Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod rokony » pon 20 lis, 2017 4:44 pm

Zdravím, od samého začátku modelaření se potýkám s problémy při provozování krátkých lokomotiv. Všelijak mi zadrhávají nejen na výhybkách, ale i různě na trati. Čištění lokomotiv a kolejí přináší zlepšení jen omezeně, proto odpočívají po většinu času na odstavné koleji, což je škoda. A jelikož dlouhé lokošky mi žádné problémy nedělají, rozhodl jsem se "prodloužit" krátké páry BR81 a BR92 pomocí napájecího služebáku. Jsem si vědom toho, že jde jen o kompromis, ale bude to alespoň nějaká možnost, jak provozovat moje staré, ale oblíbené krátké páry. Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe a nejjednodušeji provésti sběrače na kola od vagónu?
Děkuji předem!
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod amirinda » pon 20 lis, 2017 5:13 pm

použít pouzdra s drátkem se mi zdá asi nejlepší volba.
http://ttmodelar.eu/index.php?route=pro ... ct_id=2072
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod rokony » pon 20 lis, 2017 6:15 pm

Díky, jde k tomu sehnat i patřičná oska?
Naposledy upravil rokony dne pon 20 lis, 2017 6:31 pm, celkově upraveno 1
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod Kajinek11 » pon 20 lis, 2017 6:16 pm

Mám to tak také udělané a funguje to.. Nejdříve jsem ty PEHO ložiska s drátky kupoval, ale pak zjistil, že to umím udělat i svépomocí a s větší spolehlivostí pájením a do vagónu přilepením vodivým lepidlem. Dělám takto nejen pomocné napájení, lokomotiv, ale také osvětlení vozů. K tomu používám vodivé spřáhlo s magnetem.

dvojkolí pro ty ložiska například zde:

http://ttmodelar.eu/index.php?route=pro ... ct_id=7473
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod rokony » pon 20 lis, 2017 6:44 pm

U TT to bude hodně titěrné, nebude ve vyvrtaném uložení ložiska to pájení překážet?
Není provedení kontaktními pásky jednodušší?
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod Kajinek11 » pon 20 lis, 2017 11:52 pm

Nebude překážet, funguje mi to dobře.. Ta díra na ložisko je totiž trošku větší a lepidlem zafixuješ ložisko aby bylo rovně. Většinou to ale není potřeba a ložisko tam drží jen na tření. Navíc když není ložisko úplně rovně, nic se neděje , dvojkolí se pořád otáčí dobře. Je to až překvapující, že to není nijak háklivé. Drátek je totiž velmi slabý. Chce to však jemnou ruku při umísťovaná aby se drátek nepřetrhl.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod Jacek » úte 21 lis, 2017 12:55 pm

Tady je moje řešení
http://www.jacek-modely.cz/sprahla-peho-330-v-praxi/
dnes už Peho spřáhla cpu vyloženě kam se dá.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod rokony » čtv 23 lis, 2017 4:36 pm

O těch magnetických spřáhlech jsem přemýšlel, ale problém je v tom, že mám většinu vozů se spřáhly do štěrbin a v tomhle provedení jsem ty magnetické nikde nevypátral.
Jinak bych do nich šel všemi deseti.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod rokony » pon 25 pro, 2017 5:29 pm

Tak se mi povedlo elektrifikovat vagón, udělal jsem sběrače z vnitřních boků kol. Je pravda, že pérka trochu přibržďují, ale při jízdě není nic poznat. Zatím jsem udělal propojku s lokomotivou drátově. Jízdní vlastnosti lokošky BTTB BR81 se zlepšily snad o tisíc procent!!
Zatím co dřív se muselo na plný plyn, aby projela výhybky, a všude možně to cukalo, teď po úpravě je jízda požitek i minimální rychlostí a navíc je vagón osvětlený, takže se tahle souprava rázem stala nejoblíbenějším vlakem. Plánuji osvětlit i další vagóny, na to už postačí sběrače jen na jednom dvojkolí.
Problém s osvětlením LED je jeho jednosměrnost, při couvání to prostě nesvítí. Nechci tam dávat můstek, jelikož by způsobil úbytek napětí a tím snížil svítivost. Jak to řeší zkušenější?
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod amirinda » úte 26 pro, 2017 7:08 am

tak super, ten můstek by neměl být problém ne, o ten vložený můstek ubereš na odporu ne a svítivost bude stejná (požadovaná)?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod BohousP » úte 26 pro, 2017 8:36 am

amirinda píše:tak super, ten můstek by neměl být problém ne, o ten vložený můstek ubereš na odporu ne a svítivost bude stejná (požadovaná)?

Teoreticky ano, prakticky to řešit nebude třeba. Úbytek na můstku je cca 1,5V, tedy cca 10%. To se u LED moc neprojevuje.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod rokony » stř 27 pro, 2017 6:11 pm

Napadlo mě ještě jiné řešení, zkusím dát dvě ledky antiparalelně. Tím zároveň stabilizuje zrovna svítící ledka napětí na ledce, která je zrovna zavřená (údajně led diody nemají rády závěrné napětí přes 5V) a svítit se bude při jakémkoliv směru jízdy. Tedy snad.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Pomocný napájecí vlečňák pro krátké mašinky?

Příspěvekod BohousP » čtv 28 pro, 2017 9:07 am

rokony píše:Napadlo mě ještě jiné řešení, zkusím dát dvě ledky antiparalelně. Tím zároveň stabilizuje zrovna svítící ledka napětí na ledce, která je zrovna zavřená (údajně led diody nemají rády závěrné napětí přes 5V) a svítit se bude při jakémkoliv směru jízdy. Tedy snad.

Ano, to funguje dobře. Samozřejměmusí tam být odpor (jeden společný pro obě LED postačí).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků