H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vvitty » stř 23 lis, 2022 12:24 pm

jipol57 píše:A ta redukční destička je něčí výrobek a dá se koupit? Nebo se musí vyrobit?


Ta desticka bude k dispozici hotova, staci prohodit dekoder za desticku a ZIMO dekoder. A zrejme bude k dispozici z jednoho zdroje jako komplet, tedy redukce i s nahranym dekoderem.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » stř 23 lis, 2022 8:36 pm

vvitty: Uvidím, jak se situace bude dále vyvíjet. Už jsem napsal SZ "@vperlik", s žádostí o destičku. Osadit si ji můžu sám, nemám s osazováním SMD součástkami problém. A dekodér už taky mám.
Vlastně bych neměl problém ani s výrobou destičky, kdyby bylo schema (nechci vymýšlet vymyšlené). Funkční dekodéry si taky dělám sám komplet.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vvitty » čtv 24 lis, 2022 11:21 am

K dostupnosti hole, neosazene desticky to moc nesmeruje. Spis k plne osazene desce jako samostatnemu kusu a kompletu deska + dekoder.

Schema je v zasade jednoduche, nejvetsi opruz je na plosnem spoji prokrizit 21 propojovacich dratku.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » čtv 24 lis, 2022 4:56 pm

Propojení většiny pinů, si myslím, že by šlo jen samce a samici napájet na sebe, jen vynechat piny FA3 a 4, a propojit je mimo, jiným způsobem. Např. na spodním nožičku zkrátit a horní odehnout, překlenout ... obr napoví. Myšleno v řezu, u propojených pinů, a vedle piny nepropojené, vedoucí cestičkou k jinému pinu.
Piny.jpg
Piny.jpg (20.22 KiB) Zobrazeno 3239 krát

Ale autor píše:
vperlik píše:Na destičce je realizováno prohození výstupů FA3<>FA4 a úprava impulzů přesně tak jak je očekává procesor v lokomotivě.

Takže ještě nějaké součástky.
A osobně bych to realizoval způsobem, jak jsem naznačil v obrázku.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » čtv 24 lis, 2022 5:07 pm

Vážení,
jelikož poptávka po redukčních destičkách je mnohem vyšší, než jsou moje možnosti, bude jejich získání možné na jednom místě a to pouze formou hotové, osazené destičky na známém e-shopu "pojezdy.eu". Já jsem moc rád, že se toho "vitty" ujal a zrealizuje tu výrobu a ditribuci komplet, je s ním výborná a férová spolupráce. Vůbec není pochyb o tom, že je mezi vámi spousta šikulů, kteří by si to dokázali osadit sami, ale zkušenosti jsou takové, že si to mnozí představují snazší než to je a my chceme předejít zbytečnému zklamání ze zbytečně zničených destiček, součástek a nebo dokonce ne zrovna levných dekodérů. A také neoprávněným reklamacím a hromům a bleskům na naše hlavy. Také se jistě najde spousta nápadů, jak to udělat jinak a lépe, lidové tvořivosti se meze nekladou, ale my jsme to prostě navrhli takto a více času už si to ani nezaslouží.

Destička má rozměry cca jako dekodér, zasune se do tendru místo dekodéru a dekodér se zasune do ní, ale obráceně, otočený horizontálně o 180°. Nemusím snad připomínat, že redukce je navržena pouze pro dekodér ZIMO MS440D(C) a to jak rozměrově, tak funkčně, původní dekodér by v této redukci nefungoval správně (to již zde bylo probráno x-krát) a jiné dekodéry by mohly mít problém s jiným umístěním svých součástek. Snahou bylo, aby se celková výška této "sestavy" stále spolehlivě vešla pod uhlí v tendru jako samostatný dekodér. Všechny spoje, letovací plošky i součástky jsou opravdu velmi malé (pouzdra 0603, SOT-363), navíc vše je montáž SMD a to včetně dvou MTC konektorů s roztečí vývodů 1,27mm, které musí být přesně a rovně osazeny. Prohlédněte si dekodér, zaletovali byste si na něm, třeba dokázali vyměnit konektor ?

Jakmile budou PCB vyrobeny a definitivně odzkoušena funkčnost, zveřejníme i detaily celého zapojení, není na tom vůbec nic zázračného ani super tajného. Funkčnost navrženého zapojení je sice již v principu odzkoušena, ale jen na zkušebních deskách a drátech na stole, připojených do modelu. Takže až po závěrečném testu, aby nám nikdo nenadával, že jsme zveřejnili něco, co nefunguje nebo nepasuje.

Ještě byly dotazy, zda-li redukce obsahuje nějaký procesor ... Neobsahuje, i když v mém původním návrhu byl. A také nebude verze s dekodérem PLUX22, o které se také původně uvažovalo a ptali jste se na to, byly by potřeba další součástky a jsou s tím spojené další komplikace. Navíc dostupnost dekodérů se má údajně zlepšit, takže to pozbývá účelnosti. Ale nikdy neříkej nikdy ....

Takže moc děkuji všem, kdo se mi ozvali na SZ, nebylo to zbytečné a přispěli jste k průzkumu zájmu o tuto redukci, nicméně konkrétní objednávky prosím již směřujte do e-shopu, kde bude možné objednat i celou sadu, tj. redukci + dekodér ZIMO se zvukem Jacek, tak jak již vitty avizoval v příspěvku přede mnou. Na konkrétní dotazy jsem se snažil všem odpovědět, snad jsem na nikoho nezapomněl. Tím bych to asi zatím za sebe uzavřel.
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vvitty » čtv 24 lis, 2022 5:27 pm

jipol57 píše:Propojení většiny pinů, si myslím, že by šlo jen samce a samici napájet na sebe, jen vynechat piny FA3 a 4, a propojit je mimo, jiným způsobem. Např. na spodním nožičku zkrátit a horní odehnout, překlenout ... obr napoví. Myšleno v řezu, u propojených pinů, a vedle piny nepropojené, vedoucí cestičkou k jinému pinu.


Pri pouziti upravy dle obrazku nebude mit plosny spoj s dalsimi soucastkami na cem drzet. Zaroven to nepovazuji za provozne spolehlive reseni.
Pro jeden nebo dva modely provozovane autorem zapojeni ok, ale predat to zakaznikovi aby si to osadil do modelu za 15 litru a pak do toho cvaknul dekoder za trojku nepovazuji za bezpecne.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » čtv 24 lis, 2022 5:47 pm

vperlik píše:Prohlédněte si dekodér, zaletovali byste si na něm, třeba dokázali vyměnit konektor ?

Já jo. Do ROCO barčí a brejlovců, jsem si vyrobil desky s PLUX22, a dráty z dekodéru odpájel a připájel jsem 21pin konektor. Taky jsem do dekodéru doplnil výstupní tranzistory, když ROCO šetřilo a neosadili je (MX645R). I tranzistor pro motor, jsem si kdysi vyměnil, když se prorazil. Zase v jiné lok.

Ale jo, nebudu remcat a koupím si komplet. I když můj současný MS440D už asi nevyužiju. Jinou loko s tímto rozhraním už nemám. Budu mít náhradní.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vvitty » čtv 24 lis, 2022 9:30 pm

Proc byste soucasny dekoder nevyuzil? Asi teto poznamce nerozumim. Psal jsem ze bude k dispozici osazena deska a jako druha varianta komplet deska plus dekoder (s nejakou slevou na desku).

Co k dispozici nebude (aspon ne ode mne) je hola, neosazena deska. Nevidim v tom velky smysl proc by mela byt, klicova soucastka nepatri mezi bezne suplikove zasoby a neni ani v nabidce "drogerii" typu GM, takze ev. uspora na cene hole desky zmizi diky objednavani soucastek nutnych pro kompletaci desky. Ale az bude vse ozkouseno a uznano funkcnim a dostupnym pro objednavani, zverejnime i schema - kdo chce, muze si desticku nechat vyrobit dle vlastniho navrhu.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » pát 25 lis, 2022 12:09 am

Aha, tak to jo. Nějak jsem z doposud psaného, si špatně odvodil, že z nějakého marketingového důvodu bude v prodeji jen komplet. Z dostupnosti součástek jsem měl taky obavu. Takže obavy se rozplynuly. Díky.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod HO Dušan » ned 27 lis, 2022 11:19 am

Z obrázků jde vidět měření obou součástek. Vedle topného tělíska je podle mne negistor.
NTC (negistor) je termistor s negativním teplotním koeficientem, což znamená, že zahřátím součástky odpor klesá. To jde vidět i při mém měření.
Přílohy
Topné tělísko.jpg
21ohm/cca 15 závitů
Negistor 85k- cca T37°C.jpg
přiložený prst na součástku=zahřívání
(teplota prstu 36°C)
Negistor 110k-cca T22°C.jpg
pokojová teplota=provozní stav
Naposledy upravil HO Dušan dne úte 20 pro, 2022 7:46 am, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod HO Dušan » ned 27 lis, 2022 11:21 am

Rozborka. :roll:

Pozn: Martin doufám, že to měření pomůže. Osobně by jsem ale kontaktoval asi prodejce a spálené tělísko by jsem řešil jako reklamaci jen náhradního dílu.
3 Generátor kouře E363 506
Přílohy
Katalog ND.png
Kouřový generátor
Katalog ND.png (15.54 KiB) Zobrazeno 2939 krát
ROZBORKA.jpg
Naposledy upravil HO Dušan dne ned 27 lis, 2022 11:57 am, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod HO Dušan » ned 27 lis, 2022 11:49 am

Ještě dosti důležité při používání kouřového generátoru. Manuál:

Generátor kouře se z bezpečnostních důvodů po 5 minutách automaticky vypne. V generátoru kouře smí být maximálně 0,5 ml kouřového oleje. Množství kouřového oleje 0,5 ml vystačí na cca. 3 cykly po 5 minutách. Teprve poté, co je naplněný kouřový olej spotřebován, smí být doplněno 0,5 ml kouřového oleje (= 1 zdvih pipety s přiloženou pipetou), aby se zabránilo přetečení.

Pro ještě přesnější odměření kouřové kapaliny používám raději injekční stříkačku.
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vvitty » pát 09 pro, 2022 1:56 pm

Desky prisly z vyroby.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » ned 18 pro, 2022 11:44 am

Dekodér MS440D mám už dávno, aby mně fungovalo ABC. Taky světla jsem nastavil a svítily správně. Doposud jsem ho provozoval s továrním parním zvukem.
Až teď jsem konečně nahrál Jackův projekt. Programování proběhlo v pořádku, bez zamrzání, jak popisuje kolega Horák u dekodérů MS. V tom jsem měl štěstí.

ALE. Zadní světla na tendru mě začaly svítit opačně, než by měly. Při vypnutých svítí pořád, při zapnutých světlech svítí vpřed, a vzad zhasnou. Nastavené je CV33,1 a CV34,34. Přitom takhle jsem to měl nastavené před programováním, a svítily správně. Normálně se výstup FA4 zinvertoval. Zkoušel jsem resetovat, přehrávat starší verze softu, znovu zvuk, už nic nepomohlo, pořád to svítí obráceně.
Má pro to někdo vysvětlení? Nebo je nějaké CV, které by mohlo logiku výstupů obracet?

Já jsem si zatím pomohl. Nastavil jsem CV33,1 a CV34,2. To je potřebné pro přední světla. Zadní tak svítí trvale. A zhasínám je švýcarským svícením.
Musím na to použít 2 skupiny.
CV430,157 - CV431,0 - CV432,0 - CV433,4 - CV434,0 - CV435,4 - toto světla zhasne při vypnutém svícení

CV436,29 - CV437,0 - CV438,0 - CV439,4 - CV440,0 - CV441,0 - toto rozsvítí při jízdě vzad a zapnutém svícení

Takže už jsem si to krkolomě vyřešil, ale jak je možné že se ten výstup obrátil.
Když jsem vrátil zpět původní dekodér, tak to svítí správně. V lokomotivě problém není. Jen ty MS se jim nějak nepovedly.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod HO Dušan » pon 19 pro, 2022 8:48 am

Zkus nový FW 0.84.39 pro MXULFA a potom pro MSxxx 4.207 na 4.225.

Pozn: Byl již vydán nový FW jak psal Martin.

https://1url.cz/KrZpr
Naposledy upravil HO Dušan dne stř 04 led, 2023 6:00 am, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků