Pulsni regulator a detekce obsazeni

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod czcharlie » úte 19 pro, 2017 9:15 am

Pokud je řeč o obrázku z webu Mašinky 2003 tak máš pravdu pouze v jedné věci - indikátor je zde zapojen v serii jak s regulátorem tak s případným motorem (ale i třeba s osvětlením vagónů atd.). Je ovšem zcela jedno jestli je rezistor v daném zapojení v serii s můstkem či přímo s LED, v každém případě je v serii se vším (protože jde o seriové zapojení) a jelikož je celý obvod při provozu zkratován vypínačem nemá na trakční napětí žádný vliv. A protože PWM regulátor v zapojení podle tohoto webu neumožňuje řízení výkonu od nuly, ale nejméně od 1, ale spíš 3 - 5% LED svítí i při regulátoru na nule. Jak moc bude svítit záleží na typu LED, existují LED, kterým stačí 300uA na to aby svítily dostatečně pro indikaci. Osobně pro indikaci nepoužívám obvod s rezistorem, ale s IO LM334 a elektrolytem 100uF. Takový obvod zajistí větší jas LED v každém nastavení regulátoru rychlosti. Jedinou necností takovéto indikace obsazení je, že pro citlivější motorky je procházející proud dostatečný na to, aby mírně vrčely.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod BohousP » úte 19 pro, 2017 9:29 am

czcharlie: Máš pravdu, upravil jsem můj příspěvek. Nějak jsem si neuvědomil, jak je ten Graetz zapojený (je to jiné než v digitálu). :D
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod belgarat » úte 19 pro, 2017 9:32 am

OK, jsem pako ;) ano je v serii s motorem jinak by tezko mohl neco detekovat ... rikate, ze kdyz je spinac sepnuty (napajeni do useku zapnute, souprava jede), tak indikator nenameri nic ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2365
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod sidlo » úte 19 pro, 2017 9:37 am

Ten odpor co tam je asi bude dost velký, aby zabránil roztočení motoru.
Ta signalizace http://mujweb.cz/masinky2003/indikace_obsazeni.html je založena na tom, že funguje pouze v odpojeném úseku. Jakmile se sepne spínač tak se nic nesignalizuje a mašinka může odjet.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod BohousP » úte 19 pro, 2017 9:37 am

belgarat píše:OK, jsem pako ;) ano je v serii s motorem jinak by tezko mohl neco detekovat ... rikate, ze kdyz je spinac sepnuty (napajeni do useku zapnute, souprava jede), tak indikator nenameri nic ?

Přesně tak. Lze to použít jen na indikaci stojícího vlaku (lokomotivy) na dané koleji.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod sidlo » úte 19 pro, 2017 9:55 am

Napadlo mě, že kdyby se tím spínačem S pouze zkratoval odpor R, tak by to mohlo fungovat i v připojeném úseku. Samozřejmě musí být splněna podmínka co psal czcharlie, že pulsní regulátor nejde nikdy na výkon 0 %.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod BohousP » úte 19 pro, 2017 10:05 am

sidlo píše:Napadlo mě, že kdyby se tím spínačem S pouze zkratoval odpor R, tak by to mohlo fungovat i v připojeném úseku. Samozřejmě musí být splněna podmínka co psal czcharlie, že pulsní regulátor nejde nikdy na výkon 0 %.

Asi dlouho ne. LED bez předřadného odporu by jen jednou intenzivně blikla a vlak by stál. :mrgreen:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod czcharlie » úte 19 pro, 2017 10:17 am

Ta úvaha je mylná - kam bys připojil druhý vývod LED? Velice elegantně by bylo možné řešit indikaci obsazenosti úseku Arduinem za pomoci modulu INA219. Ten měří úbytek napětí na odporu 0,1 Ohmu a umí mindikovat proud od několika miliampér. A jelikož tento modul komunikuje přes sběrnici I2L zvládlo by Arduino indikaci až pro 128 úseků a to za jízdy i v klidu. A ještě by mu zbyl dostatek kapacity na daší funkce.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod czcharlie » úte 19 pro, 2017 10:18 am

BohousP píše:
sidlo píše:Napadlo mě, že kdyby se tím spínačem S pouze zkratoval odpor R, tak by to mohlo fungovat i v připojeném úseku. Samozřejmě musí být splněna podmínka co psal czcharlie, že pulsní regulátor nejde nikdy na výkon 0 %.

Asi dlouho ne. LED bez předřadného odporu by jen jednou intenzivně blikla a vlak by stál. :mrgreen:


Neblikla, nebylo by totiž kam připojit její druhý vývod... :D :D :D
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod sidlo » úte 19 pro, 2017 10:32 am

Měl jsem na mysli to druhé zapojení s můstkem, tam je maximální napětí na diodě dáno úbytkem na usměrňovači.
K LED diodě doplnit malý odpor 22 Ω.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod sidlo » úte 19 pro, 2017 10:55 am

Bohouš P. mě upozornil, že neumím číst ve schématu. Odhalil mé mírné postižení dyslexií :lol: S daným schématem http://mujweb.cz/masinky2003/indikace_obsazeni.html to fungovat nebude (jinak zapojený můstek).

V každém případě za pokus by to stálo. Použít běžný detektor obsazení S88. K spínači odpojovaného úseku připojit paralelně odpor 1k. Vyzkoušet to s odpojeným a připojeným úsekem. Když to bude fungovat, tak místo S88 detektoru obsazení udělat na podobném principu vlastní detekci.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod czcharlie » úte 19 pro, 2017 11:28 am

sidlo píše:Měl jsem na mysli to druhé zapojení s můstkem, tam je maximální napětí na diodě dáno úbytkem na usměrňovači.
K LED diodě doplnit malý odpor 22 Ω.

Opět špatně - diody v můstku jsou zapojeny v serii s LED. Nicméně - v okamžiku, kdy je spínač sepnut není nikde v obvodu dostatečný úbytek napětí, který by rozsvítil LED ať už bys ji zapojil jakkoli.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod czcharlie » úte 19 pro, 2017 11:34 am

sidlo píše:V každém případě za pokus by to stálo. Použít běžný detektor obsazení S88. K spínači odpojovaného úseku připojit paralelně odpor 1k. Vyzkoušet to s odpojeným a připojeným úsekem. Když to bude fungovat, tak místo S88 detektoru obsazení udělat na podobném principu vlastní detekci.

Stále není jasné, jak chceš vyhodnocovat proud v obvodu v případě sepnutí spínače... No a při ceně S88 bude násobně lepší vyhodnocovat obsazenost Arduinem. Už jen z toho důvodu, že na analogovém kolejišti můžeš obsazenost indikovat rozsvícením LED (což S88 asi neumí).
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod sidlo » úte 19 pro, 2017 12:12 pm

To S88 bylo myšleno pouze na vyzkoušení. Podle mě to fungovat bude.
detekce.png
detekce.png (3.61 KiB) Zobrazeno 5080 krát

Kolejový obvod se vypíná připojením velkého odporu do obvodu 1k. Pokud je v úseku lokomotiva tak LED svítí.
Kolejový obvod se zapíná vyřazením odporu 1k. Pokud je v úseku lokomotiva tak LED svítí.
Ta LED je k usměrňovači připojena stejně jako v detektoru obsazení S88, a ne jak je uvedeno ve schematu mašinky 2003. Ty LED jsou 2 (nebo optočlen se 2 LED) pro oba směry jízdy.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pulsni regulator a detekce obsazeni

Příspěvekod belgarat » úte 19 pro, 2017 12:52 pm

Ad S88 ... nebudete, panove uplne tak daleko od pravdy. Protoze pro potlaceni zhasnuti pri vypnuti regulatoru budu budto muset pouzit latch + kondenzator viz vyse, nebo na vyhodnoceni pripichnout arduino (mozna pres nejaky shift registr, protoze samozrejme pocet nozicek neni dost velky)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2365
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník