Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod 752.001-8 » pon 19 úno, 2018 9:09 am

Vazeni kolegové, zřejmě po zkratu při vykolejení mi přestala fungovat světla na G1206 od Pika v TT v analogu. V postiženém směru nesvítí ani čelní bílá světla ani koncová červená ( ta jen probliknou při rozjezdu). Ve směru opačném vše svítí jak má. Po rozebrání na první pohled nic nevypadá spálené. Prosím o radu, kde hledat chybu, popř. můžete doporučit v Praze nebo Plzni solidního opraváře? Díky. A jdou nekde koupit hotove elektronické pojistky popsané zde http://www.honzikovyvlacky.cz/2012/04/0 ... n-pro-dcc/? Bimetalu na FZ1 přestávám důvěřovat :( Děkuji. V sekci TT jsem neuspěl, tak snad tady :)
752.001-8

Příspěvky: 23
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod MiG » stř 21 úno, 2018 4:49 pm

Dovoluji si upozornit, že elektronické pojistky typu polyswitch dimenzované na proud stejný, jako bimetal FZ1 jsou zhruba stejně spolehlivé v ochraně lokomotiv, protože vypínací proud je velký a trvá to dlouho.

Nebo napsáno jinak.
Bimetal u FZ1 ani stejně dimenzovaná elektronická pojistka (stejný vypínací proud) fungující na tepelném principu není vhodný/á k ochraně elektroniky modelových lokomotiv (měřítka TT).
Např náhodně vybraný polyswitch na trvalý proud 1.1A má zaručovánu vypínací dobu pro proud 5.5A do cca 6 vteřin, jiný 8A do 0.5 vteřiny.

Z napsaného nelze odvozovat, že pojistky polyswitch k ochraně modelů použít nelze, protože jsou používány. Mají však nižší trvalý proud než je nastavení bimetalu u FZ1 a jsou použity na jištění věcí, které krátkodobé přetížení snesou.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod BohousP » stř 21 úno, 2018 5:35 pm

Koupit hotové popisované pojistky nelze, pouze si je vyrobit. (Jsem autorem toho článku.) MiG správně poznamenal, že polyswitch nechrání elektroniku, ale zdroj, protože je poměrně pomalý. Ale to je i bimetal v FZ1. Pro FZ1, kde je Imax=1,2A bych zvolil polyswitch pro trvalý proud 0.6 -0.8A, ale skutečně je lepší řídit se datasheetem nebo měřením.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod 752.001-8 » čtv 22 úno, 2018 11:20 am

Děkuji za vysvětlení. Je tedy nástroj jak ochránit lokomotivy? Je to v digitalu lépe řešeno? Je sice pravda, že jistě nevím, zda příčinou poruchy osvětlení lokomotivy je zkrat, ale je tam časová souvislost. Na druhou stranu jsem za řadu let nikdy lokomotivu zatím zkratem nepoškodil.
A šlo by poradit kde na desce lokomotivy hledat problém, případně kde v Praze hledat opraváře?
Díky.
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod JendaTT » čtv 22 úno, 2018 11:31 am

Ahoj, v digitálu (mám od Roco "černou kostku" a bílou z21) jsem při zkratu zatím nic neodpálil. Viditelně na zkrat elektronika v centrálách reaguje v mžiku, takže se žádná upálená kolečka nebo mrtvý dekodér nekonají. A že už se mi podařilo nesčetněkrát "říznout výhybky" s následným zkratem. Za mě tedy v digitálu, při reakci na zkrat, spokojenost.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod BohousP » čtv 22 úno, 2018 11:33 am

752.001-8 píše:Děkuji za vysvětlení. Je tedy nástroj jak ochránit lokomotivy? Je to v digitalu lépe řešeno? Je sice pravda, že jistě nevím, zda příčinou poruchy osvětlení lokomotivy je zkrat, ale je tam časová souvislost. Na druhou stranu jsem za řadu let nikdy lokomotivu zatím zkratem nepoškodil.
A šlo by poradit kde na desce lokomotivy hledat problém, případně kde v Praze hledat opraváře?
Díky.

Digitální centrály mají obvykle rychlé ochrany, které sice nejsou určeny na ochranu lokomotiv, ale spíš samotných centrál, nicméně rychlé vypnutí často ochrání i samotnou mašinku.
Pokud je lokomotiva analogová, není v ní obvykle moc složitá elektronika, obvykle pár LED, nějaká ta dioda, odpor, případně výjimečně tranzistor. Zkrat na kolejišti by jim ublížit neměl, spíš nějaké přepětí, nebo impuls z indukčních částí motoru. Bohužel, tuto mašinku jsem v životě v rukou neměl, nevím, co v ní přesně je. Tipl bych na poškození nějaké diody, nebo LED, pokud jsou řazeny do série.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod JendaTT » čtv 22 úno, 2018 11:38 am

Co se týká závady na lokomotivě - pokud jedna strana funguje a druhá ne, hádal bych to na sestřelené diody v usměrnění, pokud je tam tedy má Piko osazené. Někdy ty diody bývají rovnou na analogové propojce, jindy jsou součástí desky a někdy to výrobce řeší použitím rovnou těch LED pro světla, což jsou také diody. Jen se LED na usměrnění nehodí právě pro malé napětí v závěrném směru a dají se přepólováním snadno zničit. Ale víc by k tomu asi řekl někdo zkušenější.

Edit: Tak mě Bohouš předběhl ;-)
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod 752.001-8 » čtv 22 úno, 2018 1:31 pm

Děkuji oběma za vysvětlení. Analogovou propojku jsem zkusil prohodit, ale stav stejný, takže to bude někde na desce. Zkusím projít součástky na desce, jestli najdu, kde je to špatně. Nová stojí co polovina lokomotivy, tak mám motivaci. :? Díky.
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod BohousP » čtv 22 úno, 2018 2:14 pm

Zkus tu desku vyfotit a dát sem.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod 752.001-8 » čtv 22 úno, 2018 4:23 pm

IMG_20180222_170952.jpg
IMG_20180222_171040.jpg

Fotografie přiloženy. Čelní desky jsou na obou čelech identické. Díky!
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod 752.001-8 » čtv 22 úno, 2018 4:28 pm

IMG_20180222_172516.jpg

IMG_20180222_172435.jpg

Ještě v detailu horizontální desky. Kabeláž je z výroby. :cry:
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod BohousP » pon 26 úno, 2018 1:29 pm

Tam toho skutečně moc není. Začal bych vyzkoušením přední a zadní destičky. Odpájet ty tři drátky a desky vzájemně prohodit. Destičky vytahovat nemusíš, stačí prodloužit dráty a ty vzájemně prohodit (tři přední za tři zadní). Dodržet barvy vodičů. Pak uvidíš, jestli je chyba pořád v té samé čelní desce, nebo na výstupu na tu samou stranu. Pokud je to čelní deska, můžeš pátrat dál na ní. Můžeš vyzkoušet připojit stejnosměrné napětí cca 9-12V na přívody k čelním deskám. Plus pól na modrý a mínus na bílý, nebo žlutý. Měly by svítit příslušné LED (pokud jsou ok.)
Pokud si na to netroufáš, raději požádej nějakého kamaráda.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Porucha osvětlení lokomotivy Piko, elektronické pojistky

Příspěvekod 752.001-8 » ned 06 kvě, 2018 7:43 pm

Omlouvám se, že jsem dlouho nereagoval. Velice děkuji Bohoušovi P za návod, jak se pokusit o opravu. Nakonec jsem to předal odborníkovi, nejen na osvětlení :), Zejmimu, Tomu se podařilo najít částečné propálenou diodu (nebylo to na ní na první pohled poznat), snad ještě schovanou za jinou, která problém způsobila. Prostě profík :P Tímto jemu velký díky (i za osvětlení dalších vozidel, co mi laskavě udělal - doporučuji) a Vám všem, co byli ochotní poradit :idea:, také. Ať se s modely daří :-)
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků