Loconet centrala

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Loconet centrala

Příspěvekod zdeno » ned 05 bře, 2017 6:06 pm

mam problem s tim, jak bezbolestne rozlisit, ci centrala pozna pakety na funkce F9-F28 pro pakety s opcode A3, D4 nebo s opcode ED ??
---
Narazil jsem totiz na zvlastnost, ze centrala DCS100 pouziva podle roky vyroby oba dva pakety B4, teda <B4 3F 7F xx> a <B4 3F 01 xx>.
Takze podle tohoto klice se to rozlisit opravdu neda.
---
Ma nekdo nejaky napad, jak automaticky rozlisit, ktera centrala umi zpracovat prislusne pakety ??
Nejak se mi nelibi rucni prepinani.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet centrala

Příspěvekod fulda » ned 05 bře, 2017 7:02 pm

Myslím, že na loconet hackers někdo pokládal podobnou otázku tak maximálně měsíc dozadu, ale nesledoval jsem kam to došlo. To jsi byl ty?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet centrala

Příspěvekod zdeno » pon 06 bře, 2017 8:47 am

natolik anglicky neumim :(
muzes se tam podivat a pripadne poslat link, pasivne to dokazem prelouskat,
diky
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet centrala

Příspěvekod fulda » pon 06 bře, 2017 6:05 pm

Ten dotaz šel TADY
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet centrala

Příspěvekod Jirka_US » stř 08 bře, 2017 6:28 am

JMRI Throttle nebo napr. ovladac DT400 funkce F9 a vyssi prekladaji primo do DCC paketu.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet centrala

Příspěvekod zdeno » stř 08 bře, 2017 9:51 am

Koukam, ze aj tam su trollove typu Jirka_US, kteri si pletou sbernice mezi sebou.
---
vcera jsem si s tim hral a mel jsem centraly Profiboss, DCS100, RKDCC, Minibox, DR5000 a muj Centrbox.
---
Centraly Minibox a RKDCC jsou uplne mimo a neumeji zpracovat funkce nad F8.
---
Centrala Profibos umi jen pakety A3 a D4 a to jen do F20.
---
Centrala DCS100 umi jen pakety "IMM" a na pakety A3 a D4 reaguje uplne nesmyslne. Nenasel jsem nijakou zavislost mezi pakety A3 a D4 a vysilanymi DCC prikazy. Paket A3 je pro tuto centralu neznamy. DT402 pouziva IMM a teda je bezproblemovy.
---
Centrala DR5000 a muj Centrbox umi obe normy a je jim uplne jedno, ktery typ paketu Loconetu se pouziva. Je mozne pripojit vsechny zname ovladace.
Obe centraly, Centrbox i DR5000, odpovidaji paketem <B4 6D 7F 59> a teda nemaji vubec problemy.
---
Problem bude, pokud se pripoji ovladac na centralu, ktera pozna jen pakety A3 a D4.
Toto treba overit a myslim, ze to budou centraly IBX, Z21, z21, Daisy II a Piko. Teda klony Uhlenbrock. Trosku doufam, ze nektere budou dvojsystemove ;-)
ProfiBoss to urcite neovlada.
Problemy budou delat ovladace, ktere neumi IMM a neni moznost to nejak rozlisit. To bude asi Daisy II, ale nemam moznost to vyzkouset.
Malych Fred a Fredi se to netyka, ty umeji funkce jen do F8.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet centrala

Příspěvekod HonzaM » stř 08 bře, 2017 11:48 am

zdeno píše:Koukam, ze aj tam su trollove typu Jirka_US, kteri si pletou sbernice mezi sebou.
---
vcera jsem si s tim hral a mel jsem centraly Profiboss, DCS100, RKDCC, Minibox, DR5000 a muj Centrbox.
---
Centraly Minibox a RKDCC jsou uplne mimo a neumeji zpracovat funkce nad F8.
---
Centrala Profibos umi jen pakety A3 a D4 a to jen do F20.
---
Centrala DCS100 umi jen pakety "IMM" a na pakety A3 a D4 reaguje uplne nesmyslne. Nenasel jsem nijakou zavislost mezi pakety A3 a D4 a vysilanymi DCC prikazy. Paket A3 je pro tuto centralu neznamy. DT402 pouziva IMM a teda je bezproblemovy.
---
Centrala DR5000 a muj Centrbox umi obe normy a je jim uplne jedno, ktery typ paketu Loconetu se pouziva. Je mozne pripojit vsechny zname ovladace.
Obe centraly, Centrbox i DR5000, odpovidaji paketem <B4 6D 7F 59> a teda nemaji vubec problemy.
---
Problem bude, pokud se pripoji ovladac na centralu, ktera pozna jen pakety A3 a D4.
Toto treba overit a myslim, ze to budou centraly IBX, Z21, z21, Daisy II a Piko. Teda klony Uhlenbrock. Trosku doufam, ze nektere budou dvojsystemove ;-)
ProfiBoss to urcite neovlada.
Problemy budou delat ovladace, ktere neumi IMM a neni moznost to nejak rozlisit. To bude asi Daisy II, ale nemam moznost to vyzkouset.
Malych Fred a Fredi se to netyka, ty umeji funkce jen do F8.

Předpokládám že OTO28 i OTO DUO umí obě normy, podle mých zkušeností ve spojení s DR5000 nedochází k žádným problémům. Používání vyšších F je dnes stále běžnější vzhledem k velkému rozšíření zvukových dekodérů, u nichž je naprosto běžné používání funkcí až do F28.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Loconet centrala

Příspěvekod zdeno » stř 08 bře, 2017 12:37 pm

HonzaM píše:Předpokládám že OTO28 i OTO DUO umí obě normy, podle mých zkušeností ve spojení s DR5000 nedochází k žádným problémům. Používání vyšších F je dnes stále běžnější vzhledem k velkému rozšíření zvukových dekodérů, u nichž je naprosto běžné používání funkcí až do F28.

Oto_duo neumi funkce nad F8, takze je mimo problematiku.
Oto_28 je na tom trosku jinak, protoze jsem chybne predpokladal rozdeleni central podle odpovedi <B4 6D 7F 59> a <B4 6D 01 xx> a to neni pravda.
Napriklad DCS100 odpovida ruzne, podle datumu vyroby, ktere zatim nepoznam.
Vim jen, ze DCS100 vyrobena v roku 2008 pouziva <B4 6D 01 xx> a v roku 2012 pouziva <B4 6D 7F 59>. Kdy to presne zmenili, netusim a ani proc.
---
DR5000 a Centrbox umi oba protokoly, takze tam problemy neocekavam.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet centrala

Příspěvekod Jirka_US » stř 08 bře, 2017 1:29 pm

Jirka_US píše:JMRI Throttle nebo napr. ovladac DT400 funkce F9 a vyssi prekladaji primo do DCC paketu.

Jen pro upresneni citace ze zdrojoveho kodu JMRI Throttle (radek 201):
LocoNet practice is to send F9-F12 as a DCC packet
a z radku 202 je naprosto zrejme, ze JMRI Throttle posila NMRA paket pro funkce vyssi nez F9. Tento postup zarucuje zpetnou kompatibilitu u central Digitraxu, ktere umi jen F0 az F8. To jest pokud pripojim ovladac (napr. JMRI Throttle nebo DT400), ktery umi F9 a vyssi, tak centrala napr.DCS50 dokaze tyto pakety "prenest do koleji", tedy tak, aby na ne spravne reagoval lokomotivni dekoder.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet centrala

Příspěvekod zdeno » čtv 09 bře, 2017 12:29 pm

to asi je podobne jako brat Wikipediu za pravdivy zdroj informaci ;-)
Taky to pisi jen lidi a sem tam se pomyli. To neni jedina blbost, ktera se na JMRI objevila.
---
Proste po Loconetu nejdou posilat DCC pakety a zatim neexistuje zpetna vazba na odecitani DCC, co vlastne centrala posila do koleji.
Ovladac DT402 pouziva IMM pakety a centrala odpovida paketem B4.

PS dodatek:
centrala DCS50 umi jen F0 az F12, takze vubec nespracuje funkce od F13 vyse.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet centrala

Příspěvekod Jirka_US » čtv 09 bře, 2017 1:41 pm

Centrala DCS50 umi jen funkce F0-F8, na tlacitko F9 jiz nereaguje. Nicmene zpracuje vsechny DCC pakety pro funkce F9 a vyssi poslane z externich ovladacu (napr. JMRI Throttle nebo DT400), protoze jsou prave poslane jako DCC pakety nikoliv jako Loconet paket a v JMRI Loconet monitoru se tyto pakety zobrazuji jako IMM, viz vyse uvedeny odkaz, kde na toto tema probehla diskuze JMRI developeru. Od verze JMRI 3.11.1 byl zaveden paket A3 pro ovladace Uhlenbrock, takze je treba rozlisovat v nastaveni jestli je pripojen Digitrax nebo Uhlenbrock a podle toho JMRI Throttle pozna jaky typ paketu ma poslat.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet centrala

Příspěvekod zdeno » pát 10 bře, 2017 10:14 am

hovadzina, muzes mi poslat jak vypadaji ty pakety DCC, co posila ovladac do centraly ??
Ono to treba mit odzkousene a tak nejak tomu rozumet. Pisat veci odjinud a vydavat je za svatou pravdu je dost osemetne.
pokud nemas nic k tematu, tak radsi nic nepis, delas ze sebe iba trolla.
---
Jak to vypada, tak "nektere" ovladace umi spolupracovat jen s "nekterymi" centralami. Teda zase firemni politika "ad absurdum".
---
Takze asi pribudne dalsi parametr na setkani, jaka centrala se bude pouzivat a ktere ovladace jsou s ni kompatibilni. To plati, jen pokud se povoli na setkani funkce vyssi nez F8.
Pokud poradatel striktne omezi, ze se funkce od F9 nahoru nesmi pouzivat, tak je mozne pouzivat cokoliv a nemelo by to delat problemy.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet centrala

Příspěvekod fulda » pát 10 bře, 2017 7:44 pm

zdeno píše:Jak to vypada, tak "nektere" ovladace umi spolupracovat jen s "nekterymi" centralami. Teda zase firemni politika "ad absurdum".

To je to, co jsem na LocoNetu chválil už před docela dávnou dobou.
Všechno je tajné, takže se vlastně o ničem nedá říct, jestli je to správné a nebo ne.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet centrala

Příspěvekod zdeno » sob 11 bře, 2017 6:38 am

fulda píše:Všechno je tajné, takže se vlastně o ničem nedá říct, jestli je to správné a nebo ne.

Ono to neni tajne, ale vyrobci se nedohodli. Mam vsechny informace, co potrebuji.
---
Vlastne jedina cesta jsou dvousystemove centraly pro pakety F9 - F28.
Pokud centrala umi jen jeden druh ovladani F9 - F28, tak bude neprodejna.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet centrala

Příspěvekod Jirka_US » sob 11 bře, 2017 4:20 pm

Pokud se tyka reseni funkci F9 a vyssich, tak jsou vpodstate mozna tato reseni:
- reseni, ktere je zpetne kompatibilni, ikdyz muze byt mimo ramec puvodniho standardu - viz reseni fy Digitrax.
- reseni, ktere neni zpetne kompatibilni a je treba provest upgrade za financni uhradu - viz reseni fy Lenz tj. fyzicka vymena cipu za cip s verzi 3.6
- reseni, ktere neni zpetne kompatibilni a neni dokonce kompatibilni s vyrobky autora puvodniho standardu - viz reseni s paketem A3

Zaver, ktere reseni je z hlediska koncoveho zakaznika rozumne a prijatelne, necht si udela kazdy sam.

Pokud se tyka "tajnosti", tak si staci projit zdrojove kody JMRI a myslim, ze je to dostatecny zdroj informaci pro amaterske konstrukce a to nejen pro Loconet.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků