Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » čtv 21 kvě, 2020 5:05 am

V posledních dnech řeším, zapojení skrytého nádraží. V MGP to vyřešili za mne :idea:
Plánoval jsem na obou koncích každé koleje udělat krátký úsek s detekcí obsazení, abych věděl, že mašina dojela přesně tam, kam má (obsadí úsek), ale nevěděl jsem, jak udělat, aby zastavila a nejela dál a potom jsem s konkrétním vlakem odjel ze správné koleje, po správně postavené vlakové cestě, když si nezapamatuju, co kde stojí. Já bych se s tím nějak popral, ale v případě syna by to asi bylo horší. Takhle sice pořád ještě půjde odjet s jiným vlakem, ale nerozříznu výměny na zhlaví. Ohlídat si tohle ve viditelném nádraží není problém, ale ve skryťáku je to horší.
Ono by to asi to asi šlo zapojit i tak aby to fungovalo i s automatickým zastavením před návěstidlem, jen by to spínalo úsek před návěstidlem, který je zapojený tak, aby vlak zastavil sám, tímhle by se to prostě přemostilo a vlak by jel dál. Ale to je jen nápad, jestli by to tak mohlo opravdu fungovat, nevím.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod Sandy » pát 22 kvě, 2020 6:36 am

To Jirkátor:
Ke každému Výhybkovému modulu MGP se dají připojit dva moduly Relé MGP (bratru za 160.-, teď asi více) se dvěma vstupy/výstupy. I s tím by se dalo pracovat.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Servodekodér a výhybkový dekodér

Příspěvekod HonzaM » pon 13 črc, 2020 12:16 pm

Doplnění informace k výhybkovému dekodéru a servodekodéru:
Na rozdíl od běžných dekodérů mají dekodéry MGP několik vlastností, které nejsou u dekodérů ovládajích výhybky obvyklé:
Přestavení výhybky lze vázat na splnění pěti pravidel. Ta musí být splněna buď současně (logika ANO), nebo alternativně (logika NEBO). Lze tak přestavení výhybky vázat na polohu jiné výhybky, obsazení nebo naopak neobsazení zvoleného úseku a podobně.
Výhybka může také pomocí funkce "spouště" (trigger) aktivovat jinou výhybku, třeba protější výhybku kolejové spojky. Je možné aktivaci přestavníku zpozdit proti povelu. Využít to lze například tak, že se na základě jediného příkazu nejprve zapne přejezdové výstražné zařízení, následně se jako v reálu spustí nejprve jedna závora a za okamžik druhá. To zpoždění je nastavitelné v řádu vteřin.
Dekodéry lze ovládat buď prostřednictvím LocoNetu, nebo přímo připojenými tlačítky, bez jakékoli další elektroniky. Přestavování lze uskutečnit buď tlačítkem (jeho stikem se výhybka přestaví do opačné polohy), nebo třeba páčkovým přepínačem, poloha páčky pak odpovídá poloze výhybky.
Součástí ervodekodéru je pět relé pro napájení srdcovek, není tedy nutné k servům instalovat mikrospínače. Pro pohodlí modeláře lze volit polaritu, není tedy nutné přemýšlet o tom, napětí které koleje má být na srdcovce v příslušné poloze jazyků a nastavit to dodatečně naprogramováním. Na dekodéru jsou svorky pro pohodlné připojení J-K pro napájení srdcovek. Toto J-K samozřejmě nijak nesouvisí s elektronikou dekodéru. Programování dekodérů se realizuje pohodlně pomocí aplikace v mobilu nebo tabletu, samozřejmě v češtině.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 10 srp, 2020 10:17 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Nové funkce návěstního dekodéru

Příspěvekod HonzaM » úte 28 črc, 2020 9:35 am

Návěstní dekodér má s nyní aktualizovaným fw dvě nové funkce, přejezdovou signalizaci a "stop" signál, vhodný například do skryťáku, umožní totiž ovládání relé, které na odjezdové straně umožní připojit ABC modul a znemožnit tak odjezd při nesprávně nastavené odjezdové cestě.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 10 srp, 2020 10:16 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Přejezd se závorkami a světelnou signalizací

Příspěvekod HonzaM » pon 10 srp, 2020 9:32 am

Pro kamaráda jsem řešil ovládání přejezdu se závorami. Jedná se o špičkové kolejiště a požadavky tomu odpovídaly:
Světelná signalizace, při zavírání přejezdu musí předcházet spuštění závor.
Z každé strany dvě závory, levá a pravá, nejprve se po uplynutí doby od změny světelné signalizace spouští pravá, následně levá. Při zavírání je pořadí opačné, nejprve se otevírá levá, následně pravá.
Pro ovládání slouží jediné tlačítko nebo přepínač, případně lze místo tlačítka použít automatické ovládání prostřednictvím detekce obsazení.
Popis řešení mohu poskytnout, po instalaci bude zveřejněno včetně video na http://www.1ku160.cz.
Naposledy upravil HonzaM dne stř 12 srp, 2020 5:29 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod jirkah » úte 11 srp, 2020 5:20 pm

Tak to mě zajímá a budu to určitě sledovat .
Jirka
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » stř 12 srp, 2020 5:20 am

Tak to jsme dva. Pořád řeším, jestli příjezdovou silnici k nádraží vést přes nadjezd a ušetřit si tak řešení problému se zapojením přejezdu, nebo místo nadjezdu udělat přejezd, který je na kolejišti vždy zajímavý prvek.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP - zvláštní funkce servodekodéru

Příspěvekod HonzaM » ned 04 říj, 2020 7:58 am

Servodekodér MGP má zajímavou funkci - využívá způsob řízení serva v kombinaci s obousměrností LocoNetu. Dekodér může vyhodnotit když servo opustilo výchozí polohu a když dosáhlo koncovou polohu, tuto informaci po LocoNetu odeslat do panelového dekodéru a indikovat tak na panelu polohu výhybky, aniž by bylo nutné k tomuto účelu instalovat k servu mikrospínač. Tento způsob detekce polohy navíc umožňuje v případě řadičů indikovat na panelu jako u reléovky i fakt, že je výhybka ve stavu přestavování.
Mikrospínač není zapotřebí ani pro napájení srdcovky, protože dekodér má pro každou z pěti výhybek relé, reagující na polohu výhybky. K servům je dodáván i držák s ovládací strunou pro pohyb jazyků odpadá tedy další důvod odrazující od použití serv, nutnost řešit jejich mechanické uchycení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP - zvláštní funkce servodekodéru

Příspěvekod zdeno » ned 04 říj, 2020 8:43 am

HonzaM píše:Servodekodér MGP má zajímavou funkci - využívá způsob řízení serva v kombinaci s obousměrností LocoNetu.

moje vykuchane serva to maji zabudovane z principu, dokonce pouzivaji pakety B1 na oznameni dokonceni prikazu.
Jakym zpusobem oznamuje MGP ukonceni prikazu a jak byl vykonan ??
Tim myslim, ze ci komunikuje podle normy, anebo to dela jinak ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP - zvláštní funkce servodekodéru

Příspěvekod Jirkátor » ned 04 říj, 2020 1:54 pm

zdeno píše:Jakym zpusobem oznamuje MGP ukonceni prikazu a jak byl vykonan ??
Tim myslim, ze ci komunikuje podle normy, anebo to dela jinak ??

Zdeno, už pár měsíců používám MGP a serva na cvičném "kolejišti" a podobnou otázku jsem nikdy nepotřeboval řešit. Prostě stisknu počáteční a koncové tlačítko a výhybky se přestaví. Vždycky a bez zaváhání, bez jediné výjimky a věř mi, že to zkoušíme opravdu často. Informace o tom je do sítě odeslána. Víc vědět nemusím a i kdybych to věděl, nevím, co bych si s tou informací počal.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP - zvláštní funkce servodekodéru

Příspěvekod HonzaM » ned 04 říj, 2020 2:48 pm

zdeno píše:Jakym zpusobem oznamuje MGP ukonceni prikazu a jak byl vykonan ??
Tim myslim, ze ci komunikuje podle normy, anebo to dela jinak ??

Standardní LocoNet messages.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » ned 04 říj, 2020 3:49 pm

ad Jirkator:
myslim, ze to pouzivas naslepo, teda netusis, co se tam deje. Vlastne to ani nepotrebujes. :D
---
ad HonzaM:
teda to nevis a jen sem pises vseobecne fraze.
Jinak nexistuje paket Loconet o tom, ze je prestavnik v pohybu, to si si jen vycucal z palce u nohy.
Existuje jen prikaz na prestaveni a informace o ukonceni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » ned 04 říj, 2020 4:20 pm

zdeno píše:ad Jirkator:
myslim, ze to pouzivas naslepo, teda netusis, co se tam deje. Vlastne to ani nepotrebujes. :D

Přesně tak. A měl bych? Mně stačí vědět, že to funguje tak, jak má. Jestli a zda vůbec si to po drátech posílá nějaké pakety a jaké to jsou, je mi úplně jedno a myslím si, že 96% normálních uživatelů to má stejně. Taky nevím, jak funguje kalkulačka, stačí mi, že správně počítá. :D

P.S.: Mohla by být doba mezi příkazem k přestavení a zprávou o dokončení, považována za dobu přestavování a být s tím tak nakládáno.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod belgarat » ned 04 říj, 2020 4:49 pm

Jirkator: to, ze to Ty nepotrebujes, neznamena, ze to neni uzitecna informace. Pokud jsi rozhodnuty pouzivat JENOM komponenty MGP a nikdy nic jineho (ani rizeni pocitacem) - jsi v pohode. Jestli MGP pouziva 'standardni' zpravy (pokud existuji, a pokud je to mozne), nebo vymysli neco "sveho" je dulezite pro ty, co chteji, nebo museji kombinovat komponenty ruznych vyrobcu.

No - a zdeno je vyrobce, tak na tu otazku asi pripadl jako prvni :) ale nemene zajimave je to i pro uzivatele ... kdyz to HonzaM pise, tak je dobre vedet i ten zbytek: jestli se jedna o vec co mohou vyuzit jen MGP, nebo se "nejak" vtesnali do nejaeho standardu a "zajimava funkce" je pouzitelna obecne.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » ned 04 říj, 2020 4:56 pm

zdeno píše:ad Jirkator:
myslim, ze to pouzivas naslepo, teda netusis, co se tam deje. Vlastne to ani nepotrebujes. :D
---
ad HonzaM:
teda to nevis a jen sem pises vseobecne fraze.
Jinak nexistuje paket Loconet o tom, ze je prestavnik v pohybu, to si si jen vycucal z palce u nohy.
Existuje jen prikaz na prestaveni a informace o ukonceni.

Nikdy jsem netvrdil že existuje LocoNet paket o tom že je přestavník v pohybu. Jako normu (tedy na co) jsi měl na mysli? Pokládej jasné otázky, pak dostaneš jasné odpovědi. A ptej se
výrobce, nejsem prodejce ani technický zástupce, není tedy důvod abych tyto informace měl.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 04 říj, 2020 5:04 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků