou to DIY krámy jako spax, nanox nebo digitrax), tak přez ní mohou protékat poměrně značné proudy a dá se tedy usuzovat, že jí to nebude dělat dobře.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » sob 05 kvě, 2018 2:15 pm

fulda píše:No a tak se nám to pomalu rýsuje....

Zatim se narysoval jen ponekud chaoticky slovni gulas, protoze si opet mimo jine prehledl napr. tuto mou vetu:
Ja jsem nikde nepsal ani ze ten dany vyrobek ma kompenzaci ani ze ji nema. Jak jsi vubec prisel nato, ze kdyz NanoX(DIY) nebo Spax nemaji kompenzaci, ze ji nemaji ani ostatni konstrukce ? Uz jsem psal nekolikrat, ze vzit jednu konstrukci (v tomto pripade NanoX(DIY)) s nejakym nedostatkem a zobecnit tento nedostatek na vsechny konstrukce je naprosty nesmysl.
fulda píše:....tak přez ní mohou protékat poměrně značné proudy a dá se tedy usuzovat, že jí to nebude dělat dobře.

Ja nezpochybnuji tvou schopnost navrhnout si kolejiste, kde ti potecou "znacne" proudy,ale myslel jsem, ze debata je o tom jak to kolejiste navrhnout tak, aby jsi tam takove zakladni chyby jake popisujes nemel. A opet jsi patrne prehledl hned muj uvodni komentar a sice, ze kolejiste se navrhuje tak, aby tam "znacne" proudy, ktere masince "nebudou delat dobre" netekly. Jedno z opatreni je spravne navrhnute proudove jisteni.
No a pokud se vratime k tvemu teoretickem kolejisti, nemel by jsi na zaklade svych vlastnich poznatku zvysit to napeti idealniho napetoveho zdroje na 15.25V, aby tedy ta napeti na kolejich byla 14V ? Zkus si do sveho vypoctu zadat preci jen vice realnou situaci a sice vnitrni odpor obou zdroju 0.5Ohmu, zatez ponechame 5.6Ohmu. A pokud tak ucinis, tak by jsi mel dojit k zaveru, ze ti pres masinku (na rozhrani 2 bosteru, krome tedy samotneho proudu motorem, ktery tam neni uvazovan) zadny proud neproteka nebo jsi dosel k jinemu zaveru nez ja ? A co Kirchoff, ja myslim, ze stale plati nebo se mylim ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » sob 05 kvě, 2018 5:05 pm

Jirka_US píše:
fulda píše:No a tak se nám to pomalu rýsuje....

Zatim se narysoval jen ponekud chaoticky slovni gulas, protoze si opet mimo jine prehledl napr. tuto mou vetu:
Ja jsem nikde nepsal ani ze ten dany vyrobek ma kompenzaci ani ze ji nema. Jak jsi vubec prisel nato, ze kdyz NanoX(DIY) nebo Spax nemaji kompenzaci, ze ji nemaji ani ostatni konstrukce ? Uz jsem psal nekolikrat, ze vzit jednu konstrukci (v tomto pripade NanoX(DIY)) s nejakym nedostatkem a zobecnit tento nedostatek na vsechny konstrukce je naprosty nesmysl.
Pavda pravda. Ale pokud by takovou kompenzaci měla (jak jsem nejrve připouštěl já i MiG, než se ukázalo, že je to tvoje fantazie), tak by bylo dobré vědět, pro jaké místo ta kompenzace platí. Co si tak pamatuji, tak zdroje, které mají "kompenzaci", se zásadně připojují tří až čtyř drátově s tím, že kompenzace platí k místu, kde se setkává přívodní a měřící drát. Takže jestli tam je nějaká kompenzace, tak je asi před tím vnitřním odporem a takovou má i NanoX a Spax, takže jsme zase u toho - je to stejnej krám, jako kdejakej spax a u toho spaxu alespoň mohu s určitostí tvrdit, že vím co v něm je, takže je možná digitrax ještě větší krám, jen to nikdo neví.

Jirka_US píše:
fulda píše:....tak přes ní mohou protékat poměrně značné proudy a dá se tedy usuzovat, že jí to nebude dělat dobře.

Ja nezpochybnuji tvou schopnost navrhnout si kolejiste, kde ti potecou "znacne" proudy,ale myslel jsem, ze debata je o tom jak to kolejiste navrhnout tak, aby jsi tam takove zakladni chyby jake popisujes nemel. A opet jsi patrne prehledl hned muj uvodni komentar a sice, ze kolejiste se navrhuje tak, aby tam "znacne" proudy, ktere masince "nebudou delat dobre" netekly. Jedno z opatreni je spravne navrhnute proudove jisteni.
No a pokud se vratime k tvemu teoretickem kolejisti, nemel by jsi na zaklade svych vlastnich poznatku zvysit to napeti idealniho napetoveho zdroje na 15.25V, aby tedy ta napeti na kolejich byla 14V ? Zkus si do sveho vypoctu zadat preci jen vice realnou situaci a sice vnitrni odpor obou zdroju 0.5Ohmu, zatez ponechame 5.6Ohmu. A pokud tak ucinis, tak by jsi mel dojit k zaveru, ze ti pres masinku (na rozhrani 2 bosteru, krome tedy samotneho proudu motorem, ktery tam neni uvazovan) zadny proud neproteka nebo jsi dosel k jinemu zaveru nez ja ? A co Kirchoff, ja myslim, ze stale plati nebo se mylim ?

Cože :?: Máš úpal :?:
Jak to vidím já, tak máme 2× idelizovaný zdroj 14V, dva odpory 0,5Ω, vzhledem k tomu, že zdroje mají stejné napětí, tak je možné je považovat za paralelní - tedy uvažujeme 0,25Ω a k tomu zátěž jedoucími vlaky celkem 5,6Ω - takže nám obvodem teče 2,39A, které se rozdělí mezi ty dva ne-ideální zdroje zase rovnoměrně, tedy skrz naší stojící mašinku teče téměř 1,2A To mi stále přijde dost. Možná mám z eNka nevhodné představy, ale zdá se mi to dost i na větší měřítka.
Pravda, se zavedením vnitřního odporu nám kleslo napětí na té stojící lokomotivě o cca 0,6V, takže už na ní není 14V, ale jen 13,4V, to jí rozhodně zlepší náladu vzhledem k tomu že stojí a tím pádem to napětí nepoužívá.

Takže stále platí, že se lokomotivy nenechávají stát na rozhraní mezi boostery jak tu tvrdí všichni kdo o elektrice vědí něco víc nž že jezdí v Praze po kolejích.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků