Hodiny v Ziline

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Hodiny v Ziline

Příspěvekod zdeno » stř 31 srp, 2022 6:06 am

Kdyz jsem prisel poprve v patek na setkani v Ziline, tak hodiny nefungovaly, prece jenom jsem je vyrobil hadam pred peti roky (mozna i vic) a soucastky starnou.
Vymenil jsem par soucastek v referencich a v sobotu rano uz hodiny fungovaly a po cely zbytek setkani.
---
Proc to pisem ?
Martin Vaňo mne poprosil, ci bych nevyrobil vic malych hodin. Ze pry je lepsi mit hodiny v kazde stanici, nez vlacit obrovsky BigBen (stojanove trojhodiny).

Stara verze:

hod_na_bat.JPG


Nova verze s vetsim displejem, hodiny nemaji ovladaci prvky, jsou rizeny centralne. Odber je pod 5mA, teda splnuji normy Loconetu.

male hodiny.jpg
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Hodiny v Ziline

Příspěvekod belgarat » stř 31 srp, 2022 6:41 am

sakra, to elektronika odchazi tak rychle ? Mel bych se zacit bat, vetsinu vybaveni mam samovyrobu...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Hodiny v Ziline

Příspěvekod fulda » stř 31 srp, 2022 6:57 am

belgarat píše:sakra, to elektronika odchazi tak rychle?
:mrgreen:

Podobné hodiny mají zdejší moduláři také. Existují k nim displeje v několika velikostech, nejmenší jsou přímo určené pro vestavbu do ovládacího panelu. Jejich výhodou je, že si po tom jednom drátu nesou napájení, takže není nutné řešit baterky nebo tak něco. Prostě zapíchneš a funguješ. A displejová část je pasivní, takže odhadovaná životnost je o něco větší. Počítá se spíš na desetiletí než na měsíce.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Hodiny v Ziline

Příspěvekod zdeno » stř 31 srp, 2022 8:14 am

fulda píše:Podobné hodiny mají zdejší moduláři také. Existují k nim displeje v několika velikostech, nejmenší jsou přímo určené pro vestavbu do ovládacího panelu. Jejich výhodou je, že si po tom jednom drátu nesou napájení, takže není nutné řešit baterky nebo tak něco. Prostě zapíchneš a funguješ. A displejová část je pasivní, takže odhadovaná životnost je o něco větší. Počítá se spíš na desetiletí než na měsíce.


Aj ja mam nekolik druhu hodin, vcetne pasivniho displeje bez podsviceni, ale prece sem nemuzu dat vsechno. :wink:
Jinak baterky u starych hodin jsou puvodni a funguji a obavam se, ze vytecu a poskodi celu elektroniku. A jsou tam celou dobu od vyroby.
Ted jsem to udelal tak, ze odber je minimalni a baterky nejsou potrebne.
Martin pozaduje centralni ovladani vsech hodin a to jsem mu splnil.
Tuto funkci maji IBX II, DR5000, Centrbox aj Digitrax centraly zabudovanou.
---
Mam malicke plnobarevne displeje 0,96 palce, ktere by se daly pouzit na stanicni hodiny vcetne informacni tabule odjezdu a prijezdu.
Velmi by se mi libilo, kdyby se tam vypisovaly realne casy vlaku podle grafikonu. Ale je velky problem to tam nahrat pokazde jinak.
To by slo zabudovat jen pro domaci kolejiste.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Hodiny v Ziline

Příspěvekod zdeno » ned 23 říj, 2022 1:29 pm

dostal jsem objednavku na 11 ks hodin od KZM Zilina a KZM Lipt. Mikulas.
Protoze uz bylo vyrobeno pres 50 kusu, tak se to pomalu stava standardem.
Krabicka je Z-7A.
Proto sem dam Eagle navrhy a program v Bascom jazyku.
Bascom je do velikosti 4 kB FREE a teda ho muzete pouzit na programovani Attiny 2313.
Je tam obrovska podpora ruznych programatoru.

hodiny11x.jpg
Přílohy
hodiny.rar
(44.52 KiB) 88 krát
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Hodiny v Ziline

Příspěvekod fulda » sob 12 lis, 2022 2:11 pm

V hospodě probíhal obchod s s hodinami podle mého návrhu. (Jak známo, předměty navrhuji, ale nevyrábím).
Tak jsem udělal pár fotografií. Na první je vidět celý set - vpravo dole je "matiční" strojek s ovládacími tlačítky. Uprostřed jsou malé "panelové" hodiny. Tyhle jsou v krabičce pro volné pokládání, existuje i verze bez krabičky pro zástavbu do vlastního panelu. A ty největší jsou pro zavěšení na viditelné místo.
Když svítí červený rámeček, znamená to, že čas stojí.
20221110_200925.jpg


A pak ještě detail malých hodin. Ty mají na sobě 3 barevné LEDky. Zelená = čas jde 1:1, žlutá = čas jde rychle, červená = čas stojí.
20221110_200932.jpg
20221110_200932.jpg (108.81 KiB) Zobrazeno 2131 krát


Hodiny se zapojují jedny za druhé a je celkem jedno, kolik jich je v řadě za sebou.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Hodiny v Ziline

Příspěvekod zdeno » sob 12 lis, 2022 8:14 pm

co mi vadi, je nutnost tahat dalsi kable !!
U pevneho kolejiste to nevadi, ale u modulu je to dalsi komplikace pri stavbe a rozebirani.
Navic to nekdo a nekde musi skladovat, vozit, manazovat.
---
Moje hodiny si koupi kazdy majitel stanice a na setkani se pripoji na sbernici Loconet (X3) a je vymalovane.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků