Pulzní regulátor TILLIG TFi2

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Pulzní regulátor TILLIG TFi2

Příspěvekod RoberTT » stř 04 led, 2017 9:22 pm

Láká mě myšlenka na jednoduchou automatizovanou trať s kyvadlovým provozem a jednou mezizastávkou. Pulzní regulátor Tillig TFi2 se na tohle, jak jsme pochopil z manuálu, hodí skvěle. (Navíc většina mých mašinek je z mého dětství a tedy analog a nevím, jestli se mě je chce předělávat pro DCC. Pořádnou DCC lokomotivu mám jednu a pak mám další předělanou z produkce BTTB.) A ted samotný dotaz...
Jak složité či jednoduché by bylo toho samého (kyvadlový provoz s čekáním v zastávkách) docílit v DCC? Je mi jasné, že zastavení možné jednoduše přes ABC modul, ale jak zařídit zbytek té funkcionality kyvadlového provozu, kdy se má mašina rozjet do opačného směru? Musí to vést na ovládání přes počítač, nebo jsou jiné možnosti automatizace? Jde mi teď čistě o to ujasnit si, jestli pro kyvadlový provoz jednoho vláčku na vedlejší trati není přeci jen lepší jednoduchá analogová automatika, kterou ten TFi2 umí. Děkuji.
RoberTT
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 04 bře, 2013 9:47 am

Re: Pulzní regulátor TILLIG TFi2

Příspěvekod Sandy » čtv 05 led, 2017 7:29 am

Dekodery fy LENZ, které mají funkci ABC (tj. dnes již všechny), umožňují kyvyadlový provoz s nastavením délky zastávky.
Tyto dekodery nabízejí i mezizastávku, ale jak to funguje, to nevím.
Modul ABC si "zbastlíš" na koleně.
K provozu stačí základní "ROCO sada".
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Pulzní regulátor TILLIG TFi2

Příspěvekod fulda » čtv 05 led, 2017 9:38 am

Pokud chceš udělat jen něco jako TOHLE, tak to dělají Lenz dekodéry samy od sebe. Jmenuje se to "Push Pull mode". Tady je třeba další instruktážní Video, nebo třeba google.

Hezké na tom je, že pro to vlastně ani nepotřebuješ žádnou super schopnou centrálu, ale v pohodě ti postačí si poskládat na Arduinu* jen minimalistické rozhraní. Něco jako je to co jsem prezentoval TADY a druhá část TADY.

* Arduino je výukový prostředek pro studenty užitého designu na italské polytechnice
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pulzní regulátor TILLIG TFi2

Příspěvekod RoberTT » čtv 05 led, 2017 11:15 am

Děkuji za odpovědi. Jsem moc rad, ze to jde tak jednoduse v DCC udělat. U té TFi2 od Tilliga se mi moc líbilo jak jednoduše přes spínací koleje to jde - jak zastávka, tak koncová stanice. Ale když vidím, že to v digitálu půjde taky jednoduše, tak je rozhodnuto. Nakonec v digitálu asi ušetřím i pár vodičů, protože zatím neuvažuji o zpětném hlášení.

V rychlosti jsem se na to "Push Pull mode" díval a snad to chápu správně... Tedy pro kyvadlový provoz mi stačí uplatnit ABC a nastavit v dekodéru mašinky nějakou hodnotu a pak to bude pendlovat sem a tam mezi dvěma úseky s ABC.

Co se týká centrály, tak mám multiMAUS od ROCO + černá krabička (jak už vím, tak vlastně zesilovač a ne centrála). Je to taková ta levná, co někdo prodal z nějakého setu. Jestli bych něco svedl s Arduino netuším. Zatím ani pořádně nevím co to je. Ale nastuduji. :) Díky moc! Pomohlo mi to. Brzy to zkusím a snad to zvládnu.
RoberTT
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 04 bře, 2013 9:47 am

Re: Pulzní regulátor TILLIG TFi2

Příspěvekod fulda » čtv 05 led, 2017 7:26 pm

Roco set je na to v pohodě.
Jak jsi na tom s tvorbou elektroniky? ABC modul si uděláš za hodinku a už to bude jezdit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pulzní regulátor TILLIG TFi2

Příspěvekod RoberTT » čtv 05 led, 2017 9:18 pm

Tak to jsem rád, že ROCO dostačuje, tedy alespoň zatím pro tohle hraní si. S tvorbou elektroniky jsem na tom asi špatně, ale tady to je, zdá se, jednoduché a zvládnu to. ABC sestává z několika diod a osadit dekodér do mašiny jsem si už zkoušel na T 679 z produkce BTTB. Sice to není taková paráda jako ozvučený brejlovec od Roco, ale nevadí, hlavně že mám dvě mašiny v DCC. :)
Asi si to nejdřív sestavím na zemi a pak to začnu aplikovat na kolejiště. Fakt se na to už těším, až bude chvilka s tím pokročit. Taky chci nastudovat i další možnosti... Četl jsem něco o HLU, tak to mě dost zaujalo. Určitě si k tomu chci nastudovat více. Existují nějaké stránky v češtině, kde je HLU nějak lépe popsáno?
RoberTT
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 04 bře, 2013 9:47 am

Re: Pulzní regulátor TILLIG TFi2

Příspěvekod fulda » pát 06 led, 2017 8:12 am

Spíš jsem to myslel tak, že pro jednu/dvě pendlující lokomotivy je Roco víc než dobré (spíš bych řekl, že je ho škoda), ale když ho už teď máš, tak je to v pohodě a nemá cenu do ničeho dalšího investovat.

Na HLU si dej trochu pozor. Česky jsem o něm mluvil před mnoha lety TADY. Na co si dávej pozor je to, že je to uzavřený systém podporovaný pouze Zimo, takže všechny komponenty od jednoho výrobce a úsekové budiče nejsou zrovna levné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pulzní regulátor TILLIG TFi2

Příspěvekod Sandy » pát 06 led, 2017 2:00 pm

Ještě bych dodal, že v tuto chvíli je asi nejvýhodnější variantou LENZ Standard V2. ABC, samostatné výstupy na poziční světla, reflektor a zadní světla (aneb FOr, FOf, F1,F2). Cena cca 500.- Kč
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků