Jaké trafo

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Jaké trafo

Příspěvekod ondrasekno20 » pon 12 zář, 2016 8:25 pm

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jaké je podle Vás nejlepší trafo pro začátečníka. Uvažuji o koupi trafa Fz1 z bazaru, ale narazil jsem také na trafo Tillig 08132, které se mi také zamlouvá ( měl bych ho za 500 Kč i s napájením ). Co byste vybrali vy, popř. co byste mi poradili jiného?
Děkuji
ondrasekno20
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát 08 led, 2016 8:45 pm

Re: Jaké trafo

Příspěvekod HonzaM » úte 13 zář, 2016 7:33 am

Především bych tomu neříkal "trafo", ale nenapadá mne výstižnější označení. Podle mého názoru je FZ1 velmi dobrý a praktický prvek, mající dostatečnou zatížitelnost, automatické vypnutí při zkratu (ovšem ne zrovna rychlé) a má i střídavý výstup pro příslušenství. Pokud však jde o ovládání jednoho nebo dvou hnacích vozidel, existuje řada levnějších analogových ovladačů, většinou s transformátorem integrovaným do síťové zástrčky. Samozřejmě záleží na tom co předpokládáš do budoucnosti, zda zůstat u analogu a pak přejít na pulsní ovladač, nebo jít na digitál, což ja sice dražší, ale poskytuje více možností, třeba samostatné ovládání jednotlivých mašin a jejich dalších funkcí jako zapínání světel a podobně.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4073
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jaké trafo

Příspěvekod D » úte 13 zář, 2016 7:34 am

ondrasekno20:
Pro začátek budou oba ovladače vhodné, kromě kolejí mají druhý výstup na napájení příslušenství. FZ1 je hodně těžký, mně v něm po letech trvale bzučel transformátor. Zase ale utáhl větší proudový odběr (2 × 1,2 A), takže může jet současně více lokomotiv (stejným směrem podobnou rychlostí). Novější ovladač Tillig je slabší (0,5 A vlak, 1,4 A příslušenství), počítá s ovládáním jízdy jediné lokomotivy, ale dvě by také měl zvládnout. Piko prodává podobný levnější ovladač, ale ten nemá výstup na příslušenství.

Lepších výsledků zejména u pomalé jízdy dosáhneš pomocí pulzního regulátoru. Nepouští do kolejí postupných 0 - 12 V, ale plných 12 V, které rozseká do krátkých nebo dlouhých pulzů. Pro začátek není třeba hned kupovat drahý, ale docela promyšlený, Tillig 08131. V nabídkách prodejců jsou i menší, které se zařadí mezi stávající regulátor (třeba FZ1) a koleje. Například jednodušší nebo chytřejší.

Pro úplný začátek tedy bude Tillig 08132 dobrou volbou, zejména když máš možnost levnějšího nákupu. V budoucnu se můžeš rozhodnout, zda vylepšíš analogový provoz o pulzní regulaci, nebo rovnou přejdeš k digitálnímu řízení.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků