Nepojízdný model - dotaz

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Nepojízdný model - dotaz

Příspěvekod hank » sob 02 pro, 2017 4:57 pm

Možná jsem to měl dát radši do začátečnických dotazů?

Mám tu "výhodně" zakoupený bazarový kus, model M 262.0 v TT postavený doma prodávajícím. Motorák na kolejích pod proudem nejeví ani nejmenší známky života. Bohužel neumím demontovat jeho skříň, tak jsem aspoň zkusil, co řekne ohmmetr, když dám kontakty na kola a na sběrací plíšky nad podvozky. Na kolech všech náprav a na plíšcích nad jedním podvozkem přístroj ukazuje neměřitelně velké hodnoty, na plíšcích nad druhým podvozkem naměřím cca 10 - 15 MΩ. Než se začnu dohadovat s prodávajícím: Co to říká? "Selsky" si to vysvětluju tak, že přes kola resp. přes ty napájecí kontakty (tzn. přes motor) bych neměl naměřit nic (= neměřitelně velký odpor), zatímco měřitelný odpor by mohl ukazovat na zkrat někde mimo motor - je moje úvaha správná?

Než se mi začnete vychechtávat, že jsem blbej, když nakupuju po bazarech: Od tohoto prodávajícího jsem toho nakoupil víc a zatím vše bylo OK, tak měl mou důvěru.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nepojízdný model - dotaz

Příspěvekod michal.kubista » sob 02 pro, 2017 5:14 pm

Tak tvoje představa není zrovna přesná. Já bych očekával odpor někde mezi 20-500 ohm, teda pokud je mašinka analogová. Menší odpor by napovídal zkrat, ale to by měl vyhodnotit zdroj.
Ten veliký odpor v megaohmech a neměřitelný napovídá na přerušený sběr z kol a kontaktů, tipnul bych si zlomený drátek nebo něco podobného.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Nepojízdný model - dotaz

Příspěvekod hank » sob 02 pro, 2017 5:49 pm

michal.kubista píše:Tak tvoje představa není zrovna přesná. Já bych očekával odpor někde mezi 20-500 ohm, teda pokud je mašinka analogová. Menší odpor by napovídal zkrat, ale to by měl vyhodnotit zdroj.
Ten veliký odpor v megaohmech a neměřitelný napovídá na přerušený sběr z kol a kontaktů, tipnul bych si zlomený drátek nebo něco podobného.


Děkuji. Ano, analogová. To má motor tak malý odpor?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nepojízdný model - dotaz

Příspěvekod michal.kubista » sob 02 pro, 2017 8:41 pm

ano, teď jsem jeden změřil a naměřil 550ohm.
a jednoduchým výpočtem podle Ohmova zákona 12V / 200mA (odhad) = 60ohm.
Samozřejmě je jen pro přibližnou představu.
V každém případě pod 20ohm bych hledal zkrat a přes 1k zase něco rozpojené.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Nepojízdný model - dotaz

Příspěvekod Sandy » sob 02 pro, 2017 9:49 pm

V 99% případů to bývá špatný kontakt. To se ale bez rozebrání modelu hledá těžko.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků