bláboly o fyzikálních zákonech

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod MiG » pát 18 kvě, 2018 2:20 pm

Přece jen mi to nedá...
Jirka_US píše:... bohuzel, misto aby jste se soustredil na fakta a venoval pozronost ctenemu textu (Ja se Vas zeptam jak komunikuje Spax po LocoNetu a vy odpovite specifikaci proudu...)

Takže zde to na co jste se mě ptal.

Jirka_US píše:od Jirka_US » čtv 17 kvě, 2018 4:39 am

Jak tedy vite, ze mate Spax "jen" na 2A ?
Ted uz tedy vime, ze oproti vasemu puvodnimu tvrzeni stejne zapojeni jako ja rozhodne nemate a pokud stale trvate na svem nepravdivem tvrzeni, ze ano, muzete nam vysvetlit jak komunikuje Spax s ostatnimy komponenty na LocoNetu ?

Já otázku na proud vidím. To považuji za dostatečný důkaz o své pozornosti.
Otázku na komunikaci SPAXu po LocoNetu považuji od znalce, jak se zde v "problémech" SPAXu prezentuje Jirka_US, za nesmyslnou. Pokud jirka_US nechápe moje hodnocení nesmyslnosti, doporučuji mu studium schematu (SPAXu).

A to už je opravdu vše (pro jirku_US ode mě).
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » sob 19 kvě, 2018 4:26 am

MiG píše:A já bych řekl, že nemá. Nemá z čeho...
viz strana Digitrax PS315 Input: AC120V 60Hz, Output: 15 VAC, 3 Amps, 45VA

No at ma nebo nema (zatim je to pouze Vase spekulace), to se snad brzy dozvime od vvityho, tak na 100% je Vas usudek zalozen na chybne uvaze nebo Vy mate schema ? Pokud ne, tak bez schematu budete odpoved hledat marne a prilis nerozumim proc zde citujete parametry zdroje, ktere Vam na danou otazku neprinesou zadanou odpoved.
Nechci Vam ani vvitymu moc radit, ale ja bych si polozil nejdrive otazku proc ? A teprve pak bych mozna zacal hledat odpoved na otazku MA nebo NEMA.
MiG píše:Ale myslel vážně. Pečení při osmi, pěti, třech nebo dvou ampérech je jen otázkou materiálu a doby expirace.
Nevim jak to delate Vy, ale ja to delam tak, ze si poridim takove jisteni, aby nedoslo k zadnemu poskozeni pro dany material.
Jen tak pro zajimavost, jaka je "expirace" kovovych naprav pri "peceni" 2A napr. u lokomotiv Zeuke/BTTB rady 92 nebo Nohab. S odpovedi bych byl velmi peclivy nez tady uvedete dalsi mystifikaci, ja jsem to totiz zkousel presne dle metodiky z tohoto vlakna....
Naposledy upravil Jirka_US dne sob 19 kvě, 2018 5:07 am, celkově upraveno 2
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » sob 19 kvě, 2018 5:04 am

MiG píše:Otázku na komunikaci SPAXu po LocoNetu považuji od znalce, jak se zde v "problémech" SPAXu prezentuje Jirka_US, za nesmyslnou. Pokud jirka_US nechápe moje hodnocení nesmyslnosti, doporučuji mu studium schematu (SPAXu).

Uprimne receno, myslite ze je opravdu nutne psat takto komplikovanou vetu, misto jednoduche odpovedi:" Spax po LocoNetu nekomunikuje". Domnival jsem se, ze kdyz tady popisujete jak dimenzujete cely system na nejslabsi clanek atd. tak jsem predpokladal, ze jste si ten Spax upravil tak, ze dokaze zahlasit bud to, ze
ten booster je aktivni nebo, ze doslo ke zkratu/pretizeni nebo dokonce, ze dane zarizeni nekomunikuje, takze nemuzete urcit v jakem stavu se nechazi a jdete zkontrolovat co se deje. Misto toho jsme se dozvedeli, ze vydavate pokyn, aby se nestalo na rozhrani. Pokud se shodneme, ze clovek je v celem tom systemu nejslabsim clankem, tak takove doporuceni je vlastne to nejhorsi mozne reseni, jake jste mohl zvolit - lidsky faktor bude tim nejslabsim clankem Vaseho reseni. Nebylo by tedy na miste se trochu zamyslet a tento neuteseny stav resit ? Je to asi jen otazka casu nez se neco stane, pokud tedy stale verite v teorii pretoku proudu, kterou se Vam tady bohuzel do tohoto okamziku nepodarilo nijak dokazat.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod vvitty » sob 19 kvě, 2018 10:44 am

Jirka_US píše:No at ma nebo nema (zatim je to pouze Vase spekulace), to se snad brzy dozvime od vvityho,...


Ja tos radosti necham na Vas, dokazat ze to ma. V navodu o tom nic neni, ze by neco takoveho mel, takze zatim to vypada ze to nema :lol: :lol:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2618
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » sob 19 kvě, 2018 12:21 pm

vvitty píše:
Jirka_US píše:No at ma nebo nema (zatim je to pouze Vase spekulace), to se snad brzy dozvime od vvityho,...


Ja tos radosti necham na Vas, dokazat ze to ma. V navodu o tom nic neni, ze by neco takoveho mel, takze zatim to vypada ze to nema :lol: :lol:

Obavam se, ze z Vasi strany doslo k dalsimu omylu nebo nepochopeni psaneho textu, proc ja bych mel dokazovat Vase spekulace ?
Otazku jestli ma nebo nema jste zde oteverel Vy nebo se mylim, pokud budu tvrdit, ze tento vyrok je Vas ?
vvitty píše: a dockame se i odpovedi na otazku jestli to Digitrax ma, a nebo nema?

Rozumim tomu tedy spravne, ze jste zadny dotaz neposlal ? Muzu se zeptat proc kdyz Vas to tak zajima ? A proc tedy tu odpovedet chcete po me. Mate nejaka fakta, ktera by nasvedcovala tomu, ze bych se mel ptat jestli ma nebo nema ? A proc tedy tady sirite dalsi spekulace ? Nemyslite, ze by preci jen bylo korektni se zeptat primo u zdroje, kdyz Vas to tak zajima ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod BohousP » sob 19 kvě, 2018 4:49 pm

Tak nějak mi otázka "má nebo nemá" připomenula notoricky známou otázku Bolka Polívky v téměř oscarovém filmu Kurvahošigutntág...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod sidlo » sob 19 kvě, 2018 5:46 pm

BohousP píše:Tak nějak mi otázka "má nebo nemá" připomenula notoricky známou otázku Bolka Polívky v téměř oscarovém filmu Kurvahošigutntág...

Bohouši, já věřím tomu že ji má :lol:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Brejla » sob 19 kvě, 2018 7:49 pm

BohousP píše:Tak nějak mi otázka "má nebo nemá" připomenula notoricky známou otázku Bolka Polívky v téměř oscarovém filmu Kurvahošigutntág...


Drobný rozdíl se najde. Film byla krásná komedie, tohle je v provedení US aktéra hororová tragedie.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod belgarat » sob 19 kvě, 2018 8:20 pm

Jirka_US píše:Pane kolego, ale uvedomujete si co jste timto falesnym poplachem zpusobil ? Jsou zde lide, kteri te Vasi teorii "pretoku" proudu veri, kterou jste mimochodem nedolozil ani zadnym vypoctem, ani zadnym praktickym experimentem.


My si to uvedomujeme ... ti, co sem prijdou jako novi, dostanou nazorne varovani ze v U.S. neplati obvykle fyzikalni zakony NEBO lidi pobytem v U.S. zjevne blbnou (nedokazu prijmout ze by neco takoveho primo vyprodukovalo ceske skolstvi, to muselo vzniknout v zamori), a vyrobkum Digitrax se tedy maji obloukem vyhnout
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2365
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 20 kvě, 2018 4:23 am

belgarat píše:My si to uvedomujeme ... ti, co sem prijdou jako novi, dostanou nazorne varovani ze v U.S. neplati obvykle fyzikalni zakony

Jak jste nato prisel, ze tam neplati obvykle fyzikalni zakony ? Vysly Vam snad ty vypocty jinak nez mne, aby jste tedy dolozil sve tvrzeni, ze je pravdive ?
Ucili Vas snad ve skole, ze mezi 2 stejnymi potencialy (14V) muze teci proud ? Je snad neco senzacniho na principu zpetne vazby, ktery jsem zde popisoval:
viewtopic.php?f=6&t=11393&start=30
kompenzace funguje tak, ze pokud nastavim vystupni napeti na 14V, tak bude diky zpetne vazbe stale 14V nezavisle na zatezi.

Takze, pokud bude zatez 5.6Ohmu (2.5A), tak to znamena, ze napetovy regulator uvnitr boosteru bude dodavat 15.25V (presne podle vypoctu) pro koncovy stupen.
Pokud bude zatez 1.25A tak to napeti bude 14.625V a tak dale pro jakykoliv pracovni bod v ramci specifikace boosteru.Pricemz napeti DCC na svorkach boosteru bude stale 14V.
Takze mate nejaka fakta, ktera by potvrzovala Vase vyse uvedene tvrzeni, ze tento princip zpetne vazby nemuze fungovat i v Hrebeci ?
A krome toho se opet potvrdilo, ze toto tvrzeni pana MIGa je opet bohuzel nepravdive:
MIG píše:Nijak jste nedoložil svoje spekulace. Jste jen schopen najít jeden velmi specifický pracovní bod, kdy proud neteče. Vaším úkolem je však dokázat, že v celém rozsahu zátěže jednotlivých zesilovačů bude tento proud VŽDY nulový

Protoze to bude platit nejen pro jediny specificky bod, ale pro vsechny pracovni body dle specifikace.
No a pokud se tyka skol, tak doporucuji se zamyslet nad timto Vasim vyrokem
Ze simulaci (ano, muzeme to pocitat, ale verim jednoduchemu vypoctu za simulatorem

Simulatoru verite, ale rovnicim, ktere ten simulator pouziva uz ne ????? A to pomijim fakt, ze pokud Vam v te simulace nekdo jemne a nenapadne "priohne" vstupni parametry tak jako to udelali vvity s Bedlischem, tak jste se prave ocitl v situace jak Vy rikate "zpusoby novinky.cz...."
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Petr_J » ned 20 kvě, 2018 8:12 am

Jirko, přestaň se tu stále ohánět, že jsi něco doložil výpočtem, nedoložil jsi vůbec nic. Jediné co jsi předvedl je, že ti někdo poradil, jak sestavit rovnice pro řešení obvodu pomocí MSP. Ta dobrá duše už ti ale neporadila (nebo jsi špatně poslouchal), jak takové rovnice řešit, proto to tvoje počítání je totální nesmysl. Takže si to zkus znovu nastudovat, pak to zkus znovu vypočítat, následně se nad tím ještě pořádně zamysli a zase se někdy ozvi.
Petr_J
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:33 am
Bydliště: Brno

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod belgarat » ned 20 kvě, 2018 9:00 am

Jirka_US píše:Simulatoru verite, ale rovnicim, ktere ten simulator pouziva uz ne ????? A to pomijim fakt, ze pokud Vam v te simulace nekdo jemne a nenapadne "priohne" vstupni parametry tak jako to udelali vvity s Bedlischem, tak jste se prave ocitl v situace jak Vy rikate "zpusoby novinky.cz...."


Vis, simulatoru si dovolim verit, protoze na typickych trivialnich zapojenich dava korektni vysledky (vypoctem overeno). A opravdu je vysoce nepravdepodobne, ze chyba ktera se NEprojevi ve vypoctu napeti a proudu ve vetvich jednoduchych obvodu projevila PRAVE u nyni studovaneho zapojeni. Druha vec je, ze nemam duvod rucne prepocitavat neco, co odpovida "selskemu rozumu" a zaroven rozumne simulaci. To, ze Tve zkusenosti a znalosti (protoze "selsky rozum" nic jineho neni) jsou nedostatecne, nebo v jinem oboru mne netrapi.

Poznamky o priohnuti simulace jsou na urovni blabolu konspiracnich teoretiku o chemtrails rozprasovanych letadly. Ani Ty by ses nemusel az tak shazovat. Abys mne spravne pochopil: pokud predpokladas, ze nekdo dalsi "zasmoulil" vypocet jen, aby dokazal "svou pravdu", ackoliv vi, ze vysledek je jiny ... dostal ses na uroven konspiratoru. Tim nerikam, ze CHYBY v simulacich nebo vypoctech jsou vylouceny. Nejsou, ale musel bys presvedcive ukazat ktera mista obvodu jsou chybne a proc. Presvedcive znamena presvedcit, ze chyba je to, na co ukazujes a ze neni ve Tve uvaze. U vypoctu to neni vubec slozite.

Jazykova poznamka: 1. pad Hrebec, 2. pad (bez) "Hrebce", 6. pad (v cem) - "Hrebci".
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2365
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 20 kvě, 2018 12:20 pm

belgarat píše:Poznamky o priohnuti simulace jsou na urovni blabolu konspiracnich teoretiku o chemtrails rozprasovanych letadly. Ani Ty by ses nemusel az tak shazovat. Abys mne spravne pochopil: pokud predpokladas, ze nekdo dalsi "zasmoulil" vypocet jen, aby dokazal "svou pravdu", ackoliv vi, ze vysledek je jiny ... dostal ses na uroven konspiratoru. Tim nerikam, ze CHYBY v simulacich nebo vypoctech jsou vylouceny. Nejsou, ale musel bys presvedcive ukazat ktera mista obvodu jsou chybne a proc. Presvedcive znamena presvedcit, ze chyba je to, na co ukazujes a ze neni ve Tve uvaze. U vypoctu to neni vubec slozite.
.
Pokud si chybne prectete ten muj text tak jak jste to predvel, tak neni vylouceno vubec nic, vcetne ruznych konspiracnich teorii....Ja jsem hovoril o "priohnuti" vstupnich paarametru, to jen pro poradek. Nikoliv, ze je chyba v samotnem simulatoru a svou poznamkou jsem chtel rici, ze kdyz verite tomu simulatoru, tak tezko muzete zpochybnit me rovnice, protoze ten simulator vychazi z uplne stejnych rovnic....
Opravdu jste presvedcen, ze vstupni parametry na svorkach 13.99V vs.12.59V je totez jako 14V vs 14V ? Pro jistotu davam Vasi citaci, tedy to, ze ta napeti jsou podstatne rozdilna.Jen lehce upozornuji nez prijdete s dalsi teorii konspirace , ze je to Vase pozorovani ...
belgarat píše:na Sidlove simulaci, pokud rozpojis spinac uprostred, je napeti na svorkach "spinace" 13,99V (sic!) vs. 12,59V.

Shoda tech napeti byla prosim soucasti toho zadani a jeste ne moje. Takze simulace vvityho s Bedlischem tuto zakladni podminku nesplnuji, protoze na kazde strane boosteru (svorky koleje DCC) budou jina napeti pred tim, nez se sepne spinac.
Je snad na teto uvaze neco konspirativniho nebo snad to neni realna situace ? Ja si myslim, ze nastavit ta napeti na stejnou hodnotu, je celkem jasny dukaz pouziti selskeho rozumu. Co myslite, ze MIG myslel slovy kalibraci napeti ? Neni to nic jineho nez nastaveni stejneho napeti na rozhrani vsech boosteru (tedy tech 14V) nebo snad nepouzivate selsky rozum a nastavite si na kolejisti 13.99V na jedne strane a vedle 12.59V ? Pokud ano, pak by nemelo byt prekavapeni, ze tam tece proud, presne jak ukazuje simulace.....
Naposledy upravil Jirka_US dne ned 20 kvě, 2018 12:35 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 20 kvě, 2018 12:27 pm

Petr_J píše:Proud jak to tak bývá poteče od zdroje ke spotřebiči. V tomto případě ovšem vozidlo stojící na rozhraní dvou úseků není ani jedno z toho, je pouhým vodičem, přes který proud prostě teče i když tobě se to zdá se nelíbí.

Takze jeste jednou k teto poznamce. To, ze proud tece od zdroje ke spotrebici na tom se asi shodneme. Potiz nastane prave za situace, kdy oba zdroje budou na stejnem potencialu. Tedy urcit kdo je zdroj a kdo je spotrebic, pak teprve muzeme urcit, kterym smerem potece proud.....A pokud to vozidlo stoji na stejnych potencialech, tak tam proste proud nepotece....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod belgarat » ned 20 kvě, 2018 12:43 pm

Jirka_US píše:tezko muzete zpochybnit me rovnice, protoze ten simulator vychazi z uplne stejnych rovnic...

Tohle necham na pozdeji, protoze jedna vec je zpochybnit mechanismus (verme ze U.S. prirucky nepsali ti, co navrhovali zaokrouhlit Ludolfovo cislo). Druha vec je pochybnost o provedeni a aplikaci vhodnych vypoctu (coz zahrnuje i zanedbani skutecne zanedbatelnych vlivu a naopak). Radeji bych se soustredil na korektni reseni, nez nachazeni hnid po kterem se muzu "citit lepsim".

Jirka_US píše:
belgarat píše:Opravdu jste presvedcen, ze vstupni parametry na svorkach 13.99V vs.12.59V je totez jako 14V vs 14V ? Pro jistotu davam Vasi citaci, tedy to, ze ta napeti jsou podstatne rozdilna.Jen lehce upozornuji nez prijdete s dalsi teorii konspirace , ze je to Vase pozorovani ...
belgarat píše:na Sidlove simulaci, pokud rozpojis spinac uprostred, je napeti na svorkach "spinace" 13,99V (sic!) vs. 12,59V.


Vyborne, tak po mnoha pitomostech, narceni z podvodu ("priohnuti vstupnich parametru") apod se mozna dostavame k jadru pudla. 13,99 mi vzniklo vypnutim vsech "lokomotiv" nalevo, ubytek je dilem prechodovych odporu 20mOhm +1k reprezentace dekoderu te "spojovaci stojici lokomotivy" soupnute MIMO rozhrani boosteru (spinac je rozpojeny) . Podobne onech 12,59V, co jsem opsal z virtuaniho meraku - v zavislosti na tom, kolik "lokomotiv" mas zapnutych vpravo. Spatne ? Zcela jiste je mozne nemit v jednom districtu zadne vozidlo - takze kde je presne chyba ?

Puvodni text, chybne vyhodnoceni: 13,99V si dovolim povazovat za beznou zaokrouhlovaci chybu. Pokud citis nejakou konspiraci, doporucuji se podivat na reprezentace desitkovych cisel v implementaci beznych jazyku vc. Javascriptu. Treba dusledky obvykle reprezentace realnych cisel je na obycejne 1/2 neobycejne vyzivna.

Nemohl bys treba - namisto naznaku s "priohnutim" parametru - proste a jednoduse napsat "co prosim v obvodu dela ta serie 20mOhm odporu pres kterou vsechno tece ? Sidlo muze vysvetlit podrobneji o jake prechodove odpory se jedna, a Ty muzes uvazit (a diskutovat bez konspirace s priohybanim) zda jde o rozumne priblizeni realite (ne prilisne zjednoduseni, nebo neco, co se v realnem obvodu nejak nevyskytuje).

Kdyz se podivame na jednodussi predchozi Vvityho obvod, ten obsahuje pouze zdroj s vnitrnm odporem a jednoduche zateze. Souhrnne reprezentujici 1 soupravu na jedne (a rekneme) 10 souprav na druhe strane. Je to v poradku ? Pokud ne, kde presne "je spatne" ? Napriklad muze byt spatne to, ze zdroj ma 0,5Ohm vnitrni odpor ? Mensi ? Vetsi ? Nebo se uvazuje pouze idealni zdroj Digitrax ktery ma (modelovy) vnitrni odpor 0 ?
Naposledy upravil belgarat dne ned 20 kvě, 2018 1:00 pm, celkově upraveno 8
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2365
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků