bláboly o fyzikálních zákonech

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » stř 09 kvě, 2018 8:46 am

belgarat píše:Mimochodem - bavime se o 2 masinkach, nereprezentuje treba ta "jedouci masinka" vsechny jedouci vozidla toho casu na layoutu ? Ze by treba ten celkovy odber (a umerne tomu i prutok "spojkou boosteru" od MTB ci ROCO) mohl byt i vetsi nez 2.5A, kdybych si na miste toho "reprezentanta" 5R6 dosadil treba 6 souprav ?

Dieselová lokomotiva reprezentuje jedoucí soupravu v kolejišti, která má dva přípřahy a jeden postrk a spoustu svítících vagónů a ještě má všechno se zvukem a nejsem si jistý, jestli tam nejsou nějaké kouřáky. Ale to se mi do obrázku nevešlo :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod belgarat » stř 09 kvě, 2018 9:02 am

Diky za upresneni. Ted si pockam vysvetleni (idealne vypocet, dukaz) jak dokaze Digitrax(DYI) omezit proud ktery tece pres ROCO(tm) vodivou spojku do te nespravne casti obvodu.

Pozn.: DIY - Ditch It Yourself
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod vvitty » stř 09 kvě, 2018 9:11 am

belgarat píše:Mimochodem - bavime se o 2 masinkach, nereprezentuje treba ta "jedouci masinka" vsechny jedouci vozidla toho casu na layoutu ? Ze by treba ten celkovy odber (a umerne tomu i prutok "spojkou boosteru" od MTB ci ROCO) mohl byt i vetsi nez 2.5A, kdybych si na miste toho "reprezentanta" 5R6 dosadil treba 6 souprav ?


Bavime se preci o americkych soupravach, takze ta dieselelektricka masinka je symbol pro neco takoveho :

Obrázek
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » stř 09 kvě, 2018 9:48 am

belgarat píše:... Digitrax(DYI) ...
Teď jsem zmaten, já myslel že Digitrax je (PYI) (Pay! You Idiot)

vvitty píše:Bavime se preci o americkych soupravach, takze ta dieselelektricka masinka je symbol pro neco takoveho...
Ne ne, tam není postrk...
Je to spíš takto:
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Ferda » stř 09 kvě, 2018 10:28 am

S těmi američany je to vůbec úsměvné.
Všichni vědí, že "Amerika je BEST".
Potíž je v tom, že to všichni znají jen z televize, protože 98% američanů nikdy neopustí nejen USA, ale ani svůj stát a většinou ani město. Proto ve všech amerických filmech slyšíme "Neopouštěj město.", nebo naopak "Opusť město."
Potom se nemůžeme divit, že podobně přistupují i k dalším "zaručeným" informacím a je jedno zda něco tvrdí reklama, nebo prodejce čehokoliv.

Je smutné, že podobnou "nemocí" nakazili i JirkuUS. Evropané většinou bývají vůči podobné demagogii imunní. :roll:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod vvitty » stř 09 kvě, 2018 10:44 am

fulda píše:
vvitty píše:Bavime se preci o americkych soupravach, takze ta dieselelektricka masinka je symbol pro neco takoveho...

Ne ne, tam není postrk...


Postrk je vzadu, v pravem oblouku, skryt za skalou.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » čtv 10 kvě, 2018 6:46 am

Stručný popis tohoto vlákna:
Přílohy
navod.png
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod radeksindy » čtv 10 kvě, 2018 9:44 am

To ano, ale odborná debata o hovně je o tom, že v takovém dělení nemůžeš nechat stát lokomotivu (ani vagón) s několika propojenýma sběrnýma nápravama tak, aby jedna byla v jednom úseku a druhá v druhém. Ono to chvíli (jen po čas přejetí) nevadí, ale pokud je tam necháš dlouho, tak se budou pozvolna ohřívat a to je problém.

fulda: Můžeš mi prosím srozumitelně vysvětlit co se podle tebe bude ohřívat? Vyber si prosím libovolné náhradní schéma situace a ukaž mi kde a proč se to ohřívá. Děkuji.

Hloubku popisu nechám na tobě, srovnám se s jakýmkoli matematickým aparátem.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod vvitty » čtv 10 kvě, 2018 10:15 am

Důvodem pro zahřívání "parní mašinky" - viz libovolné schéma" budou přechodové odpory mezi kolejí, diskem kola, sběračem a dále vodičů uvnitř modelu, přes které poteče proud z jedné části kolejiště do druhé přes tuto mašinku. Stejně tak sběrače a vodiče v parní mašince mohou mít problém s dlouhodobým přenosem velkých proudů.
Tyto odpory samozřejmě povedou ke snížení proudu tekoucímu přes mašinku do druhé části kolejiště oproti idealizované situaci na prezentovaných schématech, přesto tam může téct dost velký proud na to aby se delší stání projevilo na stavu plastů modelu.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod belgarat » čtv 10 kvě, 2018 10:26 am

Hlavni je si uvedomit, ze muze dojit k nezamyslenemu(!) napajeni casti vozoveho parku pres zaparkovanou masinu. Jak bylo receno vyse, odber se "nejak" rozlozi z jednotlivych napajecu a "zaparkovana lokomotiva" pak slouzi jako pouhy drat, ale mizerneho prurezu. Za nepriznivych okolnosti (hodne vozidel, velky celkovy odber) se pres spojku 2 boosteru (coz je shodou okolnosti v tu chvili okolek-sberac-drat-sberac-okolek) prozene rozhodne vice mA nez kolik prave tato zaparkovana masina "normalne" odebira a na kolik jsou sberace atd konstruovane. Na nedokonalych prechodech (napr. kolej-okolek-sberac) pak vyrazne vyssi proud (nez vyrobce predpoklada) generuje diky prechodovym odporum vyrazne vetsi teplo.

Cekal bych ze timhle "neprojektovanym proudem", ktery neni navic shora omezeny (pridas nekde uplne jinde masinu - zvysis proud pres zaparkovanou, ktera je chudak v tu chvili jen propojka el. obvodu), se postupne budou ohrivat plastove casti prilehajici ke sberacum a okolkum .... a za nejakou blize neurcitou dobu se uskvari.

Jasne, ze pres soustavu okolek-sberac-drat-(dekoder)-drat-sberac-okolek chodi proud i NORMALNE. Ale ne tak velky, takze teplo se vyzari do okoli pripadne rozvede kolejnici atd. A hlavne je ten "normalni" proud shora omezeny prikonem jedineho (nevyzkratovaneho) vozidla.

Za delsi dobu, pri provozu vice vozidel, teplo nemusi byt TAK velke abyneco znicilo jasne - nemusi se to stat NIKDY. Ale muze, a jak zkusenosti ukazuji, take uz se stalo.

A zbytek diskuse je jenom o tom, jak spocitat nejake specialni pripady. Napriklad Jirka_US tvrdi, ze to "nejak rozlozi" znamena, ze elektricky proud nejak magicky vi, ze nema pres propojku booster domen prochazet. Jak to muze vedet, je mi zahadou ... ale ano, to je take platny specialni pripad. Velmi specialni. A rozhodne nejde rict bez podrobnejsiho dukazu, ze takto se chova dany elektricky obvod vzdy, nebo v obvyklem ci vetsinovem pripade.

(Doplneno)
Naposledy upravil belgarat dne čtv 10 kvě, 2018 10:51 am, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod JanoW » čtv 10 kvě, 2018 10:47 am

belgarat píše:... Napriklad Jirka_US tvrdi, ze to "nejak rozlozi" znamena, ze elektricky proud nejak magicky vi, ze nema pres propojku booster domen prochazet. Jak to muze vedet, je mi zahadou ... ale ano, to je take platny specialni pripad. Velmi specialni. A rozhodne nejde rict bez podrobnejsiho dukazu, ze takto se chova dany elektricky obvod vzdy, nebo v obvyklem ci vetsinovem pripade.

Americký prúd vždy vie, čo sa od neho očakáva. Nie je to hociaký 230V/50Hz z kábla, ale špeciálny 120V/60Hz vedený zásadne izolátormi na drevených stĺpoch. Ten si netečie len tak, ako si to nejaký Čecháček či Slováčisko predstavujú ...
JanoW
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob 22 bře, 2014 9:19 pm
Bydliště: Modra

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod belgarat » čtv 10 kvě, 2018 10:54 am

JanoW píše:
belgarat píše:... Napriklad Jirka_US tvrdi, ze to "nejak rozlozi" znamena, ze elektricky proud nejak magicky vi, ze nema pres propojku booster domen prochazet. Jak to muze vedet, je mi zahadou ... ale ano, to je take platny specialni pripad. Velmi specialni. A rozhodne nejde rict bez podrobnejsiho dukazu, ze takto se chova dany elektricky obvod vzdy, nebo v obvyklem ci vetsinovem pripade.

Americký prúd vždy vie, čo sa od neho očakáva. Nie je to hociaký 230V/50Hz z kábla, ale špeciálny 120V/60Hz vedený zásadne izolátormi na drevených stĺpoch. Ten si netečie len tak, ako si to nejaký Čecháček či Slováčisko predstavujú ...


Tak ekologicky proud maji treba i v Rakousku ... vzdyt jednu dobu se prodaval (nebo aspon byly reklamy na) specialni "splitter", ktery pozna zly proud z jadernych elektraren a do rakouskych spotrebicu poustel jen ten hodny, ekologicky, z vetru a slunicka.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Ferda » čtv 10 kvě, 2018 10:58 am

On ten americký proud nemůže být žáden blbec. Třeba tady musí být téměř génius, aby věděl kudy má vlastně téci.

Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod radeksindy » čtv 10 kvě, 2018 11:23 am

Důvodem pro zahřívání "parní mašinky" - viz libovolné schéma" budou přechodové odpory mezi kolejí, diskem kola, sběračem a dále vodičů uvnitř modelu, přes které poteče proud z jedné části kolejiště do druhé přes tuto mašinku. Stejně tak sběrače a vodiče v parní mašince mohou mít problém s dlouhodobým přenosem velkých proudů.

vvity: Kde se ten proud vezme? Jak bude velký? Nezajímají mě jenom řeči, chci to vidět. Odvozené libovolným způsobem, zajímá mě za jakých podmínek bude něco z jedné na druhou stranu přetékat a zkus vyjádřit, na čem to bude záviset. Mě by klidně stačilo to dovodit na náhradních schématech ukázaných na začátku diskuze. Ale tam jsou jenom vnitřní odpory zdrojů a dekodéru a to předpokládám nejsou ty, které by měly začít topit. Předpokládám, že tedy budete muset přidat nějaké odpory reprezentující výše zmíněná místa spočítat proud, který tam zatopí. Jde mi tedy o proud těmito místy. Omluvte mne prosím, že kladu hloupé dotazy, ale rád bych tomu rozuměl.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Bedlisch » čtv 10 kvě, 2018 12:22 pm

Zkus to tady: Jirkova nula
Spínač vlevo představuje odběr cca 1 mašiny na bosteru 1, spínač vpravo představuje odběr cca 10 mašin na boosteru 2, spínač uprostřed představuje mašinku, která zastavila na rozhraní boosterů. Zdroj je brán s napětím 14V, a vnitřním odporem 0.5ohm.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků