Arduino - dálkové ovládání modulu

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Arduino - dálkové ovládání modulu

Příspěvekod Matys » pát 21 led, 2022 8:02 pm

Zdravím kolegové modleáři

Je to pár dní co jsem oprášil modul mého mini analogového TT kolejiště (ať se po těch mašinkách nemusím jen koukat a alespoň něco malinkého na svezení mám) a velice pomalu jsem na něm začal pokračovat. Vzhledem k tomu, že je neustále v hrubých plenkách je pořád spousta prostoru pro vlastní "seberalizování", tak jsem i malinko adaptoval myšlenku ovládání a namísto klasického pultíku budu realizovat dálkový ovladač a celý modul pod dohledem arduina.

Tady teď malinko odbočím. Ano, vím že existuje spousta různých možností v rámci digitalizace a provozu kolejiště na této bázi a ano, určitě by bylo jednodušší pořídit si hotové řešení, ale..... když mě tyhle blbůstky a "bastlení" prostě baví. Budou to 2 roky co jsem si pořídil první arduino, abych prostě zkusil co to umí a od programu na blikání s LED diodou už jsem se posunul malinko dál. Nooo...ono mě to duino bastlení chytlo nějak víc a vzhledem k tomu, že mě v práci platí za to, abych vymýšlel nové věci a produkty, tak po tom co i tam zjistili co to všechno umí a co jsem se s tím naučil, tak se mi z té zábavy vlastně stala i součást pracovního procesu. Snímání hodnot, přesné pohyby atd....zkrátka poznatky z domácího bastlení využívám v práci a obráceně. Navíc....v rámci vývoje občasi i něco zbyde, takže proč si chvíli nehrát s elektronikou i v rámci kolejiště.

Jaký je tedy záměr.
Modul jako takový bude mít pod svou správou arduino (asi bude stačit jedna Mega, možná nějaké to přidružené nano), které si bude hlídat a ovládat servo přestavníky, úseky a jejich napájení, částečně pozice vlaků, osvětlení, zvukovou stránku (staniční hlášení a ruchy) a všechny ty drobnosti s tím spojené.
Jen to nebude připojeno k pultu a ovládáno tlačítky, ale z dálkového ovladače, třeba z gaučíku :D

Základem ovladače bude 7" dotykový displej, kde v rámci GUI půjde ovládat dílčí úseky (části) jednotlivě nebo v rámci celků (vlakových cest nebo jiných funkčních modulů) a samozřejmě i samotná jízda vlaku(ů).

V jednotlivých částech mám poměrně jasno co, kde a jak bude potřeba realizovat, minimálně po stránce komponent, částečně i po stránce samotného programu a některé drobnosti už mám v rámci "pracovního" procesu i otestovatné (prostě už jsem je někde realizoval).

Potřeboval bych ale trochu nasměrovat v oblasti zvukového projevu. Jde mi o to, že jsem při věčném bádání v oblasti arduino vycytávek jednou narazil na zvukový modul dieselové lokomotivy na bazi arduina a asi jsem teď trochu lemra, ale nemůžu se teď pořád natrefit na tu správnou vychytávku. A jelikož pořád řeším i kupu jiných věcí, tak se raději nejříve zeptám zde chytřejších, zda toto už někdo náhodou neřešil nebo zda si nevybaví kde by se dalo toto řešení nalézt (ideálně alespoň s nástřelem kodu).
Potřeboval bych, prosím, alespoň nějak nasměrovat než začnu řešit finální podobu kódu a programu, protože vždycky, když si člověk řekně "jo to pak do kódu prostě jen přidám", tak to přidělá o hodně víc vrásek, než když je s tím počítáno hned od začátku (už třeba jen kvůli pinoutu).

Děkuji za případné popostrčení a připomínky :wink:
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Arduino - dálkové ovládání modulu

Příspěvekod prcek » sob 22 led, 2022 6:28 am

viewtopic.php?p=304608#p304608

Zvukový modul se poměrně nedávno zmiňoval zde.Ale bez kódu. Zeptal bych se nicků hopeter a hank61.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Arduino - dálkové ovládání modulu

Příspěvekod Matys » sob 22 led, 2022 8:20 am

Jo, zde jsem sledoval úspěšně snažení a výsledek vypadá opravdu krásně. Co se týče modulu v této podobě, tak to není takový problém. Přehrávání hudby a zvukových ukázek na základě impulsů je relativně v poho.
Mě jde spíše o řešení, kdy se má přehrávat zvuk samotné lokomotivy v závislosti na velikosti napětí na koleji s tím že by ho negenerovala samotná lokomotiva, ale modul jako takový.
Zkrátka klasický běh motoru.
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Arduino - dálkové ovládání modulu

Příspěvekod Zlámalík » pon 24 led, 2022 6:52 pm

A co takhle nahraný zvukový dekodér, který umí zvučit v analogu? Výhodou je, že bys tam měl od Jacka už plný průběh zvuku motoru.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků