Hledání zkratu v lokomotivě

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Hledání zkratu v lokomotivě

Příspěvekod Rocky_MK » ned 21 bře, 2021 10:07 pm

Ahoj,
doufám, že nezakládám duplicitní téma, když jo, tak se nad to prosím povzneste.

Chci se zeptat, jaký je zhruba odpor vinutí elektromotorku v lokomotivách? Mám ve své TT 810 pětipólový motor neznámé značky (výrobce pojezdu p. Pavel Bártek), naměřil jsem něco mezi 30 - 50 ohmy (hodnota se neustálila) a ačkoliv se mi to zdá v pořádku, chci se zeptat, jestli je to plus mínus normální hodnota anebo příliš malá.
Teď jsem si nechával u Zejmiho osazovat dekodér pro trakci a osvětlení PeLi a ačkoliv dodnes vše fungovalo bez problémů, dnes jsem do světlometů zalepoval světlovody, večer jsem slavnostně osadil zpět spřáhla, nasadil kastli, umístil model na kolej a hned zkrat. Na koleji nic není, jiný model jezdí OK.
Na podvozku nikde nic, vše jsem zkontroloval a profoukl, jestli mi někam někde nezapadl kus nějakého vodivého bordelu. Teoreticky mi mohlo zatéct trochu vteřiňáku do desky s čelními a koncovými LED, ale nezdá se mi, že by zaschlý vteřiňák byl vodivý a navíc, zkrat nastává hned po přiložení na kolej, i když mám na Multimausu světla vypnutá a trakci na středové (stop) hodnotě.

Je mi jasné, že to může být kdekoli, ale i tak, umí mi někdo poradit či navést...? Děkuji :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Hledání zkratu v lokomotivě

Příspěvekod BohousP » pon 22 bře, 2021 8:52 am

Pokud máš zkrat i při vypnutém osvětlení a motorku, tipoval bych někde mezi sběrači a dekodérem. Lepidlo je nevodivé. Takže konektor dekodéru, vodiče, plíšky atd.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Hledání zkratu v lokomotivě

Příspěvekod Tomas Lebeda » pon 22 bře, 2021 9:28 am

Mám M153 postavený na stejném pojezdu s univerzální deskou od p.Zajíce (ESPečky) a dekodérem Lenz Standart+ V2.
Řešil jsem velmi podobný problém, kdy při postavení vozu na koleje došlo k detekci zkratu a odpojení centrály.
Problém se objevil až po nějaké době od sestavení, z počátku vše fungovalo v bezvadně.
V mém případě byl problém v dekodéru. Po výměně za nový dekodér vše funguje jak má.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Hledání zkratu v lokomotivě

Příspěvekod Pavel 152 » pon 22 bře, 2021 10:00 am

Nezkratuje Ti pružinka spřáhla? Teď momentálně nevidím pl. sp. Peli
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 421
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Hledání zkratu v lokomotivě

Příspěvekod Pavel 152 » pon 22 bře, 2021 10:19 am

Ještě jedna rada, dej to na analog(máš desku určitě s paticí) a zkus zda to jede. Jede li, hledej chybu jinde.
Odpor jsem zkusil a nejde mi mým levným měřákem změřit. Teď nevím jaký jsem tam dal motor, stříbrný Motrax bere 40-50 mA. Černý noname bere 70 mA(je silnější moment)
A neotočil jsi nápravy? Nedotýká se pl. spoj pláště motoru? Je spojen vodivě s dvojkolím přes hřídelky.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 421
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Hledání zkratu v lokomotivě

Příspěvekod Rocky_MK » pon 22 bře, 2021 8:55 pm

Jsem vůůůůl :oops: opravdu jsem měl otočené dvojkolí. Děkuji všem za rady.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Hledání zkratu v lokomotivě

Příspěvekod Davca » ned 11 dub, 2021 7:03 pm

Zdravím,
snad jen jako příklad k těm odporům ... ihned po umístění nového modelu stroje ř.312 od fy. Tillig na koleje docházelo u centrály z21 k indikaci zkratu. U druhého kousku nikoli, takže následovalo měření odporu u obou modelů. Model "vyhazující" napájení DCC to měl za 172 Ohmů, model jezdící za 1 550 Ohmů.

David
Davca
 
Příspěvky: 269
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků