Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod amirinda » ned 29 dub, 2018 3:47 pm

jo tak to jo, to vím, ale právě že mi trafo FZ1 odešlo a tak jsem řešil jinej zdroj a jestli to půjde napájet DC, no nic dám tam nějaký trafíčko pro ty výhybky.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » úte 29 led, 2019 12:15 pm

Dovolím si oživit toto téma kvůli problému, který mám s výše navrženým zapojením zpětného ohlasu:

zpohlas3.jpg

Samo o sobě funguje pěkně - pokud je přestavník v jedné poloze, svítí jedna LED, pokud je v druhé poloze, svítí druhá LED.
Problém nastává, když paralelně k přepínačům (modré kontakty u přestavníku) zapojím RELÉ (od p. Gerži, funkčně odpovídá relé PIKO, napájené je ze stejného zdroje). V takovém případě svítí bez ohledu na polohu přestavníku i relé obě LED diody, což je samozřejmě k ničemu. Musím pak tedy zpětný ohlas odpojit a i LED diody napojit na relé. Problém je v situaci, kdy jsou pro zamýšlený účel použití relé potřeba obě sady jeho kontaktů - pak musím pro LED diody použití další relé a začíná se mi to poněkud komplikovat a prodražovat. Zdá se mi to divné - spínací kontakty relé přeci nemají být (pokud je relé "v klidu") s ničím propojeny??
Asi nejsem schopen nakreslit schéma toho zapojení, ale doufám, že si ho umíte představit :-) - typické využití je třeba v případě, že v závislosti na poloze přestavníku se má pomocí relé přepínat napájení kolejových úseků.
Tušíte někdo, čím to je, případně jak ten problém odstranit?
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod MiG » úte 29 led, 2019 12:44 pm

Kdybych já, chtěl nějakou logiku svazovat s polohou přestavníku, tak se budu připojovat ke svorkám zpětného hlášení a ne ke kontaktům povelů.

Bez konkrétního a přesného nákresu, jak jste to zapojil nelze radit, proč to dělá to, co to dělá.
Křišťálová koule je unavená.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod BohousP » úte 29 led, 2019 2:09 pm

Moc jsem ten popis nepochopil. Kde jsou ty "přepínače"? Chtělo by to nějaký nákres nebo fotku. Pokud je cívka relé mezi modrým a červeným vodičem vlevo nahoře, je vlastně paralelně k cívce přestavníku, ale překlenuje koncový spínač, tím pádem LED svítí trvale.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » úte 29 led, 2019 2:21 pm

Přepínači myslím ta dvě tlačítka, kterými se ovládá přestavník.
Je to asi tak, jak píšeš - spínací kontakty relé jsou zapojeny k modrým vodičům (od přestavníku) a červeným vodičem (který vede také k červenému kontaktu u přestavníku) je relé připojeno zpět ke zdroji.
Je tedy řešení připojit spínací kontakty relé na svorky zpětného hlášení?
Díky.
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » úte 29 led, 2019 5:02 pm

Posílám fotku relé - označení kontaktů odpovídají původnímu relé BTTB:

ReléGerža.png

Zapojení je takovéto (udělal jsem oba pokusy):
A) Kontakty relé č. 1 a 2 zapojeny ke krajním ("modrým") svorkám přestavníku, kontakt relé "R" spojen s prostřední ("červenou") svorkou přestavníku.
B) Kontakty relé č. 1 a 2 zapojeny ke svorkám zpětného ohlasu přestavníku, kontakt relé "R" spojen s červenou svorkou přestavníku.

Bohužel, v obou případech se rozsvítí obě diody naráz... :-(
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod BohousP » stř 30 led, 2019 7:37 am

Nejspíš je toto "paměťové" relé v tomto zapojení zbytečné a daly by se využít přímo výstupy ohlasu.
Zatím můžeš vyzkoušet tvé B), ale svorku R nedávej na červenou vlevo, ale na spoj společného pólu návěstidla, anody diody a minus kondenzátoru nad žlutým oválem.
Anebo zkus C) - to samé jako B), ale svorka R na společný modrý vodič vlevo před spínači.
Osobně bych toto paměť.relé nepoužil a paralelně k návěstidlu připojil 1 nebo 2 jednoduché jednocívkové relé (cívku mezi výstup ohlasu a spol. pól nad žlutým oválem).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » stř 30 led, 2019 8:00 am

Relé slouží typicky k přepínání napětí do kolejového úseku, který na výhybku navazuje - k tomu bohužel výstupy ohlasu použít nelze.
Druhé použití je "dvouúrovňové" řízení návěstidel - za výhybkou jsou dva úseky a na každém z nich další výhybka(y). Relé pak přepíná "zdroj" zpětného ohlasu podle toho, kam výhybka směřuje, tj. ze které další výhybky si vezmu ohlas na příslušný signál na návěstidle. Vidím tak na jednom návěstidle, jestli je celá nastavená cesta "volná" nebo ne (příp. kterým směrem vede) a nemusím kontrolovat výhybky, což je zvláště v případě "nočního" provozu nebo výhybek v tunelu poměrně užitečné.

Díky za tipy, vyzkouším to večer nebo zítra - teď ráno jsem zkoušel zapojovat diody (postupně oběma polaritami) do cesty mezi relé a přestavník (nebo zdroj), tj. k jednotlivým svorkám (R nebo 1+2), to celé ještě v kombinaci s připojením A) nebo B) (viz výše), ale buď svítilo vše jak má a relé se nepřestavovalo, anebo naopak, tj. tudy cesta nevede :-)
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » stř 30 led, 2019 8:13 am

Jo ještě k tomu tipu na jednocívkové relé: máš nějaký odkaz na konkrétní typ? Už mě taky napadlo, že bych místo "kaskády" jednotlivých relé koupil nějaká jednodušší a připájel si třeba 3 na 1 DPS sám - hledal jsem relé na GME.cz i TME.eu, ale zjistil jsem, že na 16V AC žádné neexistuje :-)

EDIT: pro třetí účel použití (popíšu později) by se mi hodilo relé s dvěma sadami přepínaných kontaktů (tj. A-A1-A2 i B-B1-B2)...
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod BohousP » stř 30 led, 2019 9:06 am

Pokud relé zapojíš paralelně k semaforu, měla by být na 12V DC. Takových je hromada. Víc se budou hodit se 2 přepínacími kontakty, ty s jedním kontaktem bývají na větší proudy, ale to je zbytečné. K cívce relé bych dal paralelně ochrannou diodu 1N4007 zapojenou opačně než LED v návěstidle (katodou ke zpět. ohlasu, anodou do spol.bodu).
https://www.gme.cz/relem4-12h
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod fulda » stř 30 led, 2019 9:41 am

Možná vám to trochu vnese zmatek do života, ale například TOHLE relé má R=1020 Ω, to je hodně podobná hodnota, jakou používají odpory před LEDkou. Dokonce i očekávaný úbytek napětí dost vyhovuje. V praxi jsem je již mnohokrát použil s LEDkou v sérii a pokaždé to fungovalo dobře.

Pro střídavé napájení je potřeba přidat antiparalelní diodu, napříklat takto:
Kód: Vybrat vše
     1N4148
   ┌─►├──┐   ┌─┐
o──┤     ├───┤ ├──o
   └─┤◄──┘   └─┘
     ↓↓       Rele
    LED


Edit: opraven link
Naposledy upravil fulda dne stř 30 led, 2019 11:35 am, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » stř 30 led, 2019 9:46 am

Aha, už se mi pomalu rozsvěcuje (ne LED, ale v hlavě)...

@BohousP: Tohle jednocívkové relé je na jiném principu - pokud použiju označení kontaktů z mého relé, pak toto relé nemá 3 kontakty na spínání (1, 2 a R), ale vlastně pouze 1 a R:
- pokud tam jde proud, je sepnuto A-A1 a B-B1
- pokud tam nejde proud, je sepnuto A-A2 a B-B2
Chápu to správně? Stačí to tedy vlastně (resp. jinak to ani nejde) zapojit k jednomu ohlasu.
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » stř 30 led, 2019 9:51 am

@Fulda: ten odkaz je nějaký podivný... :-)
Já ale asi odpor navíc nepotřebuju - ta návěstidla jsou na 12V, tj. každá LED má u sebe svůj správný odpor. Nicméně pro jiné aplikace by se to hodit mohlo, díky za tip.
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod BohousP » stř 30 led, 2019 10:12 am

inz píše:Aha, už se mi pomalu rozsvěcuje (ne LED, ale v hlavě)...

@BohousP: Tohle jednocívkové relé je na jiném principu - pokud použiju označení kontaktů z mého relé, pak toto relé nemá 3 kontakty na spínání (1, 2 a R), ale vlastně pouze 1 a R:
- pokud tam jde proud, je sepnuto A-A1 a B-B1
- pokud tam nejde proud, je sepnuto A-A2 a B-B2
Chápu to správně? Stačí to tedy vlastně (resp. jinak to ani nejde) zapojit k jednomu ohlasu.

Ano, je to tak. Fulda má také pravdu, ale v tomto případě je skutečně odpor součástí návěstidla, takže bych to neřešil.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » čtv 31 led, 2019 9:06 am

No, tak s tím odporem jste mi trochu zamotali hlavu - ten udávaný odpor je odpor cívky a ten je snad mezi spínacími kontakty "R" a "1", ne?
LED jsou zapojeny na spínané kontakty A-A1/A2, resp. B-B1/B2, tam snad žádný odpor není...???
To relé https://www.gme.cz/relem4-12h má totiž udávaný odpor 960 Ohm...
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků