Jiskření od kol na výhybkách

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod zandas » čtv 24 lis, 2016 6:58 pm

Dobrý den,
dovolte dotaz neznalého.
Koupil jsem synovi k Vánocům tento set http://www.piko-shop.de/index.php?vw_ty ... w_id=19160, jelikož je do Vánoc ještě nějaký čas, nevydržel jsem to a zkusil to vše sestavit a zprovoznit. Ať vím co a jak, případně reklamovat.
Vše funguje jak má, ale při jízdě vlaků přes výhybky dochází k jiskření v místě kol a srdcovky. U nákladního vlaku se to objevuje až u vagonů, loko to nedělá u ICE3 asi celá souprava jiskří.
Při zajiskření pohasnou i světla na loko, při zastavení v tomto místě to vyhodí něco jako zkrat na centrále.
Podotýkám, že je to jen set výrobce, bez jakýchkoliv dalších doplňků a proto mě nepřijde ono jiskření v pořádku.
Nevím jestli nemůže dojít ke zničení elektroniky (loko, centrála) dále pak asi opalování kolejí a kol.
Prodejce zatím na můj dotaz nereagoval, ale rád bych znal i názor jiných.
Prostě co dál a jak to odstranit, mladej bude určitě nadšenej, ale byl bych nerad, aby to bylo 25.12 spálené, přeci jenom to nebylo zadarmo.
Při vzpomínce na můj starý analog v TT se toto nedělo.
Díky moc za jakékoliv postřehy a rady.
zandas
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24 lis, 2016 5:36 pm

Re: Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod zandas » čtv 24 lis, 2016 8:18 pm

Také si myslím, že to není v pořádku, spasování nevím na oválu jsou 4 výhybky a dělá to na všech. příště na to mrknu lépe.
No a bandáže - set je nový, objeto jen pár kol...... Ale díky zkusím se mrknou na to zkratování
zandas
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24 lis, 2016 5:36 pm

Re: Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod Bezmozek » čtv 24 lis, 2016 9:00 pm

Doporučuji k pročtení:
http://www.mojett.cz/40772
:wink:
:twisted: BTTB - Bad To The Bone :lol:
Uživatelský avatar
Bezmozek
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon 24 bře, 2014 12:02 pm
Bydliště: Praha

Re: Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod rawen » pát 25 lis, 2016 4:52 am

Bezmozek píše:Doporučuji k pročtení:
http://www.mojett.cz/40772
:wink:

No nevím - dokud se pánové věnovali stavbě vozů a aut, bylo to výborné. Jak začli fušovat do elektriky a DCC, je to o ústa. Proč doporučovat články pokusníků, když existuje klasika od Lokopina a Jindry Fučíka???

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod sidlo » pát 25 lis, 2016 6:55 am

rawen píše:No nevím - dokud se pánové věnovali stavbě vozů a aut, bylo to výborné. Jak začli fušovat do elektriky a DCC, je to o ústa. Proč doporučovat články pokusníků, když existuje klasika od Lokopina a Jindry Fučíka???

Radek


Kolega nedoporučuje stránky, ale řešení konkrétního problému.
Možná by to chtělo link, jak řeší zktratující srdcovky obloukových výhybek PIKO A-track srdcovky třeba Jindra Fučík nebo Lokopin.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod ahx » pát 25 lis, 2016 8:48 am

Klasika třeba zde http://lokopin.wz.cz/kolejivo/testy2.htm
Pár výhybek Piko mám, ale tohle mi žádná nedělá. Výrobce ve snaze o co nejkratší úsek bez napaájení tlačí kolenice s různou polaritou moc blízko k sobě. Asi jsou moc blízko u sebe srdcovkové kolejnice nebo jazyky u srdcovky a kolečko štrejchne o obě, zkusil bych na zkoušku kousek (1-2 mm) kolejnic u srdcovky zaizolovat (např. lakem nebo barvou).
H0, DCC, III.-IV., co se mi líbí nebo zaujme
ahx
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 24 pro, 2011 8:41 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod zandas » pát 25 lis, 2016 5:38 pm

díky za rady, jelikož je set nový a v záruce vyzkouším variantu se zalakováním kousku koleje u srdcovky - jestli nastane zlepšení.
Jinak info z obchodu zní, že dotaz poslali přímo výrobci.
Dostanu-li nějaké vyjádření tak ho pak sem nahodím....
zandas
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24 lis, 2016 5:36 pm

Re: Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod Tomáš » pát 25 lis, 2016 6:34 pm

rawen píše:
Bezmozek píše:Doporučuji k pročtení:
http://www.mojett.cz/40772
:wink:

No nevím - dokud se pánové věnovali stavbě vozů a aut, bylo to výborné. Jak začli fušovat do elektriky a DCC, je to o ústa. Proč doporučovat články pokusníků, když existuje klasika od Lokopina a Jindry Fučíka???

Radek


Protože ti pokusníci to občas dokáží vysvětlit i laický veřejnosti a nechrlí do světa sice kvalitní ale pro mnohé neznalé nepochopitelné články.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod sokola » úte 29 lis, 2016 1:01 pm

Prosím o konkrétní vysvětlení, co dělají "pokusníci" z mojett špatně. V článku nevidím faktické chyby ani nekonzistenci s lokopinem. Budu stavět tilligovu EW2 s kovovou srdcovkou. Díky.
sokola
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 25 lis, 2013 2:19 am

Re: Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod rawen » úte 29 lis, 2016 1:29 pm

sokola píše:Prosím o konkrétní vysvětlení, co dělají "pokusníci" z mojett špatně. V článku nevidím faktické chyby ani nekonzistenci s lokopinem. Budu stavět tilligovu EW2 s kovovou srdcovkou. Díky.

Ahoj.
Přečetl jsem jejich první dva články o DCC a elektrice - připadaly mi zbytečně složité, objevující známé a místy obsahující nepřesné informace.
Nechci zde vyvolávat válku, ani trávit čas vypisováním věcí. Ber(te) to prosím jako můj soukromý názor na "elektrické" články.
Osobně jsem čerpal z Lokopina, kde mi to všechno připadá naprosto jasně podané.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Jiskření od kol na výhybkách

Příspěvekod zandas » úte 29 lis, 2016 6:30 pm

Zdravím,
takže oficiální vyjádření firmy PIKO k problému:

Co se týče Vámi popsaného jevu, stává se, že při větším odběru proudu z kolejí a ne zcela dokonalému dolehnutí jazyku výhybky, může dojít k mírnému jiskření ( souprava ICE má o něco větší odběr, tudíž jev může být patrnější )
Jev se většinou vyřeší, pokud jsou výhybky ovládány elektrickým přestavníkem.

No, to by myslím mohlo pomoci, pokud by jiskření bylo na jazyku výhybky a né u srdcovky.


Každopádně problém řeší rada od "ahx" zalakovat - zaizolovat - kousek kolejnic u srdcovky.
Zkoušel jsem detailně vzít vagón co jiskřil a mrknout jak vypadá průjezd výhybkou - sice se kolo u srdcovky nedotýká obou kolejí, ale mezera je dostatečná na přeskočení jiskry.
Zatím vyřešeno zalakováním a do budoucna asi kousek odpilovat.
Každopádně děkuji za radu. :D
zandas
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24 lis, 2016 5:36 pm


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků