H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » čtv 12 led, 2023 4:56 pm

jipol57 píše:Vlastně hardware přizpůsobuješ Softwaru. Jen mám obavy, aby při nějaké další aktualizaci, nevymysleli další záplatu, které nebude kompatibilní s novou destičkou.

... no tak to se může teoreticky stát kdykoliv a u čehokoliv, o tom by mohli všichni, kdo se zabývají montáží a nahráváním dekodérů, pořádat přednášky .... Ale z praktického hlediska, pokud mám již model plně funkční, mám potřebu do něj nahrávat neustále nový firmware ? Někteří uživatelé digitálních modelů ani neví, že něco takového vůbec existuje ...
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vvitty » čtv 12 led, 2023 4:58 pm

jipol57 píše:Vlastně hardware přizpůsobuješ Softwaru. Jen mám obavy, aby při nějaké další aktualizaci, nevymysleli další záplatu, které nebude kompatibilní s novou destičkou.


No tak to bude kompatibilni jen s revizi n-1 a starsimi. Ted to neni kompatibilni s nicim.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » čtv 12 led, 2023 5:58 pm

Mám nutnost, aby spolehlivě fungovalo ABC. Albatros vesměs zastavuje, ale někdy se stane, že projede.
V poslední aktualizaci 4,227, něco píšou o ABC.
CV101 Přidejte asymetrii _______ ABC CV101 ABC-Asymmetrie hinzufügen _____ Add CV101 ABC asymmetry
https://www-zimo-at.translate.goog/web2 ... r_sch=http

Nevím co tím myslí, nikde jsem zatím žádný popis CV101 ve spojitosti k ABC nenašel. Poslední manuál vyšel k verzi 4,225.

Chtěl bych vyzkoušet tu nejnovější verzi, jestli mně to se stabilitou ABC pomůže. Ještě teda jestli vydají jak se CV 101 používá.
Tak doufám, že výstup na generátor kouře to nezasáhne. S žádnou jinou loko se zastavovávím potíže nemám.

EDIT: tak pro mně jsou možná aktualizace důležité. Naštěstí se dá nainstalovat i starší verze, kdyby byly větší potíže.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Rudolf » čtv 12 led, 2023 7:35 pm

jipol57 píše:Mám nutnost, aby spolehlivě fungovalo ABC. Albatros vesměs zastavuje, ale někdy se stane, že projede.
V poslední aktualizaci 4,227, něco píšou o ABC.
CV101 Přidejte asymetrii _______ ABC CV101 ABC-Asymmetrie hinzufügen _____ Add CV101 ABC asymmetry
https://www-zimo-at.translate.goog/web2 ... r_sch=http

Nevím co tím myslí, nikde jsem zatím žádný popis CV101 ve spojitosti k ABC nenašel. Poslední manuál vyšel k verzi 4,225.

Chtěl bych vyzkoušet tu nejnovější verzi, jestli mně to se stabilitou ABC pomůže. Ještě teda jestli vydají jak se CV 101 používá.
Tak doufám, že výstup na generátor kouře to nezasáhne. S žádnou jinou loko se zastavovávím potíže nemám.

EDIT: tak pro mně jsou možná aktualizace důležité. Naštěstí se dá nainstalovat i starší verze, kdyby byly větší potíže.


CV #101 je novinka z verze 4.227, tj. v manuálu k verzi 4.225 o tom nic není.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Jacek » čtv 12 led, 2023 9:31 pm

vperlik píše:Ale z praktického hlediska, pokud mám již model plně funkční, mám potřebu do něj nahrávat neustále nový firmware ?

No máme samozřejmě, pokud nějaký Jacek vydá novější verzi projektu nebo jsou nějaké opravy. U projektů je doporučení nahrát uvedenou nebo nejlépe nejvyšší verzi.
V tomto projektu sice nemám v plánu žádné zvukové změny, ale v nových dekodérech se logicky budou vyskytovat vždy aktuální verze firmware, pak je nelogické nahrávat tam starší.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vvitty » čtv 12 led, 2023 10:58 pm

Na toto je asi jedina odpoved - desticka bude otestovana s poslednim aktualnim FW v dobe vyroby. Normalne mam na stole kristalovou kouli ale od leta je nejaka rozbita tak je v servisu.... takze pokud se obavate ze ZIMO z nejakeho duvodu zmeni v budoucnosti zpusob ovladani kouroveho generatoru mate nasledujici moznosti :
- pouzit verzi SW se kterou to jeste chodi a odpovidajici verzi projektu
- nechat si v pripade potreby desticku upravit tak aby chodila s touto hypotetickou novou verzi, ev. poridit novou verzi adapteru

Pokud mate s temito moznostmi problem tak si prosim adapter o kterem tu debatujeme neporizujte a navrhenete si nejake vlastni reseni, ev. smele zustante u tovarniho dekoderu nebo u varianty zvuku bez koure. Aspon nebudete muset cistit lokomotivu.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » pát 13 led, 2023 12:01 pm

@vvitty: Nechtěl jsem tady rozpoutat nějaké vášně. Jen jsem upozornil na možné potíže. Budeme jen doufat, že Zimo při aktualizacích nezabrousí do oblasti parního generátoru.

@Rudolf: Takže udělali novou funkci, ale jak funguje a jak se používá, ještě nikde nepopsali. Budu sledovat jejich stránky.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vvitty » pát 13 led, 2023 3:30 pm

Rekneme ze v okamziku kdy stavajici reseni nefunguje spravne protoze ani tak neni dekoder ZIMO kompatiblni s resenim pouzitym firmou Trix, je potreba zahodit pripravene reseni nad kterym nekteri stravili dost casu a pro zjisteni jak jej upravit jeste dost casu stravi opravdu nemam moc chuti resit ze reseni ktere jeste ani neni vymyslene je spatne protoze ZIMO se nekdy v budoucnu mozna muze rozhodnout zmenit zpusob ovladani kouroveho generatoru. Klidne se reseni techto otazek muze ujmout nekdo jiny, ja mam na stole cekajici prace celkem dost :) .
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » pát 13 led, 2023 9:42 pm

To mě mrzí, že to vidíte jako útok na Vaši práci a snad znevažování. Není tomu tak, a jestli to tak vypadá, tak se omlouvám.
Můj původní příspěvek k této problematice byl spíš povzdech na tím co už napsal pan Perlík.
vperlik píše:Jen kdyby v ZIMO nedělali do dekodérů různé nepředvídatelné záplaty, které nejsou nikde popsány, tak už to bylo dávno hotové...

Povzdech nad tím, jestli do budoucna bude možnost aktualizovat. Vím že to neovlivníme. Je to jen na ZIMO, jak budou pokračovat. Na nikoho jsem přece neútočil.
Jestli to snad tak vyznělo tak se ještě jednou omlouvám.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod romino » úte 17 led, 2023 2:00 pm

Rudolf píše:
CV #101 je novinka z verze 4.227, tj. v manuálu k verzi 4.225 o tom nic není.

Ruda


Len pre upresnenie: CV 101 bola chyba v texte na strankach ZIMO. Spravne malo byt uvedene CV100 a toto CV je aj v MX dekoderoch. Je v nom ulozena aktualna hodnota asymetrie signalu (v desatinach V) pokial stoji lokomotiva v ABC useku. Da sa vycitat len v PoM mode, inac je 0. je to skor servisne CV a preto neni ani v manuale. S generatorom dymu nema nic spolocne.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » úte 17 led, 2023 7:57 pm

Dával jsem do toho naději na moje sporadické výpadky ABC, u tohoto dekoderu. Takže nic. Díky za vysvětlení.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod knemo » ned 05 úno, 2023 9:02 pm

Dobrý večer, pokouším se upravit původní dekodér TRIXu tak aby mi vyhovoval. Díky kolegům za rady a zmapování funkcí.
Dostal jsem se k momentu úpravy hlasitosti jednotlivých zvuků a nejsem si jist jestli čtu správně manuál.
Dle toho pokud nastavím CV31 na hodnotu 16 a CV 32 na 0 pak CV 301 až 328 by mělo nastavovat hlasitost jednotlivých zvuků.
Jestli již někdo zkoušel prosím potvrďte.
Děkuji

Tak jsem to zkusil a vše klaplo - síla jednotlivých zvuků je tak, jak mi vyhovuje

Byly dotazy na jednotlivé zvuky - tak po delší době přidám malou tabulku, snad někomu pomůže

Tabulka zvuky Albatros.pdf
(400.53 KiB) 74 krát
Naposledy upravil knemo dne ned 25 čer, 2023 10:59 am, celkově upraveno 1
knemo
 
Příspěvky: 43
Registrován: čtv 23 kvě, 2013 11:11 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jirie123 » pát 24 bře, 2023 3:39 pm

Mohu se zeptat na stav výroby adaptéru, o kterém byla řeč výše?
Já jen abych to neprošvihnul.
jirie123
 
Příspěvky: 470
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod horak » ned 09 dub, 2023 9:55 pm

ZIMO vydalo nový firmware pre MS dekodéry a tam sa v zmenách uvádza nejaká úprava pre MÄRKLIN dymové generátory.
Nemá niekto tušenie (hodnoverné informácie zo ZIMO) čo sa zmenilo vo FW (k lepšiemu) v súvislosti s Albatrosom a adaptérom ?
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 672
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » pon 10 dub, 2023 11:22 am

Zatím jsem vyčetl http://www.zimo.at/web2010/documents/MS-MN-Decoder.pdf, že na CV152, by mělo nastavení 6 bitu, přehodit FA3 a FA4. Jestli už by měl, tímto nastavením Albatros správně bafat, je další otázkou. Německy neumím.
Ještě je tam uváděná spojitost s typem C. My ale používáme D.

Edit: Asi to nebude ta změna. Už ve starších verzích je popisovaný 6 bit, jako směrově závislý FA3/FA4. Ale teď k tomu nově připsali Marklin.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků