Postupné spínání serv

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Postupné spínání serv

Příspěvekod belgarat » čtv 12 kvě, 2016 6:57 pm

jamik22 píše:Již delší dobu sleduji zdejší debatu o cukání serv a napájecích špičkách.
Obecně doporučovaná serva HTX900 apod jsem vyhodil. Koupil jsem digitální serva HKSCM9 na Hobbyking.com za méně než 3USD/kus a je klid. Při ovládání pomocí ESU Switchpilot servo se při zapnutí ani nehnou. Na napájení mám samostané trafo 16V/5A a nic neřeším.


Potvrzuji ... mam vetsinu towerpro od Cinanu a jednu davku HKSCM digitalnich; ty drzi a ani se nehnou. Nicmene chci neco udelat pro sve TowerPro :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Postupné spínání serv

Příspěvekod Seidl » pát 13 kvě, 2016 9:33 am

Aplikovat šmahem teorii, že v době zapnutí musí být řídící pulzy, je zcela mimo. Na některá serva to funguje, na některá ne. Podle jak kdo udělá elektroniku. A co hůř, jedna série funguje jak má, za pár týdnů je to naruby i když koupíš stejné servo a navenek vypadají naprosto stejně. Jak bylo zmíněno, ošetření škubnutí je několik, tam si můžeš vybrat. A je vhodné uvažovat i o odpojení motorku v koncové poloze. Vlivem mechanických vůli se stává, že servo v koncové poloze vrčí. V minulosti jsem to zde i popisoval, co proč a jak. A představa, že mi v kolejišti střídavě vrčí dvacet serv ze stovy, není zrovna příjemná...
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Postupné spínání serv

Příspěvekod zdeno » sob 14 kvě, 2016 8:00 am

asi proto nepouzivam klasicke serva, ale je rozebiram a davam vlastni elektroniku.
Je to pracnejsi a stratim zaruku, ale motorky a potak se nekazi a elektroniku zahazujem anebo vyberem pouzitelne soucastky.
---
Kazdy tu na serva nadava, ale to nejjednodussi reseni obchazi velkym obloukem.
Odkazy na moje reseni :
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2015010001
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2014040002
---
Jeste chapem lidi, kteri nic neumi a boji se toho, ale jsou tu lidi, kteri toho umi dost a presto se tohoto reseni boji.
Napriklad pro Arduino (Atm328) je to primo usite, protoze to ma ADC prevodnik zabudovany a muze tam byt zapojeno 5 serv. Mohlo by byt 6, ale to by se musel zneuzit RESET pin.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Postupné spínání serv

Příspěvekod belgarat » ned 22 kvě, 2016 2:56 pm

Toz pokud by to pro nekoho bylo uzitecne, neumely pokus o desku podle schematu viz vyse ...

Rady typu "pouzij spravna serva", "postupne zvysuj napeti" atd -- panove, pracuji s tim co mam jiz nakoupeno. Budu-li prezbrojovat/menit dekodery (nebo pridavat dalsi), jakekoliv vysledky v tomto smeru velmi rad pouziji - ale prozatim bych radeji neco pouzitelneho v kombinaci s HW DCC koleje potazmo Fulda-software.

Za neumely mini HEX mne nebijte ;) funkce je trivialni tak jsem se ani s programkem prilis nemazlil...

Funkce desky:
Po privedeni napajeni (GND blize okraji desky, terminal O1) zustavaji vystupy bez napeti. Po urcite prodleve sepne 'master' rele R1, a pak se postupne zapinaji vystupy X1-4. Pri stisku tlacitka se vystupy ihned vypnou a pak opet postupne zapinaji.

Komentare/pripominky k desce / layoutu vitany ... rad upravim, zejm. aby tu nezustalo neco matouciho/niciciho soucastky a penezenku, ale leptat ji uz podruhe nebudu :) dokud mi neshori ta moje... Upravy SW klidne, ale odzkousim pouze v simulatoru.
Přílohy
switch.zip
(61.06 KiB) 212 krát
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků