Přestavníky MP5

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Přestavníky MP5

Příspěvekod Lukas130 » stř 19 dub, 2017 7:24 am

Ahoj,

rád bych se zeptal, jestli někdo nemáte zkušenost se zapojením dvou a více MP5 přestavníků na stejné tlačítko. Využívám (tilligovu) klávesnici k přehození přestavníků vyhybek. Pokud zapojím jeden přestavník na jeden přepínač (=dvě klávesy), všechno perfektní, dojede, doraz vypne proud a hotovo. Jenže jsem dostal nápad zapojit paralelně dva přestavníky na jeden přepínač. Důvod: vyhybky míří na sebe, pokud se přehodí jedna, musí i druhá, tak proč to mít zvlášť.

Výsledek: přehodí se oba přestavníky, jenže nevypnou proud ve stejný moment, takže se ten rychlejší rozeběhne zase zpátky a tak furt dokola, až do momentu než se podaří oběma vypnout proud ve stejný čas (někdy na poprvé, někdy až třeba po sedmi kolech). Máte prosím nápad jak tohle vyřešit, tzn. aby u obou došlo k odpojení proudu podle jejich vlastní rychlosti?

TT analog, napájení přestavníků cca 12-13V střídavé, dalo by se za klávesnicí usměrnit, pokud by to pomohlo.

Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách

Re: Přestavníky MP5

Příspěvekod radula63 » stř 19 dub, 2017 10:24 am

Jelikož MP1 vnitřně jinak zapojen, tak se tebou popsaný jev u nich neobjevuje.
U MP5, předpokládám zapojen v třívodičovém režimu, zapoj do přívodu před pozici 1 i 2 diody (lhostejno zda katodou nebo anodou k přestavníku, ale všechny stejně). Vnitřní zapojení MP5 má ve chvíli přestavování OBA POVELY (POZICE 1 I POZICE 2) NATVRDO PROPOJENÉ. Proto ti dochází k ovlivňování dvou přestavníků mezi sebou. Píšu přes mobil. Budeš-li chtít, až budu večer doma tak ti pošlu na obrázku jak to máš zapojit.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Přestavníky MP5

Příspěvekod Lukas130 » stř 19 dub, 2017 1:54 pm

Díky za odpověď. Je to třívodičové zapojení.

Rovnou jsem to zkusil a ano, problém zmizel. Přestavují se jen do koncové pozice a vypnou. Objevil se ale jiný problém, a sice že teď jedu na 50% času, protože půlka amplitudy je odstraněná diodama. Takže přestavení trvá téměř 30 vteřin a rychlost tomu odpovídá. Takže mě napadlo ještě přidat usměrnění a vyhlazení střídavého na stejnosměr, ještě před místo, kde se COM a obě pozice rozdělují ke dvěma přestavníkům. Jen doufám, že tím nezpůsobím problém další ...
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách

Re: Přestavníky MP5

Příspěvekod radula63 » stř 19 dub, 2017 7:21 pm

Lukas130 píše:Díky za odpověď. Je to třívodičové zapojení.

Rovnou jsem to zkusil a ano, problém zmizel. Přestavují se jen do koncové pozice a vypnou. Objevil se ale jiný problém, a sice že teď jedu na 50% času, protože půlka amplitudy je odstraněná diodama. Takže přestavení trvá téměř 30 vteřin a rychlost tomu odpovídá. Takže mě napadlo ještě přidat usměrnění a vyhlazení střídavého na stejnosměr, ještě před místo, kde se COM a obě pozice rozdělují ke dvěma přestavníkům. Jen doufám, že tím nezpůsobím problém další ...


Ano, můžeš usměrnit a vyhladit. Žádný problém už v tom nebude.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Přestavníky MP5

Příspěvekod Lukas130 » úte 09 kvě, 2017 9:55 am

Ahoj,

tak jsem se rozhodl to vyřešit napájením přestavníků vlastním adaptérem, ono totiž to moje starší trafo dává na příslušenství jen 0,3A a to jsou dva přestavníky naráz. Navíc, dávalo 19VAC, takže jsem všude dával odpory. Po přepojení na samostatný 12VDC adaptér je to lehčí práce a potvrzuju, použití diod vyřešilo všechny problémy se vzájemným ovlivňováním. Takže ještě jednou díky za radu.

Ještě bych se ze zvědavosti zeptal na MP1 - pokud použiju jeho přepínací kontakt na napájení koleje, přijde mi, že dovnitř jde 10V a ven 8V. Chápu, že MP1 má v sobě nějaký odpor v přepínacím kontaktu, kdežto MP5 ho v ani jednom z nich nemá, je to tak? Nebo jsem to měl jen špatně zapojené? Přepojil jsem to na MP5, takže už to dál neřeším.

No a myslím, že chvály je málo a nadávání dost, takže ještě dodám svůj názor: Ještě tak půl roku zpátky jsem znal jenom elektromagnetické přestavníky z dílny BTTB, takže při představě montovat něco pod desku mi nebylo moc jasný co s tím budu dělat. Zvlášť jako věčný začátečník s menší domácí dráhou. Na radu jsem při přestavbě odzkoušel jak MP1 tak MP5 a i pro mě je to naprosto jednoduchý k propojení a nastavení, bezvadně funkční a tichý a ten odnímatelný konektor u MP5 je geniální nápad. Ještě mi to i umožnilo vypínat napájení koleje, na kterou vyhybka není přestavená, takže už nemám problémy se zkraty kvůli řezání vyhybek, nebo s tím, že se srazí dvě soupravy, když děti blbnou. Za mě, 100% a bezvadná věc - už jich tam mám 8 a dalších 6 ještě přibude.
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků