Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » ned 05 led, 2020 6:50 am

JOHNZ píše:lajblt: Ja by som si dovolil tvrdiť, že to možné je (v prípade, že sa napája DC), stačí medzi dekodér a prestavník vložiť na oba vstupy diódu (napr. 1N4007), ktorá práve vytvoreniu takéhoto spojenia zabráni. Inak človek by myslel, že niečo také má komerčne predávaný dekóder ošetrené.

Musíš se na to dívat v souvislostech. To, co navrhuješ, by se hodilo pokud by přestavník MP5 neumožňoval dvoudrátové připojení pro přestavování změnou polarity (stejně jako želva), pro což jsou dekodéry jako například MTB Switch 5 konstruovány. Pro to řešení co uvádíš by bylo třeba kromě instalace dvou diod vést z dekodéru třetí vodíč. Jistě uznáš, že je logičtější využít dvoudrátové připojení, které MP5 na rozdíl od MP1 umožňuje.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod JOHNZ » ned 05 led, 2020 2:23 pm

HonzaM: O videní v súvislostiach je aj to, že MP5 LZE zapojiť aj trojvodičovo. Či to niekto potrebuje, je už potom na ňom.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » ned 05 led, 2020 2:51 pm

JOHNZ píše:HonzaM: O videní v súvislostiach je aj to, že MP5 LZE zapojiť aj trojvodičovo. Či to niekto potrebuje, je už potom na ňom.

Těmi souvislostmi mám na mysli že by sis měl všimnout čeho se diskuze tomto vláknu nazvaném MGP týká - jedná se o připojení MP5 k výhybkovému dekodéru MGP switch 5 a u něj by to trojvodičové připojení s diodami které bys musel použít by dělal jen blázen, když má k dispozici to dvouvodičové zapojení. Pokud chceš, založ vlákno MP5 a tam prezentuj své myšlenky týkající se toho přestavníku.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod JOHNZ » úte 07 led, 2020 6:24 pm

HonzaM: Zbytočne to rozpitvávaš. Môj príspevok bol len reakcia na to veľké NELZE v príspevku od lajblta. To nie je pravda, LZE, aj keď sa to úplne neoplatí. Nič viac za tým fakt hľadať nemusíš. Tak kľud. :wink:

(môže to tu náhodou využiť aj niekto, kto MGP vôbec nemá, napr. ak ho sem zaveje Google pri hľadaní problémov s pripojením MP5 k niečomu úplne inému)
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: MGP

Příspěvekod radula63 » úte 07 led, 2020 10:01 pm

JOHNZ píše:lajblt: Ja by som si dovolil tvrdiť, že to možné je (v prípade, že sa napája DC), stačí medzi dekodér a prestavník vložiť na oba vstupy diódu (napr. 1N4007), ktorá práve vytvoreniu takéhoto spojenia zabráni. Inak človek by myslel, že niečo také má komerčne predávaný dekóder ošetrené.


ANO, i tato verze je možná - zapojit do vstupu na pozici 1 i 2 diodu. Proč není uvnitř MP5? Odpověď je jednoduchá. Nikoho nenapadlo při vymýšlení tohoto přestavníku, že některý ovládací prvek toto nebude mít ošetřeno, že má buď ovládací výstup sepnutý nebo rozepnutý, ne, že se na něm mění polarita (mluvím o trojvodičovém řízení) . MP1 se na třívodičovém zapojení zapojuje + na COM a - na poz1 nebo poz2. U MP5 je možno zapojit na COM + a na poz1 nebo 2 -, ale i obráceně na COM - a na poz1 nebo poz2 + . Proto nemohou být diody co popisuješ ty být uvnitř. Zapojíš je vně přestavníku podle polarity napětí kterou použiješ.

Právě i díky jevu během přestavování (propojení obou vstupů) není možno spojit dva přestavníky MP5 paralelně ( či MP5 a MP1 ). Doběhne-li jeden dříve do koncové polohy než druhý, jede zas zpět. Prostě se začnou hádat do doby než oba dojedou do některé koncové polohy. Tam je také nutno zapojit k přestavníku MP5 ke vstupům diody.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » úte 07 led, 2020 11:08 pm

radula63 píše:Nikoho nenapadlo při vymýšlení tohoto přestavníku, že některý ovládací prvek toto nebude mít ošetřeno, že má buď ovládací výstup sepnutý nebo rozepnutý, ne, že se na něm mění polarita (mluvím o trojvodičovém řízení)

Přestavník MP1 byl zřejmě vyvinut se zaměřením na přestavování mechanickým přepínačem nebo dekodérem poskytující obdobně fungující výstup, zatímco dekodér MGP je konstruován prioritně pro použití s přestavníkem nejrozšířenějším mezi modularskou komunitou sdruženou ve FREMO, Tortoise (“želva”) která se přestavuje změnou polarity (stejně jako přestavníky Kato, Hoffmann). Konstruktéři MTB si zřejmě uvědomili potenciální odbyt přestavníků pracujících na principu změny polarity, aby je mohli nabídnout uživatelům dekodérů pracujících na tomto principu a MP5 proto vybavilo možností ovládání změnou polarity. Dekodér MGP umožňuje i použití impulsních dekodérů není dekodérů jako například MP1, v dekodéru MP5 je ale velmi specifické zapojení, které po dobu pohybu z jedné polohy do druhé propojí ovládací svorky Pos1 a Pos2 a konstruktéry zřejmě je nenapadlo, že když přestavník má svorky určené pro připojení k dekodéru ovládajícímu změnou polarity, připojí ho někdo místo toho na svorky Pos1 a Pos2. Lze diskutovat o tom zda je chyba na straně MTB, protože v návodu MP5 neuvedl že se tento přestavník nesmí připojit k dekodéru pracujícím na principu změny polarity na svorky Pos1 a Pos2, ale pouze na svorky M a COM, nebo na straně MGP, když v návodu neměli upozorněni jak se má připojit MP5 (nyní už to v návodu doplněno je).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » úte 21 led, 2020 9:18 am

Vážení členové tohoto diskusního fóra, rád bych si ujasnil co je možno považovat za nedovolenou reklamu a jak umožnit technické informace o zajímavých produktech. Před časem jsem na modelářském setkání FREMO viděl zajímavé zařízení. Protože mne zaujalo, koupil jsem prvky tohoto zařízení a osobně si ho vyzkoušel. Když se o něm dovědělo několik zájmců, pořídili si některé prvky a shledali to zařízení zajímavým a prakticky ho použili. Jeden ( možná i jiní) si ho dovezli přímo od výrobce, dalším jsem několik prvků dovezl. Nejsem ale prodejcem, nemám na to e-shop a jde mi primárně o informaci pro české modeláře, jimž to může značně usnadnit konstrukci kolejišť. Nijak nikomu nebráním aby si to koupil přímo od výrobce nebo abych měl výhradní právo na prodej. Prosím tedy admina o vyjádření zda je přípustné zde o technických vlastnostech informovat, a rád bych také věděl zda je o tyto informace zájem. Myslím že by bylo škoda tyto informace nezprostředkovat jen proto, že někomu asi vadí představa, že bych to začal prodávat a nedej bože bych z toho měl zisk. Doufám že se admin vyjádří, zda a jakou formou jsou tyto informace v této diskuzi přípustné a co už by byla nedovolená reklama. Upozorňuji, že jsem nikdy nepsal o tom že je to nejlepší zařízení na světě a všechno ostatní je špatné. Jistěže i toto zařízení má některé nedostatky, to by ale měli posoudit modeláři. Ptám se tedy účastníků fóra - chcete informace, nebo si nepřejete abych o tom psal?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod BohousP » úte 21 led, 2020 9:44 am

Určitě jsou technické informace vhodné. A vůbec bych nebránil i informacím o místě prodeje (web) a případně i cenách. Snad každý modelář pochopí, co je informace a kde začíná marketing.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MGP

Příspěvekod Trixt » úte 21 led, 2020 10:41 am

Nechci, aby se téma MGP změnilo na diskuzi o reklamě, proto by se příspěvky na téma 'co je povoleno' měly přesunout někam do pokecu. Jinak osobně jsem rád za každou technickou informaci. Dokonce mně nevadí, pokud ji sem vkládá výrobce nebo prodejce. Moje hlava si pak již přefiltruje, kdy je to spíše reklama než technická informace nebo zkušenost uživatele.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » úte 21 led, 2020 12:13 pm

BohousP píše:Určitě jsou technické informace vhodné. A vůbec bych nebránil i informacím o místě prodeje (web) a případně i cenách. Snad každý modelář pochopí, co je informace a kde začíná marketing.

Díky za názor. Mrzelo mne to napadání, ale jak pšíšeš, rozumný modelář pochopí co jsou pro něj užitečné informace a nikdo ho nenutí to kupovat ode mne ani mým prostřednictvím. Kdo nechce ať to nečte, já nikoho neovlivňuji a nebudu přemlouvat že by to měl koupit nebo že je cokoliv špatné. Pokud budou věcné technické dotazy, rád je zodpovím. Dost technických informací je na našem webu http://www.1ku160.cz, další tam budu dávat postupně. Je samozřejmě možné se mne ptát prostřednictvím SZ nebo mailu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » stř 22 led, 2020 12:13 pm

Vážení účastnící diskuze, nechci aby toto vlákno bylo propagací a vychvalováním MGP, očekával jsem věcnou debatu, v níž účastníci uvedou v čem vidí jiná (a třeba lepší), to modeláři ocení. Výkřiky typu jako napsal MiG do vlákna k řešení skrytých stanic, abych neotevíral nové vlákno, když existují i jiné možnosti - takový příspěvek žádnému modeláři nepřinese žádnou relevantní informaci. Očekával bych že popíše další možnosti řešení, vysvětlí v čem je považuje za lepší nebo výhodnější, a ponechá na diskutujících aby popsané varianty posoudili, k tomu je ale potřebují informace. Jedná se o diskuzi, která má dskutujícím umožnit získání informací, umožní ptát se na případné nejasnosti. Příspěvky typu piš to jinam nebo neotravuj s tím žádnému modeláři nepomohou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod belgarat » stř 22 led, 2020 1:05 pm

@HonzaM: Nechtel jsem psat, ale kdyz jinak nedas - souhlasim s MIGem. Nove vlakno, ktere jsi zalozil neobsahuje ZADNE informace, je to typicky reklamni letak: Mame neco noveho, uzasneho, bezte na nase stranky. A navic je mimo vlakno venovane primo MGP. Kdybych chtel bych hnusny, reknu ze to je dalsi typicky reklamni chovani: vytapetovat na miste, ktere neni jeste "okoukane".

Nemas takove pleveleni zapotrebi, a vyrobky MGP take ne.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » stř 22 led, 2020 2:16 pm

belgarat píše:@HonzaM: Nechtel jsem psat, ale kdyz jinak nedas - souhlasim s MIGem. Nove vlakno, ktere jsi zalozil neobsahuje ZADNE informace, je to typicky reklamni letak: Mame neco noveho, uzasneho, bezte na nase stranky. A navic je mimo vlakno venovane primo MGP. Kdybych chtel bych hnusny, reknu ze to je dalsi typicky reklamni chovani: vytapetovat na miste, ktere neni jeste "okoukane".

Nemas takove pleveleni zapotrebi, a vyrobky MGP take ne.

Jenže ono by nové informace obsahovat mohlo, kdyby je tam Miloš vložil místo věty "protože to, co je v názvu vlákna jde zajistit i jinými výrobky". Do vlákna MGP nikdo takové informace vkládat nebude a kde tedy si je mají začínající modeláři najít?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod Sandy » čtv 23 led, 2020 8:02 am

HonzaM píše:
belgarat píše:@HonzaM: Nechtel jsem psat, ale kdyz jinak nedas - souhlasim s MIGem. Nove vlakno, ktere jsi zalozil neobsahuje ZADNE informace, je to typicky reklamni letak: Mame neco noveho, uzasneho, bezte na nase stranky. A navic je mimo vlakno venovane primo MGP. Kdybych chtel bych hnusny, reknu ze to je dalsi typicky reklamni chovani: vytapetovat na miste, ktere neni jeste "okoukane".

Nemas takove pleveleni zapotrebi, a vyrobky MGP take ne.

Jenže ono by nové informace obsahovat mohlo, kdyby je tam Miloš vložil místo věty "protože to, co je v názvu vlákna jde zajistit i jinými výrobky". Do vlákna MGP nikdo takové informace vkládat nebude a kde tedy si je mají začínající modeláři najít?


Honzo, mně tady bylo založeno téma "Ovládání stanic". :roll:
Původně jsem myslel, že tam přes zimu budu vkládat zážitky ze staveb ovládání MGP verzus klasické TCO z pohledu úplného začátečníka . Ale osud si vzal do hlavy, že se budu věnovat něčemu jinému a tak to téma spí....
Tam by se klidně dalo pokračovat.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » čtv 23 led, 2020 8:38 am

Servodekodér (totéž platí i pro dekodér pro klasické přestavníky) posílá po LocoNetu aktuální stav výhybky, dosavadní testy potvrdily že je tato informace zachována i po vypnutí a následném zapnutí a je dostatečně spolehlivá. Dekodér má pět vstupů, které lze použít buď pro přímé ovládání výhybek, nebo pro přenos detekce obsazení. Dekodér umožňuje naprogramovat cesty obsahující až šest výhybek a programovat závislosti, například zamezit přestavení výhybky pokud by vedla na obsazenou kolej. Pro ovládání i zpětné hlášení slouží kablík LocoNetu, který může být společný pro všechny výhybky na zhlaví nebo v celé stanici. Pro funkci dekodéru není potřeba mít digitální centrálu. Ovládat jednotlivé výhybky je možné také volbou jejich adres třeba Multimausem připojeným k DR5000 nebo třeba TrainControllerem. Případné dotazy po mailu nebo SZ, ať to tady neplevelíme.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků