Digitální ovládání kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod fulda » čtv 11 srp, 2016 7:02 am

ondrasekno20 píše:Po otci mám tři mašinky a několik ( cca. 15 ) vagónů. Vozový park časem budu určitě rozšiřovat. Ale nikdy na kolejišti nebude více než 5 lokomotiv najednou. Co je dle Vás lepší, digitalizované výhybky nebo výhybky na pultík ( Výhybek nebude více než 15 ) ?

U starých lokomotiv je potřeba se připravit na netriviální vkládání dekodéru. Jaké je to měřítko? (podle GeoLine odhaduji H0)

Systematičtější je pochopitelně použití digitálních výhybek a k nim buď úplně jednoduchý ovladač, nebo nějaký komplexnější ovládací pultík.

Někdy je docela dobré napsat, odkud jsi, třeba se v okolí najde někdo kdo ti dokáže do začátku pomoci.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod hopeter » čtv 11 srp, 2016 7:16 am

Co se týká starých lokomotiv tak záleží na jejich stavu. Rozhrkané plečky nemá smysl osazovat dekodérem ale pokud mají v pořádku převody ,sběrače proudu a motorky vyplatí se tam ten dekodér za cca 500 až 700 dát.
Pokud ti ovládání výhybek funguje tak bych ho zatím nechal jak je.
Kromě digitalizace existuje ještě analogový systém od p.Zajíce ( ES Pečky ), který obsahuje krabičku do kolejiště a krabičku do pultu a jsou propojený jen čtyřma drátama. Umí to 14 výhybek nebo vlakových cest a je to programovatelné. Podmínkou je použití serv pro přestavníky. Více se dozvíš u segmentového kolejiště hank61 v sekci kolejišť.
Pokud půjdeš do DCC tak s multimausem a dekodéry bych více jak 5 výhybek neovládal pokud nemáš super rychlé prsty a paměť na čísla výhybek.
Za sebe bych ti poradil zkusit si ovládat jednu lokomotivu se základní sadou Roco multimaus a postupně koupil dekodér na čtyři výhybky případně další. Multimaus tě bude stát cca 2000,- Kč , dekodér do lokomotivy cca 600,- a dekodér pro výhybky ( podle typu přestavníku ) cca 300,- až 1000,-. Pokud ti to nebude vyhovovat tak multimause pošleš za stejnou cenu dál nebo ho použiješ k "vyšší" centrále jako ovladač , dekodéry loko a výhybek ti zůstanou i pro "vyšší" centrálu.
Můžeš taky koupit celý startset a budeš mít kromě multimausu ( nebo z21 ) i novou digitální lokomotivu s vagóny případně i koleje ( podle složení setu ) - sestavíš a jezdíš bez zkoumání a potíží.
Důležité je začnout ostatní přijde samo... :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod navratil02 » čtv 11 srp, 2016 8:34 am

Pokud nemáš jasno, zda výhybky ovládat ručně nebo digitálně, tak se podívej na http://www.alchladice.cz/servopohony.html
Ty servopohony můžeš ovládat ručně nebo přes digitál, podle nálady. Někdy kolejiště ovládám ručně z panelu a někdy přes digitál z počítače, kde mám ESU.
navratil02
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17 pro, 2011 7:57 pm

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod fulda » čtv 11 srp, 2016 10:56 am

Pro lidi mladší šedesáti let je podle mého názoru diskuze o použití ne-digitálního ovládání výhybek stejně užitečná, jako diskuze o tom, jestli si koupit auto s karburátorem a nebo vstřikováním.
Diskuze jestli použít elektromagnetické přestavníky nebo serva je na zvážení - serva jsou levná (dekodér pro 4 výhybky se dá koupit už od 240,-), ale vyžadují aby jejich uživatel byl kreativní modelář. Pokud zvažuješ GeoLine, tak ty vestavné přestavníky s dekodérem mají také určité kouzlo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod rawen » čtv 11 srp, 2016 11:08 am

fulda píše:Pro lidi mladší šedesáti let je podle mého názoru diskuze o použití ne-digitálního ovládání výhybek stejně užitečná, jako diskuze o tom, jestli si koupit auto s karburátorem a nebo vstřikováním.

Bohužel jsi se dostal tam, před čím jsi na začátku sám varoval - prosazuješ svá řešení a používáš nekorektní argumentaci.
Když koukneš třeba k panu Zajícovi, tak najdeš skvělý analogový ovladač serv, komunikující po dvoudrátové sběrnici (4 i s napájením). A fungují na něm nejen domácí kolejiště, ale i několik modulových nádraží včetně mého, a to mám do šedesátky hodně daleko...
Takže neurážej a rozhlížej se.

Radek

P.S.: A na karburátory nám nesahej :)
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod fulda » čtv 11 srp, 2016 12:13 pm

Ale jistě, znám spoustu hezkých analogových ovladačů pro serva, ten Zajícův je rozhodně zajímavej. Já sám jsem jich sám několik (1, 2, 3) udělal. Ty moje se zaměřují na jednodušší úlohy.

Sám jsem konstatoval, že dojde k propagování a přetlačování různých technologií a k němu také došlo. Mimochodem jako tradičně se za velké hrdinství považují moduly, které jsou podle mého názoru z hlediska ovládání tím největším zpátečníkem se kterým se můžeš setkat, protože spoléhají na to, že ke každému nádraží je minimálně jeden nádražák a nádraží opravdu málokdy mají více než 5 kolejí.

P.S. kdo je starej, ať si jezdí ve svojí stodvacítce klidně až do smrti.

P.P.S. to jsme ale hezky z jednoduché otázky utekli k propagování serva jako přestavníku co? Chudák ondrasekno20. Přitom všechno co potřeboval vědět se dozvěděl v prvních třech postech a dá se to shrnout do jednoslovné odpovědi ANO
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod zdeno » čtv 11 srp, 2016 5:32 pm

fulda píše: Mimochodem jako tradičně se za velké hrdinství považují moduly, které jsou podle mého názoru z hlediska ovládání tím největším zpátečníkem se kterým se můžeš setkat, protože spoléhají na to, že ke každému nádraží je minimálně jeden nádražák a nádraží opravdu málokdy mají více než 5 kolejí.

Tak toto je trosku podraz, ale na to jsme si uz od Fuldu zvykli, takze nic noveho. ;-)
Jedine, co se da napisat je odkaz na Zababov modulovku meritko "N" , kde jsou v digitalizaci opravdu hodne daleko a na urovni.
Ostatni meritka pokulhavaji, ale to neni duvod je odsuzovat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod amirinda » sob 18 lis, 2017 12:29 pm

chlapi jak funguje digitální ovládání, pokud bych chtěl i analogově tlačítky ovládat přestavníky... Je to buď analog, digital nebo oboje? Jestli např. vlaku nastavím cestu a podle toho se přepínají přestavníky, co ale když mu ručně přestavník přepnu - vrátí se pak zase na nastavenou trať?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » sob 18 lis, 2017 5:07 pm

Otázka je trochu nesrozumitelná.
Tlačítko/přepínač určuje co se má přehodit. Krabička TCO to nějak zakóduje a pošle do centrály. Z centrály vede DCC signál k mašinkám a dekodérům. Dekodér přehodí výhybku.
Např. tady http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/index.php?s=product&id=39
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod amirinda » sob 18 lis, 2017 6:14 pm

no sám nevím jak to pořádně sformulovat: jestli lze ovládat přestavníky jak digi tak analog (tlačítky) a nebo jedno nebo druhé. Nevím zda se dá vlaku nastavit digitálně určitá trasa a tak jak vlak jede se mu přepínají přestavníky dle nastavení a jestli do toho ještě pak mohu zasáhnout analog tlačítkem. Např. Vlak má nastavený nějakej okruh a má přijet na nádraží na kolej č.2 a já si vzpomenu, že teď zrovna chci, aby vlak zajel na kolej č. 3 a tak mu to tam cvaknu analogově....
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod Myšpulín » sob 18 lis, 2017 7:13 pm

Teď zřejmě myslíš řízení vlaku pomocí PC a manuální. Jak napsal Sidlo, digitální ovládání je o tom, že se informace od nějakého ovládacího prvku, a je jedno, jestli to je tlačítko někde na ovládacím pultu, na myši či obrazovce PC, přenese v zakódovaném tvaru, tedy digitálně. Analogové to přenáší přímo od tlačítka, nebo mezi dekodérem a výkonným prvkem. Dekodér vlastně nahrazuje to tlačítko a digitál k němu je vlastně prodloužená ruka.

Pokud budeš mít řízení pomocí PC, pak se zde udržuje pomocí zpětného hlášení informace o tom, co se na kolejišti děje a program řídí jízdu. Přitom by měl neustále poslouchat, co se děje na řídící sběrnici. A pokud mu ručně zadáš nějaký pokyn, program by jej měl vyslechnout a zapamatovat si novou situaci. To jsme ale stále v tom digitálním řízení. Pokud by si snad mezi dekodér výhybky a vlastní výhybku, kde probíhá komunikace již analogová, dal nějaké tlačítko a ručně jím výhybku přehodil, program se to nemá jak dozvědět a myslí si, že loko jede tam, kam ji poslal a tam ji bude taky očekávat a až dostane informaci o tom, že tam loko dorazila, bude ji řídit. Do té doby stále čeká, až tam dojede. No a pokud tam nedojede, když si ji ručně poslal jinam, tak ji řídit již nebude. Celé se to prostě rozhodí.

Hodně laicky a hodně stručně. Celé je to ale složitější. Třeba nastudovat.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod amirinda » sob 18 lis, 2017 7:52 pm

super a díky :wink: to jsem chtěl vědět. Jde mi o to, že bych chtěl mít analogový panel s tlačítky pro přestavníky / výhybky a jak se k tomu potom zachová digitální ovládání a možné kombinace. Takže ve zkratce pokud digitál "rozhodím" tlačítkem na panelu tak by mohl nastat problém...Viděl jsem spoustu videí, přečetl co se dalo, ale tohle mi není zcela jasné.

Bylo by tedy lepší mít digi ovládání (třeba z21+mm) řekněme pro mašiny a přestavníky ovládat tlačítky? (v mém případě)
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod Jirka_US » sob 18 lis, 2017 8:28 pm

amirinda píše:chlapi jak funguje digitální ovládání, pokud bych chtel i analogove tlacítky ovládat prestavníky... Je to bud analog, digital nebo oboje? Jestli napr. vlaku nastavím cestu a podle toho se prepínají prestavníky, co ale když mu rucne prestavník prepnu - vrátí se pak zase na nastavenou trat?

Predpokladam, ze mas na mysli situaci, kdy mas klasicky pult s tlacitky (zadna dalsi elektronika), ktere ovladaji prestavniky a k tomu pripojeny dekoder pro digital. Jedna z moznych variant je zaobrazena na str.12 u dekoderu LS100 (Lenz), v teto souvislosti za pozornost urcite stoji i dekodery DS64 od Digitraxu.
http://www.lenzusa.com/1newsite1/Manuals/ls100110.pdf
amirinda píše:no sám nevím jak to porádne sformulovat: jestli lze ovládat prestavníky jak digi tak analog (tlacítky) a nebo jedno nebo druhé. Nevím zda se dá vlaku nastavit digitálne urcitá trasa a tak jak vlak jede se mu prepínají prestavníky dle nastavení a jestli do toho ješte pak mohu zasáhnout analog tlacítkem. Napr. Vlak má nastavený nejakej okruh a má prijet na nádraží na kolej c.2 a já si vzpomenu, že ted zrovna chci, aby vlak zajel na kolej c. 3 a tak mu to tam cvaknu analogove....

Ano takto to muze fungovat. Je to jedna z moznych variant, kdy "vlakova cesta" neni zamcena a v takovem pripade zmena na posleni chvili je mozna.
Uplna odpoved ale neni uplne trivialni, protoze zalezi na tom
1) jaky mas dekoder
2) jestli mas nejaky sensor bud na prestavniku nebo primo na vyhybce, ktery by ti poskytoval informaci bud o poloze prestavniku nebo o skutecne poloze vyhybky.
3) Jaky system pouzivas a jak mas nastavenou DCC centralu, respektive jak vyhodndocuje prikazy pro "staveni vlakovych cest"
Proto je dobre hned na zacatku si naplanovat co od digitalu ocekavam a podle toho si vybrat system, respektive prislusne komponenty. Pozdejsi zmena je vetsinou bud financne nebo mirou vynalozeneho usili "bolestiva".
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod amirinda » sob 18 lis, 2017 8:37 pm

Taky dík, digitál budu dělat určitě, ale asi bych chtěl i klasický panel s tlačítky. Zatím zvažuju jestli centrálu z21 nebo dr5000 a od toho se dál odvíjet.

o nějaké to info o stavu / zpětné hlášení mi šlo, další věc je také co udělá zmíněný vlak, který přepnu tlačítkem na jinou kolej - a tam je ale směrovaný další vlak, jestli ho pozastaví, přesune na jinou kolej....
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod Miloš_P » sob 18 lis, 2017 9:45 pm

amirinda píše:Taky dík, digitál budu dělat určitě, ale asi bych chtěl i klasický panel s tlačítky. Zatím zvažuju jestli centrálu z21 nebo dr5000 a od toho se dál odvíjet.

o nějaké to info o stavu / zpětné hlášení mi šlo, další věc je také co udělá zmíněný vlak, který přepnu tlačítkem na jinou kolej - a tam je ale směrovaný další vlak, jestli ho pozastaví, přesune na jinou kolej....

Chtělo by to si nejdříve nastudovat něco o provozu na železnici. Tam to funguje tak, že trať je rozdělena na úseky mezi návěstidly. Nejdříve se postaví vlaková cesta, to zanamená, že se přestaví všechny potřebné výhybky do požadované polohy a na příslušných návěstidlech dá návěst povolující jízdu. Po projetí vlaku dojde ke zrušení postavené cesty a je možno postavit jinou. Vlak sám si nic nenastavuje. Zabezpečovací zařízení hlídá, aby nedošlo k nepovolenému křížení vlakových cest.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků