Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » pon 07 bře, 2016 3:20 pm

Tak abyste neřekli, že se pořád jen ptám, a sám nic nehledám :roll: , tak jsem našel tohle:
http://www.modelova-zeleznice.cz/nadraz ... stozar.php
Tam už odpory jsou, dokonce jsou tam vysvětleny varianty zapojení pro střídavé a stejnosměrné napětí a pro různá napětí (včetně vzorečku na výpočet odporu :lol: ):

Příklad pro naše lampičky

Napětí zdroje - 16V
Napětí LED diody - 2.1V
Proud LED diody - 0,025A

R (odpor) = (16V-2.1V):0,025
R= 556 ohmu


Tak a teď to trochu zkomplikujeme :D :
1) Nechce se mi zapojovat každou lampu zvlášť, takže bych je chtěl do série - dočetl jsem se, že součet jejich napětí nesmí být větší, než napětí zdroje, tj. na 16V-trafo se na jeden okruh "vejde" 7 lamp. Jaký pak bude potřeba odpor? Je to (16V-(7x2.1V)):0,025 = 52 Ohmů?
2) Kolik takovýchto okruhů mohu připojit k trafu 1.5A? Sečtu jednoduše Ampéry všech lamp a nesmím se dostat přes proud zdroje (nebo se do toho nějak počítají i ty odpory)? V případě 1.5A zdroje a 25 mA lampy mohu tedy napájet 60 lamp?
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod michal.kubista » pon 07 bře, 2016 4:14 pm

Ahoj, v zásadě máš pravdu.
1. Sérivé zapojení funguje jak jsi ho popsal, ale těch 16V asi není stabilizováno. Pak to napětí kolísá kolem 16V, a dle druhu zdroje se může lišit i o několik voltů. Pak máš dvě možnosti A. Použít stabilizátor (podle toho, co popisuješ vidím hrůzu v tvojich očích) B. Zapojíš těch LED méně do série, myslím že 4 stačí a ten odpor bude větší a s rezervou.
2. Pararlelně můžeš takových větví zapojit dle tvého správného výpočtu až 60, což v kombinaci s těma 4-ma (7-mi) LED v sérii je 60x4 lampiček (60x7) a to už je solidní zásoba.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » pon 07 bře, 2016 4:19 pm

Beru, že zdroj je stejnosměrný (anebo stabilizovaný, to je pro tyto účely totéž, je to tak?).

Ale u bodu 2) jsem zmaten - 25mA má jedna lampa, ne jeden okruh. Tj. pokud jsou lampy v okruhu zapojeny sériově, jejich Ampéry se nesčítají, takže jeden okruh o 7 lampách a odporu bere stále 25mA jako jedna lampa?? Pardon za začátečnické dotazy, opravdu mi to nic neříká... :oops:
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod BohousP » pon 07 bře, 2016 4:30 pm

No vidíš, nakonec to nebude tak složité. Ani u domečků. U LED osvětlení máš velkou výhodu, že můžeš kombinovat různé "barvy" (teple bílá, studená, žlutá), hrát si se svítivostí a pod. TO se žárovkami nikdy nedosáhneš.

K tvému dotazu: pokud jsou LED do série, celou skupinou skutečně protéká stejný proud. Pořád je to jen oněch 25 mA. Sčítává se jen napětí na diodách, proud zůstává stejný. Zdroj musí být stejnosměrný, stabilizace nutná není (ale může být). Pokud bys použil střídavý zdroj (transformátor), musíš tam dát diodu (1N4001-4007) a doporučuji i kondenzátor, výrazně to pomůže životnosti LED.
Naposledy upravil BohousP dne pon 07 bře, 2016 4:36 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod D » pon 07 bře, 2016 4:33 pm

inz:
Ano, teoreticky 60 napájených okruhů.

Ale nejvyšší dovolený proud LED je podle katalogu jen 20 mA. I při něm budou lampičky svítit na poměry kolejišť příliš. Proto je lepší laborovat a nastavit proud nižší (větším odporem). Krom toho se tvůj výpočet týká jen žluté LED (dle katalogu 2,2 V), bílá má vyšší napětí (3,3 V, takže méně lamp v sérii). Také se příklad týká napáječe stejnosměrného, případně střídavého + dvoucestné nefiltrované usměrnění. Pro jednocestné usměrnění bez filtrace, tj. jedna usměrňovací dioda dle schématu u lampičky, je třeba počítat s napětím polovičním (polovina LED v sérii, tj. nejvýše tři kousky).

Příklad pro 3 žluté LED v sérii za jednocestným usměrněním ~ 16 V bez filtrace:
R = U / I
R = ( (16 V / 2) - (3 × 2,2 V) - 0,65 V ) / 0,02 A
R = ( 8 V - 6,6 V - 0,65 V ) / 0,02 A
R = ([napětí zdroje po usměrnění] - [úbytek napětí všech LED] - [úbytek napětí na usměrňovači]) / proud LED
R = 0,75 V / 0,02 A
R = 37,5 ohmů
K dispozici je rezistor o odporu 39 ohmů.

Kód: Vybrat vše
                  //    //    //
   o-----|>|-----|>|---|>|---|>|-----[==]-----\
      usměrnění      3 × LED       rezistor   |
~ 16 V                                        |
                                              |
   o------------------------------------------/



> bude existovat nějaká "krabička", kterou před ně zapojím a můžu LEDky zapojovat stejně jako žárovičky
Sice to není přímo krabička, ale součástka na to existuje. Jmenuje se Dioda CL20M45, kterou dáš místo odporu do série s jednou nebo více LED. Funguje jako proudový zdroj 20 mA k libovolné LED nebo několika LED v sérii. Je na stejnosměrný proud (třeba společné usměrnění pro všechny okruhy, nejlépe můstkem). Ovšem jas se nedá měnit. Zase ale odpadají výpočty a kteroukoliv LED můžeš vyměnit za jinou barvu bez změny zapojení (počtem zhruba do součtu úbytků napětí). Při pájení pozor na přehřátí, je hodně citlivá.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod BohousP » pon 07 bře, 2016 4:55 pm

D píše:inz:
bude existovat nějaká "krabička", kterou před ně zapojím a můžu LEDky zapojovat stejně jako žárovičky[/color]
Sice to není přímo krabička, ale součástka na to existuje. Jmenuje se Dioda CL20M45, kterou dáš místo odporu do série s jednou nebo více LED. Funguje jako proudový zdroj 20 mA k libovolné LED nebo několika LED v sérii. Je na stejnosměrný proud (třeba společné usměrnění pro všechny okruhy, nejlépe můstkem). Ovšem jas se nedá měnit. Zase ale odpadají výpočty a kteroukoliv LED můžeš vyměnit za jinou barvu bez změny zapojení (počtem zhruba do součtu úbytků napětí). Při pájení pozor na přehřátí, je hodně citlivá.


Existují i na 10 mA, to podle mne na dnešní LED úplně postačuje. NSI50010YT1G http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/NSI50010Y-D.PDF Jedno možné využití je popsané zde: http://www.masinky.info/2014/12/retezeni-led/
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » pon 07 bře, 2016 4:57 pm

No, už jsem myslel, že je ze mě elektrikář, ale zase jste mi to vyvrátili... :D
Tady píše výrobce ve vzorečku, že proud LED je 0,025A, tak nevím...

OK, takže nejblbuvzdornější cesta by asi byla stejnosměrný zdroj 16V, na který jsou výše uvedené lampičky stavěné. Já mám ale volný střídavý zdroj, tj. než vyrazím pro stejnosměrný, zeptám se (aniž bych vás chtěl nějak rozhádat... :lol: ):
Kolega "D" píše: "Pro jednocestné usměrnění bez filtrace, tj. jedna usměrňovací dioda dle schématu u lampičky, je třeba počítat s napětím polovičním"
Není to náhodou to Bohoušovo řešení?: "Pokud bys použil střídavý zdroj (transformátor), musíš tam dát diodu (1N4001-4007), ..."

Pak mě ještě trochu matete s tou nutností/nenutností stabilizace...
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod MiG » pon 07 bře, 2016 5:04 pm

Dost dobrej návod, jak ty LED diody při jednocestným usměrnění usmažit.
Každou druhou půlvlnu dostanou špičku (16 * 1.41 - 3 * 2.2 - 0.7) / 39 = 0.39A
Postupem času budou slepnout.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod BohousP » pon 07 bře, 2016 5:32 pm

MiG píše:Dost dobrej návod, jak ty LED diody při jednocestným usměrnění usmažit.
Každou druhou půlvlnu dostanou špičku (16 * 1.41 - 3 * 2.2 - 0.7) / 39 = 0.39A
Postupem času budou slepnout.


Souhlasím, LED připojené na jednocestné usměrnění bez filtrace jsou hodně napěťově namáhány. On ten výpočet s polovinou napětí není korektní.

Jednoznačně, jedna dioda 1N4007 a jeden kondenzátor za pětikorunu (a to přeháním) 470 uF/35V. Žádné problémy. Pokud máš trafo 16V, do vzorečku na výpočet odporu dej napětí místo 16V raději 21V.
Přílohy
retezec-led.png
retezec-led.png (2.08 KiB) Zobrazeno 4825 krát
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod D » pon 07 bře, 2016 5:37 pm

To smažení není problém, v čase chybějící půlvlny se totiž zase ochladí a žádné spálení nebo dřívější opotřebení nehrozí. Klidně můžu LED budit desetkrát větším impulzním proudem, pokud jí dám mezi impulzy desetkrát delší čas na uchlazení (použil bych jen vyšší kmitočet). Průměrný proud, svítivost ani životnost se nezmění. Za svým příkladem si stojím.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod BohousP » pon 07 bře, 2016 5:39 pm

a pokud jich chceš víc
Přílohy
3retezec-led.png
3retezec-led.png (4.63 KiB) Zobrazeno 4822 krát
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod BohousP » pon 07 bře, 2016 5:47 pm

inz píše:No, už jsem myslel, že je ze mě elektrikář, ale zase jste mi to vyvrátili... :D
Tady píše výrobce ve vzorečku, že proud LED je 0,025A, tak nevím...


Výrobce snad ví, jakou diodu do lampičky dává. Ale nic ti nebrání koupit si odpor spočítaný i pro 20 - 15 - 10 mA a vyzkoušet to. V porovnání s cenou lampičky nulový náklad ... Já v domečcích dávám 5 mA, venkovní lampy 10 mA.
Podívej se sem, pak na žárovky zapomeneš ... https://www.youtube.com/watch?v=rBCHj2Y6n3E
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod MiG » pon 07 bře, 2016 5:52 pm

D píše:To smažení není problém, v čase chybějící půlvlny se totiž zase ochladí a žádné spálení nebo dřívější opotřebení nehrozí. Klidně můžu LED budit desetkrát větším impulzním proudem, pokud jí dám mezi impulzy desetkrát delší čas na uchlazení (použil bych jen vyšší kmitočet). Průměrný proud, svítivost ani životnost se nezmění. Za svým příkladem si stojím.

Jasně, že to není problém. Po čtvrtinu času dostává deseti- až dvacetinásobek proudu. :o
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod inz » pon 07 bře, 2016 5:55 pm

BohousP: Díky, na víc okruhů jsem se chtěl zeptat, ale už se skoro bojim... :?

Takže pro mne zjednodušeno: filtraci tam zajišťuje ten kondenzátor. Kdybych ale chtěl tu dvojcestnou filtraci můstkově zapojenou (ten "čtvereček" čtyř diod), použiju stejné diody nebo nějaké jiné? Kondenzátor pak předpokládám odpadá.

michal.kubista: A co ta stabilizace? V případě nového stejnosměrného zdroje je tedy nejlepší koupit stabilizovaný (pokud tedy něco takového za rozumné peníze existuje), ale co v případě střídavého usměrněného zdroje?
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Napájení přestavníků BTTB se zpětným hlášením LED

Příspěvekod sidlo » pon 07 bře, 2016 6:05 pm

On je jeden obrázek za tisíc slov.

Obrázek

inz píše:ale co v případě střídavého usměrněného zdroje?


Záleží na tom, jak veliký tam bude kondenzátor a jak velká tam bude zátěž. Držel bych se rady

BohousP píše:nic ti nebrání koupit si odpor spočítaný i pro 20 - 15 - 10 mA a vyzkoušet to. V porovnání s cenou lampičky nulový náklad ... Já v domečcích dávám 5 mA, venkovní lampy 10 mA.


a trochu ty ledky utlumit - nesvítit naplno. Bude to lépe vypadat a dioda se nezničí.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků