bláboly o fyzikálních zákonech

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod BohousP » ned 27 kvě, 2018 2:54 pm

Ano. Obvod L6203 má samozřejmě obvod tepelného vypnutí, takže pokud by měl nedostatečné chlazení, vypne dříve (bohužel, některé konstrukce to tak mají). Moje konstrukce ho má dostatečné.
http://www.masinky.info/wp-content/uplo ... 124356.jpg
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 27 kvě, 2018 3:10 pm

Tak jinak, jaka je hodnota toho Rsense, fulda ma tuto hodnotu oznacenu jako R14=1Ohm (pro verzi 2.9A) je to spravne nebo je to chyba ? Myslim, ze celkova hodnota by mela byt 0.5Ohmu, tedy 2 x1Ohm paralelne, souhlas ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » ned 27 kvě, 2018 3:25 pm

romino píše:Ak tuto funkciu nemaju (na mojom obrazku nic take nevidim), preteka modelom stojacom na rozhrani dvoch usekov v pripade vypadku boostra A prud az do vysky vypinacieho prudu boostra B. Teda kludne aj tych 2A, ako pisem od zaciatku?
Poprosim o jednoduchu odpoved: Ano , alebo NIE?

Odpovídat na jednoduché otázky je pod Jirkovu úroveň, to on nikdy v životě neudělá.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod BohousP » ned 27 kvě, 2018 3:49 pm

Jirka_US píše:Tak jinak, jaka je hodnota toho Rsense, fulda ma tuto hodnotu oznacenu jako R14=1Ohm (pro verzi 2.9A) je to spravne nebo je to chyba ? Myslim, ze celkova hodnota by mela byt 0.5Ohmu, tedy 2 x1Ohm paralelne, souhlas ?

Je tam paralelně ještě R5=1Ohm (za normálního provozu), tedy správně, je to 0,5Ohm.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » ned 27 kvě, 2018 4:27 pm

fulda píše:
romino píše:Ak tuto funkciu nemaju (na mojom obrazku nic take nevidim), preteka modelom stojacom na rozhrani dvoch usekov v pripade vypadku boostra A prud az do vysky vypinacieho prudu boostra B. Teda kludne aj tych 2A, ako pisem od zaciatku?
Poprosim o jednoduchu odpoved: Ano , alebo NIE?

Odpovídat na jednoduché otázky je pod Jirkovu úroveň, to on nikdy v životě neudělá.


No ja si pocklam... :-)
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 27 kvě, 2018 4:28 pm

to: romino
Vy se ptate na neco co je jinak nakresleno a jinak slovne popsano, takze celkem logicky Vam nemohu jednoznacne odpovedet na nejednoznacnou otazku a pokud k tomu pridam slovni magii belgarat s mym nickem tak bych si dovolil Vas pozadat o presne vyjadrovani (realnou situaci, uz jsem Vas zadal o to nekolikrat a bohuzel stale nic....
Nicmene ja jsem presvedcen, ze i tak jsem na tuto otazku odpovidal MIGovi zde:
viewtopic.php?f=7&t=11399&start=180
Jirka_US píše:Jen tak pro zajimavost, jaka je "expirace" kovovych naprav pri "peceni" 2A napr. u lokomotiv Zeuke/BTTB rady 92 nebo Nohab. S odpovedi bych byl velmi peclivy nez tady uvedete dalsi mystifikaci, ja jsem to totiz zkousel presne dle metodiky z tohoto vlakna....

Tedy proud tam tekl o tom snad neni pochyb, nevim kolikrat je to potreba zopakovat....a nerozumim proc se ptate na hypotetickou otazku, tj. uvadite priklad bez spravneho jisteni.Copak Vy provozujete dum/byt bez spravneho jisteni a ptate se revizniho technika co by se byvalo bylo stalo kdyby byvala byla nejaka pojistka selhala a vy jste misto pojistky tam dal kus dratu (jako jste to nakreslil v tom schematu). Ja myslim, ze odpoved by byla naprosto jasna, asi neco o ztrate selskeho rozumu...
Jinak pokud mate na mysli tuto situaci:
viewtopic.php?f=7&t=11399&start=30
posledni schema, kdy je booster galvanicky oddelen od kolejiste:
tj pouze a vyhradne jeden zdroj na kolejisti, tj druhy booster tam nehraje zadnou roli a neni ani nijak galvanikcy pripojen (pro ucely tohoto cviceni) do kolejiste.
Coz je standardni situace na kolejisti u jakehokoliv izolovaneho useku (nejen na styku 2 boosteru) u ktereho napr upadne napajeci vodic, souhlasite ? Prosim odpoved ANO/NE jak vy rikate.
No a pokud mate skutecne na mysli tuto situaci tak jiste souhlasite, ze vydavat pokyn nezastavovat na deleni dvou libovolnych useku (nejen 2 boosteru) je vec temer nerealizovatelna, nebo jste snad nekde videl v manualu nejakeho vyrobce doporuceni (neco podobneho jako to dela MIG) nezastavovat na deleni 2 izolovanych useku ? Dokazete si predstavit jak by to delal napr. TC, aby pri automaticke jizde zarucil, ze za zadnych okolnosti nebude stat osobni vuz s osvetlenim (tak jak to popisuje napr. vvity) na rozhrani 2 useku ??? Premyslejte chvili na tim, nez tady zacnete neco dale rozebirat....A to opet pomijim, ze debata byla o 2 boostrech, ale budiz udelal jste odbocku na ponekud jinou situaci.....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 27 kvě, 2018 4:51 pm

BohousP píše:
Jirka_US píše:Tak jinak, jaka je hodnota toho Rsense, fulda ma tuto hodnotu oznacenu jako R14=1Ohm (pro verzi 2.9A) je to spravne nebo je to chyba ? Myslim, ze celkova hodnota by mela byt 0.5Ohmu, tedy 2 x1Ohm paralelne, souhlas ?

Je tam paralelně ještě R5=1Ohm (za normálního provozu), tedy správně, je to 0,5Ohm.

No vyborne konecne se snad posuneme dale a snad se dobereme i k odpovedi proc by mela mit NanoX(DIY) kompenzaci ztrat koncoveho stupne.Tedy pokud budu vychazet z tveho tvrzeni, ze je potreba mit poradny chladic na ten mustek pro trvaly proud rekneme 2.8A, tak si z toho vyvozuji celkem jasny zaver, ze ta vykonova ztrata bude ne zrovna zanedbatelna a pokud k tomu pridam ztraty na Rsense = R * I *I = 0.5 * 2.8 *2.8 = 3.92 tedy skoro 4W !!! tak se zamysli, proc by tam ta kompenzace mela byt...a podivej se napr. na vvity simulaci co ten Rsense udela s napetim na rozhrani 2 boosteru.... celkem slusne to rozhodi to vystupni napeti na kolejich a to tak, ze tam teceou proudy, o kterych ja jsem nikdy nepochyboval, jak se tady nekteri snazi presvedcit publikum...A nekteri napr. fulda nebo MIG jsou presvedceni, ze muze dojit na "peceni" masinek. Ja jen doufam, ze ted fulda nezacne tvrdit, ze je vse jinak nebo dokonce, ze ostatni boostery nebo DCC stanice jsou na tom stejne....a jako obvykle pouze na zaklade nepodlozenych spekulaci, jak je v tomto vlakne jeho zvykem.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » ned 27 kvě, 2018 4:53 pm

Jirka_US píše:to: romino
Vy se ptate na neco co je jinak nakresleno a jinak slovne popsano, takze celkem logicky Vam nemohu jednoznacne odpovedet na nejednoznacnou otazku ...


Co je inak nakreslene a inak popisane? Ohanate sa tu vypoctami a nedokazete si z tej jednoduchej schemy odmysliet booster A. Naozaj mam tu davat tu schemu znovu ako prvakovi na prvom stupni zakladnej skoly? Takze este raz jednoznacna a jednoducha otazka: Potecie pri vypnutom boostri A cez model na rozhtrani za predpokladu, ze boostre nekomunikuju a nemaju ani inu spolocnu poistku prud a jeho hodnota moze byt az do vypinacej hodnoty boostra B, teda aj tie 2A? ANO ci NIE.

V prispevku z 26.5.2018 o 7:46 pm ste mi tvrdil , ze nie a vraj kde som to vzal?
Jirka_US píše:Tak to je snad otazka na vyrobce tech modelu, nerozumim proc bych na ni mel odpovidat ja a proc jste si vybral cislo 2A? Ale Vy jste mne bohuzel neodpovedel zatim na zadnou otazku z ceho vychazite, zadne cislo , zadna fakta z Vasi strany nezaznela, jak jste vubec prisel nato, ze tim modelem potecou 2A (tady Vam bohuzel selsky rozum moc nepomuze), za jake situace, Vy jste ty 2A nekde nameril ?


dlasiu cast Vasho prispevku povazujem za blaboly, bla, bla, bla. Nejak to musite zahrat do autu.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » ned 27 kvě, 2018 4:58 pm

romino píše:
fulda píše:
romino píše:Ak tuto funkciu nemaju (na mojom obrazku nic take nevidim), preteka modelom stojacom na rozhrani dvoch usekov v pripade vypadku boostra A prud az do vysky vypinacieho prudu boostra B. Teda kludne aj tych 2A, ako pisem od zaciatku?
Poprosim o jednoduchu odpoved: Ano , alebo NIE?

Odpovídat na jednoduché otázky je pod Jirkovu úroveň, to on nikdy v životě neudělá.

No ja si pocklam... :-)

Já se nedočkal a to jsem se ptal dlouho a intenzivně.
Je prostě zásaditý, totiž zásadovitý, totiž zásadní.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » ned 27 kvě, 2018 5:00 pm

A este jedna poznamka. Ked chcete, aby sme odpovedali na otazku, kde sa odkazujete na konkretny prispevok, nedavajte to prosim cez odkazy.

Z posledneho prispevku adresovaneho mne su uz oba odkazy neaktualne (posunute) a netusim ktoru odpoved Migovi (na tej stranke neni ani jedna) a o ktoru schemu/situaciu (zase nejednoznacne) sa Vam jedna. Nie kazdy ma asi zoradenie prispevkov ako vy. Ja mam napriklad nove na zaciatku. To len aby nedoslo k nedorozumeniu.
Naposledy upravil romino dne ned 27 kvě, 2018 5:39 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 27 kvě, 2018 5:34 pm

romino píše:V prispevku z 26.5.2018 o 7:46 pm ste mi tvrdil , ze nie a vraj kde som to vzal?
Jirka_US píše:Tak to je snad otazka na vyrobce tech modelu, nerozumim proc bych na ni mel odpovidat ja a proc jste si vybral cislo 2A? Ale Vy jste mne bohuzel neodpovedel zatim na zadnou otazku z ceho vychazite, zadne cislo , zadna fakta z Vasi strany nezaznela, jak jste vubec prisel nato, ze tim modelem potecou 2A (tady Vam bohuzel selsky rozum moc nepomuze), za jake situace, Vy jste ty 2A nekde nameril ?


No pokud to takto vytrhnete z kontextu, casove souslednosti prispevku a k jinemu prikladu nez je soucasne debata (nekdy se tomu rika demagogie), tak zjistite, ze tam neni zadne me tvrzeni, protoze jsem Vam kladl pouze otazky, na ktere jste nejak pozapomnel odpovedet ?
dlasiu cast Vasho prispevku povazujem za blaboly, bla, bla, bla. Nejak to musite zahrat do autu.

To je Vase pravo ignorovat fakta a ja Vam to rozhodne nebudu nijak rozmlouvat....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 27 kvě, 2018 5:42 pm

romino píše:A este jedna poznamka. Ked chcete, aby sme odpovedali na otazku, kde sa odkazujete na konkretny prispevok, nedavajte to prosim cez odkazy.

Vzdyt jsem Vam tam dal krome odkazu jeste celou mou citaci....a zcela jasne odpovedel i na Vasi otazku....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » ned 27 kvě, 2018 5:59 pm

Jirka_US píše:
romino píše:V prispevku z 26.5.2018 o 7:46 pm ste mi tvrdil , ze nie a vraj kde som to vzal?
Jirka_US píše:Tak to je snad otazka na vyrobce tech modelu, nerozumim proc bych na ni mel odpovidat ja a proc jste si vybral cislo 2A? Ale Vy jste mne bohuzel neodpovedel zatim na zadnou otazku z ceho vychazite, zadne cislo , zadna fakta z Vasi strany nezaznela, jak jste vubec prisel nato, ze tim modelem potecou 2A (tady Vam bohuzel selsky rozum moc nepomuze), za jake situace, Vy jste ty 2A nekde nameril ?


No pokud to takto vytrhnete z kontextu, casove souslednosti prispevku a k jinemu prikladu nez je soucasne debata (nekdy se tomu rika demagogie), tak zjistite, ze tam neni zadne me tvrzeni, protoze jsem Vam kladl pouze otazky, na ktere jste nejak pozapomnel odpovedet ?


????

ake casove suvistlosti prispevku? Co to zase melete?

22.5. o 10.01 som sa Vam ospravedlnil, ze som do toho zatiahol modulovku a dalej uz som ju nespominal. Naopak som nacal temu, co rozoberame doteraz a na ktoru nechcete odpovedat.
Nato ste to chceli viac do detailu. V ten isty den vecer o 19.28 som Vam to znovu popisal. Ako odpoved z Vasej strany bola tema o elektronickych poistkach na 1,5A , 8A boostroch a komunikacii boostrov.
26.6. o 18.17 som Vam zase popisoval rovnaku situaciu uz treti krat. Naco boli vase odpovede o vsetkom moznom a aj citovana otazka, kde som vzal 2A tecuce cez model. Vecere o 20.21 som to uz poslal radsej nakreslene v scheme a popisal ako som dosiel k hodnote 2A, ktora potecie cez model. No stale sa bavime o jednom a tom istom pripade. Odvtedy ste nebol schopny pripustit, ci moze za danej situacie tento prud cez model tiect.

Takze aka demagogie?

Bohuzial musim potvrdit, ze debatovat s Vami je strata casu. Holt mne to trvalo dlchsie ako Fuldovi, alebo Migovi.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 27 kvě, 2018 6:10 pm

Vzdyt jsem Vam uz jednoznacne odpovedel ....dnes v 6.28pm
Jirka_US píše:Jen tak pro zajimavost, jaka je "expirace" kovovych naprav pri "peceni" 2A napr. u lokomotiv Zeuke/BTTB rady 92 nebo Nohab. S odpovedi bych byl velmi peclivy nez tady uvedete dalsi mystifikaci, ja jsem to totiz zkousel presne dle metodiky z tohoto vlakna....

Tedy proud tam tekl o tom snad neni pochyb, nevim kolikrat je to potreba zopakovat..
A take jsem Vam napsal, ze to je stejna situace jako u jekehokoliv deleni useku, tak co chcete resit, ze budete vydavat doporuceni jako MIG, ze nesmite stat na zadnem deleni, mne proste na zacatku nedoslo, ze se ptate na takovou "hloupost" (omlouvam se za ten vyraz), ktera je samozrejma....takze mate mou omluvu, pokud jsem nezereagoval podle Vaseho ocekavani....co vice chcete slyset.
Naposledy upravil Jirka_US dne ned 27 kvě, 2018 6:16 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » ned 27 kvě, 2018 6:14 pm

Jirka_US píše:
romino píše:A este jedna poznamka. Ked chcete, aby sme odpovedali na otazku, kde sa odkazujete na konkretny prispevok, nedavajte to prosim cez odkazy.

Vzdyt jsem Vam tam dal krome odkazu jeste celou mou citaci....a zcela jasne odpovedel i na Vasi otazku....


No zcela jasne? Pokial to bola odpoved na moju otazku, naco ta omacka okolo odpovede pre Miga a blbosti o BTTB kolieskach? To je potom dost nejednoznacna odpoved a zase len matuca. Takze ak pripustite, ze modelom moze v danej situacie tiect prud 2A, a teraz Vam prezradim, ze prechodovy odpor napr takeho Hektroa od Tiliga (bezne jazdeny a udrzovany model z mojej zbierky) je 3,6Ohmu na jednej kolajnici (namerane dnes rano, ked ste mi kludne rano pokazil dalsim prispevkom), budete si urcite schopny spocitat vykonovu stratu, ktora tam bude.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků