bláboly o fyzikálních zákonech

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » pon 07 kvě, 2018 2:08 pm

Jirka_US píše:Ne neni, to je jen tva nepodlozena spekulace a zatim se ti ji matematicky nepodarilo dolozit.Ten vzorecek plati presne pro schema, ktere jsi si sam nakreslil a za predpokladu, ktere jsi sam stanovil. a nakonec potvrdil, ze neni chybny presne na situaci, kterou si sam popsal.Dokonce jsem ti napsal, aby jsi ten vypocet opravil, pokud je tam nekde chyba.

Cože? Myslíš větu: Ten výpočet nelze označit za chybný, ale za výpočet, který hledá odpověď na jinou otázku. ? Ta se mi tedy nezdá jako potvrzení tvé pravdy.
Takže tady se asi schodneme na tom, že si vymýšlíš že?

Zase z tvé reakce vypadla část:
fulda píše:Když jsi si svojim bezchybným vzorečkem vypočítal hodnotu zdroje a já jsem se tě zeptal co se bude dít podle toho steného výpočtu při pohybu vlaků po kolejišti, tak jsi najednou začal blábolit úplně jiné nesmysly.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » úte 08 kvě, 2018 4:40 am

Vsechny otazky lze zcela jednoznacne a 100% odpovedet z vypoctenych parametru, ktere jsou uvedeny k danemu schematu a puvodnimu zadani, ktere jsi zadal.
Odpoved na tuto otazku
fulda píše:"jaké má být napětí zdroje G2 na prázdno, aby při vnitřním odporu zdrojů 0,5Ω neprotékal žádný proud ze zdroje G1"
jsi odpoved dostal a oznacil jsi ji takto:
fulda píše:Jako odpověď na tuto otázku je to pochopitelně správný výpočet.

Proc tedy ted pises, ze jsi dostal odpoved na jinou otazku ? Ten vypocet ti da odpoved na jakoukoliv otazku, ktera s tim tvym puvodnim zadani souvisi.A uz jsem se ti snazil vse nekolikrat vysvetlit. Pokud v te leve casti smycky neni zadna zatez, tak tam logicky nemuze tec proud viz tve schema. Naopak v prave casti je cela zatez, tak v te smycce tece podle ocekavani 2.5A, A tento proud vytvori ubytek na R1 presne tebou pozadovanych 14V, vlevo neni zadna zatez, tak je napeti na kolejich stejne jako u vnitrniho zdroje. A protoze na obou koncich je pred propojenim tech boosteru 14V, tak celkem logicky nebude teci zadny vyrovnavaci proud pres masinku pokud se obe strany boosteru propoji. Je na tom popisu neco chybne ? Pokud ano, tak to prosim te peclive popis jak si to predstavujes.
Jinak ocenil bych, pokud budes klast otazky , aby jsi venoval urcitou miru peclivosti psanemu textu a rovnez aby jsi odpovedel na me otazky, pak se diskuze stava velmi neprehlednou. Takze o jake lokomotive se spotrebou 2.5A je rec ? Pokud jich je vice tak typ a pocet.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Pavel-HP » úte 08 kvě, 2018 7:02 am

Včera jsem poctil svojí přítomnostní provozní setkání kolegů sekce TT-provoz. Nějaké úsekové dělení"bůstrů" bylo mašinkám i vagónkům "šumák". Ověřeno praxí. Veškeré"teoretizování", při správně fungujících spaxech je naprosto k ničemu.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1019
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » úte 08 kvě, 2018 7:18 am

Pavel-HP píše:Včera jsem poctil svojí přítomnostní provozní setkání kolegů sekce TT-provoz. Nějaké úsekové dělení"bůstrů" bylo mašinkám i vagónkům "šumák". Ověřeno praxí. Veškeré"teoretizování", při správně fungujících spaxech je naprosto k ničemu.

To ano, ale odborná debata o hovně je o tom, že v takovém dělení nemůžeš nechat stát lokomotivu (ani vagón) s několika propojenýma sběrnýma nápravama tak, aby jedna byla v jednom úseku a druhá v druhém. Ono to chvíli (jen po čas přejetí) nevadí, ale pokud je tam necháš dlouho, tak se budou pozvolna ohřívat a to je problém.
Jak už tu zaznělo, je potřeba se držet stále stejné otázky a ta je TADY:
salem1309 píše:B:môžu s tým byť problémy keď mi bude zastavovať súprava na úseku, kde je prechod medzi dvomi DCC zosilovačmi?...

Tam je jednoznačná odpověď: "ano, problémy budou postupného charakteru, pokud možno se zastavování v děleném úseku vyhni".
Jen Jirka nám tvrdí, že v Americe mají nějakou magii, která říká, že všechny vlaky ochrání a tak se pokouším zjistit, co je to za magii a jestli by nemohla fungovat i v Evropě. A zatím je to takové nejisté. Asi si jí místní indiáni drží jako rodové tajemství.
Naposledy upravil fulda dne úte 08 kvě, 2018 7:45 am, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » úte 08 kvě, 2018 7:38 am

Jirka_US píše:Vsechny otazky lze zcela jednoznacne a 100% odpovedet z vypoctenych parametru, ktere jsou uvedeny k danemu schematu a puvodnimu zadani, ktere jsi zadal.
Odpoved na tuto otazku
fulda píše:"jaké má být napětí zdroje G2 na prázdno, aby při vnitřním odporu zdrojů 0,5Ω neprotékal žádný proud ze zdroje G1"
jsi odpoved dostal a oznacil jsi ji takto:
fulda píše:Jako odpověď na tuto otázku je to pochopitelně správný výpočet.

Protože jsem se doposud nedozvěděl, co povede ty zdroje právě k takové konfiguraci? Podle běžných fyzikálních zákonů se bude proud rozdělovat rovnoměrně, takže pokud do systému nezasáhne nějaká doposud nevysvětlená magie, která se podává po kolejišti a řekne, že je větší spotřeba na pravé straně, tak nevím, proč by se měl právě zdroj z pravé strany rozhodnout zvětšit své napětí.

A protože jsem zvídavý, tak jsem chtěl vědět, jak je ta magie schopná a jestli pozná, že už je zátěž na druhé straně. Vzhledem k tomu, že úseky jsou propojené, tak podle protékajícího proudu to nebude, ten se nezměnil.

A taky mne zajímá, proč se nerozdělí proud rovnoměrně například tak, že každý ze zdrojů zvedne své napětí na 14,625V, takže na výstupech bude při vnitřním odporu právě 14V. Proč jsme vlastně opustili tvůj oblíbený obrázek na straně 41? kde jsou použité stejné zdroje, které se celkem logicky chovají stejně a ne že si jeden zvedne napětí a druhý ne.

Nebo jinak - použijme tvojí rétoriku.
Máme tuto situaci:
Obrázek
Takže na výstupu G2 bude 14V, je to správně?
Také na výstupu G1 bude 14V, je to správně?
Takže nám protéká parní lokomotivou proud 2,5A, je to správně?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » úte 08 kvě, 2018 12:21 pm

fulda píše:Nebo jinak - použijme tvojí rétoriku.
Máme tuto situaci:
Obrázek
Takže na výstupu G2 bude 14V, je to správně?
Také na výstupu G1 bude 14V, je to správně?
Takže nám protéká parní lokomotivou proud 2,5A, je to správně?

Neni to spravne, protoze neni splnena tvoje zakladni podminka, aby na obou koncich koleji (vystupy DCC boosteru) bylo stejne napeti 14V, protoze delas stale stejnou chybu, nezapocital jsi vnitrni odpor (0.5Ohmu) zdroje, tedy ztraty koncoveho stupne. To schema je jen zrcadlove otocene proti tomu, kde jsem delal ten vypocet, tak to by snad nemel byt problem vypocitat a predpokladam, ze vysledek bude stejny respektive ekvivalentni.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » úte 08 kvě, 2018 12:37 pm

Jirka_US píše:
fulda píše:Nebo jinak - použijme tvojí rétoriku.
Máme tuto situaci:
Obrázek
Takže na výstupu G2 bude 14V, je to správně?
Také na výstupu G1 bude 14V, je to správně?
Takže nám protéká parní lokomotivou proud 2,5A, je to správně?

Neni to spravne, protoze neni splnena tvoje zakladni podminka, aby na obou koncich koleji (vystupy DCC boosteru) bylo stejne napeti 14V, protoze delas stale stejnou chybu, nezapocital jsi vnitrni odpor (0.5Ohmu) zdroje, tedy ztraty koncoveho stupne. To schema je jen zrcadlove otocene proti tomu, kde jsem delal ten vypocet, tak to by snad nemel byt problem vypocitat a predpokladam, ze vysledek bude stejny respektive ekvivalentni.

Cože?
tak sleduj mojí úvahu a řekni kde je chyba:
Začneme zdrojem G2 - ten má 15,25V a vnitřní odpor 0,5Ω, pak proud projde přes sběrače stojící mašinky (ona se v obvodu chová jako běžný vodič) a dojde do jedoucí mašinky, která má odpor 5,6Ω. Takže 15,25V / (0,5Ω + 5,6Ω) = 2,5A. napětí se nám podělí mezi R-G2 a R1 takto: napětí na výstupu a na jedoucí mašince 2,5A * 5,6Ω = 14V (to je v pořádku, to jsme chtěli) a 2,5A * 0,5Ω = 1,25V (ztráty na vnitřním odporu). Je to takhle správně?
A teď zdroj G1, z toho nikdo žádný proud neodebírá, protože jedoucí mašinku zásobuje G2 a stojící mašinka nemá žádnou spotřebu. je to tak správně?
Takže vnitřní napětí G1 je 14V a je až na výstupu (to je v pořádku, takhle jsme to chtěli.

Takže kde prosím dělám chybu??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » úte 08 kvě, 2018 12:49 pm

Ne opet chyba. Vzdyt jsem ti rikal, ze to je uplne stejny pripad, ktery jsem pocital. Takze celkem logicky, pokud je masinka s odberem 2.5A v leve smycce, tak odebira 2.5A z leveho zdroje, vpravo neni zadna zatez, takze tam netece zadny proud. Uplne stejny zaver jako puvodne jen s tou vyjimkou, ze jsi zamenil levou smycku za pravou.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » úte 08 kvě, 2018 1:36 pm

Jirka_US píše:Ne opet chyba. Vzdyt jsem ti rikal, ze to je uplne stejny pripad, ktery jsem pocital. Takze celkem logicky, pokud je masinka s odberem 2.5A v leve smycce, tak odebira 2.5A z leveho zdroje, vpravo neni zadna zatez, takze tam netece zadny proud. Uplne stejny zaver jako puvodne jen s tou vyjimkou, ze jsi zamenil levou smycku za pravou.

No ale proč? Jak na to přijde? Ty smyčky jsou přeci vodivě propojeny tou stojící mašinkou, takže není vůbec žádný rozdíl v tom, ve které části se nachází.

Přece pokud použiji následující schéma, tak dokud parní lokomotiva stojí v dělení úseků, tak druhá lokomotiva normálně pojede. Nebo se pletu??
zdrije_2x.png
zdrije_2x.png (7.7 KiB) Zobrazeno 4413 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod vvitty » úte 08 kvě, 2018 2:52 pm

Fuldo, to bude tim ze uvazujes hloupy evropsky proud. Ten od Digitraxu si totiz na strane 41 precetl jak se ma chovat.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Brejla » úte 08 kvě, 2018 3:14 pm

Mám nějaké příslušenství dovezené přímo z USA, ale když si představím, že to navrhovali odborníci typu Jirka_US, tak mám obavu to připojit k elektrice. Tady vážně hrozí velký blackout kompletní sítě. :shock:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » stř 09 kvě, 2018 3:20 am

fulda píše:Přece pokud použiji následující schéma, tak dokud parní lokomotiva stojí v dělení úseků, tak druhá lokomotiva normálně pojede. Nebo se pletu??

"Popletl" jsi ta zapojeni, toto zapojeni nesplnuje parametry tveho puvodniho zadani, takze mylim se pokud pouziji tuto vetu ?
fulda píše: pokud si jinak modifikuji zadání, dostanu jiné výsledky.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » stř 09 kvě, 2018 6:42 am

Jirka_US píše:
fulda píše:Přece pokud použiji následující schéma, tak dokud parní lokomotiva stojí v dělení úseků, tak druhá lokomotiva normálně pojede. Nebo se pletu??

"Popletl" jsi ta zapojeni, toto zapojeni nesplnuje parametry tveho puvodniho zadani, takze mylim se pokud pouziji tuto vetu ?
fulda píše: pokud si jinak modifikuji zadání, dostanu jiné výsledky.

Jirko, nenapínej nás, víš přece že jsme neznalí analfabeti. Tak už nám řekni, co je tedy špatně? Co jsem si popletl? A jaké je to hlavní kouzlo?

Pořád jen říkáš, že to děláme špatně, ale zatím jsi nám ani neukázal co děláme špatně a už vůbec ne, jak to dělat dobře.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod belgarat » stř 09 kvě, 2018 8:10 am

Mimochodem - bavime se o 2 masinkach, nereprezentuje treba ta "jedouci masinka" vsechny jedouci vozidla toho casu na layoutu ? Ze by treba ten celkovy odber (a umerne tomu i prutok "spojkou boosteru" od MTB ci ROCO) mohl byt i vetsi nez 2.5A, kdybych si na miste toho "reprezentanta" 5R6 dosadil treba 6 souprav ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod JanoW » stř 09 kvě, 2018 8:40 am

vvitty píše:Fuldo, to bude tim ze uvazujes hloupy evropsky proud. Ten od Digitraxu si totiz na strane 41 precetl jak se ma chovat.

Brejla píše:Mám nějaké příslušenství dovezené přímo z USA, ale když si představím, že to navrhovali odborníci typu Jirka_US, tak mám obavu to připojit k elektrice. Tady vážně hrozí velký blackout kompletní sítě. :shock:

Bohužiaľ, nielen na tomto fóre existuje nejaký ten US expert, ktorý si myslí, že Zem sa bude točiť podľa jeho prianí opačným smerom.
JanoW
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob 22 bře, 2014 9:19 pm
Bydliště: Modra

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků