Digitální ovládání kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod ondrasekno20 » úte 09 srp, 2016 8:01 pm

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jaký digitální systém je nejvhodnější pro ovládání modelového kolejiště. Renovuji staré kolejiště po otci ke kterému mám dvě stará rozbitá trafa s potenciometrem. Prozatím uvažuji o tom, že staré koleje vyměním za nové Roco GeoLine a jako ovládací systém použiji Roco Booster 10764, Roco trafo 10850 a Roco multiMaus v1.04. Vše bych měl za 2.698 vč. DPH + poštovné a balné i s kablíky a návodem z e-shopu [url]ben-zerba.cz[/url]. Je toto dobrá kombinace pro úplného začátečníka nebo mám raději zvolit něco jiného ? Případně co ?
Děkuji.
Ondrasekno20
ondrasekno20
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát 08 led, 2016 8:45 pm

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod fulda » úte 09 srp, 2016 8:31 pm

IMHO je to dobrej digitál pro začátek. Cenu neumím posoudit.
Ale raději se podívej trochu co se tu všude píše o digitálech.
Odhadem do zítřejšího poledne dostaneš tak 30 odpovědí, z nichž polovina budou blbosti a polovina bude stále stejné propagování oblíbenců určitých jednotlivců.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod Pavel-HP » úte 09 srp, 2016 8:36 pm

Do začátku a seznámení s DCC, by to mělo stačit.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod Brejla » stř 10 srp, 2016 4:13 am

Pro začátek to bohatě stačí, ale ta sada se dá koupit i do 2000 Kč. Je to už pomalu výprodejová záležitost. Podobně i další samostatná myš, kterou budeš pravděpodobně potřebovat pokud budete chtít jezdit ve více lidech. Na vyšší stupeň můžeš přejít kdykoliv a myši i později využít.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod ondrasekno20 » stř 10 srp, 2016 5:33 am

Co myslíte tím přejít na vyšší verzi ? Koupit např.: centrálu Z21 ? A kde se dají tyto komponenty sehnat do 2.000 Kč ? Levnější komplet jsem ještě nenašel. DLe mého je ovladač multiMaus nejlepší volbou. Systémy od Lenzu jsou rozhodně dražší a komplikovanější a dle mého mají i stejně funkcí. A jsou vhodné koleje Roco GeoLine ?
Děkuji.
ondrasekno20
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát 08 led, 2016 8:45 pm

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod hopeter » stř 10 srp, 2016 6:02 am

Ještě by jsi měl napsat jak je to veliké kolejiště a co všechno plánuješ ovládat... Hitem jsou teď wifi centrály ale myslím, že starej dobrej multimaus ti bohatě stačí pro začátek a vydrží i na další rozšíření. DCC má největší význam pro ovládání lokomotiv , u výhybky je mě jedno jestli po zmáčknutí čudlíku jde proud do přestavníku rovnou nebo přes dekodér. S multimausem ovládám zatím kromě dvou lokomotiv čtyři výhybky a osvětlení kolejiště. Pro vylepšení je dobré pak mít další ovladač na druhou lokomotivu a pro více výhybek tlačítkový panel ...
Když budeš chvíli sledovat modelbazar nebo jiné inzeráty tak tam se pohybují ceny sady Roco multimaus ze setu do 2000 Kč , dražší jsou pouze se silnějším transformátorem ale většinou to nabízejí jen s tím adaptérem do zásuvky.
Zajímavě taky vypadá Daisy II ale s tím nemám zkušenost. Dávají to do startsetů Tillig a podle popisu to vypadá jako lepší multimaus.
Píšu jen co jsem zkusil jako úplný začátečník a jak už psal Fulda dostaneš spoustu odpovědí kde bude každý vychvalovat jím používaný systém...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod hopeter » stř 10 srp, 2016 6:12 am

Pokud uvažuješ o Z/z21 tak si pořádně naštuduj která je která... Jde tam o dost velký rozdíl v ceně a v tom co umí. Kromě řízení tabletem nebo telefonem můžeš připojit pro řízení lokomotivy i ten multimaus.
Kolejím by asi mělo být jedno jestli jsou DCC nebo analog. Rozhodně bych ale nedával digitál na staré plecháče kde určitě bude potíž s vodivostí ve spojích i ve styku s koly lokomotiv což ale platí i pro analog.
Klidně dej inzerát na modelbazar nebo i sem do rubriky prodám/koupím a brzy se nějaký multimaus objeví...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod fulda » stř 10 srp, 2016 7:21 am

ondrasekno20 píše:Co myslíte tím přejít na vyšší verzi ? Koupit např.: centrálu Z21 ? A kde se dají tyto komponenty sehnat do 2.000 Kč ? Levnější komplet jsem ještě nenašel. DLe mého je ovladač multiMaus nejlepší volbou. Systémy od Lenzu jsou rozhodně dražší a komplikovanější a dle mého mají i stejně funkcí. A jsou vhodné koleje Roco GeoLine ?
Na použitém kolejivu nezáleží. To je otázka toho, co se ti na kolejišti líbí a jak moc pracně chceš kolejiště stavět.
Roco GeoLine (obecně kolejivo s podložím) má hlavní přednost v tom, že se do něj dají vkládat přestavníky i s dekodéry jak je popsáno třeba TADY nebo TADY.

Existuje spoustu centrál, které se považují za vyšší verzi. nejmenší taková je třeba NanoX, větší třeba z21, DR5000, Z21, DCC+-, ... Většina těch levnějších má nějaké specifické zaměření a nejsou úplně univerzální. Proto není moc rozumné začít hned porovnávat a snažit se hledat tu nejlepší. Spíš se hodí si pořídit tu MM a chvíli si to zkoušet a rozhlížet se.

hopeter píše:... u výhybky je mě jedno jestli po zmáčknutí čudlíku jde proud do přestavníku rovnou nebo přes dekodér...
To je pochopitelně jen třetina pravdy. Tím totiž přicházíš o možnost používání kolejiva s vestavným dekodérem. Taky se připravíš o všechny dnes oblíbené vychytávky jako je ovládání z telefonu, tabletu a nebo jiného bezdrátového zařízení. Ovládací pult bude připojený drátem jak pro kotvení zaoceánského parníku, takže s ním nikdy v životě nepohneš. A tak dále.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod zdeno » stř 10 srp, 2016 7:24 am

pokud domaci kolejiste, tak jednoznacne Roco, ktere ma v Cechach nejvetsi podporu.
Pokud by si se chtel pridat k modulovemu jezdeni, tak zase Loconet, ktery je pro modulovku standardem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod ondrasekno20 » stř 10 srp, 2016 4:25 pm

Modulové kolejiště ? To mi nic neříká ... :-(
ondrasekno20
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát 08 led, 2016 8:45 pm

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod look23 » stř 10 srp, 2016 4:29 pm

ondrasekno20 píše:Modulové kolejiště ? To mi nic neříká ... :-(

http://ostramo.parostroj.net/modul.html
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod HonzaM » stř 10 srp, 2016 7:52 pm

ondrasekno20 píše:Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jaký digitální systém je nejvhodnější pro ovládání modelového kolejiště. Renovuji staré kolejiště po otci ke kterému mám dvě stará rozbitá trafa s potenciometrem. Prozatím uvažuji o tom, že staré koleje vyměním za nové Roco GeoLine a jako ovládací systém použiji Roco Booster 10764, Roco trafo 10850 a Roco multiMaus v1.04. Vše bych měl za 2.698 vč. DPH + poštovné a balné i s kablíky a návodem z e-shopu [url]ben-zerba.cz[/url]. Je toto dobrá kombinace pro úplného začátečníka nebo mám raději zvolit něco jiného ? Případně co ?
Děkuji.
Ondrasekno20

Hlavně je potřeba si ujasnit jaká je Tvoje cílová představa (x digitalizovaných lokomotiv, výhybky ovládané ručně nebo elektricky, atd.) a kolik jsi připraven a ochoten do toho dát. Nebude to záležitost několika stokorun. Nevím jaké je lze koupit nejlevnější lokomotivní dekodéry, myslím tak kolem 500 Kč. Koupíš třeba set s Multimausem za dva tisíce, ale co dál? Do čeho a kolik jseš ochoten investovat? Chceš ovládat víc mašin, chceš ovládat třeba dvě najednou?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod HonzaM » stř 10 srp, 2016 7:54 pm

zdeno píše:pokud domaci kolejiste, tak jednoznacne Roco, ktere ma v Cechach nejvetsi podporu.
Pokud by si se chtel pridat k modulovemu jezdeni, tak zase Loconet, ktery je pro modulovku standardem.

Ano, ale jen pro řízení jízdy lokomotiv, většina klubových stanic LocoNetem ovládána není.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod ondrasekno20 » čtv 11 srp, 2016 5:34 am

Po otci mám tři mašinky a několik ( cca. 15 ) vagónů. Vozový park časem budu určitě rozšiřovat. Ale nikdy na kolejišti nebude více než 5 lokomotiv najednou. Co je dle Vás lepší, digitalizované výhybky nebo výhybky na pultík ( Výhybek nebude více než 15 ) ?
Děkuji.
ondrasekno20
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát 08 led, 2016 8:45 pm

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod ondrasekno20 » čtv 11 srp, 2016 5:36 am

Mimochodem, LocoNet ? To mi nic neříká ... :?
ondrasekno20
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát 08 led, 2016 8:45 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků