Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod boobika » stř 22 říj, 2014 12:16 pm

Pánové, prosím Vás o radu - neustále se trápím s modulem vratné smyčky od STE. Téma jsem zde už měl, ale skončilo to opět klávesnicovou hádkou o zcela jiných problémech dcc a tak bylo uzavřeno.

Mám MM ze startsetu, tak jak se prodává (origo zdroj 18VDC, 36VA).

Když lokomotiva vjede na na přerušený úsek, tak se přepne relé (zkoušeno i šroubovákem do kříže - vždy reaguje). Ovšem na odděleném úseku pouze poskakuje po pár cm za stálého blikání led diody "zkrat" na modulu. Čím pomaleji lokomotiva jede, tím delší úsek urazí mezi "zkraty". Paradoxně nejtěžší lokomotiva se 2 motory projíždí nejlépe. Připomínám, že koleje se lesknou jako psí kulky, kolečka na lokomotivách a celkově sběr proudu taky. Dekodéry mám Zimo, ESU, TCS, problém "dělají" všechny.

Zkoušel jsem dle návodu pana z STE připájet paralelně odpor pro snížení citlivosti, ale vzhledem k tomu, že jsem se s poloviční hodnotou odporu dostal na cca 6,4A zkratového proudu a centrála dá max. 2A, problém v citlivosti snad nebude. Připomínám, že se jedná o Nko, kde na normálním úseku jedou v pohodě 3 spřažené lokomotivy s 20 vagony kopec nekopec.

Dostal jsem taky tip na napájení multimause, ale nevím moc, co tím bylo myšleno - je možné, že je zdroj 18VDC/36VA slabý? Zkusil bych jiný, ale nevím jaké napětí mohu maximálně použít. Mám třeba zdroj z noťasu na 18,5V DC /4,5A. Nebo může nějaký problém v boosteru?

V elektronice nejsem žádný superman, ale pořád mne to nějak táhne k těm 2 rezisotrům určující citlivost - mohlo by pomoci zvýšení citlivosti, tj. snížení zkratového proudu třeba na polovinu původního? Tzn. přiložené rezistory 0R22 napájet sériově už k osazeným? Nebo tudy cesta nevede a pojede to ještě hůř?

Na netu jsem přečetl už snad vše, kde je slovo vratná smyčka.

Díky za každé info
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod BohousP » stř 22 říj, 2014 12:40 pm

Spíš bych doporučoval řešení založené na detektoru obsazení. Pro napájení uvedeným zdrojem je to ideální řešení. Nepotřebuje vyhodnocovat žádný zkratový proud, neopaluje kolečka ani kolejnice. Hezké řešení nabízí Fulda http://www.fucik.name/masinky/auto_loop/, samozřejmě není jediné.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod boobika » stř 22 říj, 2014 12:53 pm

Hned po uvedení tohohle zapojení jsem na to koukal, ale mám elektromagnetické vyhýbky Fleischmann, kde nemám žádnou signalizaci polohy.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod BohousP » stř 22 říj, 2014 2:27 pm

boobika píše:Hned po uvedení tohohle zapojení jsem na to koukal, ale mám elektromagnetické vyhýbky Fleischmann, kde nemám žádnou signalizaci polohy.

Signalizace polohy není potřebná. Spíš je problém, že to není servopohon. Ale to by šlo vyřešit pomocí relé.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod fulda » stř 22 říj, 2014 4:52 pm

Nebylo by tedy rozumné ten modul reklamovat?
Pokoušíš se tu vymyslet už asi páté řešení a u každého z nich hrozí že něco poškodíš.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod boobika » stř 22 říj, 2014 6:48 pm

Modul jsem reklamoval - dostal jsem nový a chová se stejně. Přemýšlel jsem i, zda nezkusit modul od někoho jiného, ale nerad bych se stal sběratelem modulů k ničemu.
Zároveň neveřím, že je problém ve sběru proudu - od koleje až po motor.
Mimochodem - modul jsme zkoušeli i na jiném kolejišti (sice H0, ale to snad neva) a nefungoval taky (ani první ani druhý ani s jedním rezistorem ani se dvěma)
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod fulda » stř 22 říj, 2014 7:28 pm

Mno tak jsou ty moduly špatné, co já vim.
Já mám podobné v kolejišti 3 a ani o nich nevím a to mám taky eNko.
Odkud jsi? že by jsi si přišel zajezdit?
Nebo modul vzal zejtra do hospody?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod boobika » stř 22 říj, 2014 7:52 pm

bydlím kousel od Brna, takže Brno a okolí.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod boobika » čtv 23 říj, 2014 6:18 pm

Poradíte mi prosím jaké je min. a max. stejnosměrné napětí pro Multimaus? Chtěl bych zkusit výkonější zdroj, protože o současném mám pochyby.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod BohousP » pát 24 říj, 2014 7:12 am

boobika píše:Poradíte mi prosím jaké je min. a max. stejnosměrné napětí pro Multimaus? Chtěl bych zkusit výkonější zdroj, protože o současném mám pochyby.


Multimausu je to jedno, ten dostává napětí stabilizované ze zesilovače. A na napájení zesilovače rozhodně ne více než těch 18 V DC (stejnosměrných). Výkonnější zdroj - jedině o něco vyšší povolený výkon (36W dá 2A), max. tak 50-60W. Ale v tom problém nejspíš nebude.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod fulda » pát 24 říj, 2014 8:00 am

Až ti to schoří modrým plamenem, tak si nestěžuj, ale na tvou otázku odpovím:

Minimální napětí pro napájení 10764 se dá určit z toho, že potřebuje živit stabilizátor pro XpressNet -> 7812, ten má dropout tuším 2,5V, pak potřebuje živit dvě diody v usměrňovacím můstku = 1,4V, takže as 12 + 2,5 + 1,4 = 15,9V
Maximální napětí musí být takové, aby v kolejích stabilně nepřekračovalo nějakých 17-18V, snižují ho gretz (1,4V) a tranzistory v H-můstku (0,3V), takže zhruba 19,7V

:!: ALE :!: kostka sama nemá měřící odpor nebo něco jemu podobného, ona vlastní přetížení pozná podle samoochranného odpojení zdroje, takže pokud použiješ zdroj, který nemá správnou charakteristiku nadproudové ochrany, tak 10764 nikdy nevyhodnotí zkrat :!:

Jo a maximální proud bude asi definovanej tranzistorama v H-můstku. To jsou IRF7303 a IRF7306, ty dají 10sec pulz 5,3A, při teplotě 25°C 4,9A a při teplotě 70°C (normální pracovní teplota) 3,9A

A abychom byli kompletní, tak ještě obrázek jak se pozná, že už jsi to přehnal - sleduj tranzistory na pravé straně:
Obrázek
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod boobika » sob 25 říj, 2014 8:18 am

Tak do toho radši nejdu . myslel jsem, že zkratová ochrana je součástí zesilovače.
Nebo dá se někde zjistit charakteristika nadproudové ochrany dodaného zdroje, kterou popisuje fulda?

Bylo mi ještě doporučeno zkusit napájet zesilovač na zkoušku z Fz1 16V AC pro vyloučení problému se zdrojem. Můžu to tak bezpečně vyzkoušet?

Pochlubil se mi včera známý, že si koupil na první kolejiště také zde uvedený reverz modul, po zapojení fungoval ok, ale když se pak pokusil předělat smyčku, aby měl z ní 3 výjezdy, zapomněl přepojit zespodu vodiče J a K z nového přidaného úseku na reverz modul, takže způsobil zkrat a od té doby mu modul dělal to stejné co u mne. Koupil si nový stejný modul, ale nefungoval už mu ani na původním úseku.
Dalo by se z toho něco vykoumat? Myslím po technické stránce. Ne to, že je lepší příště lépe přemýšlet.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod fulda » sob 25 říj, 2014 8:43 am

boobika píše:Dalo by se z toho něco vykoumat?

Já bych z toho vykoumal to, že ty ste moduly nestojí za nic, ale to stejně nechceš slyšet.
Je na nich několik záludností, které "domácí vylepšovači" nerespektují a pak prostě nechodí.
Jedna z oblíbených her je náhrada rychlých diod za diody univerzální.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod boobika » sob 25 říj, 2014 8:46 am

Nepsal jsem, že nechci něco takového vědět. Rád se dozvím nové věci.

Ok, takže modul tento modul není to nejlepší. Který by mi tedy fuldo fungoval? Psal jsi, že používáš 3 a nemáš s nimi problémy.

Díky.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Napájení multimaus vs. vratná smyčka

Příspěvekod vpavel71 » ned 26 říj, 2014 8:23 am

Myslím, že nejlepším řešením pro tebe by bylo použít fuldův modul automatické vratné smyčky, nejenom, že řeší přepínání napájení v kolejích, ale současně ovládá i výhybku.
Já mám na svém kolejišti smyčku ze které je navíc ještě odbočka ven.
Smyčka.jpg

Zvolil jsem jiné řešení, výhybky budou ovládané servy a jako ovladač bude použito tlačítkové TCO.
Schéma.JPG

Funguje to bez oprskávání koleček, ovšem má to jednu nevýhodu. Vzhledem k délce smyčky a potažmo délce úseků pro detekci obsazení je nutno smyčku projíždět sníženou rychlostí, aby stihlo zareagovat TCO a přehodit výhybku. (Nebo jako v mém případě dvě.) Včera večer to dvě hodinky testoval můj pětiletý syn. Dlouhodobou spolehlivost ukáže až čas.
vpavel71
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon 12 zář, 2011 7:00 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků