bláboly o fyzikálních zákonech

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 28 kvě, 2018 1:19 pm

Asi tam mas nekde chybu, pres kterou masinku tecou 2A ? Nebudete to tim, ze pouzivas nejaky divny Spax ? To mne prosim Te vysvetli jak pres zatez 14 Ohmu protahnes 2A pri napeti 14V ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Pavel-HP » pon 28 kvě, 2018 1:23 pm

Vaše citace:

Jeste, abych Vam odpovedel na tyto otazky. Za predpokladu, ze nebudeme zahrnovat do vypoctu ztraty prechodovych odporu, tak bude platit, ze pokud nahradime ty idealni bezeztratove vodice na rozhrani (deleni kolejnic) hektorem s odporem 7 ohmu (at se to dobre pocita, drobne si tentokrat odpustime), tak mame 14V/(7Ohmu+7Ohmu)=1A.
Takze na zatezi bude 7V = 7Ohmu x 1A (predpokladam odporovou zatez 7 ohmu, 3 resistory 21Ohmu paralelne, presne jak je ve Vasem schematu, kterou v idealnim stavu pred pripojenim hektora dle Vaseho schematu protekaji presne 2A) a na jedne strane hektora bude ubytek napeti 3.5V=1A*3.5Ohmu a stejne tak na druhe strane, tedy dohromady 7V. Jeste pro jistotu zopakuji, v obvodu nejsou zapocitany zadne ztraty vedeni atd., pokud je tam chcete napiste konkretni hodnoty, rovnez ve vypoctu nejsou zahrnuty ztraty koncoveho stupne boosteru a pro zjednoduseni vypoctu predpokladam konstantni zdroj napeti 14V (alespon pro prvni priblizeni) na kolejich, pozdeji to muze upravit a vliv ne idealniho zdroje zohlednit.Rovnez nepredpokladam, ze by se z resistorove zateze stal napr. idealni zdroj proudu, ktery by nezavisle na napeti odebiral 700mA, to jen pro poradek.
Je v mem vypoctu nejaka chyba ?

Já si 2 Ampéry nevymyslel.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 28 kvě, 2018 1:26 pm

No to jste si bohuzel vymyslel, protoze ty 2A tam tecou kdyz je tam idealni vodic, tedy zadny hektor tam neni pripojeny....je to tam napsane a podtrzene... Takze o jakych 2A pres hektora je rec ? Jakmile je tam hektor tak je tam mene nez 1A, pro zjednoduseni vypoctu vyslo 1A (je to tam napsane a podtrzene...), ale ve skutecnosti tam bude mene.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » pon 28 kvě, 2018 6:33 pm

Jirka_US píše:No myslim, ze jsme zpet u toho Vaseho schematu. Nejdrive nakreslite schema, kde mate idealni vodic (na coz jsem Vas upozornoval, ze neni spravne) tedy bez ztrat a ted argumentujete, ze nejsou zahrnuty ve vypoctu (coz je celkem logicke, protoze jste jaksi zapomnel ty hodnoty rici) a obecne pokud si prectete muj prispevek, tak jsem je zminil. Takze o cem se bavime ? Stale trvate na tom Vasem puvodnim schematu, kde zadne ztraty nejsou nebo je jiz rec o necem jinem.

Tak tu mame znovu tu istu scemu (a malujem tu posledny krat, nebavi ma kazdu hovadinu vam tu vykreslovat. Niekto , kto sa pohybuje v elektrosvete by nemal mat problem porozumiet aj bez podrobnych schem), tento krat uz aj s prechodovymi odpormi na koleckach, zberacoch a instalaci stojacej lokomotivy (Rp1 a Rp2). Predpokaldam, ze to ste mysleli tym idealnym vodicom (vyznacene cervene). Ak tym myslite nieco ine, prosim o usmernenie, nech nevznikne nedorozumenie. V predposlednom prispevku som vam ich povedal aj s foto Hektora, v poslednom som ich poopravil (nech vas ale nemylim, nateraz pouzijem zase povodnu hodnotu 3,6Ohmu). Doteraz sme ich nemali v scheme zakreslene, lebo boli na pochopenie situacie irelevantne!

Jirka_US píše:14V jsem uvazoval jako napeti na kolejich a to bude dle Vaseho schematu na obou stranach deleni, protoze tam mate idealni bezeztratovy vodic.

tak preco ste si zaratal do vypoctu tych 2x3,6Ohmu prechodovy odporov (Rp1 a Rp2) ked teraz tu tvrdite, ze tam je idealny vodic?
Tym ste si samozrejme upravil vysledok, aby vam vyhovoval. Takto elektro ale nefunguje!

Jirka_US píše:Pokud do toho vypoctu zahrnete ztraty, tak pochopitelne ten vypocet bude jiny, ale prosim nakreslete schema, o kterem se chcete bavit.

mate ho tu, je to to iste schema s odpojenym boostrom A (nakolko sme sa dohodli, ze riesime tuto situaciu) a vyznacenym prechodovym odporom modelu. Inac je to stale rovnaka schema!

Jirka_US píše:A pokud tedy vlozite mezi zatez a zdroj jakykoliv odpor, tak celkem logicky nemuze byt napeti na teto zatezi stejne jako napeti toho zdroje. Mimo jine by bylo vhodne si definovat, co je ve vasem pripade zatez.

A sme pri probleme. Vy ste si do vypoctov tento odpor (Rp1 a Rp2) vlozil a celkom nelogicky zase vzal rovnake napatie ako keby tam neboli (Ub=Uu). Kde sa stratili ubytky na tych odporoch? Ved nimi tecu 2A, teda je tam ubytok na kazdom 7,2V! Pan Kirchhoff asi zalamuje rukami teraz.

Zatez su tie tri loko v useku A.
Přílohy
usek.jpg
usek.jpg (33.08 KiB) Zobrazeno 3763 krát
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » pon 28 kvě, 2018 6:43 pm

Jirka_US píše:
romino píše:No a musim sa priznat, ze som lajdak. Sice som zmeral prechodovy odpor, no uz som si neoveril moj meracik. A on potvora ma mierne zavadza (ja mu to odpustim,mamho rad a odpor radovo jedntiek Ohmov s nim meriam prvy krat ). Namera aj pri vyskratovani odpor 1,8 Ohmu , takze skutocny prechodovy odpor bude niekde ako pisal vvitty 1-2Ohmy ( na mojom 3,6-1,8=1,8Ohmu).

Tak si mozete zvolit v rozmedzi 1 az 2 Ohmy s akym budeme dalej pocitat. ja by som bol za priemer 1,5Ohmu na jednu stranu modelu, teda 2x1,5Ohmu na cely model.

No o tom mam v pripade hektora od Tilliga silne pochybnosti, tedy ze tou metodou tak jak je na fotografii se dopracujete k stejne hodnote 1-2Ohmy jako vvity a to s pomerne vysokou mirou pravdepodobnosti si dovolim tvrdit, ze vvity hektora od Tilliga nemeril...


No kedze ten merak aj na skrat namera 1,8Ohmu, tak ked je medzi vlozeny este Hektor a on namera 3,6Ohmu.... Ideme kreslit schemy? Bohuzial nemam lepsie vybavenie.
Přílohy
IMG_20180528_094751.jpg
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 28 kvě, 2018 6:56 pm

Prectete si pozorne jeste jednou co jsem napsal a pokud mozto opravte ten svuj pripsevek na zaklade toho co jsem skutecne napsal , nikoliv na zaklade nesmyslu, ktere jste si vymyslel. Protoze jsem predpokladal podobnou odpoved, tak jestli jste si nevsimnul, tak tam mate vypocitatane obe situace, jak s idealnim vodicem tak i s Rp1 a Rp2.

Dekuji
P.S> nic cerveneho tam vyznacene nemate.
Naposledy upravil Jirka_US dne pon 28 kvě, 2018 6:58 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » pon 28 kvě, 2018 6:57 pm

Jirka_US píše:No o tom mam v pripade hektora od Tilliga silne pochybnosti, tedy ze tou metodou tak jak je na fotografii se dopracujete k stejne hodnote 1-2Ohmy jako vvity a to s pomerne vysokou mirou pravdepodobnosti si dovolim tvrdit, ze vvity hektora od Tilliga nemeril...


a toto ma tiez pobavilo. Asi tie prispevky citayte narychlo a dost povrchne. v citacii je uvedene
vvitty píše:Zamracena, meritko H0 .....


takze ano, na 100% nemeral Hektora od Tiliga :-o
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 28 kvě, 2018 7:00 pm

A co jste tim chtel rici. ....je snad me tvrzeni nepravdive ?
Naposledy upravil Jirka_US dne pon 28 kvě, 2018 7:01 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » pon 28 kvě, 2018 7:01 pm

Jirka_US píše:Prectete si pozorne jeste jednou co jsem napsal a pokud mozto opravte ten svuj pripsevek na zaklade toho co jsem skutecne napsal , nikoliv na zaklade nesmyslu, ktere jste si vymyslel. Dekuji


[quote="Jirka_US"]
No tak se snad posuneme o krok dale, stale trvate na tom, ze kdyz ten hektor ma odpor 3.6Ohmu na jedne strane (podle vyse uvedeneho tvrzeni), ze tam bude teci proud 2A ? Ja o tom dost silne pochybuji. Zatezi 3 loko (lehce pod 700mA kazda jak jste uvadel) odpovida resistor 7Ohmu (14V/2A), nyni k tomu pridame 2x3.6Ohmu (obe strany tedy cast na prave kolejnici a cast na leve kolejnici) tj.7.2Ohmu, takze secteno a podtrzeno 14.2Ohmu je celkova zatez pro booster. Pro 14V/14.2Ohmu=0.99A

Pridavate odpory bez ubytkov na nich! Co mam opravovat? 14V mate aj pri vypocte rezistoru 7Ohm (zataz) a zpstavaju aj na zdroji. Mate tam nieco zle.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 28 kvě, 2018 7:03 pm

Kde pridavam odpory bez ubytku na nich ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » pon 28 kvě, 2018 7:07 pm

Jirka_US píše:A co jste tim chtel rici. ....je snad me tvrzeni nepravdive ?


je pravdive, ale naco dokazujete nieco co bolo predtym povedane?
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » pon 28 kvě, 2018 7:19 pm

Jirka_US píše:Kde pridavam odpory bez ubytku na nich ?

Tak si pozrite schemu. Pocitate, ze tri loko tvoria zataz 7Ohmov ako 14V/2A, kde 14V je Uu. OK, suhlasim.
Kade tam tie 2A potecu? No predsa cez Rp1 a Rp2 a podla Ohmovho zakonu bude na nich ubytok pri 2A na kazdom 7,2V. A ked si podla kirchhoffovho zakonu spocitate ubytky na Rp1, Rp2 a pripocitate Uu bude to14V? Nie, ten zdroj pri takto zadanych a pocitanych parametroch musel mat 28,4V a teda 28,4V/14,2Ohmu=2A
Vas vypocet 14V/14,2Ohmu=0,99A je blbost. Ratate, ze Ub=Uu a pritom ste si zvysili odporovu zataz.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod PaMi » pon 28 kvě, 2018 7:26 pm

Slovy klasika:
Je to marný, je to marný, je to marný
https://www.youtube.com/watch?v=XDJEPjvbbs4
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » pon 28 kvě, 2018 7:50 pm

Ale ja mu uz asi rozumiem, len som to necakal.
Jirko vy ste si tam tie ubytky zaratal, no predpokladate, ze ta sustava dekoderov, reproduktorov a tociacich sa motorov modelov, ktora nam tvori zataz bude mat tych spocitanych 7Ohmov pri 14V a zatazi 2A stale ci uz do nich budeme pustat 14V, 7V alebo hocico ine. Je to tak?
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 28 kvě, 2018 8:28 pm

romino píše:.
Kade tam tie 2A potecu? No predsa cez Rp1 a Rp2 a podla Ohmovho zakonu bude na nich ubytok pri 2A na kazdom 7,2V. A ked si podla kirchhoffovho zakonu spocitate ubytky na Rp1, Rp2 a pripocitate Uu bude to14V? Nie, ten zdroj pri takto zadanych a pocitanych parametroch musel mat 28,4V a teda 28,4V/14,2Ohmu=2A
Vas vypocet 14V/14,2Ohmu=0,99A je blbost. Ratate, ze Ub=Uu a pritom ste si zvysili odporovu zataz.

No to je bohuzel pouze Vas vypocet, nikoliv muj a reagujete na neco co ja jsem nenapsal.
romino píše:Ratate, ze Ub=Uu a pritom ste si zvysili odporovu zataz.

Jak jste na to prisel ? Pro jakou situaci ?
Ub=Uu v pripade,ze mezera je propojena idealnim vodicem, tj. podle Vaseho puvodniho schematu
V okamziku kdy je tam jakykoliv resistor, tak se Ub nerovna Uu a to jsem Vam napsal....a je to zahrnuto i v mem vypoctu.
Naposledy upravil Jirka_US dne pon 28 kvě, 2018 8:38 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků