Digitální ovládání kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod HonzaM » pon 04 pro, 2017 10:10 pm

Investovat do Multimaus považuji za vyhozené peníze. Pro začátek pro ovládání i programování stačí centrála s možností připojení k PC a s wifi pro ovládání z mobilu nebo tabletu. Jedinou investici je v tom případě centrála. Konfigurační program k centrále (nestojí nic) umožňuje ovládání vlaků, příslušenství i programování lokomotiv i příslušenství. Jak píše sidlo, pohodlné programování umožňuje bezplatný software JMRI, výhodou je že umožňuje ukládat si naprogramované hodnoty. Je pravdou, že jak píše edys, je pro ovládání dobré mít ovladač který mohu držet v ruce a mašinu ovládat aniž bych se musel na ovladač dívat (což u mobilu nebo tabletu není moc reálné). Pak je dobré investovat do bezdrátového ovladače WLANmaus, občas můžeš slyšet označovat ho wifi Multimaus (s Multimausem má téměř stejný tvar a stejné ovládání). Já WLANmaus používám a jsem s ním spokojen. Stojí ovšem 2600 Kč. Používám i “drátový” ovladač Digitrax DT402, to je ovšem “první liga” a cena tomu odpovídá.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod amirinda » úte 05 pro, 2017 4:19 am

no právě o to mi původně šlo, jak jsem psal, tak mám "navíc" jak noťas tak i tablet - čili pro mne nulová investice. Zase když o tom tak přemýšlím i co jsem koukal, tak ta MM bude asi lepší pro ovládání a nastavování zejména ze začátku než se čovek všechno naučí, takže ji asi pořídím a bude :-) Nejvíc si mi právě líbí centrála DR5000, která mi přijde taková all in one a za slušné peníze.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod BohousP » úte 05 pro, 2017 6:48 am

amirinda píše:no právě o to mi původně šlo, jak jsem psal, tak mám "navíc" jak noťas tak i tablet - čili pro mne nulová investice. Zase když o tom tak přemýšlím i co jsem koukal, tak ta MM bude asi lepší pro ovládání a nastavování zejména ze začátku než se čovek všechno naučí, takže ji asi pořídím a bude :-) Nejvíc si mi právě líbí centrála DR5000, která mi přijde taková all in one a za slušné peníze.


Někdy je méně více. All in one je zejména o marketingu. DR5000 se líbí i mě, ale... Zvaž, co z té centrály použiješ. Potřebuješ výstup DCC, programovací výstup, vstup z ovladačů a zpětnou vazbu. Ale vše pouze jednou. Tři různé typy zpětné vazby jsou jen pro komplikaci ... zejména, pokud začínáš.
HonzaM píše:Investovat do Multimaus považuji za vyhozené peníze. Pro začátek pro ovládání i programování stačí centrála s možností připojení k PC a s wifi pro ovládání z mobilu nebo tabletu. ...

MM na počátek je volba 95 procent českých modelářů. To ti tu snad (kromě 2 lidí) potvrdí každý. Nejlépe je koupit MM z rozbalených starter setů, vyjde tak levněji. Já ji koupil za 1200 Kč a za 300 Kč Roco kostku. Rozhodně bych nezačínal od wifi a tabletu. I doma si nejprve uděláš osvětlení na vypínač a až potom dálkové ovládání ...
Nejdřív se musíš naučit základy. Nikdo učený z nebe nespadl. A dobrou radu - hodně čti, mnoho tvých dotazů zde bylo mockrát probíráno.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » úte 05 pro, 2017 7:33 am

BohousP píše:MM na počátek je volba 95 procent českých modelářů. To ti tu snad (kromě 2 lidí) potvrdí každý. Nejlépe je koupit MM z rozbalených starter setů, vyjde tak levněji. Já ji koupil za 1200 Kč a za 300 Kč Roco kostku.

S tím se dá souhlasit. Je to nejlevnější začátek a MM se použije později vždy. Ale má to několik omezení.
Kostka neumí vyčítat CV, což komplikuje programování.
Kostka nemá výstup na programovací kolej, což komplikuje programování.
Kostka nemá žádný zpětná ohlas.
atd.
amirinda píše:Nejvíc si mi právě líbí centrála DR5000, která mi přijde taková all in one a za slušné peníze.

S tím se dá souhlasit. Má nejlepší poměr cena/výkon. A pokud modelaření nemá skončit u kroužení jednoho vlaku po oválu tak slušná centrála je potřeba.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod BohousP » úte 05 pro, 2017 7:38 am

sidlo píše:
BohousP píše:MM na počátek je volba 95 procent českých modelářů. To ti tu snad (kromě 2 lidí) potvrdí každý. Nejlépe je koupit MM z rozbalených starter setů, vyjde tak levněji. Já ji koupil za 1200 Kč a za 300 Kč Roco kostku.

S tím se dá souhlasit. Je to nejlevnější začátek a MM se použije později vždy. Ale má to několik omezení.
Kostka neumí vyčítat CV, což komplikuje programování.
Kostka nemá výstup na programovací kolej, což komplikuje programování.
Kostka nemá žádný zpětná ohlas.
atd.
amirinda píše:Nejvíc si mi právě líbí centrála DR5000, která mi přijde taková all in one a za slušné peníze.

S tím se dá souhlasit. Má nejlepší poměr cena/výkon. A pokud modelaření nemá skončit u kroužení jednoho vlaku po oválu tak slušná centrála je potřeba.

Ano, tu kostku jsem uvedl jako příklad, stejně se už dnes nevyrábí. A kdo ji má, většinou si ji rád ponechá "do zálohy". Já ji brzy doplnil centrálou NanoX vlastní výroby. Ale MM dodnes používám jako primární ovladač.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod HonzaM » úte 05 pro, 2017 8:31 am

BohousP píše:Někdy je méně více. All in one je zejména o marketingu. DR5000 se líbí i mě, ale... Zvaž, co z té centrály použiješ. Potřebuješ výstup DCC, programovací výstup, vstup z ovladačů a zpětnou vazbu. Ale vše pouze jednou. Tři různé typy zpětné vazby jsou jen pro komplikaci ... zejména, pokud začínáš.

To je poněkud zavádějící tvrzení. Tři typy zpětné vazby nepředstavují absoultně žádnou komplikaci, není nic potřeba na centrále nastavovat, jen se rozhodnu do které zásuvky zastrčím kabel. Já bych si vybral LocoNet, mohu k němu kdekoli na kolejišti připojit zásuvku pro ovladače, moduly pro detekci obsazení, poskytuje největší rozsah zpětných ohlasů (až 2048) atd., to ale věc názoru. Tvrzení že výstupy pro DCC a programovací výstup potřebuješ pouze jednou je mimo mísu, promiň Bohouši.
BohousP píše:MM na počátek je volba 95 procent českých modelářů. To ti tu snad (kromě 2 lidí) potvrdí každý. Nejlépe je koupit MM z rozbalených starter setů, vyjde tak levněji. Já ji koupil za 1200 Kč a za 300 Kč Roco kostku. Rozhodně bych nezačínal od wifi a tabletu. I doma si nejprve uděláš osvětlení na vypínač a až potom dálkové ovládání ...

MM si opravdu pořídilo hodně modelářů, důvod je jednoduchý, firma Roco použila obchodní taktiku, kdy zákazník dostal ze levný peníz start set a mohl hned jezdit. Už se nehovoří o tom, co bude nasledně muset dokupovat a co mu zbude bez užitku. Jak vidíš, hodně modelářů pak MM a "kostku" se ztrátou prodává, proto je levná. Jestli dát 1200 Kč za MM nebo 2600 Kč za WLANmaus je rozdíl 1400 Kč. Není to jistě málo, jenže když si uvědomíš co stojí všechno co bude potřeba nakupovat (mašiny, koleje, výhybky), nepřipadá mi to jako takový náklad navíc.
Používat wifi není nic složitého, na centrále není nutné nic nastavovat, prostě si na mobilu nebo tabletu nainstaluješ aplikaci Z21, dáš vyhledat wifi sítě (stejně jako se připojuješ k jakékoli jiné wifi síti). Jako jedna ze sítí se objeví DR5000xxxx (místo xxxx je sérové číslo centrály), zadáš heslo 12345678, klikneš připojit a je hotovo. V nastavení Z21 zadáš IP sítě (192.168.16.254) a můžeš začít ovládat mašiny, výhybky, programovat mašiny.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod Sandy » úte 05 pro, 2017 8:54 am

Začíná se to tady točit jako ve vláknu DCC versus Analog.
Jako mírně pokročilý si troufnu tvrdit, že pro toho, kdo začíná od nuly a nemá vedle sebe nikoho, kdo by mu radil, je nejlepší a nejekonomičtější řešení pro začátek "ROCO set". Dnes tedy ve složení z21 start, MM a zdroj. Ten se dá na burze sehnat za cca 2000.- Kč, v kamenných obchodech se ceny pohybují kolem 2250.- Kč. Sestavíš a jezdíš.
z21 start je oproti "ROCO kostce" komfortnější o to, že umí číst CV. Ale pokud je člověk alespoň trochu pečlivý, tak si stejně ty nejdůležitější hodnoty někam poznamená. Aby měl při konfiguraci další lokomotivy přehled co, kdy, kde, jak....
Výstup na programovací kolej v podstatě nepotřebuješ. Stačí kousek prkýnka, na něm pár kolejí s přívodním kabelem, který strčíš do příslušného zařízení a jde se programovat.
Když chceš postoupit o kousek dál a umíš malinko s PC,tak si za 850.- koupíš odblokovací kod na z21 start a můžeš jezdit třeba přes mobil.
Hezké, ale MM je prostě MM!
Když jsi "trubka" (jako já), tak si za 300.- pořídíš wifi router. Tohle řešení je navíc mobilní. Můžu jezdit přes mobil v obýváku na GeoLinech i v "hračkárně" na stabilním kolejišti, kam mě domácí wifi nedosáhne.
A když chceš opět postoupit, tak si pořídíš sofistikovanější zařízení, to staré si necháš nebo ho pošleš do světa. A se z21 to asi bude jednodušší než s "ROCO kostkou"
Naposledy upravil Sandy dne stř 06 pro, 2017 2:43 pm, celkově upraveno 2
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod BohousP » úte 05 pro, 2017 8:58 am

Honzo, uvědom si, že se ptá začátečník. A ten musí začít od začátku ... Ten prodej MM "pod cenu" není od zklamaných koncových uživatelů, ale obchodníků, kteří rozebírají starter sety a prodávají je po částech. Rozhodně to není pro špatné vlastnosti těchto ovladačů. Dnešní starter sety jsou se z21, což je lepší řešení než kostka.

HonzaM píše:
BohousP píše:Někdy je méně více. All in one je zejména o marketingu. DR5000 se líbí i mě, ale... Zvaž, co z té centrály použiješ. Potřebuješ výstup DCC, programovací výstup, vstup z ovladačů a zpětnou vazbu. Ale vše pouze jednou. Tři různé typy zpětné vazby jsou jen pro komplikaci ... zejména, pokud začínáš.

To je poněkud zavádějící tvrzení. ... Tvrzení že výstupy pro DCC a programovací výstup potřebuješ pouze jednou je mimo mísu, promiň Bohouši.

Tady jsi mne špatně pochopil. Slovem jednou jsem nemyslel "pro jednou" ale jako počet řešení. Tedy jedna zpětná vazba, jeden trakční výstup, jedna ovládací sběrnice. Loconet to ještě zjednoduší. Ale pro domácí ježdění to poněkud prodraží.
Ne vždy je nejlepší to, co mám doma. DR5000 je dobré řešení pro lidi se širším záběrem a nemít už jeden "univerzál" - Z21, rozhodl bych se pro DR5000. Tvá argumentace mi však připadá tak, jako když blondýně koupí manžel pětilitrové SUV, aby se naučila jezdit.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod amirinda » úte 05 pro, 2017 9:58 am

no centrála z21 se mi líbí taky, ale radši už trochu připlatím a budu mít vše potřebné u DR5000. z21 + MM by do začátku zajisté stačila, ale co pak, budu chtít přidat wifi, budu potřebovat přečíst CV z mašiny a v tu chvíli už bude z21 nedostačující. Takže myslím, že ta DR5000 + MM by měla být dobrá volba s tím, že ji pak můžu v budoucnu snadněji rozšiřovat.

Edit: možná do úplného začátku koupit z21 s MM a pak si nechat pouze MM a centrálu prodat, newím, uvidím
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod fulda » úte 05 pro, 2017 11:52 am

Nevěř tendencím, všechny velikosti zzZ21 ovládají čtení ve všech 4 režimech (zahrnující RailCom), rozdíl je v tom, že Z21 (nebo třeba Lenz LZV100) má speciální kolej pro programování a používá na ní menší proud (v souladu s NMRA požadavky), levné centrály včetně zz21 ale také DR5000 používají plný provozní proud na programovací koleji (v rozporu s NMRA požadavky); zz21 navíc požaduje, aby si uživatel přidal externí přepínač na odpojení programovací koleje od kolejiště.

Jak už jsem upozorňoval několikrát - nevěř lidem, kteří propagují jeden model nade vše.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » úte 05 pro, 2017 12:14 pm

Dovolím si parafrázovat
DR5000 je výborná centrála. To ti tu snad (kromě 2 lidí) potvrdí každý.

Někteří lidé prostě DR5000 nemají rádi a tvrdí o ní i to co není pravda.
fulda píše:levné centrály včetně zz21 ale také DR5000 používají plný provozní proud na programovací koleji (v rozporu s NMRA požadavky);
Jak už jsem upozorňoval několikrát - nevěř lidem, kteří propagují jeden model nade vše.

Doporučuji přečíst manuál https://www.digikeijs.com/catalog/product/view/id/165/s/dr5000-adj-dcc-multi-bus-central/ strana 46. DR5000 umí na programovací koleji nastavit maximální povolený proud a dobu reakce na zkrat (a řadu další parametrů).

A opět parafráze
Nevěř lidem, kteří haní jeden model na věčné časy.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod amirinda » úte 05 pro, 2017 12:45 pm

chlapi vy mě vždycky zamotáte :-) no vycházím z tohohle:
https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... 0-centraly

pokud budu brát z21, k ní ještě wifi a ještě řešit programovací kolej, tak jsem to chtěl právě v jednom a to mi vychází DR5000.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » úte 05 pro, 2017 1:13 pm

Buď se budeš řítit touto radou http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=10305&start=60#p227887 - koupit MM, osahat si to a potom DR5000.

Nebo si koupíš DR5000. Pro začátek můžeš jezdit s telefonem a programovat z počítače. A k tomu dříve nebo později dokoupíš MM http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g146.Multimaus++ROCO+++CZ.html i bez kostky.

A nebo půjdeš jinou cestou, a potom pravděpodobně utratíš více peněz za méně muziky. Můžu se mýlit.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod BohousP » úte 05 pro, 2017 2:35 pm

HonzaM píše: ...Tři typy zpětné vazby nepředstavují absoultně žádnou komplikaci, není nic potřeba na centrále nastavovat, jen se rozhodnu do které zásuvky zastrčím kabel. Já bych si vybral LocoNet, ...

No nevím, já vycházel ze tvé informace http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=10556&p=227626&hilit=s88#p227626, kde píšeš něco jiného. A to tě, jako prodejce DR5000, považuji za odborníka.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod fulda » úte 05 pro, 2017 2:39 pm

amirinda píše:chlapi vy mě vždycky zamotáte :-) no vycházím z tohohle:
https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... 0-centraly

Tam jsou chyby. Třeba se tam míchá z21 a z21 start.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků