smyčka jako součást SN

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod Zlámalík » pát 17 zář, 2021 7:14 am

Taky bych to nekomplikoval. Dal bych senzor do spirály, jak píše MilošP, druhý na odjezd.
Vlak pojede ze spirály, hodí si výhybku a přepne polaritu pro vjezd, vjede do smyčky, zastaví (či ne). Při odjezdu druhý senzor na výjezdu přepne polaritu ve všech kolejích smyčky a současně přehodí výhybku na přímo. Cestou ven potká zase ten senzor ve smyčce, ale tím jen nastaví smyčku pro vjezd, to ničemu nevadí. Řešení jde provést s relé či s DCC, vyber si. Hlavně to nepřestřelit.
HonzuM prosím, aby přestal podsouvat svůj marketing kamkoliv, kde se objeví zkratka DR či MGP. Nevidím jiný důvod, proč by to měly být 4 smyčky, kromě Tvého zájmu na kšeftu. Sorry jako.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod Fox » pát 17 zář, 2021 7:41 am

Ano, jednoduché řešení je vždy nejlepší.
@belgarat - chápu problém, ale u mně se nic nestandardního neprojevilo.
Jinak: protože pro "velké" kolejiště používám program (iTrain), i v ručním režimu, kdy obrazovku používám vlastně jako kvazi-pult na přepínání výhybek apod., dnes bych už problém smyčky řešil jednoduchým přepínacím relé a naprogramováním logiky funkce (např. podle nastavení výhybky a k tomu třeba ještě rezervace bloku v příslušném směru - možností může být více). "relátková" logika je dobrá tam, kde se předpokládá čistě ruční provoz v DCC nebo pravěký analog :lol: ...
EDIT:
téma mně nakoplo k dalšímu prozkoumání programu iTrain a konečně jsem pochopil, proč je v definici bloků přímá možnost ovládat relé. Funguje tak, že pokud je blok "v klidu", relé má stav A. Pokud je blok rezervován, nebo obsazený z jednoho směru, relé má stav B. Program hlídá délku vlaku, takže blok je obazený, dokud ho poslední vůz neopustí. Podmínka pro smyčku je pouze ta, aby byl nejdelší vlak kratší, než je délka bloku. Možná to popisuji zmateně, ale funguje to.
Naposledy upravil Fox dne ned 19 zář, 2021 8:10 am, celkově upraveno 3
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod HonzaM » pát 17 zář, 2021 8:04 am

Zlámalík píše:HonzuM prosím, aby přestal podsouvat svůj marketing kamkoliv, kde se objeví zkratka DR či MGP. Nevidím jiný důvod, proč by to měly být 4 smyčky, kromě Tvého zájmu na kšeftu. Sorry jako.

Zkus si pořádně přečíst můj příspěvek, píšu tam o PM42, což je výrobek Digitraxu a s jeho prodejem nemám nic společného, pro svoje použití doma jsem si ho dovezl z USA a jeho dovoz nebo prodej v ČR bych rozhodně nedělal.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 17 zář, 2021 8:56 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod zdeno » pát 17 zář, 2021 9:10 am

HonzaM píše:Můžeš se přesvědčit, že zisk z mého prodeje stačí pokrýt náklady na připojení k internetu, nákup a provoz počítače, tiskáren. Nemám firemní auto (jezdím manželčiným), neplatím nájem, protože mám kanceláŕ ve vlastním o objektu, nevyplácím si mzdu. Opravdu si myslíš že je co závidět a podezřívat mne z nekalých úmyslů a praktik?

zajimave, ze ti ale nedela problem z toho obvinit druhe !!

citujem:
HonzaM píše:Bylo by fajn kdybys přestal kritizovat cokoli co jsi nevymyslel Ty
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod Ivan » pát 17 zář, 2021 10:06 am

ááá, máme tu další zaflákané téma debatami HonzaM vs. zdeno.

Pánové, nechcete si to už konečně začít řešit přes SZ?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod belgarat » pát 17 zář, 2021 10:12 am

Fox píše:@belgarat - chápu problém, ale u mně se nic nestandardního neprojevilo.

Tomu rozumim. Sam jsem mel roky detektor pripojeny az PO relatku (jak jsi navrhoval). Drobne zakmity detekce jsem pricital mikrovypadkum proudu a potlacil v SW (debounce 500-1000ms), zadny problem. Jenze pak jsem na to posadil Kocoura, ktery Edison vi proc nebyl detekovany ANI jednim usekem po celou dobu co prejizdel spoj smycka - normalni kolej. A protoze mi to rozhazovalo logiku, ktera zavisela na obsazeni, pidil jsem se po pricine. Po predratovani problem zmizel, domnivam se ze jedna o stejny pripad jako popisuje uz Lokopin. Akorat u mne mohl ten Kocour klidne i pomalu jet :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod zdeno » pát 17 zář, 2021 10:19 am

Ivan píše:ááá, máme tu další zaflákané téma debatami HonzaM vs. zdeno.
Pánové, nechcete si to už konečně začít řešit přes SZ?

Tak nech nepise chujoviny o tom jaky je dokonaly a ostatni mu krivdi !!
Zlamalik ma uplne stejny nazor.
Zajimave je, ze krizujes mne a ne Merhautove dristanice a pleveleni vlakna.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 17 zář, 2021 11:48 am

zdeno píše:
Ivan píše:ááá, máme tu další zaflákané téma debatami HonzaM vs. zdeno.
Pánové, nechcete si to už konečně začít řešit přes SZ?

Tak nech nepise chujoviny o tom jaky je dokonaly a ostatni mu krivdi !!
Zlamalik ma uplne stejny nazor.
Zajimave je, ze krizujes mne a ne Merhautove dristanice a pleveleni vlakna.

Zdeno sorry, ale vyčítáš svým odpůrcům, že nečtou: cituji
Ivan píše:ááá, máme tu další zaflákané téma debatami HonzaM vs. zdeno.

Zde jste zmíněni oba!!!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod zdeno » pát 17 zář, 2021 12:55 pm

Zdenek Valter píše:Zde jste zmíněni oba!!!

zase kritizujes jen mne !! Ja nejsem puvodce, ja jen reaguji.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod Ivan » pát 17 zář, 2021 1:07 pm

zdeno píše:
Ivan píše:ááá, máme tu další zaflákané téma debatami HonzaM vs. zdeno.
Pánové, nechcete si to už konečně začít řešit přes SZ?

Tak nech nepise chujoviny o tom jaky je dokonaly a ostatni mu krivdi !!
Zlamalik ma uplne stejny nazor.
Zajimave je, ze krizujes mne a ne Merhautove dristanice a pleveleni vlakna.


Ano, myslel jsem smutečně oba, jak píše výše Zdenek Valter.

Nechtěl jsem to více rozpitvávat, ale nuže.
HonzaM si tu i na můj vkus častěji než je zdrávo dělá reklamu, neboť téměř v každém vlákně kde je to možné, hned cpe své věci. Tím netvrdím, že výrobky, které prodává jsou špatné! MGP nepoužívám, neumím posoudit. Používám pro změnu DR5000, ale mám ji odjinud. Často pak cpe začátečníkovi zbytečně složitější řešení. A našlo by se toho více.

Zdeno, u tebe mi zas připadá, že zas čekáš kdy něco napíše, abys ho mohl nachytat a předvádět za každou cenu zas svou pravdu. Možná není od věci někdy prostě nereagovat.

Věřte, nechci vás ani jednoho urazit, ale když člověk vleze do vlákna elektro a DCC, tak je to protě přeplněno dohady (neříkám, že jen vás dvou) a je fakt problém najít relevantní informaci. Alespoň já to tak vidím, jako věčný eletro začátečník.

Tak a pojďme radši modelarit :wink:


EDIT nebude od věci, když to tu admin promaže či zamkne
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod zdeno » pát 17 zář, 2021 1:40 pm

Ivan píše:Zdeno, u tebe mi zas připadá, že zas čekáš kdy něco napíše, abys ho mohl nachytat a předvádět za každou cenu zas svou pravdu. Možná není od věci někdy prostě nereagovat.

Vis ono je to o tom, ze tomu opravdu rozumim a nepisem tu blbosti ako Honza a nikomu se nevnucujem.
Vsak si zkus sam postavit nejakou centralu a uvidis sam, co vsechno se musis naucit, aby si to dokazal.
During-Kruger teorem v plne parade.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod Rudolf » pát 17 zář, 2021 4:12 pm

Pánové, ukončete tu nesmyslnou debatu ...

Admin
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod prcek » pát 17 zář, 2021 4:19 pm

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dunning ... ger_effect

Je to Dunning - Kruger a je to o necem trochu jinem. Ve zkratce receno popisuje jak se u lidi meni sebehodnoceni schopnosti v nejakem oboru v zavislosti na objektivnich znalostech v danem oboru. Ten efekt, kdy ty bastlis centralu nejaky cas a jouda z hospody ti rekne, ze by to zmakl za polovinu, kdyz je to jen par soucastek a dratu.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod StandaR » čtv 09 pro, 2021 12:53 pm

Zdravím, s dovolením využiju tohle téma na nejspíš naprosto hloupou otázku, ale už je to hodně let, modelový svět se hoodně posunul a já sbírám znalosti pomalu zpět

Plánuji si SN ve velice podobném duchu, i když menší. Smyčka by byla jednosměrná pro usnadnění provozu, ten by byl v Digitálu. Při izolaci za první obloukovou výhybkou a přepínání celého SN, lokomotivám stojícím na SN je toto přepnutí takzvaně "jedno"?
Přílohy
SN_0.png
StandaR
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: smyčka jako součást SN

Příspěvekod sidlo » čtv 09 pro, 2021 1:07 pm

Nejenom stojícím, ale i jedoucím lokomotivám, a ne takzvaně, ale úplně jedno.

Pořád tady s tím otravuji, ale za nejlepší řešení považuji přepínat polaritu obyčejným dvoupólovým relé, které se přepíná v závislosti na poloze výhybky. Vedlejší efekt to má takový, že je to řádově levnější než tzv. profi řešení. Jak primitivní, ale jak účinné.

IMG-20211021-WA0000.jpg
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků