Arduino - S88

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Arduino - S88

Příspěvekod belgarat » čtv 18 říj, 2018 8:38 am

Cau,

prosim napadla mne takova pitomost ale neco urcite prehlizim. "standardni" konstrukce S88 modulu (Fulda, DCC koleje, DCC doma) vypada tak, ze ma 1x IO 4014, 2x IO 4044, nejake pull up odpory z detektoru. Ale kdyz misto toho pichnu Arduino Pro Mini, tak:
- stradac 4044 muzu vyhodit
- misto 4014 bude shift-ovat arduino
- pull-up odpory ma vestavene
Ty tranzistory na vystupu asi moc nenahradim.
Cena za jedno Pro Mini je ~35 korun coz je +- srovnatelne (18 + 2*9), min der a navic muzu Arduino instruovat stran hystereze (drobne vypadky na detektoru potlacit).

Proc je vyhodnejsi stavet moduly z "diskretnich" soucastek ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - S88

Příspěvekod MiG » čtv 18 říj, 2018 8:53 am

belgarat píše:Cau,
Proc je vyhodnejsi stavet moduly z "diskretnich" soucastek ?

Nemusí se programovat. Třeba. :-)
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Arduino - S88

Příspěvekod sidlo » čtv 18 říj, 2018 9:01 am

Tvrdím, že největší překážkou pro domácí bastlení je výroba desky.
Nikdo nenamaloval desku pro výrobu. Kdyby byla dostupná jako např. od DCCkoleje, tak by se to používalo více.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Arduino - S88

Příspěvekod fulda » čtv 18 říj, 2018 9:17 am

belgarat píše:Cena za jedno Pro Mini je ~35 korun

Srovnáváš cenu osazeného produktu se svorkovnicema, konektorama s cenou jedné součástky.
pokud napíšu, že 4014 stojí 9,- a 4044 stojí 10,-, tak mám cenu 29,- a to je méně než 35,- :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino - S88

Příspěvekod vvitty » čtv 18 říj, 2018 10:44 am

belgarat píše:Cau,

prosim napadla mne takova pitomost ale neco urcite prehlizim. "standardni" konstrukce S88 modulu (Fulda, DCC koleje, DCC doma) vypada tak, ze ma 1x IO 4014, 2x IO 4044, nejake pull up odpory z detektoru. Ale kdyz misto toho pichnu Arduino Pro Mini, tak:
- stradac 4044 muzu vyhodit
- misto 4014 bude shift-ovat arduino
- pull-up odpory ma vestavene
Ty tranzistory na vystupu asi moc nenahradim.
Cena za jedno Pro Mini je ~35 korun coz je +- srovnatelne (18 + 2*9), min der a navic muzu Arduino instruovat stran hystereze (drobne vypadky na detektoru potlacit).

Proc je vyhodnejsi stavet moduly z "diskretnich" soucastek ?


Jestli to nebude tim ze "standardni" konstrukce je z dob kdy zadne Ina neexistovala a nahrada obvodu za 30.- obvodem za 35.- kam jeste navic nekdo musi napsat program a odladit ho aby fungoval i mimo jeho stul neni tak super :-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Arduino - S88

Příspěvekod belgarat » čtv 18 říj, 2018 11:16 am

vvitty píše:zadne Ina neexistovala a nahrada obvodu za 30.- obvodem za 35.- kam jeste navic nekdo musi napsat program a odladit ho aby fungoval i mimo jeho stul neni tak super :-)

No ;) za sebe se mi lepe paji 2 dutinkove listy pro zasunuti arduina nez ty jednotlive soucasky (odpory, patice). Prodejni scenar jsem vubec neuvazoval. Software asi velky problem nebude, kdyz Sidlo-IR-detektor funguje, ze ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - S88

Příspěvekod vvitty » čtv 18 říj, 2018 11:35 am

Ja nenapsal ze je SW neprekonatelny problem. Ale je to prace navic aniz by na druhe strane byla nejaka kompenzace nebo podstatna vyhoda. Pro hromadnejsi osazovani - treba v klubu nebo na vetsi kolejiste - vidim jako jednodussi nahrnout na desku pastu, zapect a mit hotovo nez osazovat dratove soucastky, ale to je veci moznosti kazdeho.

=> nevidim nic co by branilo pouzit Ino misto logickych hradel, jen to bude vyzadovat zapojit tvurci schopnosti na navrh schematu, plosnaku a SW.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Arduino - S88

Příspěvekod belgarat » čtv 18 říj, 2018 11:46 am

vvitty píše:=> nevidim nic co by branilo pouzit Ino misto logickych hradel, jen to bude vyzadovat zapojit tvurci schopnosti na navrh schematu, plosnaku a SW.


Fajn. Obaval jsem se horsiho zaseku.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - S88

Příspěvekod fulda » čtv 18 říj, 2018 12:39 pm

tak ono těch procesorových S88 existuje celá řada. Sám jsi tuším někde narazil na to, že v popisu S88 je definovaná maximální rychlost s odkazem na omezení procesorových rozhraní.

Pokud chceš větší omezení, tak to je napěťový rozsah. Pro S88 je povoleno pracovní napětí a signálová logika 12V s krátkou poznámkou o dlouhých vedeních. To bohužel není přípustné pro ňuníno, takže procesorové S88 mají vždy poznámku, že jsou pouze pro 5V logiku.

Například pokud použiji tvé počítání ceny, tak PIC16F15323 stojí 17Kč v kusových sériích.

Příklad:
S88_32_1.jpg
S88_32_1.jpg (69.81 KiB) Zobrazeno 4892 krát

druhej příklad:
as88_2v50.jpg
as88_2v50.jpg (92.43 KiB) Zobrazeno 4890 krát
Naposledy upravil fulda dne čtv 18 říj, 2018 12:49 pm, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino - S88

Příspěvekod vvitty » čtv 18 říj, 2018 12:45 pm

fulda píše:Pokud chceš větší omezení, tak to je napěťový rozsah. Pro S88 je povoleno pracovní napětí a signálová logika 12V s krátkou poznámkou o dlouhých vedeních. To bohužel není přípustné pro ňuníno, takže procesorové S88 mají vždy poznámku, že jsou pouze pro 5V logiku.


To jsem ani neuvadel protoze je to jednoduse resitelne par driskretnimi soucaskami - nebude nutne pajet par pull up odporu a misto toho se objevi par seriovych odporu, diod a mozna jeden tranzistor :-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Arduino - S88

Příspěvekod fulda » čtv 18 říj, 2018 12:53 pm

vvitty píše:
fulda píše:Pokud chceš větší omezení, tak to je napěťový rozsah. Pro S88 je povoleno pracovní napětí a signálová logika 12V s krátkou poznámkou o dlouhých vedeních. To bohužel není přípustné pro ňuníno, takže procesorové S88 mají vždy poznámku, že jsou pouze pro 5V logiku.


To jsem ani neuvadel protoze je to jednoduse resitelne par driskretnimi soucaskami - nebude nutne pajet par pull up odporu a misto toho se objevi par seriovych odporu, diod a mozna jeden tranzistor :-)

Nebo malej modulek konvertoru úrovní? Ty jsou na arduinu oblíbené :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino - S88

Příspěvekod belgarat » čtv 18 říj, 2018 1:28 pm

vvitty píše:
fulda píše:Pokud chceš větší omezení, tak to je napěťový rozsah. Pro S88 je povoleno pracovní napětí a signálová logika 12V s krátkou poznámkou o dlouhých vedeních. To bohužel není přípustné pro ňuníno, takže procesorové S88 mají vždy poznámku, že jsou pouze pro 5V logiku.


To jsem ani neuvadel protoze je to jednoduse resitelne par driskretnimi soucaskami - nebude nutne pajet par pull up odporu a misto toho se objevi par seriovych odporu, diod a mozna jeden tranzistor :-)


Hura ;) mozna se konecne dostavame k jadru pudla. Nicmene, ktera z central (Nano-X, DR5000, ...) pracuje s 12V signalovou logikou ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - S88

Příspěvekod fulda » čtv 18 říj, 2018 2:52 pm

belgarat píše:Hura ;) mozna se konecne dostavame k jadru pudla. Nicmene, ktera z central (Nano-X, DR5000, ...) pracuje s 12V signalovou logikou ?
Märklin jsi procházel? Já se v něm trochu těžko orientuji, on má staré (6088) a nové (60880) produkty a mezi nimi S88 Link 60883 na propojení.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino - S88

Příspěvekod Pater » sob 19 led, 2019 9:06 am

belgarat píše:Cau,

prosim napadla mne takova pitomost ale neco urcite prehlizim. "standardni" konstrukce S88 modulu (Fulda, DCC koleje, DCC doma) vypada tak, ze ma 1x IO 4014, 2x IO 4044, nejake pull up odpory z detektoru. Ale kdyz misto toho pichnu Arduino Pro Mini, tak:
- stradac 4044 muzu vyhodit
- misto 4014 bude shift-ovat arduino
- pull-up odpory ma vestavene
Ty tranzistory na vystupu asi moc nenahradim.
Cena za jedno Pro Mini je ~35 korun coz je +- srovnatelne (18 + 2*9), min der a navic muzu Arduino instruovat stran hystereze (drobne vypadky na detektoru potlacit).

Proc je vyhodnejsi stavet moduly z "diskretnich" soucastek ?

S88_ardu.JPG

Tak jsem to zkusil navrhnout a odzkoušet (zatím na stole). Použil jsem software z https://rudysmodelrailway.wordpress.com/software/.
Tranzistory na výstupu nejsou potřeba, ale pull-up odpory jsem přidal.
Každopádně při výrobě samo-domo je to méně pracné. Klasiscká deska pro 8 vstupů bez detekce má 141 děr, arduino pro 16 vstupů 119 děr, takže pro 16 vstupů ardu vrtám o (282-119) 163 děr méně.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Arduino - S88

Příspěvekod Pater » úte 22 led, 2019 10:41 am

detect_1.JPG

Vyrobil jsem pro S88 několik desek detekce podle Zdena. I když autor na svých stránkách tvrdí, že tato detekce není použitelná pro analog, nedalo mi to a zkusil jsem to. Kupodivu tato detekce funguje i na PWM, při regulátoru vytočeném na nulu (frekvence PWM asi 15kHz). Při stejnosměrném napájení (ne PWM) samozřejmě fungovat nebude.
Rudys.zip
(226.94 KiB) 181 krát
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků