Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod RadekH0 » ned 22 led, 2017 8:15 pm

Dobrý den,
před několika dny jsem se rozhodl si na otestování koupit 2 páry spřáhel Kadee (konkrétně č. 18) pro velikost H0. Spřáhla jsem zatím zkoušel pouze nad permanentním magnetem a jsem zatím spokojen. Teď ale přišla chvíle, kdy bych chtěl spřáhla otestovat v provozu za použití elektromagnetu. Při brouzdání po foru jsem narazil na originální elektromag. rozpojovač od Kadee ale ty jsem díky vysoké ceně a složité montáži hned zavrhnul. Jelikož mám rám kolejí tvořený OSB deskou a ovládací panel bude dál od stanice, tak i mechanická cesta rozpojování alá Houmr nepřipadá v úvahu.

Chci se teda zeptat, jestli někoho nenapadá jednoduchá výroba/koupě a aplikace tohoto rozpojovače, případně zda již někdo něco podobného nepoužívá.
Ještě mám jednu obecnou otázku na lidi, co tyto spřáhla používají. Jak jste s nimi spokojeni? Při pročítání fora jsem narazil na pár témat, kde se tento dotaz okrajově řešil a vždy to vyšlo tak 50 na 50.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod Howky » pon 23 led, 2017 9:07 am

A co se zkusit inspirovat ?
http://www.kolejiste-zdar.cz/web/postup ... jovac.html

Akorát bys na konec místo destičky dal magnet :) který by ti dle potřeby zajel, nebo vyjel :)

Otázka je , na jakou vzdálenost magnet reaguje :) a jak moc by musel zajet pod koleje :)
Město Přerov
Velikost H0
skype: Howkys
Uživatelský avatar
Howky
 
Příspěvky: 53
Registrován: sob 27 pro, 2008 10:35 am
Bydliště: Přerov

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod Polabský » pon 23 led, 2017 9:43 am

Howky píše:A co se zkusit inspirovat ?
http://www.kolejiste-zdar.cz/web/postup ... jovac.html

Akorát bys na konec místo destičky dal magnet :) který by ti dle potřeby zajel, nebo vyjel :)

Otázka je , na jakou vzdálenost magnet reaguje :) a jak moc by musel zajet pod koleje :)


Hezký den,
Vřele doporučuji "Houmrovy vlaky - různé" , tam je k tomu extra kapitolka.

Pro doplnění: Někde jsem viděl úpravu s permanentními magnety (ručně ?? ) posouvanými v plastovém vedení.
Odkaz nevím.
Naposledy upravil Polabský dne pon 23 led, 2017 7:25 pm, celkově upraveno 1
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod JanoH0e » pon 23 led, 2017 9:48 am

Ahoj Radku. Ten el. rozpojovač - https://kadee.com/htmbord/page309.htm - si v podstate môžeš môžeš vyrobiť doma. "Blba" cievka. Problém je, že aj "továrenský výrobok" má dobu použitia do 2 minút. Potom ho treba vypnúť, inak sa cievka spáli. Takže ak budeš vyrábať doma, chcelo by to poistku - prerušenie obvodu. Je tiež riziko, že "niečo" spáliš v blízkosti, tak nepoužívať horľavé materiáli v blízkosti. Riešenie by mohlo byť riešenie "ala Houmer" s el. pohonom. Magnet použi radšej na 0, poprípade 2 magnety, pohon buď servo, motorček, prestavník, relé atď. Magnet sa musí pohybovať nie klzné, ale ideálne po guličkách. Urobiť preňho drahú napr. z profilov. Musí to byť presná práca vzhľadom na "šírku" "odpudzovacieho" pásma.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod RadekH0 » pon 23 led, 2017 6:28 pm

Ahoj, použití serv, relé a dalších podobných mechanizmů by určitě šlo využít, jediný problém je že při odpojení (oddálení) magnetu bude vidět díra mezi pražci. Jelikož mi permanentní magnet fungoval i přímo pod pražci (záleží na jeho síle), tak by šlo uvažovat i o jeho zamaskování ale zase za cenu menší funkčnosti kvůli nemagnetické vrstvě. Další problémovou částí by byla samotná instalace mechanizmu.
Moje ideální představa je nakoupení malých elektromagnetů, které bych dal přímo pod pražce a jejich jádra bych zabarvil pro menší nápaditost. Vím že výroba by byla vcelku jednoduchá ale v tomhle případě bych radši vsadil na funkčnost/spolehlivost a magnety koupil. Něco málo jsem viděl na prodej v zahraničí, ale odtamtud bych nakupoval až v posledním případě. Další zajímavou věcí je, že naši němečtí a američtí kolegové nic podobného vůbec neřeší, nebo o tom aspoň nediskutují :D
Docela by mě zajímalo, jestli tento můj problém tady řeší více lidí.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod juroH0 » úte 24 led, 2017 3:58 am

Keď už tu bola reč o pohone permanentného magnetu pomocou relé, tak prečo to komplikovať? Nieje jednoduchšie to relé rozobrať, odstrániť kotvu a kontakty a použiť len cievku s jadrom? A máš takmer bezpracne schopný elektromagnet, ktorý aj čosi prežije. Možno to bude chcieť trocha skúšania ale príde mi to ako najschodnejšia cesta.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod Pavel-HP » úte 24 led, 2017 5:28 am

A co použít originální rozpojovací magnety od výrobce spřáhel a nevymejšlet "kolo". Nabídka je pro každé vyráběné měřítko.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod belgarat » úte 24 led, 2017 6:58 am

Pavel-HP píše:A co použít originální rozpojovací magnety od výrobce spřáhel a nevymejšlet "kolo". Nabídka je pro každé vyráběné měřítko.


Treba ja bych tuto hruzu: http://www.litomysky.cz/kadee/708.htm pouzit nemohl -- nemam navic pulpatro svetle vysky mezi viditelnym a skrytym nadrazim; takze se zajmem sleduji a cekam na vysledek konstrukce.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod Miloš Pavlát » úte 24 led, 2017 8:17 am

Ještě jeden odkaz pro inspiraci. To by mohlo být použitelné pro všechna měřítka. Servo může být nahrazeno i ručním táhlem. Pak by se jednalo opravdu o korunovou záležitost.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 332
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod Miloš Pavlát » úte 24 led, 2017 8:54 am

Pro ještě nižší zastavbovou výšku lze místo pantu použít pákový mechanizmus pro přiblížení (horní poloha) a oddálení (dolní poloha) magnetu.
Magnet pro KADEE.jpg
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 332
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod Miloš Pavlát » úte 24 led, 2017 8:57 am

Ještě jsem objevil tento princip rušení a aktivace magnetických sil.
princip magnetu MagJig.png
princip magnetu MagJig.png (23.56 KiB) Zobrazeno 5795 krát
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 332
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod Polabský » úte 24 led, 2017 10:36 am

Miloš Pavlát píše:Pro ještě nižší zastavbovou výšku lze místo pantu použít pákový mechanizmus pro přiblížení (horní poloha) a oddálení (dolní poloha) magnetu.
Magnet pro KADEE.jpg


Hezký den,
proto jsem již výše zmiňoval, že jsem někde viděl odkaz na plochý udělátor pod kolejí, kde se malý permanentní magnet posouval v plastovém korýtku. A fungovalo to.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod MirekTT » úte 24 led, 2017 11:12 am

Polabský píše:....... že jsem někde viděl odkaz na plochý udělátor pod kolejí, kde se malý permanentní magnet posouval v plastovém korýtku. A fungovalo to.

Copak si tu už nikdo nevzpomene na Houmra?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod RadekH0 » úte 24 led, 2017 5:16 pm

juroH0 píše:Keď už tu bola reč o pohone permanentného magnetu pomocou relé, tak prečo to komplikovať? Nieje jednoduchšie to relé rozobrať, odstrániť kotvu a kontakty a použiť len cievku s jadrom? A máš takmer bezpracne schopný elektromagnet, ktorý aj čosi prežije. Možno to bude chcieť trocha skúšania ale príde mi to ako najschodnejšia cesta.


Tak tohle se mi zatím zamlouvá asi nejvíc. Mám doma několik relátek co mají už špatné kontaky, takže je můžu vykuchat. Samotná cívka je většinou docela malá, takže se bude dobře umisťovat. Co by se stalo když bych z obou stran přiletoval na jádro nějaký tvrdší drát co by elektricky vodil (např. špici do kol) a ten by vedl až přímo pod kolej? Byla magnetická síla při sepnutí stejná, nebo by se jenom zmenšila? Je to Jenom taková úvaha, protože pak by mohla být cívka dána někde bokem a naplocho, takže by zase o dost míň překážela při údržbě v SN
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba elektromag. rozpojovače pro Kadee

Příspěvekod fulda » úte 24 led, 2017 5:57 pm

Ahoj, nechci se pouštět do něčeho, čemu nerozumím, ale myšlenku s permanentním magnetem přilepeným na páku serva už jste tu zavrhli?

na té je hezké to, že má minimální spotřebu a tak mohu nechat rozpojovače celkem dlouho "aktivní"

odkaz, video, ...
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků