Digitální ovládání kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod amirinda » ned 19 lis, 2017 9:25 am

Sidlo: díky, z toho mi vyplívá, že asi půjdu rovnou do té centrály DR5000

Fuldovi moc díky za vyčerpávající odpověď :-)

ještě k tomu ovládání: je tedy možné mít na kolejišti puštěný vlak, který má předem nastavenou cestu a podle toho si jezdí a k tomu bych si já pouštěl a hrál si třeba s druhým vlakem a přepínal mu manuálně tlačítky cestu? Co ale pokud já pustím ten "můj" vlak proti tomu prvnímu, zastaví se třeba?

Ono to ovládání neberu jako požadavek, ale spíš jako myšlenku.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod fulda » ned 19 lis, 2017 12:11 pm

amirinda píše:Sidlo: díky, z toho mi vyplívá, že asi půjdu rovnou do té centrály DR5000
Jestli ti mohu poradit, tak se nerozhoduj podle jednoho doporučení. Je tu skupina lidí, kteří neustále opakují to stejné a pak mnohem větší skupina lidí, kterým už se nechce se s nimi hádat. Toto téma již nebudu rozvíjet, už jsem toho v minulosti napsal dost.

amirinda píše:ještě k tomu ovládání: je tedy možné mít na kolejišti puštěný vlak, který má předem nastavenou cestu a podle toho si jezdí a k tomu bych si já pouštěl a hrál si třeba s druhým vlakem a přepínal mu manuálně tlačítky cestu? Co ale pokud já pustím ten "můj" vlak proti tomu prvnímu, zastaví se třeba?
Určitě ano, ale takhle specifikované od boku to moc nedává smysl.
Každopádně je možné kombinovat PC provoz a ruční provoz (to už jsem psal). Je možné si rozdělit kompetence ať už na vertikály typu "strojvůdce" / "výpravčí", nebo horizontály typu "můj vlak" a "tvůj vlak". Ale pokaždé je potřeba vědět, jak se poznají hranice a jak se PC dozví o tom, co chceš dělat, a naopak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod HonzaM » ned 19 lis, 2017 1:40 pm

amirinda píše:ještě k tomu ovládání: je tedy možné mít na kolejišti puštěný vlak, který má předem nastavenou cestu a podle toho si jezdí a k tomu bych si já pouštěl a hrál si třeba s druhým vlakem a přepínal mu manuálně tlačítky cestu? Co ale pokud já pustím ten "můj" vlak proti tomu prvnímu, zastaví se třeba?


Na tohle by mohl dobře odpovědět Martin Pinta, pokud se nepletu, TrainController myslím umí zvolit režim provozu kdy mauáně ŕízenému vlaku nedovolí pokračovat přes návěst stůj. Pak zde mohou být ještě podmínky neumožnit nastavit návěst volno na obsazenou kolej nebo přes nesprávně postavenou výhybku. Já nemám TC v tomto ohledu prostudován. Jak je to u jiných programů nevím, problém bude, že těžko najdeš někoho, kdo by do hloubky znal dva nebo dokonce více programů. Tyto programy se navíc liší jak cenou, tak tím, co umí. V něčem se mi třeba líbí ModelJOP, ale neumí všechno co TrainController, a naopak, některé funkce TrainCintrolleru ModelJOP neumí. Nelze ani spoléhat na volbu podle ceny, některé bezplatné programy mohou mít užitečné funkce, které ani nejdražší programy numožňují.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod Jirka_US » ned 19 lis, 2017 1:57 pm

fulda píše:Ahoj,
Myšpulín píše: Přitom by měl neustále poslouchat, co se děje na řídící sběrnici. A pokud mu ručně zadáš nějaký pokyn, program by jej měl vyslechnout a zapamatovat si novou situaci.
Toto je naopak naprosto nesprávný předpoklad. Většina programů které znám se tak nechovají. Většinou předpokládají, že pokud staví vlakovou cestu program, tak mu do toho nikdo nesahá "z boku".

Tak to bohuzel neni uplne spravny zaver. JMRI v kombinaci s dekodery Digitrax (napr.DS64) funguji presne jak pise Myspulin.

fulda píše:
amirinda píše:super a díky :wink: to jsem chtěl vědět. Jde mi o to, že bych chtěl mít analogový panel s tlačítky pro přestavníky / výhybky a jak se k tomu potom zachová digitální ovládání a možné kombinace. Takže ve zkratce pokud digitál "rozhodím" tlačítkem na panelu tak by mohl nastat problém...Viděl jsem spoustu videí, přečetl co se dalo, ale tohle mi není zcela jasné.[/quote]Pokud to "rozhodíš" nějakému programu, který nemá šanci se o tom dozvědět, tak je tu problém. To ale nic neříká o tom, že by nešlo kombinovat ovládací panel a PC řízení. Existuje celá řada úspěšných kolejišť, která používají kombinaci. Já mám například rád KŽM Velké Meziříčí.

JMRI se to dozvi v pripade dekoderu DS64 okamzite po prehozeni vyhybky tlacitkem na pultu a na takovou situaci patricne zareaguje.
fulda píše:takže pokud se vrátíme ke kombinaci ovládací panel a zároveň digitál a zároveň PC, tak znám několik kombinací:
  1. Tlačítka "nějak" naroubovaná mezi dekodér a přestavník (jmenuje se to AUX ovládání). V takovém případě je PC mimo hru a je neustále potřeba situaci korigovat

Jak jsem psal vyse v pripade JMRI a dekoderu DS64 si s tim PC poradi, neni tedy rohodne mimo hru, a sice tak jak si to clovek naprogramuje. Napriklad jsou mozne tyto kombinace:
- beou se pouze pokyny z pocitace nebo ovladace (napr.mys MM), vstupy z ovladaciho pultu se ignoruji
- berou se vstupy jak z pocitace, ovladace tak i z ovladaciho pultu.

fulda píše:
  • Používat model založený na tom, že ovládací panel je vstupem pro PC. Například tak, jak to mají v tom Meziříčí. Tam mají panel jako soustavu tlačítek, které generují signály na sběrnici zpětného hlášení a celé stavění cest dělají v PC na základě těchto signálů. Pak je trochu problém, že pokud je PC vypnuté, tak se nejezdí.
  • ... a možná další, které neznám.

    Urcite bych doplnil reseni, ktera jsou zalozena na LocoNetu. Pri vyberu vhodnych komponent neni treba pro jednodussi automatizaci (staveni vlakovych cest) ani DCC stanici ani PC, pokud se bavime o jizde na ruku.
    Jinak souhlasim, ze ne vzdy PC je idealni reseni, ale reseni zalozene na Raspberry Pi + JMRI je podle meho nazoru celkem elegantni.
    Jirka
    Jirka_US
     
    Příspěvky: 1155
    Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod amirinda » ned 19 lis, 2017 4:06 pm

    chlapi dík, já myslel, že to takhle funguje normálně bez nějakých větších "vymyšleností". Ještě mě napadá dle mého úplná triviální věc: Umí centrála pokud jede vlak a proti němu je nepřehozená vyhybka ji přehodit tak aby nevykolejil, popř. zastavil? Myslím, že asi s použitím nějakého zpětného ohlasu?

    Nechci určitě vymejšlet nějaké fičuriny, ale mít to tak, jak je to odzkoušené a funkční, abych se měl v případě problému kam obrátit.
    popojedem bo zme v utlumu...
    Uživatelský avatar
    amirinda
     
    Příspěvky: 580
    Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
    Bydliště: Planá

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod Jirka_US » ned 19 lis, 2017 5:13 pm

    sidlo píše:Obávám se, že zde dochází ke zmatení pojmů.
    Digitální řízení a ovládání kolejiště programem z PC jsou dva různé pojmy.
    (Je možná i varianta ovládat kolejiště z PC a nemít DCC.)
    Když už někdo zvládne napsat si program pro řízení kolejiště, tak už taky zvládne napsat si ho tak, aby jednotlivé sekvence se daly vypnout a příslušná část se dala řídit ručně, a je jedno jestli to bude stavění vlakové cesty, řízení lokomotiv nebo obojí.

    V pripade vhodnych komponent od Digitraxu je to otazka nastaveni jednoho "switche" v DCC centrale.
    sidlo píše:https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/20-centraly
    z toho co považuji za významné:
    S88
    USB
    programovací kolej

    to amirinda:
    Tady bych se zameril na LocoNet, dost si usetris dratovani oproti S88 krome jinych podstatnych vyhod, ktere patri ale do jineho vlakna.
    Jinak co se tyka studia, zacni si "hrat" s JMRI a myslim, ze zjistis mnoho veci jak funguji byt nekdy stylem pokus-omyl.
    Jirka
    Jirka_US
     
    Příspěvky: 1155
    Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod HonzaM » ned 19 lis, 2017 6:16 pm

    [quote="amirinda]Umí centrála pokud jede vlak a proti němu je nepřehozená vyhybka ji přehodit tak aby nevykolejil, popř. zastavil? Myslím, že asi s použitím nějakého zpětného ohlasu?
    [/quote]
    Zpětný ohlas nestačí, nicméně při nesprávně nastavené výhybce dojde ke zkratu a centrála vypne napájení do koleji, čímž se vlak zastaví a nevykolejí. Je lepší mit výhybky s napajenou srdcovkou, u nichž ke zkratu dojde dřív. Bylo by vhodné aby ses sešel s někým zkušeným a s nim probral moznosti, tady je těžké abys položil všechny možné dotazy a dostal odpovědi tak, abys mohl přímo reagovat a třeba upřesnit dotaz.
    FREMO, Zababov N-scale
    http://www.1ku160.cz
    HonzaM
     
    Příspěvky: 4045
    Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
    Bydliště: Praha

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod amirinda » ned 19 lis, 2017 7:01 pm

    to JMRI se mi líbí, co jsem zatím tak prošel :-)
    a já si teda bláhově myslel, že to co jsem psal jsou nějaké základní funkce digi :|

    chlapi dík moc všem, koupím centrálu a postavím nějakej základ a od toho se wodstrčím....
    popojedem bo zme v utlumu...
    Uživatelský avatar
    amirinda
     
    Příspěvky: 580
    Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
    Bydliště: Planá

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod amirinda » ned 03 pro, 2017 8:08 pm

    ještě tak přemýšlím nad těmi ovladači. Co se týče Multimouse a podobných "ovladačů". Je zapotřebí mít u centrály MM, nebo to stejné a víc umí i Tablet nebo PC? Jde mi o to, pokud koupím jen centrálu tak pak mohu lokomotivy nastavovat třeba tím tabletem, který tady mám v šuplíku, nebo je zapotřebí MM a tablet se bere jako doplněk...
    popojedem bo zme v utlumu...
    Uživatelský avatar
    amirinda
     
    Příspěvky: 580
    Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
    Bydliště: Planá

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod Myšpulín » pon 04 pro, 2017 4:32 pm

    Musíš mít nějakou centrálu, nějaký ovladač a nějaký zesilovací prvek (booster). To jsou tři základní komponenty. Ovšem pozor, některé komerční produkty mohou některé z těchto prvků slučovat dohromady. Příkladem může být Roco Myš, která v jedné škatulce slučuje ovládač (vždyť taky tak vypadá) a centrálu. Ale ta centrála nemusí být k ničemu připojená a pak se využívá jen ten ovladač. Nano X a jeho klony naopak slučují centrálu a zesilovač (booster). PC a na něm TrainKontrolér je zase jenom ovladač, i když můžeš mít jiný software, který by pracoval jako centrála (jeden jsem ve svých DCC začátcích měl, který slučoval centrálu a ovládač, už nevím, jak se jmenoval a připojoval se k němu zesilovač). Ostatní neznám a proto se k nim nebudu vyjadřovat.
    H0, III až IV, ČSD, nemodelář
    Myšpulín
     
    Příspěvky: 1506
    Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
    Bydliště: Hostinné

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod amirinda » pon 04 pro, 2017 4:37 pm

    ano centrálu zvažuju buď z21+wifi a nebo spíše DR5000, booster snad zatím nebude třeba, ale jde mi o ten ovladač. Jak jsem psal, jestli je zapotřebí MM, nebo to stejné umí i tablet...
    popojedem bo zme v utlumu...
    Uživatelský avatar
    amirinda
     
    Příspěvky: 580
    Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
    Bydliště: Planá

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod Edys » pon 04 pro, 2017 5:13 pm

    amirinda píše:ano centrálu zvažuju buď z21+wifi a nebo spíše DR5000, booster snad zatím nebude třeba, ale jde mi o ten ovladač. Jak jsem psal, jestli je zapotřebí MM, nebo to stejné umí i tablet...

    Ovládání přes ovladač je pohodlnější. Programování CV také. Na základní ovládání ale tablet stačí. Ale s tabletem pak cucis do toho tabletu na ovládání a ne na kolejiště :) Nedá se přes něj moc ovládat po paměti.
    Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
    http://www.moje-vlacky.cz
    Uživatelský avatar
    Edys
     
    Příspěvky: 626
    Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
    Bydliště: Slaný, práce Praha

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod amirinda » pon 04 pro, 2017 5:27 pm

    super to jsem chtěl vědět :wink: , takže pořídím MM a pak se dál uvidí, díky :)
    popojedem bo zme v utlumu...
    Uživatelský avatar
    amirinda
     
    Příspěvky: 580
    Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
    Bydliště: Planá

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod Edys » pon 04 pro, 2017 7:08 pm

    amirinda píše:super to jsem chtěl vědět :wink: , takže pořídím MM a pak se dál uvidí, díky :)

    Bez rovnou do WiFi MM
    Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
    http://www.moje-vlacky.cz
    Uživatelský avatar
    Edys
     
    Příspěvky: 626
    Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
    Bydliště: Slaný, práce Praha

    Re: Digitální ovládání kolejiště

    Příspěvekod sidlo » pon 04 pro, 2017 8:23 pm

    Tablet nebo PC je jenom jiný druh ovladače.
    Klasický ovladač - ergonomicky nejlepší.
    Telefon - má ho každý.
    PC + JMRI DecoderPro - nejlepší na programování CV, naprogramované hodnoty jsou uloženy v databázi.
    Uživatelský avatar
    sidlo
     
    Příspěvky: 3590
    Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

    PředchozíDalší

    Zpět na Elektrika a elektronika

    Kdo je online

    Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků