Jednoduchý zvukový modul

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod inz » sob 25 úno, 2017 8:07 am

BohousP píše:Pozor na celnici. Bez dph lze dovézt zboží za 22 euro, ale průser je, že se do toho započítává i poštovné. Pak ti přirazí 21 procent, ale také 200 Kč poště za vyřízení. Záleží na tom, co odesílatel vyplní na nálepce a horlivosti celníka.

Tak kluci americký to maj vychytaný, už asi někdy něco do Evropy posílali :-) Jednak mi místo 3 modulů + 1 programátor poslali 4 moduly a 2 programátory, a jednak uvedli na obálku hodnotu 4 x 1 dolar :-)

Takže jdu hledat zvuky a programovat. Kdybyste měl někdo tip na nějaké povedené železniční zvuky (pískání, troubení, zvuky mašin, píšťalka, nádražní hlášení - ideálně v němčině), dejte vědět. Něco už jsem našel sám:
http://www.dietz-modellbahntechnik.de/2_8.htm
http://sonicity.cz/playlists/term/275
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod inz » ned 26 úno, 2017 8:27 am

Tak zatím všechno funguje, jak má - 5 zvuků do prvního modulu bez problémů nahráno. Pouze při nahrávání se vybírá jedna vzorkovací frekvence, ve které musejí všechny soubory být, tj. pokud je máte z různých zdrojů, je třeba nejprve vzorkovací frekvenci sjednotit. Reproduktor hraje celkem hlasitě, budu muset asi snížit hlasitost souborů.

Teď moje otázka na přítomné elektronické odborníky: je možné připojit více takovýchto modulů na jeden reproduktor ("paralelně")? Pokud půjde signál z obou, bude reproduktor hrát oboje a "neshoří"?
A co obráceně - více reproduktorů (paralelně) na jeden modul?

Díky.
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod michal.kubista » ned 26 úno, 2017 9:05 am

ani jedno řešení ti nedoporučuju.
1. více zařízení na jeden reproduktor - nevím, jaký zesilovač je tam použitý, ale s vysokou pravděpodobností by jsi ty zesilovače zničil. Pokud by zesilovače byly třídy C (s kondenzátorem před reproduktorem, pak zesilovače mají šanci, ale reproduktor je navržen na určitý výkon, takže zase hrozí poškození reproduktoru.
2. paralelní zapojení reproduktorů snižuje výslednou impedanci a přes zesilovač by tekl veliký proud a ....

výsledek - ani jednu kombinaci ti nedoporučuju
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod BohousP » ned 26 úno, 2017 9:10 am

První bych nedoporučoval. Nevím, jak jsou zapojené koncové zesilovače ve zvukovém modulu, nicméně problémy by to dělat mohlo. Určitě žádný zvukový zesilovač nemá výstup chráněný proti "protisměrnému" zapojení. I kdyby se nepoškodil, je otázkou, jaký by byl zvuk. Reproduktor bude (když nebereme do úvahy možné poškození zesilovače) vydávat zvuk, který je úměrný elektrickému součtu obou signálů, ne tedy oba zvuky zvlášť. A to by mohl být pěkný pazvuk ... :lol: .Takže nedoporučuji.
Druhá možnost - reproduktory teoreticky lze řadit paralelně. Jen je potřebné uvědomit si, že tím klesá celková impedance a tedy stoupne zátěž. Platí zde stejný vzorec, jako pro odpory (prosím experty teoretiky, ať se teď vykašlou na komplexní čísla ...), tedy dva stejné paralelně zapojené reproduktory budou mít výslednou impedanci cca poloviční. Pokud takto zapojíš 4 ohm reproduktory, bude to jen 2 ohmy. To může zesilovač přetížit, asi ochranu proti zkratu na výstupu nemá. Proto je lepší pro paralelní zapojení vzít reproduktory s vyšší impedací (8 nebo i 25 ohm), nebo raději se tomu úplně vyhnout.
... Koukám, že mne Michal předběhl :roll:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod MiG » ned 26 úno, 2017 9:26 am

BohousP píše:Druhá možnost - reproduktory teoreticky lze řadit paralelně. Jen je potřebné uvědomit si, že tím klesá celková impedance a tedy stoupne zátěž. Platí zde stejný vzorec, jako pro odpory (prosím experty teoretiky, ať se teď vykašlou na komplexní čísla ...), tedy dva stejné paralelně zapojené reproduktory budou mít výslednou impedanci cca poloviční. Pokud takto zapojíš 4 ohm reproduktory, bude to jen 2 ohmy. To může zesilovač přetížit, asi ochranu proti zkratu na výstupu nemá. Proto je lepší pro paralelní zapojení vzít reproduktory s vyšší impedací (8 nebo i 25 ohm), nebo raději se tomu úplně vyhnout.
... Koukám, že mne Michal předběhl :roll:

Nóó, expert elektrotechniky :-) si myslí, že serioparalelním zapojením čtyř reproduktorů se dá dosáhnout plusminus stejné impedance, jako v případě reproduktoru jediného. To jen tak, kdyby měl někdo potřebu spotřebovat v zapojení více než dva reproduktory, protože chce, aby zvuk nevycházel z nějakého bodu, ale byl více rozprostřen do plochy.
Nutno ale dodat, že výkon jednotlivých reproduktorů bude jen čtvrtinový.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Jednoduchý zvukový modul

Příspěvekod amirinda » sob 29 dub, 2017 7:36 am

první co mě napadlo byl mp3 player, objednal jsem nejlevnější z číny asi za 25 kaček. Na kartu jsem si postahoval různé zvuky (hlášení, houkačku...) a udělal jednu dlouhou zvukovou stopu. Připojenej repráček od starejch walkmanů :-) Buď pustím zvuky jednotlivě, nebo lépe tu moji zvukovou stopu, která má asi 8 minut - kdy jsem si tam různě vložil zvuky.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků