Digitalizace PIKO 372ČSD

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Digitalizace PIKO 372ČSD

Příspěvekod MPT » stř 06 pro, 2006 1:48 pm

Poraďte prosím někdo, dal jsem dekóder Roco do loko 372 ČSD od Pika, do úplně nové, nejeté loko a problém mám v tom, že mi loko na každou změnu rychlosti reaguje dosti znatelným cukáním, prostě při téměř každé změně rychlostního stupně cukne. Zkoušel jsem různé nastavení dekódéru a zatím mi nic nepomohlo :( . Máte někdo podobný problém,nebo nevíte čím by to mohlo být???
Jen doplním, mám Digitál Roco s Lokmaus2 a ten dekóder je nový a i v hobby loko Roco 295 funguje bez problémů a loko s ním jezdí krásně plynule. Ten samý problém je i s druhou loko 371ČD.

Děkuji za každou radu....
MPT
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06 pro, 2006 1:48 pm

Příspěvekod Michal Dalecký » stř 06 pro, 2006 2:52 pm

Problem muze byt ve sberacich proudu u kolecek, dale v obracene nasunutem konektoru dekoderu. Prosly mi rukama desitky techto lokomotiv a digitalizoval jsem jiz take desitky. Napodobny problem jsem nenarazil. Zkuste take zmenit frekvenci u ovladani motoru. V 371 jsou 3 polove motory a v modelech ROCO 5 polove. To muze byt take ono. Jinak nevim.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Digitalizace PIKO 372ČSD

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 06 pro, 2006 3:16 pm

MPT píše:Poraďte prosím někdo, dal jsem dekóder Roco do loko 372 ČSD od Pika, do úplně nové, nejeté loko a problém mám v tom, že mi loko na každou změnu rychlosti reaguje dosti znatelným cukáním, prostě při téměř každé změně rychlostního stupně cukne. Zkoušel jsem různé nastavení dekódéru a zatím mi nic nepomohlo :( . Máte někdo podobný problém,nebo nevíte čím by to mohlo být???
Jen doplním, mám Digitál Roco s Lokmaus2 a ten dekóder je nový a i v hobby loko Roco 295 funguje bez problémů a loko s ním jezdí krásně plynule. Ten samý problém je i s druhou loko 371ČD.

Děkuji za každou radu....


Pokud můžeš vyzkoušej i jiný typ dekodéru - někdy bývá problém v kombinaci - pojezd dekodér centrála
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod MPT » stř 06 pro, 2006 4:14 pm

Takže jsem zkusil dekoder Lenz Silver co mám v jiné loko od Roca a s tímto dekóderem je to o dost lepší, ale ještě tomu trochu chybí,ale možná to už lépe nepojede pokud je tam opravdu jen 3-pólový motor.
Dále by mě zajímalo kde se nastavuje u Roco dekoderu ta frekvence, pokud to vůbec jde. U toho Lenze je něco v CV50, je tu High frequency motor a Low frequency motor. Je to u toho Roco dekoderu stejné? A je to vůbec ono, o čem mluvíte?
A ještě jedna věc mě napadla, u té loko PIKO jsou před motorem odrušovací tlumivky, nemůžou mít na to taky vliv? Neměly by se odstranit :?:
MPT
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06 pro, 2006 1:48 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 06 pro, 2006 4:36 pm

MPT píše:Takže jsem zkusil dekoder Lenz Silver co mám v jiné loko od Roca a s tímto dekóderem je to o dost lepší, ale ještě tomu trochu chybí,ale možná to už lépe nepojede pokud je tam opravdu jen 3-pólový motor.
Dále by mě zajímalo kde se nastavuje u Roco dekoderu ta frekvence, pokud to vůbec jde. U toho Lenze je něco v CV50, je tu High frequency motor a Low frequency motor. Je to u toho Roco dekoderu stejné? A je to vůbec ono, o čem mluvíte?


Ano je to co myslíme, ovšem pokud se jedná o 372 (371) od PIKO tak bych řekl, že tam je motor 5 tipólový.
Jiné je to u starších lokomotiv E499.2 či ES499.0 tam je motor opravdu 3 pólový.

MPT píše:A ještě jedna věc mě napadla, u té loko PIKO jsou před motorem odrušovací tlumivky, nemůžou mít na to taky vliv? Neměly by se odstranit :?:


BINGO ! Zkus to bez nich :!: :!: :!:
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Michal Dalecký » stř 06 pro, 2006 5:13 pm

Zdenek Valter píše:Ano je to co myslíme, ovšem pokud se jedná o 372 (371) od PIKO tak bych řekl, že tam je motor 5 tipólový.
Jiné je to u starších lokomotiv E499.2 či ES499.0 tam je motor opravdu 3 pólový.
Ja mam tady motor jako nahradni dil. Je cely zapouzdreny, malou dirkou ale vidim na rotoru pouze tri drazky. Jinak frekvence pro motor je opravdu CV50 bit 8 tusim. Jestli je CV50 na ROCO dekoderech ted nevim, zadny tu nemam.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 06 pro, 2006 7:54 pm

Michal Dalecky píše:
Zdenek Valter píše:Ano je to co myslíme, ovšem pokud se jedná o 372 (371) od PIKO tak bych řekl, že tam je motor 5 tipólový.
Jiné je to u starších lokomotiv E499.2 či ES499.0 tam je motor opravdu 3 pólový.
Ja mam tady motor jako nahradni dil. Je cely zapouzdreny, malou dirkou ale vidim na rotoru pouze tri drazky. Jinak frekvence pro motor je opravdu CV50 bit 8 tusim. Jestli je CV50 na ROCO dekoderech ted nevim, zadny tu nemam.


Potvrzuji - rozebral jsem ho je opravdu třípólový. :cry:

Který CV nastavuje frekvenci motoru musí být napsáno v manuálu dekodéru.
MPT podívej se tam který CV to je.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Michal Dalecký » stř 06 pro, 2006 8:03 pm

Pro informaci. Nektere dekodery (konkterne Viessmann) maji tovarni nastaveni nizke frekvence (zrejme kvuli ochrane motoru) a model jezdi hlucneji nez v analogu !!! Zmenou frekvence je "ticho po pesine". Predpokladam, ze to funguje pouze u novych motoru. Nevim, co by to udelalo s se starym motorem a nasledne s dekoderem.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 06 pro, 2006 8:13 pm

Michal Dalecky píše:Pro informaci. Nektere dekodery (konkterne Viessmann) maji tovarni nastaveni nizke frekvence (zrejme kvuli ochrane motoru) a model jezdi hlucneji nez v analogu !!! Zmenou frekvence je "ticho po pesine". Predpokladam, ze to funguje pouze u novych motoru. Nevim, co by to udelalo s se starym motorem a nasledne s dekoderem.


NIC :lol: :lol: :lol:

Staré motory zejména v H0 mají podstatně větší impedanci a hmotu kotvy. Proto je potřeba nízkou frekvenci.
Zkušenost s dekodéry TAMS - všechny nové motoru hrály jako o život - jak píšeš byly hlučné. Protože tyhle dekodéry měly malý rozsah regulace frekvence byli pro nové mašiny nepoužitelné. No na druhou stranu co chtít po dekodéru za 10 EUR že ? :wink:
Staré motory v PIKO mašinách jezdí možná trochu lépe než předtím :wink:
Tam ta nízká frekvence není na škodu.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod MPT » čtv 07 pro, 2006 11:27 am

Tak u dekoderu Roco frekvence nastavit asi nejde, v manuálu co k tomu mám nic není. A v CV50 se u Roco dekoderu nastavuje zda má fungovat i analogovém provozu. Takže mám asi smůlu :cry:
MPT
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06 pro, 2006 1:48 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 07 pro, 2006 12:17 pm

MPT píše:Tak u dekoderu Roco frekvence nastavit asi nejde, v manuálu co k tomu mám nic není. A v CV50 se u Roco dekoderu nastavuje zda má fungovat i analogovém provozu. Takže mám asi smůlu :cry:


A co ty tlumivky ??? Zkousel jsi to i bez nich ?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod MPT » čtv 07 pro, 2006 1:52 pm

Zdenek Valter píše: A co ty tlumivky ??? Zkousel jsi to i bez nich ?


Tak to zkouším bez tlumivek a rozdíl je minimální, spíše se mi zdá, že se zvýšila hlučnost motorku jestli je to možné??? Tak už asi jen koupit jiný dekoder,nebo tam dát jiný motor :cry:
A nebo jsem moc náročný 8)
MPT
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06 pro, 2006 1:48 pm

Digi 372

Příspěvekod MaHa » čtv 07 pro, 2006 7:49 pm

MPT píše:
Zdenek Valter píše: A co ty tlumivky ??? Zkousel jsi to i bez nich ?


Tak to zkouším bez tlumivek a rozdíl je minimální, spíše se mi zdá, že se zvýšila hlučnost motorku jestli je to možné??? Tak už asi jen koupit jiný dekoder,nebo tam dát jiný motor :cry:
A nebo jsem moc náročný 8)


Něco podobného řešil M.Pinta ve vel. TT na stránkách: http://lokopin.wz.cz
Inu DCC má i své "velmi temné stránky :twisted: :twisted:" .
Nejlepší bude, pokud jsi z Čech zastavit se u 5P holding jak uvádí p.Pinta nebo pokud jsi z Moravy pak se zeptat zde: http://www.volny.cz/libor.schmidt/ a s panem L. Schmidtem si domluvit schůzku. Určitě Ti rád loko. 372 s dekodérem správně nastaví nebo alespoň kompetentně poradí.
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Re: Digi 372

Příspěvekod MPT » pát 08 pro, 2006 7:32 am

MaHa píše:Něco podobného řešil M.Pinta ve vel. TT na stránkách: http://lokopin.wz.cz
Inu DCC má i své "velmi temné stránky :twisted: :twisted:" .
Nejlepší bude, pokud jsi z Čech zastavit se u 5P holding jak uvádí p.Pinta nebo pokud jsi z Moravy pak se zeptat zde: http://www.volny.cz/libor.schmidt/ a s panem L. Schmidtem si domluvit schůzku. Určitě Ti rád loko. 372 s dekodérem správně nastaví nebo alespoň kompetentně poradí.

Na ty stránky mrku. Ale jinak do Prahy i do Brna to mám celkem z ruky, někdo z okolí Ostravy by nebyl? Ale i tak díky za tip.
MPT
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06 pro, 2006 1:48 pm

Příspěvekod Michal Dalecký » pát 08 pro, 2006 7:34 am

Je fakt, ze by to chtelo zkusit i na jinem systemu. Pokud jste z Prahy, tak se stavte v atelieru a zkusime to na Lenzovi. Nebo mo to poslete a ja se na to kouknu. Jeste zkuste vratit puvodni tovarni nastaveni dekoderu. Opravdu jsem se s podobnym problemem nesetkal, zalezi na tom, co myslite "cukanim". Pokud je to pouze pri pomale jizde a cukani je male, tak to opravdu muze byt tim tripoplovym motorem. Pokud to cuka vyrazne i pri vetsich rychlostech, tak to muze byt mechanicka zavada (napr. necistota v prevodovce). Mam tady jednu - zkusim do ni dat gold a ozvu se.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků