Osvětlení BR 221

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Osvětlení BR 221

Příspěvekod Dragonhawk » čtv 29 zář, 2016 7:34 pm

Zdravím.
Mám menší problém s osvětlením starší lokomotivy BR 221 od BTTB (možná spíš Zeuke), analog. V jednom směru svítí jak má a v druhém svítí přední i zadní světla současně. Podle všeho je vadný transistor (kovový, válcový), ale už není vidět žádné označení. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo neví jaký typ transistoru, či diody tam má být, popř. jejich číslo. Zkoušel sem hledat ve starých návodech, ale číslo, které u transistoru je (co by náhradní díl BTTB) už nesouhlasí s katalogem Tillig. Prosím o pomoc, bylo by škoda, kdyby si lokomotiva svítila do všech smerů :) Díky za pomoc.
Uživatelský avatar
Dragonhawk
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 29 zář, 2016 5:16 pm

Re: Osvětlení BR 221

Příspěvekod workous » čtv 29 zář, 2016 8:21 pm

http://www.zababov.cz/index.php?id=649&L=3%2Flayout.php ....mrkni sem, žádný tranzistor nebudeš potřebovat jen diody....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Osvětlení BR 221

Příspěvekod Dragonhawk » pát 30 zář, 2016 7:30 pm

Díky za odpověď. Teď bych potřeboval pomoct, s výběrem diod. Jaké tam dát, aby se nespalili? Díval sem se, že sou pro 30V / 3A, nebo 1000V / 3A, apod. Platí tu, že čím silnější, tím lepší, nebo je to na škodu a stačí dle zdroje např. 20V / 1,5A? Moc se v tom teď nevyznám. :( Jaké by jste doporučili?
Uživatelský avatar
Dragonhawk
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 29 zář, 2016 5:16 pm

Re: Osvětlení BR 221

Příspěvekod TomasM » pát 30 zář, 2016 9:13 pm

Prakticky staci resit jen proud. Z beznych diod prezijou napeti pouzivane u vlacku snad vsechny. Nevim kolik si vezme pouzita zarovicka, ale staci zmerit odpor a z ohmova zakona spocitat proud.

Na druhou stranu to pri cenach diod nema smysl resit. Pokud se do modelu vejde, tak bych tam pouzil N4007 nebo neco podobneho (nejlevnejsiho a nejbeznejsiho nebo pripadne z supliku).
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Osvětlení BR 221

Příspěvekod radula63 » sob 01 říj, 2016 6:12 am

TomasM píše:Prakticky staci resit jen proud. Z beznych diod prezijou napeti pouzivane u vlacku snad vsechny. Nevim kolik si vezme pouzita zarovicka, ale staci zmerit odpor a z ohmova zakona spocitat proud.

Tomáši.
Vlákno žárovky má proměnný odpor!!! Studené vlákno žárovky má takřka nulový odpor!! Zahřátému vláknu se odpor zvětší. Budeš-li měřit studené vlákno, pak podle ohmova zákona napočítáš nesmysl.
V otázce použité diody s tebou souhlasím.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Osvětlení BR 221

Příspěvekod Dragonhawk » sob 01 říj, 2016 3:23 pm

Diky za pomoc ;) Místa je tam dost, tak tam dám tu 1N4007.

Když už sem uvnitř, chtěl bych se ještě zeptat na kondenzátor. Jak se projevuje jeho úmrtí?
Mám ho umístěn za motorem (před tlumivkami), ale dle schématů či fotek, je většinou mezi motorem a tlumivkami, nevadí tato pozice? Našel sem na něm označení 33H, na fotkách 33n, při výměně tam dát 50V? stačil by?
Díky za info.
Uživatelský avatar
Dragonhawk
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 29 zář, 2016 5:16 pm

Re: Osvětlení BR 221

Příspěvekod Jirka_US » sob 01 říj, 2016 4:03 pm

workous píše:http://www.zababov.cz/index.php?id=649&L=3%2Flayout.php ....mrkni sem, žádný tranzistor nebudeš potřebovat jen diody....

Jen pro doplneni. Zeuke skutecne pouzival misto diod tranzistory, respektive vyuzival jeden prechod PN tranzistoru jako diodu.

Kondenzator je 33nF (nano F, tedy 33x10-9 F)
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Osvětlení BR 221

Příspěvekod Dragonhawk » ned 02 říj, 2016 4:27 pm

Díky za odpověď. Ještě jedna otazečka. Kondenzátor keramicky nebo foliovy? Zítra pudu kolem obchodu, kde podle eshopu mají fóliovy 33n/100V, mužu použit? Nebo je lepší keramika?
Uživatelský avatar
Dragonhawk
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 29 zář, 2016 5:16 pm

Re: Osvětlení BR 221

Příspěvekod MiG » ned 02 říj, 2016 9:11 pm

Dragonhawk píše:Když už sem uvnitř, chtěl bych se ještě zeptat na kondenzátor. Jak se projevuje jeho úmrtí?

Jako zkrat (někdy závislý na napětí), nebo snížením kapacity (snížení účinku odrušení, zvýšení jiskření na komutátoru)
Dragonhawk píše:Mám ho umístěn za motorem (před tlumivkami), ale dle schématů či fotek, je většinou mezi motorem a tlumivkami, nevadí tato pozice? Našel sem na něm označení 33H, na fotkách 33n, při výměně tam dát 50V? stačil by?
Díky za info.

Ta pozice je velmi "neortodoxní", přímo bych napsal, že kondenzátor "schovaný" od motorku za tlumivkou skoro nic neodruší.
50V by stačit mohlo.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Osvětlení BR 221

Příspěvekod Dragonhawk » čtv 06 říj, 2016 8:08 pm

Loko už svítí jak má a jezlí líp. Díky za pomoc ;)
Uživatelský avatar
Dragonhawk
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 29 zář, 2016 5:16 pm

Re: Osvětlení BR 221

Příspěvekod i.masinka@seznam.cz » ned 30 říj, 2016 5:27 pm

Otázku diody do loko jsem před delším časem řešil také. Tenkrát jsem nevěděl, co za součástku tam bylo. Elektrotechnik mi doporučil diodu. Tu jsem také použil k prvni opravě. V mezičase jsem vystudoval elektrotechnickou průmyslovku. Tak mne pak napadlo místo jedné diody použít tranzistorový přechod srovnatelný s diodou až jsem dospěl k použití Darlingtonového stupně dvou tranzistorů v jednom pouzdře. A světe div se! Pouzdro součástek bylo stejně, jako původní spálená součástka a žárovky v loko svítily mnohem lépe, už při nižším analogovém napětí v kolejích, než při použití diody. Tak možná tip na lepší řešení.
Uživatelský avatar
i.masinka@seznam.cz
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob 31 led, 2015 3:06 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků