Analogový ovladač

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Analogový ovladač

Příspěvekod patamatix » čtv 14 říj, 2021 7:51 pm

Ahoj, poradíte jaký koupit analogový ovladač. Analog proto, že hodlám stavět malý TT panel (málo místa) a digitál my přijde drahý pro pár kousků kolejí.
Děkuji
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod TomHrom » čtv 14 říj, 2021 10:51 pm

Zdar, já jsem dětem na malé kolejiště dal tohle: http://www.zajic.cz/zeleznice/regulator/pulsreg.html
Tomáš
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm


Re: Analogový ovladač

Příspěvekod workous » pát 15 říj, 2021 3:24 pm

Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod hank61 » pát 15 říj, 2021 5:18 pm

Pokud nepožaduješ pulsní regulaci, tak za pár korun třeba toto. Osobně vyzkoušeno a bez problémů. https://modelbazar.cz/trafo-piko-1/1019849
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod patamatix » pát 15 říj, 2021 5:54 pm

O co je pulsní regulace lepší ? (pamatuji jen trafo FZ 1) :D
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod jipol57 » pát 15 říj, 2021 6:36 pm

Lépe se s ním reguluje rychlost. Zvláště při pomalé jízdě, má motor dostatečnou sílu v tahu.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod Zlámalík » pát 15 říj, 2021 7:02 pm

Pulsní regulace ti umožní jet krokem, opravdu po milimetru (najíždět na vozy) při plné síle lokomotivy. Necukne při rozjezdu, můžeš se odplížit.
Ovladač viz tento odkaz umí navíc zátěžovou regulaci, takže drží shodnou rychlost do kopce i z kopce bez zásahu obsluhy (dělá se měřením napětí, které motor generuje v pauze mezi pulsy). Možná to nevyužiješ, ale uvádím pro úplnost.

Jestli jsi elektricky zručný, já si postavil tohle: https://tt120.zlamal.cz/pulsni-ovladac/
A pak se dá koupit řada pulsních regulátorů na Aliexpresu za pár šlupek, uvedené jsou pro stejnosměrné motory a 12 V napájení. Proud stačí 1 A, takže z uvedeného prakticky cokoliv. Doplníš jen přepínač směru.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod patamatix » pát 15 říj, 2021 7:18 pm

Jsem sice vyučen v elektrice, ale silnoproud a při hodině elektroniky jsem většinou chrápal :D , bohužel.
Děkuji za nasměrování :wink:
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod Pater » sob 16 říj, 2021 6:21 pm

hank61 píše:Pokud nepožaduješ pulsní regulaci, tak za pár korun třeba toto. Osobně vyzkoušeno a bez problémů. https://modelbazar.cz/trafo-piko-1/1019849

Ovladač Piko, na který odkazuješ má pulsní regulaci.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod hank » sob 16 říj, 2021 6:44 pm

patamatix píše:Jsem sice vyučen v elektrice, ale silnoproud a při hodině elektroniky jsem většinou chrápal :D , bohužel.


:lol:

Ohmův zákon a Kirchhoffovy zákony platí i pro pulsní ovládání. Nic jiného jako uživatel v analogu nepotřebuješ. A jestli jo, tak jako elektrikář nastuduješ. Ale dnes už je k mání dost předpřipravených udělátek (časové spínače, náhrady relátek, obvody pro napájení smyček a spousta jiných), která fungují jako černé skříňky, takže je dokážu používat i já, jinak přes elektriku a elektroniku beznadějný BFU. :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod patamatix » sob 16 říj, 2021 6:46 pm

No koukal jsem co je na trhu různých fajnových udělátek. To za mých mladých let nebylo :-)
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod Zlámalík » sob 16 říj, 2021 6:46 pm

Tak tedy jedna černá skříňka :D

DSCN2982m.JPG
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod patamatix » sob 16 říj, 2021 6:57 pm

Pěkná mašinka :D
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Analogový ovladač

Příspěvekod Trainmaniak » pon 18 říj, 2021 8:44 am

Zlámalík píše:Pulsní regulace ti umožní jet krokem, opravdu po milimetru (najíždět na vozy) při plné síle lokomotivy. Necukne při rozjezdu, můžeš se odplížit.
Ovladač viz tento odkaz umí navíc zátěžovou regulaci, takže drží shodnou rychlost do kopce i z kopce bez zásahu obsluhy (dělá se měřením napětí, které motor generuje v pauze mezi pulsy). Možná to nevyužiješ, ale uvádím pro úplnost.

Musím kolegu Zlámalíka opravit, ne vlastní vinou má v popisu nepřesnost. Zátěžovou regulaci ovladač už nemá. Mluvil jsem s autorem a ten mi řekl, že na popud modelářů ji tam nedává, že jim to vadilo. Jen zapomněl vyndat kus textu z popisu na webu. Ale když se tam teď dívám, je text oproti minulému týdnu upraven, nicméně významově je to pořád totéž. Vyplývá z toho, že tu regulaci má. Tak teď jsem z toho jelen...
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků