Signalizace stavu vyhybek

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod tomashlava » čtv 07 pro, 2017 3:50 pm

Poprosil bych o radu, chtěl bych si na panelu vyrobit signalizaci stavu nastavení vyhybek, použit červenou a zelenou LEDku, ale napadlo mne, jestli nemá někdo v tomto zkušenost s dvoubarevnou zelenočervenou LEDkou ? Je možné takovéto řešení ? Ledky bych upevnil do takových kovových držáků Díky.
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod amirinda » čtv 07 pro, 2017 4:19 pm

tak volba je asi na tobě, a co by měla ta červená/zelená ukazovat?

Edit: mě se třeba líbí tohle, aby ledky zobrazovaly "cestu":
https://www.youtube.com/watch?v=PMvOHzG3gdQ
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod tomashlava » čtv 07 pro, 2017 4:49 pm

No zelená LEDka by byla ve stavu, kdy vyhybkou může vlak projet, červená ve stavu, kdy mi to vykolejí, ptám se proto, jestli někdo nemá zkušenost s těmi dvoubarevnými LEDkami. Je to LEDka se třemi vývody, prostřední je společný, pravý a levý vývod potom na barvy.Nemám s tím zkušenost, tak se raději zeptám.. a taky nevím, na který vývod z LEDky použít odpovídající rezistor.
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod dudlifuk » čtv 07 pro, 2017 4:58 pm

ja som si vytvoril ovladaci panel vyslovene ako analogovy, s tym ze stav vyhybiek sa zobrazuje dvojferabnou ledkou cervena/zelena. Pre amirindu zelena volno, cervena stop. Povodne boli zapojene obidva cipy ale syn mi to skrytizoval ze je to moc vysvietene a neprehladne. Takze teraz pouzivam iba zeleny cip z ledky. Kazdu vyhybku ovladam iba jednym tlacitkom, dve sa mi zdali zbytocne. To mam zariadene jednoduchym programcekom v Atmely. dalej vid obrazky. Mam tam aj pozostatky dvojfarebneho znacenia tam kde su vyhybky prilis nahusto. Chcel som si ovladanie zdigitalizovat ale uz som si prilis zvykol na jednotlacitkove ovladanie, prepinac na mi zda zastaraly a dvojtlacitkove ovladanie zbytocne komplikovane. Ak by nahodou tento prispevok cital Fulda, velmi by som ho prosil o verziu TCO s jednotlacitkovym ovladanim, myslim ze by to zhodnotilo povodne TCO na ovladanie viacej vyhybiek. Panel bol ako provizorne riesenie ktore zostalo doteraz.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod dudlifuk » čtv 07 pro, 2017 5:04 pm

tomashlava píše:No zelená LEDka by byla ve stavu, kdy vyhybkou může vlak projet, červená ve stavu, kdy mi to vykolejí, ptám se proto, jestli někdo nemá zkušenost s těmi dvoubarevnými LEDkami. Je to LEDka se třemi vývody, prostřední je společný, pravý a levý vývod potom na barvy.Nemám s tím zkušenost, tak se raději zeptám.. a taky nevím, na který vývod z LEDky použít odpovídající rezistor.


AK ma led spolocnu katodu tak ju pripojis na minus, a odpory davas do anod, ak ma spolocnu anodu tak ju pripojis na plus a odpory davas do katod. Samozrejme na kazdu farbu samostatny odpor.
DSCN1495_1.jpg
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod dudlifuk » čtv 07 pro, 2017 5:18 pm

tu jeukazka ovladania
Naposledy upravil dudlifuk dne čtv 22 bře, 2018 5:10 am, celkově upraveno 3
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod Myšpulín » čtv 07 pro, 2017 6:33 pm

tomashlava píše:No zelená LEDka by byla ve stavu, kdy vyhybkou může vlak projet, červená ve stavu, kdy mi to vykolejí.

Trochu off topic, ale píšeš o výhybce nebo výkolejce?

Výhybku můžeš projet vždy, pokud jedeš od jazyků, obráceně jen tehdy, je-li postavena tím správným směrem. A který to je? Pro vlak na cestě přímo musí být přímo, pro vlak v odbočce do odbočky. Budou-li za výhybkou stát dva vlaky, pro jeden to bude zelená, pro druhý červená. Kterou rozsvítíš? :lol: :lol: :lol: Tady má smysl pouze signalizovat přímo nebo odbočku, nikoli projede, neprojede. Prostě svítit jen jednou barvou daným směrem (cestou), ve druhém nechat zhasnutou. Jinak to bude nepřehledný vánoční stromeček.

U výkolejky to je jiná, tam z obou stran platí je nahoře - neprojede, je dole - projede.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod amirinda » čtv 07 pro, 2017 6:49 pm

Myšpulín píše:Výhybku můžeš projet vždy, pokud jedeš od jazyků, obráceně jen tehdy, je-li postavena tím správným směrem.


a jak ji projede, pokud je dána na jiný směr?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod BohousP » čtv 07 pro, 2017 7:06 pm

dudlifuk píše:AK ma led spolocnu katodu tak ju pripojis na minus, a odpory davas do anod, ak ma spolocnu anodu tak ju pripojis na plus a odpory davas do katod. Samozrejme na kazdu farbu samostatny odpor.

Odpor může být i jeden, pak musí být v přívodu ke společnému pólu. Nedá se potom však ovlivnit rozdílná svítivost odlišných barev.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod dudlifuk » čtv 07 pro, 2017 7:07 pm

Rozumiem co chcel naznacit Myspulin, ale tu sa nejedna o navest resp. o vlakovu cestu ale iba o "signalizaciu stavu vyhybky". T.z. ak je vyhybka nastavena priamo, smer priamo je vysvieteny na zeleno, do odbocky na cerveno. Ak je vyhybka do odbocky, tak je odbocka zelena a smer priamo cerveny - jednoduche a je jedno ci je smer od jazykov alebo na jazyky. Mam to asi presne tak spravene aku ma predstavu tomashlava. Dokonca ked som mal zapojene obidva cipy ledky, mne osobne sa to zdalo prehladnejsie, ak v niektorom smere svietila cervena a blizil sa vlak, vedel som ze je zle, teraz pri tej hustote vyhybiek obcas nieco prehliadnem.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod Myšpulín » čtv 07 pro, 2017 7:09 pm

amirinda píše:
Myšpulín píše:Výhybku můžeš projet vždy, pokud jedeš od jazyků, obráceně jen tehdy, je-li postavena tím správným směrem.


a jak ji projede, pokud je dána na jiný směr?

Vždyť o tom píšu, který to je ten správný směr? To přeci ta výhybka neví, kudy já chci jet. Ona přeci neví, kterým ze dvou vlaků za výhybkou pojedu.

Proto je lepší signalizovat postavenou cestu (směr), proto svítím jen tam, kam je postaveno, druhý směr nechám zhasnutý. Ale chce-li si někdo svítit i ve druhém směru, jeho volba, ale dle mne to pak bude nepřehledné.

P.S. vidím, že dudlifuk mou teorii o nepřehlednosti potvrzuje.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod dudlifuk » čtv 07 pro, 2017 7:16 pm

Je to vec kazdeho co mu vyhovuje, urobte si nazor z obrázkov alebo z videa. Je jasne, ze pri moduloch, kde su len dve vyhybky je to zbytocne ale pri vlakodrome kde su vyhybky na sebe, jedna do druhej, moze byt problem v orientacii.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod tomashlava » čtv 07 pro, 2017 7:36 pm

dudlifuk píše:ukazka ovladania
https://youtu.be/hPV-j0AUcEs

Ahoj a Diky moc za ten odkaz na to video, takhle jsem si to nějak představoval.Je pravda, ze s tou červenou by to bylo možná až moc složité a bude stačit na svítit zelenou ledkou stav té vlakové cesty. S tim druhým směrem bude mít kolega pravdu, to mne nenapadlo..
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod pavel47 » čtv 07 pro, 2017 10:29 pm

Já používám tento spůsob. Mám tím vyřešeno nastavení přestavníků i signalizaci na pultu. Dobré je, že u všech přestavníků je jeden společný vodič v celém kolejišti (nulový, na obr. černý) a druhým vodičem přivádím plus a nebo mínus.
Používám to již 6let
Přílohy
dvoubarevná signalizace.jpg
dvoubarevná signalizace.jpg (24.88 KiB) Zobrazeno 4993 krát
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: Signalizace stavu vyhybek

Příspěvekod tomashlava » pát 08 pro, 2017 8:44 am

Předem se omlouvám, ale jsem laik v elektro, schemata moc nepobírám, tak sem vkládám obrázek mé představy. Fotka je z části mého stávajícího panelu, který bych chtěl právě doplnit o signalizaci vlakové cesty.
1.LED - bude svítit stále, předpokládám, že napájení pro tuto LED budu muset přivézt samostatně
2.LED - bude se střídavě rozsvěcet a zhasínat dle polohy vyhybky - pro větší přehlednost jsem zavrhnul tu dvoubarevnou LEDku a osadím pouze zelené, které určí vlakovou cestu
3.LED -dtto

Zeptám se, mohu napájení LED diod č.2 a 3 vytáhnout z polů páčkového přepínače ? Předpokládám, že ano, pro napájení přestavníků používám DC napětí. Připojuji primitivní obrázek mého zapojení, kterému ovšem rozumím..mohl bych poprosit zkušenější kolegy o dokreslení zapojení příslušných LEDek. Předem velmi děkuji a omlouvám se předem za mé grafické výtvory.. :D
[attachment=0
]LED.jpg[/attachment]
zapojení.jpg
Přílohy
LED.jpg
LED.jpg (26.56 KiB) Zobrazeno 4902 krát
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků