Jednoduchý zvukový modul

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod inz » ned 12 úno, 2017 6:20 pm

Zdravím vláčkaře,
potřeboval bych na kolejiště jednoduchý zvukový modul, pod čímž si představuji toto:
- možnost přehrávání jednoho z několika uložených zvuků (např. 8, ale klidně více)
- uložení zvuku elektronicky v libovolném "počítačovém" formátu
- způsob nahrání zvuku buď připojením k PC nebo vložením paměťové karty (ne přes mikrofon)
- přehrávání zvuku sepnutím kontaktů, tj. na tlačítko v ovládacím panelu, příp. nějakým čidlem v kolejích (klidně tím klasickým "elektrickým" kontaktem)
- žádný digitál, mám analogové kolejiště (předpokládám, že se nevyplatí pouze kvůli tomu pořizovat nějaké centrály a dekodéry)
- napájení celkem libovolným napětím, adaptér případně pořídím
- s nějakým "jednoduchým" (bez dalších součástek) napojením na reproduktor (který jde někde snadno zakoupit)

Nice to have (tj. není podmínkou):
- ideálně s vestavěným reproduktorem
- ještě ideálněji s výstupem na víc reproduktorů s tím, že zvuk bude přehrávat vždy jeden z nich (tohle ale není podmínka)
- možnost regulace hlasitosti (mechanicky nebo nějak elektronicky při nahrávání, ale to se asi dá ošetřit přímo ve zdrojovém souboru)
- pokud držím ovládací tlačítko stlačené, zvuk se přehrává stále dokola bez přestávek

Prolézal jsem internet a nic, co by se tomuhle aspoň vzdáleně blížilo, jsem nenašel... :-(
Tušíte někdo, jestli něco takového nebo podobného existuje, příp. kdo by to uměl vyrobit?
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod Pavel-HP » ned 12 úno, 2017 6:24 pm

Honzíkovy vláčky? :idea:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod fulda » ned 12 úno, 2017 7:23 pm

inz píše:(předpokládám, že se nevyplatí pouze kvůli tomu pořizovat nějaké centrály a dekodéry)

To máš pravdu, ušetříš až 100% nákladů.
... a nebo se dáš na experimentování a pak zainvestuješ dost peněz do všelijakých zaručených modulů.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod rawen » ned 12 úno, 2017 7:38 pm

Přečti popisy a vyber si:
ebay

(Před pár lety jsme na tom postavili jeden projekt. Kvalita odpovídá určení, ale i přehrávač zvuků do pohlednic dokáže s kvalitním reprákem udělat dobrou službu.)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod JendaTT » ned 12 úno, 2017 7:39 pm

Co použít modul MP3 přehrávače s SD kartou? Dá se to ovládat Arduinem nebo si k tomu udělat tlačítkovou klávesnici. Lze to napájet 5V (třeba z USB nabíječky) nebo 3.3 V, stačí jen připojit malé repro a několik součástek. MP3 se uloží na kartu, z té se pak přehrávají. Koupit se to dá třeba přes Alliexpress za pár dolarů.

Dá se to s vhodným modulem ovládat i dálkovým ovladačem - https://www.youtube.com/watch?v=pWlPfcRVEqs
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod inz » pon 13 úno, 2017 10:09 am

Díky moc za tipy, v "cizině" jsem nehledal...
Nakonec vypadá nejnadějněji toto:
http://www.invitebyvoice.com/5-button-p ... odule.html
Je to 5-zvuková varianta zařízení zmiňovaného na Honzíkových vláčcích, stojí 9 dolarů (oproti 7 dolarům za jednozvukovou variantu - těch bych musel mít 5 kusů). V zásadě to přesně odpovídá mým požadavkům - pokud koupím 2 nebo 4 kusy, mám o zásobu zvuků postaráno (jeden modul např. pod nádražím - hlášení, pískání, druhý modul pod přejezdem - troubení apod.). Navíc je (jednozvuková varianta) otestována Janem Hlaváčkem i Bohoušem Partykem, tj. předpokládám, že i 5-zvuková bude fungovat bez problémů. ;-)
Poštovné je sice 18 dolarů (za "nejpomalejší" variantu), doufal jsem, že to bude prodávat někdo v Česku, ale vzhledem k jednoduchosti a ověřenosti modulu se to myslím při více kusech vyplatí.
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod BohousP » pon 13 úno, 2017 11:52 am

Pozor na celnici. Bez dph lze dovézt zboží za 22 euro, ale průser je, že se do toho započítává i poštovné. Pak ti přirazí 21 procent, ale také 200 Kč poště za vyřízení. Záleží na tom, co odesílatel vyplní na nálepce a horlivosti celníka.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod BohousP » pon 13 úno, 2017 5:12 pm

Nedávno jsem ozvučoval mému vnukovi legendární plastovou Tatru 148. Použil jsem tento modul: http://www.icstation.com/chargeablevolu ... -9085.html
Má interní paměť 4M, která vystačí na 30 s zvuku mp3 nebo wav. Přehávání se spouští spínačem (je k tomu kontakt do zvukové pohlednice, ten šel do koše ...). Je vybavena mikro USB konektorem, po připojení k pc se tváří jako cd s programem, pomocí kterého lze nahrát libovolný soubor. Jediné, co nevyhovuje požadavku inz je to, že soubor může být jen jeden. Kupoval jsem to v akci za nějakých 6 USD.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod inz » pon 13 úno, 2017 6:37 pm

Díky za upozornění na celníky - budu s tím počítat.
Ten modul typu "do pohlednice" je asi skutečně nejlepší volba i co se týče ceny. Ta pětizvuková verze od Invite by Voice splňuje všechno, co po tom chci - nakonec jsem objednal tři (od čtyř už bylo poštovné vyšší o 9 dolarů), tak uvidíme.
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod mizl » pon 13 úno, 2017 8:12 pm

Ahoj Bohouši,

mám jeden dotaz ...

někde, někdy se tu objevil dekodér pro staniční hlášení od fuldy. Je v prodeji nebo se nevyrábí ?? a nešel by použít na tazatelovo potřebu ??

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod BohousP » pon 13 úno, 2017 8:22 pm

mizl píše:Ahoj Bohouši,

mám jeden dotaz ...

někde, někdy se tu objevil dekodér pro staniční hlášení od fuldy. Je v prodeji nebo se nevyrábí ?? a nešel by použít na tazatelovo potřebu ??

Michal


Ahoj Michale,

Skladem není, ale je možné ho vyrobit na zakázku. Nevím, jestli Honza Hlaváček ještě nějaký nemá ...
B.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod mizl » pon 13 úno, 2017 8:30 pm

Já se ptal spíš jen jako informativně. Zatím jej nikam nepotřebuji.

Nešel by tedy použít na tazatelovo potřebu??
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod BohousP » pon 13 úno, 2017 8:42 pm

To je primárně určeno do digitálu, inz to chce do analogu.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod mizl » pon 13 úno, 2017 8:51 pm

aha, tak to mi nijak uniklo.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod fulda » úte 14 úno, 2017 7:35 pm

proto ta moje narážka nahoře....
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků