bláboly o fyzikálních zákonech

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » sob 12 kvě, 2018 9:05 pm

hummus píše:Tak proč se mě na to v bodě 3) ptáš, když už jsi na to hned na začátku odpověděl?
No a když už si tedy rozumíme, znáš nějaký výrobek firmy Digitrax, který toto zadání splňuje?
viz SZ
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » ned 13 kvě, 2018 4:19 am

fulda píše:PaMi pravděpodobně naráží na správnost TOHOTO výpočtu. Že by se jako nemusely řezat koleje, ale prostě se té americké magii řeklo, že tohle je to místo, kde nemá téct žádný proud. Například by se tam namalovala čárka fixkou.

Jen pro jistotu, koukam, ze zacinas vnaset i zmatky do zemepisu, nebo se zmenila nejak geopoliticka situace tak, ze by se Nemecko (sidlo Lenze a Uhlenbrocka) stalo 51.statem ? Protoze jestli jsi nevsiml tak v "americke magii" se doporucuje rezat obe koleje (PaMi ti tam dokonce dal obrazek), "nemecka" magie si vystaci s jednim rezem, pokud tedy pouziji tvoji terminologii.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod MiG » pon 14 kvě, 2018 9:23 am

Jirka_US píše:
radeksindy píše:To nejhorší co se může stát na jednom zesilovači je to, že lokomotivou proteče krátkodobě zkratový proud nebo dlouhodobě těsně podzkratový.

No tak to je ale obecny problem, nikoliv specificky problem na rozhrani 2 boosteru.A proto se doporucuje delat test na kolejisti "ctvrtakem".

Test čtvrťákem odhaluje, jestli zesilovač vypne proud kdekoliv ve "vlastním" úseku. Nikoliv přetoky přes vodivé propoje (a je jedno, jestli vodivé propojení zajistí na rozhraní stojící lokomotiva nebo vzniklo dotykem kolejnic třeba při nevhodné kompenzaci teplotní roztažnosti).
Jirka_US píše:
radeksindy píše:Vetší ZIMO pro H0 mají trvalé 1,2A až dokonce 1,8 A, krátkodobě 2,5 A.

MIGovi uz jsem psal nedavno, ze i Ztkovy dekoder ma trvaly proud 1A spicka 1.2A.

MiG Zkový dekodér na trvalý proud 1A nezná, i když zná dekodér na trvalý proud 0.8A, ale hlavně zná Zkový dekodér na trvalý proud 0.25A a jako elektrikář ví, že jištění se dimenzuje na nejslabší článek...
Jirka_US píše:
radeksindy píše:Řešení je omezit maximální proud ze zesilovače.

Presne tak, coz jsem psal hned na zacatku diskuze....Coz se mimo jine dela tak, ze sice boosteru dodava rekneme 5A, ale usek, ktery tento booster napaji se rozdeli na jeste dalsi bloky, ktere maji kazdy sve jisteni rekneme 1.5A pro mensi meritka. Tedy tak, aby nikdy nemohl jit do kolejiste v jednom useku proud vetsi nez 1.5A.

Pochybuji, že autor tohoto výroku ví, jak to udělat, nebo má dokonce někde po ruce funkční schema.
Jako teorie pěkné, ale neznalec si tím připraví dokonalé nástroje k "pečení".
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod radeksindy » pon 14 kvě, 2018 9:59 am

MiG:
Zmíněný test je poměrně zásadní a spoustou lidí podceňovaná věc. Kolikrát už jsem viděl, že na modulech nebo na domácím kolejišti nelze vyvolat zkrat položením vodivého materiálu na koleje. Když nejde vyvolat zkrat, je diskuze o nějakých přetocích úplně zbytečná.

Pochybuji, že autor tohoto výroku ví, jak to udělat, nebo má dokonce někde po ruce funkční schema.

Možna by bylo lépe se nejdříve poptat, klidně i autora výroku. Ano, vím jak snížit u Lenze vypínací proud z 5A na 3,16A nebo klidně i níže. Poradím, klidně i udělám, už to má pár zesilovačů za sebou. U Digitraxu DSC100/DSC240 to nemá smysl, protože ho sice lze snížit, ale nemá optické oddělení. O větší verzí s 8A ani nemluvím. Pokud bych dneska něco doporučil, tak zesilovače Tams, tam si to každů může nastavit.
radeksindy
 
Příspěvky: 2510
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod MiG » pon 14 kvě, 2018 10:52 am

Ach jo.
radeksindy píše:MiG:
Zmíněný test je poměrně zásadní a spoustou lidí podceňovaná věc. Kolikrát už jsem viděl, že na modulech nebo na domácím kolejišti nelze vyvolat zkrat položením vodivého materiálu na koleje. Když nejde vyvolat zkrat, je diskuze o nějakých přetocích úplně zbytečná.

Tím méně je zbytečná, když mi zesilovače nic nevypnou.
radeksindy píše:MiG:
Pochybuji, že autor tohoto výroku ví, jak to udělat, nebo má dokonce někde po ruce funkční schema.

Možna by bylo lépe se nejdříve poptat, klidně i autora výroku. Ano, vím jak snížit u Lenze vypínací proud z 5A na 3,16A nebo klidně i níže. Poradím, klidně i udělám, už to má pár zesilovačů za sebou. U Digitraxu DSC100/DSC240 to nemá smysl, protože ho sice lze snížit, ale nemá optické oddělení. O větší verzí s 8A ani nemluvím. Pokud bych dneska něco doporučil, tak zesilovače Tams, tam si to každů může nastavit.

Možná by bylo lépe se nejdříve podívat, co autor výroku popisuje. 5A zdroj DCC signálu dále rozjištěný 1.5A jističi.
Je to něco jiného, než když si jakýkoliv zesilovač "sešteluji" na nižší proud.
Kromě toho, SPAX mi jeho cca 2A celkem vyhovuje, když vím, na co si dát pozor. Jak ho nastavit na jiný proud vím.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 14 kvě, 2018 12:11 pm

MiG píše:Je to něco jiného, než když si jakýkoliv zesilovač "sešteluji" na nižší proud.

Co je jine nebo v cem je to jine ?
MiG píše:Kromě toho, SPAX mi jeho cca 2A celkem vyhovuje...

Tady jste se nejak zapomnel drzet svych vlastnich rad...pro situaci, kterou jste si sam popsal zde:
MiG píše:ale hlavně zná Zkový dekodér na trvalý proud 0.25A a jako elektrikář ví, že jištění se dimenzuje na nejslabší článek...

MiG píše: Jak ho nastavit na jiný proud vím.

Jak ho nastavite na jiny proud bez zmeny FW ?
MiG píše:Test čtvrťákem odhaluje, jestli zesilovač vypne proud kdekoliv ve "vlastním" úseku. Nikoliv přetoky přes vodivé propoje (a je jedno, jestli vodivé propojení zajistí na rozhraní stojící lokomotiva nebo vzniklo dotykem kolejnic třeba při nevhodné kompenzaci teplotní roztažnosti).

Tak to jsem myslel, ze uz jsme si celkem jasne vysvetlili ( matematickym vypoctem), ze pretoky, ktere by neco poskodily tam mate jen pokud to chybne zapojite, tak prosim uz nerozvijete debatu nad necim co vime, ze mate chybne zapojene. A jisteni je prave jedna z tech zakladnich, kterou tam muzete mit.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod MiG » pon 14 kvě, 2018 12:35 pm

Jirka_US píše:
MiG píše: Kromě toho, SPAX mi jeho cca 2A celkem vyhovuje...

Tady jste se nejak zapomnel drzet svych vlastnich rad...pro situaci, kterou jste si sam popsal zde:...

To, že nevíte proč, mě celkem nepřekvapuje.
Jedním z důvodů je, že nenechávám stát modely na rozhraní dvou zesilovačů, ale to už jsem psal.
Jirka_US píše:
MiG píše: Jak ho nastavit na jiný proud vím.

Jak ho nastavite na jiny proud bez zmeny FW ?

Řekl bych, že podobným způsobem, jakým radeksindy "stáhne" LENZe z 5 na 3.16 nebo klidně níž.

Jirka_US píše:
MiG píše:Tak to jsem myslel, ze uz jsme si celkem jasne vysvetlili ( matematickym vypoctem), ze pretoky, ktere
by neco poskodily tam mate jen pokud to chybne zapojite, tak prosim uz nerozvijete debatu nad necim
co vime, ze je chybne zapojene.

Tak to jsem myslel, ze uz jsme si celkem jasne vysvetlili ( matematickym vypoctem), ze pretoky, ktere by neco poskodily tam mate jen pokud to chybne zapojite, tak prosim uz nerozvijete debatu nad necim co vime, ze mate chybne zapojene. A jisteni je prave jedna z tech zakladnich, kterou tam muzete mit.

Citaci jsem zcela jistě nepsal, a vězte, že vy nejste schopen mi v elektrotechnice NIC vysvětlit, neb nemáte znalosti. Se s tím smiřte!
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod vvitty » pon 14 kvě, 2018 12:37 pm

radeksindy píše:vvity: Ano, ale o kolik je větší než je běžné provozní zatížení co musí lokomotiva vydržet? Pořád jde o běžné provozní proudy. Podívej se na dekodéry a jejich trvalé proudy. To musí lokomotiva vydržet. My tomu tedy vycházíme ještě vstříc tím, že omezujem zesilovače, aby v případě že lokomotivou proteče celý zkratový proud, aby se neroztekly dráty (stalo se několikrát na Lenz 5A). Proto má Spax 2A.


Taková drobná poznámka, zatímco o provozní zatížení se obvykle dělí dva páry vodičů (jeden pár na každém podvozku) tak u přetoku prochází plný proud každým vodičem. Čtyřnápravovou lokomotivu v H0 to velmi pravděpodobně nepoškodí, ale motorák nebo osobní vůz s osvětlením kde jsou často k vidění drátky průřezu 0.08 mm2 na tom bude o poznání hůř.
Alespoň jsme se už posunuli od tvrzení "žádný proud tam téct nemůže".
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2618
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 14 kvě, 2018 12:54 pm

vvitty píše:Alespoň jsme se už posunuli od tvrzení "žádný proud tam téct nemůže".

Ja myslim,ze ne zvlaste pokud pouzijeme tvou simulaci na zaklade chybnych vstupnich parametru, tedy aby napeti na DCC kolejich si byla rovna pred tim nez dojde k propojeni obou boosteru. Takze prosim uprav tu svou simulaci, tak aby tato podminka platila a pak se debata mozna posune k rozumnejsim zaverum.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 14 kvě, 2018 1:01 pm

MiG píše:
Jirka_US píše:
MiG píše:Tak to jsem myslel, ze uz jsme si celkem jasne vysvetlili ( matematickym vypoctem), ze pretoky, ktere
by neco poskodily tam mate jen pokud to chybne zapojite, tak prosim uz nerozvijete debatu nad necim
co vime, ze je chybne zapojene.

Tak to jsem myslel, ze uz jsme si celkem jasne vysvetlili ( matematickym vypoctem), ze pretoky, ktere by neco poskodily tam mate jen pokud to chybne zapojite, tak prosim uz nerozvijete debatu nad necim co vime, ze mate chybne zapojene. A jisteni je prave jedna z tech zakladnich, kterou tam muzete mit.

Citaci jsem zcela jistě nepsal, a vězte, že vy nejste schopen mi v elektrotechnice NIC vysvětlit, neb nemáte znalosti. Se s tím smiřte!

Nejsem si jisty na co reagujete,ale ta citace po oprave zni takto (viz vyse):
Jirka_US píše:
MiG píše:Test čtvrťákem odhaluje, jestli zesilovač vypne proud kdekoliv ve "vlastním" úseku. Nikoliv přetoky přes vodivé propoje (a je jedno, jestli vodivé propojení zajistí na rozhraní stojící lokomotiva nebo vzniklo dotykem kolejnic třeba při nevhodné kompenzaci teplotní roztažnosti).

Tak to jsem myslel, ze uz jsme si celkem jasne vysvetlili ( matematickym vypoctem), ze pretoky, ktere by neco poskodily tam mate jen pokud to chybne zapojite, tak prosim uz nerozvijete debatu nad necim co vime, ze mate chybne zapojene. A jisteni je prave jedna z tech zakladnich, kterou tam muzete mit.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 14 kvě, 2018 1:11 pm

MiG píše:Citaci jsem zcela jistě nepsal, a vězte, že vy nejste schopen mi v elektrotechnice NIC vysvětlit, neb nemáte znalosti. Se s tím smiřte!

No to ztracite pamet velmi rychle, vzdyt jsem Vam hned na zacatku nabizel, ze Vam pomuzu tu nestastnou chybu odhalit, bohuzel az ted jsme se dozvedeli, ze pouzivate Spax a nikoliv to co pouzivam ja, takze jste preci jen potvrdil, ze nas tady tak trochu "tahate za nos". Ja jsem Vam take hned na zacatku napsal, ze pokud si to chybne zapojite, tak Vam verim, ze ty pretoky tam mate (to jsem take psal) a kdyz k tomu pridam, ze mate pravdepodobne i chybne navrhnute jisteni, pouzivate Spax bez kompenzace ztrat koncoveho stupne a je to zavrseno urcitou "lenosnosti" (dle Vasich slov) tak me vubec naprekvapuje, ze se Vam muzou "upeci" masinky. A verte, ze ja masinky na rozhrani 2 boosteru muzu nechat stat cele dny a nestane se jim vubec nic na rozdil od Vaseho chybneho zapojeni. Takze to by Vas melo vest k zamysleni, kde je chyba ? A nemelo by Vas to vest k nesmyslnemu osocovani, ktrera nemate navic jak dolozit, jen proto, ze si nejste schopen priznat svou vlastni chybu a vyresit ji.
Ja jsem tady udelal detailni analyzu obvodu presne podle fuldova zadani, vcetne rovnic a numericky vypocet podle zadani fuldy a rovnez jake zavery z toho plynou - zadne pretoky tam nejsou. Navic jsem Vam popsal jak funguje kompenzace ztrat koncoveho stupne, ale bohuzel od Vas jsem se ani nedozvedel jak konkretne upravite Spax, aby byl nastaven na 2A.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod MiG » pon 14 kvě, 2018 2:13 pm

Vždyť jste mě nařknul z podsouvání, když jsem vaše zapojení podezříval z kompenzace koncového stupně. Tak jak to je? Že vono bude nakonec prakticky stejné, jako SPAX.

Se svými mašinkami si dělejte, co uznáte za vhodné, mě je to celkem jedno.

Jak jsem to chybně zapojil, když místo zesilovačů digitrax používán zesilovače SPAX?
Jak špatně jistím a co, když SPAX je nastaven na 2A a digitrax máte na kolik? Méně? Ale nepovídejte.

K lenosti. Vaše neochota hledat nepříznivý stav není lenost? Asi ne, jen neschopnost.
A jen na okraj, ta moje "lenost" zatím mně, ani mé kolegy žádnou mašinku nestála.

A k přiznání chyby, vždyť jste mi tady žádnou chybu nenašel, jen smyšlenky a patlání všeho dohromady.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod MiG » pon 14 kvě, 2018 2:15 pm

Jirka_US píše: ale bohuzel od Vas jsem se ani nedozvedel jak konkretne upravite Spax, aby byl nastaven na 2A.

Já SPAX na "jen" 2A mám.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 14 kvě, 2018 2:27 pm

MiG píše:Vždyť jste mě nařknul z podsouvání, když jsem vaše zapojení podezříval z kompenzace koncového stupně.

Je to stale dokola, bohuzel jsem zjistil ze mate zjevne potize s porozumenim psaneho textu. Kde jsem psal, ze vyrobek, ktery mate na mysli, ma nebo neba nejakou kompenzaci ? Jak jste nato proboha prisel ? Je to snad nekde napsano v manualu ? Uvedomujete si, ze takto jen sirite uplne nesmyslne spekulace a famy, ktere nemate jak dolozit ?
Jak vubec muzete neco komentovat, kdyz
1) Ten vyrobek ani nemate nebo jste ho nezkousel
2) Nemate schema
Rec ohledne chybejici kompenzace byla vyhradne v souvislosti s NanoX(DIY) a Spax, protoze ji nema nebo Vy ji tam snad mate ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 14 kvě, 2018 2:38 pm

MiG píše:
Jirka_US píše: ale bohuzel od Vas jsem se ani nedozvedel jak konkretne upravite Spax, aby byl nastaven na 2A.

Já SPAX na "jen" 2A mám.

No dobra, takze jaky Rsense tam mate ? Myslim hodnotu vyjadrenu v Ohmech ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník